خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با سیمان گلدان چکمه ای شیک و مقاوم بسازید

با سیمان گلدان چکمه ای شیک و مقاوم بسازید

اگر برای باغچه تان دنبال یک گلدان شیک می گردید که به اندازه خود گیاه عمر کند، این گلدان چکمه ای را بسازید. این گلدان از جنس سیمان است و به همین خاطر مقاومت زیادی در برابر ضربه و آب و هوا دارد. ساختش هم بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. با ساختنی همراه شوید.

قالب گیری سیمان در قالب های صاف ساده است اما اضافه کردن حفره کار را کمی پیچیده می کند. برعکس کردن قالب ایجاد حفره در سیمان را ساده تر می کند اما برای ساخت گلدان چکمه ای باید روش دیگری بکار ببریم چون این حفره باید بالای قالب باشد. روشی که در این ساختنی برای ایجاد حفره در قالب سیمانی استفاده می کنیم برای ساخت سایر وسایل سیمانی مثل روکش آباژور، فنجان و … هم کاربرد دارد.

گام اول: قالب را آماده کنید

برای ساخت قالب گلدان چکمه ای ابتدا باید تکلیف سوراخ آب کشی را مشخص کنید. بدون آب کشی مناسب، آب در پاشنه چکمه جمع می شود و ریشه های گیاه را فاسد می کند.
سر چکمه را تا کنید تا به کف چکمه دسترسی داشته باشید. برای ایجاد سوراخ آب کشی یک سوراخ روی پاشنه دریل می کنیم. برای باز نگه داشتن سوراخ در حین خشک شدن سیمان هم از یک مداد استفاده می کنیم. یک مته با اندازه قطر مداد بردارید و سوراخ روی پاشنه را دریل کنید.

بعد از دریل کردن سوراخ، مداد را داخل چکمه و سوراخ قرار بدهید.

گام دوم: قالب را پر کنید

تای سر چکمه را باز کنید و سراغ آماده کردن سیمان بروید. سیمان را به نسبت مناسب و اندازه کافی برای پر کردن چکمه مخلوط کنید. مخلوط سیمان را به دو قسمت تقسیم کنید. با قسمت اول چکمه را تا سر مداد پر کنید و قسمت دوم را هم نگه دارید تا بعد از اضافه کردن بطری داخل چکمه بریزید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت گلخانه هیدروپونیک کوچک و آپارتمانی با وسایل بدون استفاده

چکمه را تکان بدهید و چندبار روی میز بکوبید تا جلوی آن پر بشود و حباب های هوا هم از بین بروند.

گام سوم: حفره را ایجاد کنید

بعد از پر کردن چکمه تا نیمه می توانید حفره کاشت گیاه را ایجاد کنید. برای ایجاد فضای کاشت گیاه داخل گلدان سیمانی از یک بطری استفاده می کنیم.

بطری را پر آب کنید و درش را محکم ببندید. سپس آن را داخل چکمه بگذارید و سیمان باقیمانده را دورش بریزید. اگر به بدنه بطری اسپری مخصوص بزنید، بیرون کشیدنش از سیمان ساده تر می شود.

سیمان را آرام آرام داخل چکمه بریزید و مرتب چکمه را تکان بدهید تا سیمان خوب پخش بشود و حباب های هوا از بین بروند. سیمان را فقط تا گردن بطری بریزید و بالاتر نروید تا بتوانید بطری را بیرون بکشید.

بعد از ریختن سیمان، بطری را کمی به سمت پایین فشار بدهید تا مطمئن شوید درست روی مداد و وسط چکمه قرار گرفته است. حالا باید ۴۸ ساعت صبر کنید تا سیمان خشک بشود.

گام چهارم: بطری را بیرون بکشید

بعد از ۴۸ ساعت، در بطری را باز کنید و چکمه را کاملاً برعکس کنید تا آب داخلش خالی بشود. بیرون کشیدن بطری کمی سخت است و حتماً باید از انبر استفاده کنید. سر بطری را با انبر بگیرید و همین طور که آن را می پیچانید از داخل سیمان بیرون بکشید. پیچاندن بطری باعث می شود دیواره های آن از سیمان جدا بشوند.

بعد از بیرون کشیدن بطری خواهید دید که دیواره های حفره کاملاً صاف هستند و سر مداد کف حفره دیده می شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چهره تازه ای به گلدان هایتان بدهید!

گام پنجم: مداد را بیرون بکشید

برای بیرون کشیدن مداد از سیمان و چکمه باید از مته ای استفاده کنید که کوچکتر از مداد باشد. اگر از مته هم اندازه مداد استفاده کنید، دیواره های سوراخ را از بین می برید و مته هم آسیب می بیند.

بیرون کشیدن مداد از کف چکمه ساده تر است. پس سوراخ را از این قسمت دریل کنید. با بیرون کشیدن مداد می توانید سوراخ صاف و هموار آب کشی را ببینید.

گام ششم: چکمه را ببرید

گلدان چکمه ای تقریباً آماده است و باید آن را از داخل قالب بیرون بیاوریم. برای اینکه گلدان شبیه چکمه بشود، فقط باید قسمت بالای قالب را ببرید. اگر چکمه را کاملاً از گلدان جدا کنید، گلدان دیگر شبیه چکمه نیست و فقط شبیه یک پای گرد خواهد بود.

اینکه کدام بالای چکمه را چطور ببرید به خودتان بستگی دارد اما بهتر است از الگوی خود چکمه استفاده کنید. برای بریدن چکمه از یک کاتر تیز استفاده کنید و فشار دست تان را طوری تنظیم کنید که روی سیمان خط نیفتد.

گام هفتم: گلدان چکمه ای را تمیز کنید

اگر لایه داخلی چکمه به سیمان چسبیده آن را جدا کنید. سپس سطوح سیمانی گلدان چکمه ای را با کاغذ ۸۰ سنباده بکشید. در تصویر آخر می توانید تاثیر سنباده کشی روی سیمان را در دو طرف گلدان ببینید.

گام هشتم: توری را اضافه کنید

قبل از اینکه گیاه را داخل گلدان چکمه ای بکارید باید مطمئن بشوید سوراخ آب کشی بسته نخواهد شد. یک سبد توری فلزی پیدا کنید و یک تکه فلز به اندازه کف حفره داخل گلدان ببرید. سپس این توری را داخل گلدان و روی سوراخ آب کشی قرار بدهید.

در ساختنی بخوانید :  با کاغذ رنگی های زیبا نشانگر کتاب کوچک بسازید

گام نهم: گیاه را داخل گلدان بکارید

یک لایه سنگ ریزه روی توری بریزید و سپس خاک را اضافه کنید. حالا می توانید گیاه را داخل گلدان سیمانی بکارید.

گلدان چکمه ای آماده است

گلدان چکمه ای آماده است
گلدان چکمه ای آماده است

این گلدان را می توانید در باغچه یا داخل آپارتمان استفاده کنید. هر گیاهی را هم می توانید داخلش بکارید. اگر بخواهید می توانید قبل از کاشت گیاه، قسمت های باقیمانده چکمه را رنگ کنید.

منبع

خلاصه مطلب
با سیمان گلدان چکمه ای شیک و مقاوم بسازید
عنوان مطلب
با سیمان گلدان چکمه ای شیک و مقاوم بسازید
توضیح کوتاه
این گلدان شیک به اندازه گیاه داخلش عمر می کند!
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با لامپ پرمصرف گلدان شیشه ای بسازید... خوشبختانه چند سالی است که بیشتر مردم به استفاده از لامپ های کم مصرف رو آورده اند و لامپ های پرمصرف دیگر از رونق افتاده اند. اگر شما هم به این جریان مث...
آموزش ساخت : چهره تازه ای به گلدان هایتان بدهید!... اگر اهل گل و گیاه باشید، حتماً چند گلدان پلاستیکی و چوبی بدون استفاده گوشه و کنار خانه تان پیدا میشود. تابحال فکر کرده اید از این گلدان ها طور دیگری ا...
آموزش ساخت : گلدان سیمانی کوچک با اشکال هندسی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان سیمانی را یاد می گیرید که بخاطر شکل هندسی بسیار مناسب است. ساخت این گلدان های کوچک بسیار ساده است و با گچ هم میشود آنه...
آموزش ساخت : با پوست تخم مرغ گلدان مینیاتوری بسازید... اگر دنبال گلدان های مینیاتوری برای کاشتن گیاه های کوچک می گردید، باید سراغ یخچال تان بروید! با پوست تخم مرغ های صبحانه تان می توانید گلدان مینیاتوری ب...
با ترکیب قطعات پرینت شده و چوب گردو گلدان رومیزی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان رومیزی شیک و مدرن را یاد می گیرید. تخته رویی این گلدان از جنس چوب گردو و پایه هایش پلاستیکی هستند. برای بریدن چوب از د...
آموزش ساخت گلخانه هیدروپونیک کوچک و آپارتمانی با وسایل بدون استفاده... گلخانه هیدروپونیک یکی از بهترین روش ها برای کاشت میوه و سبزیجات بدون مواد سمی است. اگر دوست دارید کاشت میوه و سبزی به روش هیدروپونیک را امتحان کنید، ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

گلدان خودآبیار بسازید و با خیال راحت به مسافرت بروید

در این ساختنی آموزش ساخت گلدان خودآبیار را یاد می گیرید؛ یعنی گلدانی که خودش …

پاسخ دهید