خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت کولر رومیزی کوچک با آردوینو و سنسور حرارتی

آموزش ساخت کولر رومیزی کوچک با آردوینو و سنسور حرارتی

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت پنکه رومیزی را یاد گرفته اید. اگر برای خنک کردن اتاق نیاز به خنک کننده های بزرگتر دارید، این کولر رومیزی را بسازید. این کولر رومیزی مجموعاً چهار فن دارد (سه فن کوچک و یک فن بزرگ) و به همین خاطر هوا را از هر دو طرف خنک می کند. اگر هم داخلش قالب های یخ بریزید، قدرت خنک کنندگی آن خیلی بیشتر می شود. ضمن اینکه این کولر رومیزی را می توانید با اضافه کردن سه پایه، روی زمین هم بگذارید.

برای روشن کردن کولر رومیزی می توانید از سنسور حرارتی یا روش وایرلس استفاده کنید. این کولر رومیزی چند سنسور حرارتی دارد که وقتی دمای اتاق از حد مشخص شده بالاتر برود، ابتدا فن های کوچک و سپس فن بزرگ را روشن می کنید. با استفاده از این قابلیت کولر رومیزی می توانید بدون مصرف بی رویه برق، همیشه اتاق تان را خنک نگه دارید.

برای کنترل فن های کولر رومیزی از برد آردوینو (Leonardo) استفاده می کنیم و کدهای آن را هم در اختیارتان قرار می دهیم. ساخت کولر رومیزی با این روش بسیار ساده است و نیاز به مهارت های پیشرفته دارد.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز برای فن بزرگ

 • مقاومت ۱K
 • دیود ۱N4004
 • باتری ۹ ولتی
 • برد بورد
 • یک جعبه فلزی – می توانید از جعبه فن های قدیمی استفاده کنید.
 • نوار چسب دوطرفه
 • سیم جامپر
 • توری فلزی
 • خمیر بتونه
 • فن PC
 • ترانزیستور دارلینگتون TIP120
 • سنسور حرارتی TMP36
 • پیچ و مهره

وسایل مورد نیاز برای سه فن کوچک

 • آردوینو Leonardo
 • دکمه
 • سه عدد فن کوچک
 • سوئیچ برق
 • سوئیچ لغزشی
 • فرستنده وایرلس
 • گیرنده وایرلس
 • اسپیکر synth

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • چسب حرارتی
 • دستگاه لحیم کاری

گام دوم: جعبه را آماده کنید

این مدار جریان زیادی را از طریق پین های برق فن جذب می کند. پس پین های برق را به برد نصب وصل کنید تا انتشار گرما جلوگیری بشود.

ابتدا باید چهار سوراخ برای چهار فن کولر رومیزی روی جعبه دریل کنید. ما از جعبه پلاستیکی یک منبع تغذیه رومیزی استفاده کرده ایم. می توانید از هر نوع جعبه ای که ضدآب باشد، استفاده کنید. محیط پره های چرخان فن بزرگ را اندازه بگیرید و یک دایره با آن اندازه روی یک طرف جعبه بکشید. محیط پره های سه فن کوچک را هم طرف دیگر جعبه بکشید. دقت کنید اندازه این سوراخ ها باید آنقدر بزرگ باشد که پره های فن ها کاملاً دیده بشوند. بعد از کشیدن دایره ها، آنهار ا با ابزار مناسب ببرید.

در ساختنی بخوانید :  اولین پروژه رزبری پای؛ آموزش تست LED چشمک زن با رزبری پای

بعد از بریدن سوراخ ها، فن ها را روی سوراخ ها بگذارید و مطمئن شوید فضای کافی برای چرخیدن پره ها وجود دارد. با ماژیک گوشه های فن را داخل جعبه علامت بگذارید و روی این نقاط سوراخ های نصب فن ها را دریل کنید. برای فن های کوچک دو پیچ و برای فن بزرگ چهار پیچ نصب کافی است. فن های کوچک را در قسمتی قرار بدهید که بتوانند بیشترین میزان هوای گرم را داخل کولر رومیزی بکشند. فن بزرگ هم جلوی کولر نصب می شود تا هوای خنک شده را به بیرون هدایت کند.

اگر می خواهید به کولر سه پایه وصل کنید، یک سوراخ هم کف جعبه دریل کنید.

گام سوم: توری را وصل کنید

در این مرحله باید توری فلزی یا پلاستیکی را داخل جعبه و روی سوراخ ها بچسبانید. این توری مانع برخورد قالب های یخ با پره های فن ها می شود. اندازه فن ها را اندازه بگیرید و دو تکه توری به اندازه آنها ببرید. یک توری را روی سوراخ فن بزرگ و یک توری را روی سوراخ های سه فن کوچک بچسبانید.

گام سوم: اتصالات الکترونیکی – بخش اول

مدار کولر رومیزی را بسازید
مدار کولر رومیزی را بسازید

بعد از کامل کردن جعبه می توانید وصل کردن قطعات الکترونیکی را شروع کنید.

 • به پین های A3 و D13 آردوینو دو سیم جامپر لحیم کنید؛ این ها سیم های اتصال به زمین هستند.
 • یک سیم قرمز به پین D11 لحیم کنید؛ این سیم برق سنسور حرارتی است.
 • یک سیم آبی به پین A2 لحیم کنید؛ این سیم آنالوگ سنسوراست.
 • یک سیم قرمز به D10 لحیم کنید؛ این سیم فعالسازی ترانزیستور دارلینگتون برای فعال کردن فن بزرگ است.
 • به سر سیم متصل به پین D10 هم یک مقاومت ۱K وصل کنید.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : آویز مخصوص هندزفری بسازید

گام پنجم: اتصالات الکترونیکی – بخش دوم

مدار کولر رومیزی را بسازید
مدار کولر رومیزی را بسازید

در این مرحله از ساخت کولر رومیزی ، مدار فن های کوچک را می سازیم. یکی از اتصالات مدار اول فن های کوچک با وصل کردن منبع برق + سیم + گیرنده وایرلس + کانال سوم سیم فن + پین A0 آردوینو ایجاد کنید. اتصال طرف دیگر مدار با وصل کردن پین D1 آردوینو + سیم فن + کانکتور متصل به هر سه فن ( در تصویر با نام fork مشخص شده) + فن + فن + فن ایجاد می شود.

مدار دومی که باید در این بخش بسازید، مدار ریموت است. برای ساخت این مدار منبع برق + دکمه + کانال سوم فرستنده وایرلس + کانال اول اسپیکر وصل کنید.با دقت در تصاویر می توانید نحوه قرار گرفتن قطعات کنار یکدیگر را بهتر درک کنید.

گام ششم: اتصالات الکترونیکی – بخش سوم

برای کنترل فن ۱۲ ولتی کامپیوتر از ورودی آردوینو و محاسبه دمای اتاق از سنسور حرارتی TMP36 استفاده می کنیم. پین های این سنسور از طرف صاف ۳٫۳-۳٫۵V (چپ)، پین آنالوگ (وسط) و پین اتصال به زمین (راست) هستند. برای وصل کردن سنسور حرارتی به برد بورد از سیم های جامپر آردوینو استفاده کنید. پین D12 به پین اتصال به زمین سنسور، پین A2 به پین آنالوگ سنسور (برای اندازه گیری مقدار ولتاژ تولید شده توسط سنسور) و پین D11 به پین ولتاژ سنسور وصل می شود.

حالا باید یک مدار برای کنترل فن ۱۲ ولتی از ورودی یکی از پین های آردوینو بسازید. برای ساخت این مدار از دیود ۱N4004، تراتزیستور دارلینگتون TIP120، سیم جامپر، باتری ۹ ولتی و فن PC استفاده می کنیم. پین A3 را به امیتر ترانزیستور و GND باتری وصل کنید. سیم قرمز باتری را هم به سیم قرمز فن و سیم GND فن را به بیس ترانزیستور وصل کند. طرف راه راه دیود را به پین کالکتور و طرف دیگر دیود را به امیتر ترانزیستور وصل کنید. سیم پین D10 آردوینو هم به بیس ترانزیستور وصل می شود.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : تست فرانسوی را به شیوه سرآشپزها درست کنید

ترانزیستور دارلینگتون امکان حرکت جریان باتری ۹ ولتی به سمت فن PC از طریق یکی از پین های ورودی آردوینو را فراهم می کند. ترانزیستور سه پایه دارد: بیس (متصل به پین D10 آردوینو)، کالکتور (متصل به دیود و فن) و امیتر (متصل به GND باتری و آردوینو). ورودی ۵ ولتی پایه بیس، جریان را از کالکتور به سمت امیتر هدایت می کند. مقاومت متصل بین آردوینو و ترانزیستور هم از آردینو در برابر قطعات آسیب دیده یا کوتاه شدن محافظت می کند. دیود هم برای یک طرفه نگه داشتن حرکت جریان برق (از باتری به موتور) استفاده می شود.

گام هفتم: کدهای آردوینو را آپلود کنید

کدهای کولر رومیزی را از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است). ابتدا متغیر tempOn را تغییر بدهید؛ این متغیر درجه حرارت لازم برای روشن شدن فن ها را مشخص می کند. سپس کدها را روی آردوینو آپلود کنید.

بعد از آپلود کدها، مدار را تست کنید و در سریال مانیتور داده سنسور حرارتی را بررسی کنید. به محض رسیدن دمای اتاق به درجه مورد نظرتان، فن ها باید روشن بشوند.

کولر رومیزی آماده است

برد بورد و مدار فن های کوچک را با خمیر بتونه و نوار چسب دوطرفه به جعبه بچسبانید. سپس داخل جعبه را با قالب های یخ پر کنید و از خنکی کولر رومیزی لذت ببرید. این کولر رومیزی را می توانید در هوای آزاد هم استفاده کنید و حتی با خودتان به پیک نیک ببرید. توصیه می کنیم از پایه های تاشو برای کولر استفاده کنید تا بتوانید ارتفاعش را تنظیم کنید. تجربه های خودتان را با ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت کولر رومیزی کوچک با آردوینو و سنسور حرارتی
عنوان مطلب
آموزش ساخت کولر رومیزی کوچک با آردوینو و سنسور حرارتی
توضیح کوتاه
این کولر بعد از رسیدن دمای اتاق به درجه مشخصی روشن می شود.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت:قدرت آتش یا وسیله ای برای تولید مستقیم جریان برق از آتش!... تا به حال شده که در کمپ در جنگل و کوه نیاز به روشنایی داشته باشید یا باطری چراغ قوه شما تمام شود، شارژ گوشی تلفن همراه یا پخش کننده موسیقی رو به اتمام...
مدار تستر باتری ساده و کاربردی بسازید اگر اهل ساخت پروژه های الکترونیکی باشید، حتماً بین وسایل تان کلی باتری پیدا می شود. پیدا کردن باتری که پر و سالم باشد از بین کلی باتری کار سختی نیست ا...
با دستگاه برش لیزری جعبه لوازم آرایشی گردان بسازید... جعبه لوازم آرایشی گردان بهترین وسیله برای نگه داری لوازم آرایشی است. با این جعبه همه وسایل آرایشی منظم و در دسترس خواهند بود. طبقه های این جعبه لوازم ...
اسپیکر خورشیدی ارزان با قابلیت اتصال به بلوتوث بسازید... ساخت اسپیکر کار چندان سختی نیست و در ساختنی هم طرز ساخت انواع اسپیکر را یاد گرفته اید. در این پست هم ساخت اسپیکر خورشیدی با وسایل ساده و ارزان را یاد ...
کشک لیمو ؛ یک چاشنی سالم، لذیذ و سرشار از ویتامین... کشک لیمو یکی از چاشنی هایی است که کمتر در پخت غذاها و دسرهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال علوه بر طعم متفاوتی که دارد، هیچ ضرری ندارد و...
با ماژول ESP8266 دیمر LED هوشمند و متصل به اینترنت بسازید... نوار LED یکی از کاربردی ترین تجهیزات نورپردازی است. از این نوارها می توانید داخل کابینت، زیر تخت یا برای ساخت چراغ تزیینی استفاده کنید. یکی از مهمترین...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با آردوینو لوکس متر بسازید؛ آموزش اندازه گیری شدت نور

اگر به یک لوکس متر برای اندازه گیری شدت نور و روشنایی نیاز دارید، می …

پاسخ دهید