خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت کاسه شیک و بادوام با رزین و مدادرنگی

آموزش ساخت کاسه شیک و بادوام با رزین و مدادرنگی

رزین یکی از موادی است که کاربردهای زیادی دارد و در ساخت وسایل مختلفی از جمله زیورآلات، ظروف آشپزخانه، چراغ تزیینی و … استفاده می شود. در این ساختنی قصد داریم ساخت کاسه با رزین و مدادرنگی را به شما یاد بدهیم. احتمالاً شما هم عکس کاسه هایی که داخل شان با مدادرنگی پر شده را دیده اید. اگر دستگاه خراطی داشته باشید، شما هم می توانید یکی از این کاسه ها بسازید.

ساخت کاسه رزینی با مدادرنگی
ساخت کاسه رزینی با مدادرنگی

ساخت کاسه رزینی با مدادرنگی روش های مختلفی دارد. می توانید مدادرنگی ها را عمودی یا افقی بچینید، از مدادهای کوچک یا بزرگ استفاده کنید، مدادها را کف کاسه یا دور دیواره قرار بدهید و … . فرقی نمی کند چه روشی را برای چینش مدادرنگی ها داخل کاسه رزینی انتخاب کنید. روش ساخت تغییر چندانی نمی کند و در هر صورت می توانید از همین آموزش ساخت استفاده کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • رزین قالب گیری شفاف
  • مدادرنگی
  • یک کاسه پلاستیکی – از این کاسه به عنوان قالب استفاده می شود؛ پس در انتخاب اندازه آن دقت کنید.
  • چسب بسته بندی

از رزینی استفاده کنید که کاملاً شفاف باشد. در ضمن بهتر است مدادرنگی ها را چند روز زیر آفتاب بگذارید تا خشک بشوند. رزین به رطوبت واکنش نشان می دهد و کمترین میزان خیسی در مدادرنگی ها می تواند ساخت کاسه را به مشکل مواجه کند.

گام دوم: رزین را داخل قالب بریزید

رزین را قالب گیری کنید
رزین را قالب گیری کنید

اولین مرحله ساخت کاسه رزینی، قالب گیری است. ابتدا یک تکه چسب جانسون ببرید و آن را طوری به لبه کاسه بچسبانید که نیمی از آن بیرون زده باشد. سپس مدادرنگی ها را دور کاسه بچینید و اینکار را طوری انجام بدهید که به چسب بچسبند و ثابت بشوند. فاصله بین مدادها باید یکسان باشد و ته آنها خیلی با کاسه تماس نداشته باشد.

وقتی قالب کاسه رزینی را آماده کردید، باید رزین را میکس کنید. حتماً راهنمای روی رزین را بخوانید تا نسبت دقیق مخلوط کردن رزین و سخت کننده را بدانید. مقدار رزینی که مصرف می کنید به اندازه کاسه قالب گیری بستگی دارد. بهتر است هر دو قسمت رزین را مستقیماً از ظرف اصلی داخل یک کاسه بریزید و آنجا با هم مخلوط کنید. اگر رزین و سخت کننده را داخل دو ظرف جداگانه بریزید و سپس داخل یک ظرف دیگر بریزید و آنجا با هم مخلوط کنید، قسمتی از رزین داخل ظرف های اول می ماند و نسبت بهم می خورد. در ضمن بهتر است از کاسه های مخصوص مخلوط کردن رنگ استفاده کنید تا مطمئن شوید رزین شفاف باقی می ماند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با فوم کاردستی کیف گوشی بسازید

وقتی رزین کاملاً مخلوط شد، آن را آرام داخل کاسه بریزید و حواستان باشد مدادها جابجا نشوند. اگر یکی از مدادرنگی ها تکان خورد، ابتدا تمام رزین را داخل کاسه بریزید و بلافاصله جای مداد را تنظیم کنید. کمی کاسه را تکان بدهید تا حباب های هوا از بین بروند و صبر کنید تا رزین کاملاً خشک بشود.

گام سوم: کاسه را برای خراطی آماده کنید

کاسه را دستگاه خراطی وصل کنید
کاسه را دستگاه خراطی وصل کنید

بعد از خشک شدن رزین، باید کاسه رزینی را از قالب بیرون بیاورید. اگر از کاسه پلاستیکی استفاده کرده باشید، کاسه رزینی خیلی راحت بیرون می آید.

حالا باید کاسه را روی دستگاه خراطی نصب کنید. ما از یک مرغک استاپر برای نصب کاسه به دستگاه استفاده کردیم و یک مادگی هم کف کاسه بریدیم تا بتوانیم آن را بچرخانیم. برای نگه داشتن کاسه هم از مرغک چهار گیره ای استفاده کردیم.

برای وصل کردن کاسه به مرغک استاپر، ابتدا با مته فورستنر ۱٫۵ اینچی یک برش صاف وسط کاسه بزنید (این برش باید با کف کاسه همپوشانی داشته باشد). هنگام دریل کردن این سوراخ، کاسه را با نوار چسب دوطرفه روی یک تخته چوبی ثابت کنید. سپس وسط کاسه را با دقت پیدا کنید و برش صاف را با مته فورستنر و دریل فشاری ایجاد کنید.

سپس با مته ۱۶/۵ اینچی یک سوراخ وسط کاسه دریل کنید و با میله دندانه دار داخل سوراه را دندانه دار کنید تا بتوانید آن را به مرغک استاپر وصل کنید.

گام چهارم: پشت کاسه را شکل بدهید

بیرون کاسه رزینی را شکل بدهید
بیرون کاسه رزینی را شکل بدهید

بعد از آماده کردن کاسه، آن را به مرغک پیچ کنید. یک لیسه چوب تراشی مناسب انتخاب کنید و دستگاه را روشن کنید. چون از کاسه برای قالب گیری رزین استفاده کرده ایم، شکل دادن پشت کاسه زیاد طول نمی کشد. فقط باید سطح بیرونی را کاملاً صاف کنید و البته حواستان باشد مدادرنگی ها از داخل رزین بیرون نزنند. وقتی پشت کاسه رزینی به شکل دلخواه تان رسید، دستگاه را خاموش کنید. کف کاسه را با دقت نگاه کنید و اگر حباب هوا دیدید، ۴/۱ کف کاسه را هم با لیسه ببرید. البته اگر مدادرنگی ها را خشک کرده باشید، حباب هوا ایجاد نمی شود.

در ساختنی بخوانید :  چراغ آکواریوم LED و چند رنگ با ریموت کنترل بسازید

بعد از صاف کردن کف کاسه، با مغار خراطی مناسب یک فرورفتگی با عمق ۱۶/۳-۸/۱ اینچ و عرض ۲ اینچ کف کاسه ایجاد کنید. قطر این فروفتگی باید نزدیک به قطر مرغک چهار گیره ای در حالت بسته باشد.

بعد از آماده شدن پشت کاسه، باید این قسمت را کاملاً سنباده بکشید. از کاغذ ۱۵۰ شروع کنید و سنباده کاری را تا کاغذ ۴۰۰ ادامه بدهید. اگر بعد از سنباده کاری مدادها از رزین بیرون زد، روی آنها را اسپری لاک چوب بپوشانید. قبل از اینکه گام بعدی ساخت کاسه رزینی را شروع کنید، باید مطمئن بشوید تمام خطوط ناشی از سنباده کاری از بین رفته است. سنباده کاری رزین به اندازه سنباده کاری چوب زمان بر است و نیاز به دقت دارد.

گام پنجم: داخل کاسه را خراطی کنید

داخل کاسه رزینی را شکل بدهید
داخل کاسه رزینی را شکل بدهید

برای خالی کردن داخل کاسه، آن را برگردانید و به مرغک چهار گیره ای وصل کنید. ابتدا با مته فورستنر ۲ اینچی وسط کاسه را سوراخ کنید. هنگام سوراخ کردن وسط کاسه، عجله نکنید چون رزین داغ می شود و ترک برمی دارد.

بعد از دریل کردن سوراخ ۲ اینچی، دوباره لیسه بردارید و داخل کاسه را شکل بدهید. هنگام شکل دادن داخل کاسه هم دقت کنید مدادرنگی ها از داخل رزین بیرون نزند.

بعد از اینکه داخل کاسه را شکل دادید، سنباده کاری را شروع کنید و سطح داخل کاسه را کاملاً صاف و صیقلی کنید. اینبار هم از کاغذ سنباده ۱۵۰ تا ۴۰۰ استفاده کنید.

گام ششم: کاسه را پرداخت کنید

کاسه رزینی را پرداخت کنید
کاسه رزینی را پرداخت کنید

برای صیقل کاری کاسه از اسپری لاک چوب شفاف استفاده کنید. اما ابتدا کمی پنبه یا دستمال کاغذی را به الکل آغشته کنید و تمام گردهای ناشی از سنباده کاری را تمیز کنید. سپس چهار تا پنج لایه اسپری لاک روی کاسه رزینی بزنید و بین لایه ها هم کاغذ سنباده ۴۰۰ بکشید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : لباس هایتان را کپی کنید!

بعد از خشک شدن صیقل کاری ابتدایی کاسه رزینی، باید این صیقل کاری را هم پرداخت کنید. ابتدا کاسه را با کاغذ ۴۰۰، ۶۰۰، ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ سنباده بکشید و سپس یک لایه لاک چوب دیگر رویش اسپری کنید. دقت کنید که سنباده کاری این مرحله باید کاملاً نرم انجام بشود تا خطی روی کاسه نماند.

می توانید بعد از سنباده کاری دستی از چرخ سنباده هم استفاده کنید تا کاسه به حداکثر شفافیت و براقیت برسد.

کاسه رزینی آماده است

کاسه رزینی آماده است
کاسه رزینی آماده است

این کاسه رزینی کارکرد تزیینی دارد و نمی توانید از آن در آشپزخانه استفاده کنید. رزین و لاک چوب برای تماس با واد غذایی ایمن نیستند. اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی و ساخت کاسه رزینی دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت کاسه شیک و بادوام با رزین و مدادرنگی
عنوان مطلب
آموزش ساخت کاسه شیک و بادوام با رزین و مدادرنگی
توضیح کوتاه
با یک روش متفاوت یک کاسه شیک و منحصر به فرد بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با آردوینو و ماژول XBee سیستم خانه هوشمند بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سیستم خانه هوشمند را یاد می گیرید که دما و میزان مصرف برق را کنترل می کند. ساخت این سیستم بسیار ساده است و هزینه زیادی ندارد...
کیف دوشی چرم ساده و شیک بدوزید کیف دوشی یکی از خریدهای سالانه همه ماست. در این ساختنی هم می خواهیم طرز دوخت یک کیف دوشی چرم را به شما یاد بدهیم. این کیف دوشی بسیار ساده است و نیاز ب...
کاور لپ تاپ چرم ارزان و شیک بسازید گجت های الکترونیکی گران هستند و به همین خاطر است که همیشه به فکر خرید کاور و محافظ برای آنها هستیم. شاید نتوانید خودتان گجت بسازید اما ساخت محافظ برای...
آموزش ساخت : جاکارتی رومیزی بسازید اگر همیشه دنبال وسایل اداری خاص و منحصر به فرد هستید، این جاکارتی رومیزی را بسازید. برای ساخت این جاکارتی فقط به یک کتاب و یک تکه چوب نیاز دارید. اگر ...
آموزش ساخت : دستکش بلوتوثی بسازید در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک دستکش بلوتوثی ساده و ارزان بسازید. این دستکش یک ماژول بلوتوث دارد که امکان پاسخ به تماس های دریافتی را فراهم میک...
آموزش ساخت: یک موتور ساده بسازیم یک موتور ساده بسازید در این ساختنی، یک ایده جالب برای آموزش نحوه کار موتور به کودکان برایتان داریم. کودکان شما می توانند با ساخت و یا تماشای نحوه کا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

شمعدان فلزی پایه دار شیک و بلند بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت شمعدان فلزی ۱٫۷ متری را یاد می گیرید که برای …

پاسخ دهید