خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / مدار آمپلی فایر ماسفت ۳۰۰ تا۱۲۰۰ واتی بسازید (MOSFET AMPLIFIER)

مدار آمپلی فایر ماسفت ۳۰۰ تا۱۲۰۰ واتی بسازید (MOSFET AMPLIFIER)

اگر به یک آمپلی فایر قدرتمند با وات بالا نیاز دارید، این آمپلی فایر ماسفت بهترین گزینه است. مدار آمپلی فایر ماسفت طوری طراحی شده که علاوه بر قدرت بالا، عمر زیادی هم داشته باشد. ساخت مدار آمپلی فایر ماسفت ۳۰۰- ۱۲۰۰ واتی برای کسانی که با ساخت تجهیزات صوتی آشنایی دارند، بسیار ساده است. هزینه ساختش هم به مراتب کمتر از آمپلی فایرهای آماده است. اگر مدار را کاملاً طبق شماتیک بسازید، قدرت وات آمپلی فایر ماسفت ۳۰۰ وات(با بار ۴ اهمی) خواهد بود. اما اگر به قدرت بیشتری نیاز دارید، می توانید با اعمال چند تغییر کوچک روی مدار به توان ۱۲۰۰ وات هم برسید. برای رسیدن قدرت ۱۲۰۰ وات، باید از مدار آداپتور پل دیودی استفاده کنید یا خروجی های ماسفت ترانزیستورها را به صورت چند موازی بهم وصل کنید. به این ترتیب مدار قدرت تحمل جریان های بالاتر را پیدا می کند.

طرز کار مدار آمپلی فایر ماسفت

شماتیک مدار آمپلی فایر ماسفت
شماتیک مدار آمپلی فایر ماسفت

این مدار شامل یک مدار تقویت کننده تفاضلی با دو بخش مستقل است که دو طرف مثبت و منفی خروجی را فعال می کنند. سیگنال طرف مثبت از مقاومت R4 عبور می کند و سپس وارد مدار تقویت کننده تفاضلی می شود. این مدار دو ترانزیستور ۲SC1775 دارد (Q1 و Q2) که به عنوان منبع جریان ثابت کار می کنند. این سیگنال توسط مدار درایور که شامل Q7، Q8 و Q9 است، تقویت می شود تا ولتاژش برای فعال کردن خروجی کافی باشد. ۲SK1058 MOSFET Q14,Q15,Q16,Q17 هم کار سیگنال مثبت برای اسپیکر را انجام می دهند (۲SJ162 MOSFET Q18,Q19,Q20,Q21 هم برای سیگنال منفی هستند).

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت عروسک سیمی ساده و کوچک

مقاومت های R43، R45، R47 و R49 که روی پین منبع قرار دارند، به عبور جریان از ماسفت کمک می کنند. خازن های C18 و C20 به محافظت از اسیلاتور نویز کمک می کنند. این ترانزیستورها فقط روی کانال N ماسفت قرار می گیرند چون ظرفیت خازنی بین دروازه-منبع کانال N حدود ۴۰۰pF کمتر از کانال P ماسفت است.

دیودهای D16، D17، D18 و D19 به عنوان محافظ مدار دروازه ماسفت عمل می کنند. در اینق سمت نباید از ولتاژهای بالا استفاده کرد چون امکان آسیب دروازه وجود دارد. حداکثر ولتاژ مجاز برای این قسمت ۱۵ ولت است. ترانزیستور Q10 مقدار ولتاژ بیاس مدار آمپلی فایر ماسفت را تنظیم می کند. برای تنظیم جریان غیرفعال مدار روی ۸۰-۱۲۰ mA، جریان غیرفعال VR1 را تنظیم کنید.

بهره کلی مدار از طریق مدار فیدبک (متشکل از R24،R25،R26،C11 و C12) مشخص می شود که نرخ رشد آن برای این مدار آمپلی فایر حدود ۲۲۰ برابر است.

سیگنال منفی وارد قسمت پایین مدار تقویت کننده تفاضلی (متشکل از Q4 و Q5) می شود و از طریق Q4 به مدار درایور(متشکل از Q11،Q12 وQ13) می رود تا ماسفت را فعال کند. از R51 و C23 برای محافظت از اسیلاتور در فرکانس های بالا استفاده می شود.

منبع تغذیه

منبع تغذیه آمپلی فایر ماسفت
منبع تغذیه آمپلی فایر ماسفت

ما از ولتاژ مثبت/منفی ۸۰ ولت برای تغذیه مدار آمپلی فایر ماسفت استفاده می کنیم که شماتیک آن را در بالا می بینید. ترانسفورماتور بکار رفته در این مدار، ۵۸-۰-۵۸ volt 10A است و خازن فیلتر هم ۲۲۰۰۰uF 100V است. می توانید از خارن ۱۰۰۰۰uF 100V هم برای ۲ استفاده کنید اما باید آن را به صورت موازی وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آمپلی فایر کلاس D ساده اما قدرتمند بسازید

اگر از ترانسفورماتور با دقت استفاده کنید، می توانید کارایی آمپلی فایر را به حداکثر برسانید.

مدار آمپلی فایر را بسازید

برای ساخت این مدار باید تجربه کافی در ساخت مدارات صوتی داشته باشید. مهارت لحیم کاری هم خیلی مهم است چون احتمال آسیب دیدن قطعات در حین ساخت مدار وجود دارد.

ساخت آمپلی فایر ماسفت را از برد اصلی شروع کنید. قطعات را با دقت روی برد بگذارید و سپس آنها را لحیم کنید. به پوزیشن قطعات دارای قطبیت مثل دیودها و خازن های الکترولیتی خیلی دقت کنید. پین های ترانزیستورها را هم کاملاً مطابق با شماتیک تنظیم کنید. برای ترانزیستورهای Q9 و Q13 قبل از نصب روی برد از هیت سینک استفاده کنید.

برای ماسفت هم از هیت سینک استفاده کنید اما حواستان باشد پین S به هیچ وجه نباید با هیت سینک تماس داشته باشد. برای خنک کنندگی بهتر بین ماسفت و هیت سینک، سیلیکون بگذارید.

مدار آمپلی فایر ماسفت را تست کنید

بعد از کامل شدن مدار، می توانید آن را تست کنید. ورودی را به اتصال به زمین کوتاه کنید و سپس ولتاژ اسپیکر را با مولتی متر اندازه بگیرید. اگر عدد صفر را روی ولت متر مشاهده نکردید، مدار خراب است. بلافاصله جریان برق را قطع کنید و دوباره اتصالات مدار را چک کنید.

اگر ولتاژ صفر بود، گام بعدی تنظیم ولتاژ غیرفعال مدار آمپلی فایر است. VR1 را روی جریان ۸۰۰-۱۰۰ mA تنظیم کنید و برای اطمینان قدرت ولتاژهای مثبت و منفی را با آمپرسنج تست کنید.

بعد از تنظیم جریان غیرفعال، منبع تغذیه را از مدار جدا کنید. آمپرسنج را هم جدا کنید و اتصال ورودی مدار به زمین را قطع کنید. حالا دوباره منبع تغذیه را به مدار وصل کنید و سیگنال ورودی را هم سرجایش وصل کنید. حالا باید صدای ورودی را از اسپیکر بشنوید. اگر مدار آمپلی فایر ماسفت را ساختید، تجربیات تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با ورق فلزی بخاری کاردستی درست کنید

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت مدار آمپلی فایر ماسفت 300-1200 واتی
عنوان مطلب
آموزش ساخت مدار آمپلی فایر ماسفت 300-1200 واتی
توضیح کوتاه
یک آمپلی فایر قدرتمند و بادوام بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید... ساخت آمپلی فایر گیتار بسیار ساده است. اگر بتوانید از روی شماتیک، مدار بسازید یعنی می توانید آمپلی فایر گیتار بسازید. البته باید یک راهنمای ساخت هم داش...
آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید... در این ساختنی طرز ساخت آمپلی فایر رومیزی را یاد می گیرید که قابلیت های متعددی دارد. از این آمپلی فایر می توانید به عنوان گیرنده رادیویی یا دستگاه پخش ...
آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نوع آمپلی فایر را خوانده اید اما این یکی یک فرق مهم دارد. بیشتر قطعات این آمپلی فایر را می توانید از وسایل الکترونیکی بدر...
آموزش ساخت : کتابخانه چوبی مناسب اتاق کودک بسازید... پیدا کردن کتابخانه برای اتاق کودک کار ساده ای نیست. در این ساختنی طرز ساخت یک کتابخانه چوبی کوچک را یاد می گیرید که برای اتاق کودک بسیار مناسب است و س...
آموزش ساخت : یک آمپلی فایر استریو بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک آمپلی فایر ساده و ارزان را یاد می گیرید که کیفیت صدای بسیار خوبی دارد. می توانید این آمپلی فایر را به اسپیکرهای DVD پلیر، را...
آموزش ساخت آمپلی فایر گیتار بزرگ و ارزان به روش ساده... در این ساختنی آموزش ساخت آمپلی فایر گیتار به روش ساده و ارزان را یاد می گیرید. بیشتر قطعات این آمپلی فایر گیتار از وسایل قدیمی جدا می شود و بدنه هم از...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار تقویت کننده عملیاتی یا آپ امپ (Operational Amplifier)

در این ساختنی آموزش ساخت تقویت کننده عملیاتی یا اپ آمپ را یاد می گیرید. …

پاسخ دهید