خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!

آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!

برای ساخت آباژور از خیلی چیزها می‌شود استفاده کرد؛ عروسک خرسی، اکشن فیگور، ربان، کاغذ بریستول و حتی کارتن! این لیست تمام نمی‌شود و به اندازه خلاقیت شما ادامه خواهد داشت. در این ساختنی یک مورد دیگر به لیست اضافه می‌کند: کاسه و فنجان! اگر تعداد کاسه و فنجان شیک و آنتیک دارید که نمی‌دانید با آنها چکار کنید، ساخت آباژور یکی از بهترین گزینه‌هاست.

ساخت آباژور با ظروف آشپزخانه
ساخت آباژور با ظروف آشپزخانه

برای ساخت آباژور با این روش به وسایل زیادی نیاز ندارید اما باید مته مخصوص برای سوراخ کردن ظروف داشته باشید. البته می‌توانید روش ساخت را متناسب با ابزاری که در اختیار دارید، تغییر بدهید. در ضمن باید با سیم کشی نوار LED هم آشنا باشید؛ پس بهتر است راهنمای استفاده از LED را بخوانید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت آباژور

 • کاسه، فنجان و نعلبکی
 • نوار LED
 • پرف برد
 • دیود ۱N4004
 • شرینک تیوب
 • کابل ربانی
 • سوئیچ روتاری ۹ پوزیشنی
 • آداپتور AC-12VDC
 • بست کمری
 • لوله PVC 1.2 سانتیمتری
 • واشر تخت
 • میله دندانه دار و مهره شش ضلعی
 • سرپیچ لامپ
 • کابل دو سیمی‌برای سرپیچ
 • سری آباژور
 • اسپیسر فلزی – برای پوشاندن میله فلزی بیرون زده از بالای آباژور

ابزار مورد نیاز

 • کاتر
 • سیم چین
 • دستگاه لحیم کاری
 • هیت گان
 • چسب برق
 • قیچی
 • اره فلزبر
 • کاتر PVC
 • چسب
 • مته الماسی ۱٫۲ سانتیمتری
 • ماژیک
 • خط کش

گام دوم: سوراخ‌های روی ظروف را دریل کنید

قبل از دریل کردن، باید نقطه وسط ظروف را پیدا کنید. هرچه دقت بیشتری برای پیدا کردن وسط ظروف بخرج بدهید، پایه آباژور شکیل تر می‌شود.

بعد از پیدا کردن وسط کاسه، نعلبکی‌ها و فنجان‌ها می‌توانید دریل کردن را شروع کنید. همانطور که در تصاویر می‌بینید ما از دریل فشاری بجای دریل دستی استفاده کرده ایم اما شما می‌توانید از دریل دستی هم استفاده کنید.

ابتدا یک لایه فوم نازک ببرید و کف دریل پرسی و داخل یک تابه ضدآب بگذارید. مته را مرغک وصل کنید و آن را محکم کنید. کاسه، فنجان یا نعلبکی را برعکس داخل تابه بگذارید و مته را با نقطه وسط آن تراز کنید. پشت ظرف را با آب پر کنید و سپس به آرامی‌دریل را به سمت ظرف هدایت کنید تا سوراخ ایجاد بشود. بعد از دریل کردن سوراخ، ظرف را با دستمال خشک کنید و اگر لازم بود یکبار دیگر این مراحل را تکرار کنید.

وسط تمام ظروف با همین روش سوراخ می‌شود.

گام سوم: لوله PVC را ببرید

لوله PVC برای حمل LEDها استفاده می‌شود و روی میله دندانه دار قرار می‌گیرد. ابتدا عمق فنجان را اندازه بگیرید و سپس چهار لوله که طول شان ۳ تا ۶ میلیمتر کوتاه تر از عمق فنجان باشد، ببرید.

گام چهارم: LEDها را آماده کنید

۱۲ تکه از نوار LED ببرید (سه تا برای هر لوله). دور لوله‌ها را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید و نوارهای LED را طوری روی آنها بچسبانید که زبانه‌های لحیم کاری سر آنها بهم نزدیک باشد. سپس دور نوارهای LED را با هیت شرینک شفاف بپوشانید. دقت کنید هیت شرینک نباید روی زبانه‌های لحیم کاری را بپوشاند. هیت گان را روی هیت شرینک بگیرید تا جمع بشود.

گام پنجم: LEDها را سیم کشی کنید

به تعداد مورد نیاز سیم جامپر ببرید، دو سرشان را لخت کنید و با قلع بپوشانید. به زبانه‌های نوارهای LED هم قلع بزنید و سپس سیم‌ها را مطابق تصویر به آنها لحیم کنید.

گام ششم: فنجان‌ها را به نعلبکی‌ها بچسبانید

با بهترین چسبی که دارید، فنجان‌ها را به نعلبکی‌ها بچسبانید. فقط حواستان باشد سوراخ‌ها روی هم تراز باشند.

گام هفتم: دیودها را روی پرف برد لحیم کنید

آرایه دیودها را روی پرف برد بسازید، اتصالات را لحیم کنید و برای اتصال سیم‌ها حلقه تشکیل بدهید.

گام هشتم: کابل ربانی را لحیم کنید

کابل ربانی را در طول مناسب ببرید، سر سیم‌ها را لخت کنید و به آنها قلع بزنید. حالا کابل را به سوئیچ و آرایه دیودها لحیم کنید.

دور میله دندانه دار را با چسب برق بپوشانید و دو سرش را برای مهره‌های شش ضلعی باز بگذارید.

گام نهم: مونتاژ پایه آباژور را شروع کنید

اکنون تمام قطعات مورد نیاز برای ساخت آباژور آماده هستند و می‌توانید مونتاژ را شروع کنید.

ابتدا دو یا سه واشر را بهم بچسبانید. سپس قسمت کوچکی از واشر را برای رد کردن کابل ربانی ببرید. بعد از اره کردن واشر، لبه‌ها را سوهان بکشید تا نرم بشوند.

کابل ربانی را دوبرابر اندازه ای که فکر می‌کنید به آن نیاز دارید، ببرید. واشرها را با مهره شش ضلعی به پایین میله دندانه دار وصل کنید و کابل ربانی را به میله (نه داخل میله) بچسبانید. کابل را با چسب نواری به پایین میله وصل کنید.

گام دهم: پایه آباژور را کامل کنید

میله را آنقدر بکشید که سفت بشود و جایش را با یک بست کمری ثابت کنید. یک فنجان/نعلبکی روی میله دندانه دار و کابل ربانی بگذارید. اگر ظروف بخاطر چسب با بست کمری خوب روی هم ننشستند، می‌توانید آنها را بکنید.

یکی از لوله‌هایی که آماده کردید را بردارید و روی میله دندانه دار و کابل ربانی قرار بدهید. دوتا از سیم‌ها را جدا کنید، سرشان را لخت کنید و به زبانه‌های نوار LED لحیم کنید. در حین سیم کشی رنگ سیم‌های کامن و پالس را روی کاغذ بنویسید.

این مراحل را به تعداد ظروفی که برای پایه آباژور آماده کرده اید، ادامه بدهید.

گام یازدهم: سیم کشی را کامل کنید

سوئیچ را با واشر و مهره شش ضلعی نصب کنید. حواستان باشد مهره و واشر را خیلی سفت نکنید چون ممکن است کاسه بشکند.

سر آداپتور AC را ببرید و سیم‌هایش را لخت کنید. سیم‌ها را به مولتی متر وصل کنید و مشخص کنید کدامیک مثبت و کدام کامن هستند. سیم مثبت را علامت گذاری کنید و آداپتور را جدا کنید.
هر چهار سیم کامن کابل ربانی را بهم لحیم کنید. همین کار را برای چهار سیم مثبت تکرار کنید.

آداپتور را وصل کنید و سیم کامن آن را به سیم‌های کامن کابل ربانی وصل کنید. سیم مثبت آداپتور را به تک تک سیم‌های مثبت کابل ربانی وصل کنید و فنجان‌ها را نگاه کنید. هربار یکی از فنجان‌ها باید روشن بشود. اگر اینطور نبود، اشکالی وجود دارد که باید برطرف بشود. اگر مشکلی نبود، آداپتور را از برق بکشید.

حالا به اطلاعاتی که درباره سیم‌ها نوشته اید برگردید و آنها را به آرایه دیود وصل کنید. سیم کامن آداپتور را به کابل ربانی لحیم کنید و روی اتصال را با هیت شرینک بپوشانید. سیم قرمز یا مثبت را هم به وایپر سوئیچ وصل کنید.

گام دوازدهم: سرپیچ لامپ را وصل کنید

فاصله بین سرپیچ تا کاسه را اندازه بگیرید و چند سانتیمتر به آن اضافه کنید. کابل AC دو سیمی‌را ببرید، سر سیم‌ها را لخت کنید و به آنها قلع بزنید. سیم کوتاه را از پایه‌ها رد کنید و به پایه برسانید. دور سیم را با هیت شرینک بپوشانید و سپس آن را به آداپتور لحیم کنید.

آخرین نعلبکی را روی آخرین فنجان قرار بدهید و مهره و واشر را اضافه کنید. مهره و واشر را محکم کنید اما نه آنقدر سفت که ظروف بشکنند. سر میله را با یک کاور براق بپوشانید و سیم‌ها را به سمت بالا بکشید تا به سوکت برسند. همانطور که در تصاویر می‌بینید باید یک براکت هم به میله دندانه دار و زیر سرپیچ وصل کنید.

بعد از وصل کردن سرپیچ و سیم کشی کامل، می‌توانید سری آباژور را رویش بگذارید.

آباژور را تست کنید

حالا می‌توانید آداپتور را به برق بزنید و آباژور را تست کنید. اگر سیم کشی‌ها را درست انجام داده باشید، آباژور روشن می‌شود. شما می‌توانید فقط پایه آباژور یا چراغ اصلی یا هر دو را روشن کنید.

اگر ساخت آباژور با این روش برایتان کمی‌سخت است، می‌توانید نوارهای LED روی لوله‌های PVC را حذف کنید. به این ترتیب کارتان در سیم کشی ساده تر می‌شود و فقط باید سرپیچ را به آداپتور و سوئیچ وصل کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!
عنوان مطلب
آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!
توضیح کوتاه
با ظرف‌های شیک و خاص تان آباژور بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

نرم کننده لب خانگی با خاصیت خوشبو کنندگی دهان بسازید... اگر شما هم طرفدار ایده لوازم آرایشی و بهداشتی خانگی هستید، حتماً این ساختنی را دنبال کنید. در این پست آموزش ساخت یک نرم کننده لب خانگی را یاد می گیرید...
با دستگاه انتقال برق بی سیم اجسام چرخنده را بدون تماس به حرکت درآورید... اگر اهل پروژه های الکترونیکی باشید، حتماً این چالش را تجربه کرده اید: باید یک چراغ، LED، موتور یا جسم چرخنده را بدون اتصال الکتریکی به حرکت دربیارید. ...
عروسک خرسی مخصوص نوزاد بدوزید در این ساختنی آموزش ساخت یک عروسک خرسی را یاد می گیرید که برای نوزادان طراحی شده است. این عروسک کاملاً تخت است و به همین خاطر نوزاد خیلی راحت می تواند...
آموزش ساخت چراغ رومیزی هوشمند و شبیه ساز ماه برای علاقه مندان نجوم... اگر به نجوم علاقه مند هستید، حتماً از این چراغ رومیزی هوشمند خوشتان می آید. در این پست آموزش ساخت چراغ رومیزی شبیه ساز ماه را یاد می گیرید که گام های ...
راتاتویی بپزید و آن را به سبک فرانسوی تزیین کنید... راتاتویی یک غذای خوشمزه است و البته بهترین راه برای افزایش مصرف سبزیجات است. این غذای 100 درصد گیاهی و سالم یکی از بهترین بشقاب ها برای گیاهخواران است...
کوله پشتی معمولی را به کوله دوربین با محفظه فومی تبدیل کنید... اگر اهل عکاسی هستید و حتماً کلی هزینه صرف خرید دوربین و لنز کرده اید، باید یک کیف مناسب هم برای حمل دوربین داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت یک کوله...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید

ساخت لوستر چوبی یکی از ایده‌های ارزان قیمت برای تغییر دکوراسیون است. قبلاً در ساختنی …

پاسخ دهید