خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!

آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!

برای ساخت آباژور از خیلی چیزها می شود استفاده کرد؛ عروسک خرسی، اکشن فیگور، ربان، کاغذ بریستول و حتی کارتن! این لیست تمام نمی شود و به اندازه خلاقیت شما ادامه خواهد داشت. در این ساختنی یک مورد دیگر به لیست اضافه می کند: کاسه و فنجان! اگر تعداد کاسه و فنجان شیک و آنتیک دارید که نمی دانید با آنها چکار کنید، ساخت آباژور یکی از بهترین گزینه هاست.

ساخت آباژور با ظروف آشپزخانه
ساخت آباژور با ظروف آشپزخانه

برای ساخت آباژور با این روش به وسایل زیادی نیاز ندارید اما باید مته مخصوص برای سوراخ کردن ظروف داشته باشید. البته می توانید روش ساخت را متناسب با ابزاری که در اختیار دارید، تغییر بدهید. در ضمن باید با سیم کشی نوار LED هم آشنا باشید؛ پس بهتر است راهنمای استفاده از LED را بخوانید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت آباژور

 • کاسه، فنجان و نعلبکی
 • نوار LED
 • پرف برد
 • دیود ۱N4004
 • شرینک تیوب
 • کابل ربانی
 • سوئیچ روتاری ۹ پوزیشنی
 • آداپتور AC-12VDC
 • بست کمری
 • لوله PVC 1.2 سانتیمتری
 • واشر تخت
 • میله دندانه دار و مهره شش ضلعی
 • سرپیچ لامپ
 • کابل دو سیمی برای سرپیچ
 • سری آباژور
 • اسپیسر فلزی – برای پوشاندن میله فلزی بیرون زده از بالای آباژور

ابزار مورد نیاز

 • کاتر
 • سیم چین
 • دستگاه لحیم کاری
 • هیت گان
 • چسب برق
 • قیچی
 • اره فلزبر
 • کاتر PVC
 • چسب
 • مته الماسی ۱٫۲ سانتیمتری
 • ماژیک
 • خط کش

گام دوم: سوراخ های روی ظروف را دریل کنید

قبل از دریل کردن، باید نقطه وسط ظروف را پیدا کنید. هرچه دقت بیشتری برای پیدا کردن وسط ظروف بخرج بدهید، پایه آباژور شکیل تر می شود.

بعد از پیدا کردن وسط کاسه، نعلبکی ها و فنجان ها می توانید دریل کردن را شروع کنید. همانطور که در تصاویر می بینید ما از دریل فشاری بجای دریل دستی استفاده کرده ایم اما شما می توانید از دریل دستی هم استفاده کنید.

ابتدا یک لایه فوم نازک ببرید و کف دریل پرسی و داخل یک تابه ضدآب بگذارید. مته را مرغک وصل کنید و آن را محکم کنید. کاسه، فنجان یا نعلبکی را برعکس داخل تابه بگذارید و مته را با نقطه وسط آن تراز کنید. پشت ظرف را با آب پر کنید و سپس به آرامی دریل را به سمت ظرف هدایت کنید تا سوراخ ایجاد بشود. بعد از دریل کردن سوراخ، ظرف را با دستمال خشک کنید و اگر لازم بود یکبار دیگر این مراحل را تکرار کنید.

در ساختنی بخوانید :  جارختی چوبی تاشو بسیار زیبا و در عین حال ساده بسازید

وسط تمام ظروف با همین روش سوراخ می شود.

گام سوم: لوله PVC را ببرید

لوله PVC برای حمل LEDها استفاده می شود و روی میله دندانه دار قرار می گیرد. ابتدا عمق فنجان را اندازه بگیرید و سپس چهار لوله که طول شان ۳ تا ۶ میلیمتر کوتاه تر از عمق فنجان باشد، ببرید.

گام چهارم: LEDها را آماده کنید

۱۲ تکه از نوار LED ببرید (سه تا برای هر لوله). دور لوله ها را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید و نوارهای LED را طوری روی آنها بچسبانید که زبانه های لحیم کاری سر آنها بهم نزدیک باشد. سپس دور نوارهای LED را با هیت شرینک شفاف بپوشانید. دقت کنید هیت شرینک نباید روی زبانه های لحیم کاری را بپوشاند. هیت گان را روی هیت شرینک بگیرید تا جمع بشود.

گام پنجم: LEDها را سیم کشی کنید

به تعداد مورد نیاز سیم جامپر ببرید، دو سرشان را لخت کنید و با قلع بپوشانید. به زبانه های نوارهای LED هم قلع بزنید و سپس سیم ها را مطابق تصویر به آنها لحیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک مانیتور پرتابل بسازید

گام ششم: فنجان ها را به نعلبکی ها بچسبانید

با بهترین چسبی که دارید، فنجان ها را به نعلبکی ها بچسبانید. فقط حواستان باشد سوراخ ها روی هم تراز باشند.

گام هفتم: دیودها را روی پرف برد لحیم کنید

آرایه دیودها را روی پرف برد بسازید، اتصالات را لحیم کنید و برای اتصال سیم ها حلقه تشکیل بدهید.

گام هشتم: کابل ربانی را لحیم کنید

کابل ربانی را در طول مناسب ببرید، سر سیم ها را لخت کنید و به آنها قلع بزنید. حالا کابل را به سوئیچ و آرایه دیودها لحیم کنید.

دور میله دندانه دار را با چسب برق بپوشانید و دو سرش را برای مهره های شش ضلعی باز بگذارید.

گام نهم: مونتاژ پایه آباژور را شروع کنید

اکنون تمام قطعات مورد نیاز برای ساخت آباژور آماده هستند و می توانید مونتاژ را شروع کنید.

ابتدا دو یا سه واشر را بهم بچسبانید. سپس قسمت کوچکی از واشر را برای رد کردن کابل ربانی ببرید. بعد از اره کردن واشر، لبه ها را سوهان بکشید تا نرم بشوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کوله پشتی و کیف دستی چرم درست کنید

کابل ربانی را دوبرابر اندازه ای که فکر می کنید به آن نیاز دارید، ببرید. واشرها را با مهره شش ضلعی به پایین میله دندانه دار وصل کنید و کابل ربانی را به میله (نه داخل میله) بچسبانید. کابل را با چسب نواری به پایین میله وصل کنید.

گام دهم: پایه آباژور را کامل کنید

میله را آنقدر بکشید که سفت بشود و جایش را با یک بست کمری ثابت کنید. یک فنجان/نعلبکی روی میله دندانه دار و کابل ربانی بگذارید. اگر ظروف بخاطر چسب با بست کمری خوب روی هم ننشستند، می توانید آنها را بکنید.

یکی از لوله هایی که آماده کردید را بردارید و روی میله دندانه دار و کابل ربانی قرار بدهید. دوتا از سیم ها را جدا کنید، سرشان را لخت کنید و به زبانه های نوار LED لحیم کنید. در حین سیم کشی رنگ سیم های کامن و پالس را روی کاغذ بنویسید.

این مراحل را به تعداد ظروفی که برای پایه آباژور آماده کرده اید، ادامه بدهید.

گام یازدهم: سیم کشی را کامل کنید

سوئیچ را با واشر و مهره شش ضلعی نصب کنید. حواستان باشد مهره و واشر را خیلی سفت نکنید چون ممکن است کاسه بشکند.

سر آداپتور AC را ببرید و سیم هایش را لخت کنید. سیم ها را به مولتی متر وصل کنید و مشخص کنید کدامیک مثبت و کدام کامن هستند. سیم مثبت را علامت گذاری کنید و آداپتور را جدا کنید.
هر چهار سیم کامن کابل ربانی را بهم لحیم کنید. همین کار را برای چهار سیم مثبت تکرار کنید.

آداپتور را وصل کنید و سیم کامن آن را به سیم های کامن کابل ربانی وصل کنید. سیم مثبت آداپتور را به تک تک سیم های مثبت کابل ربانی وصل کنید و فنجان ها را نگاه کنید. هربار یکی از فنجان ها باید روشن بشود. اگر اینطور نبود، اشکالی وجود دارد که باید برطرف بشود. اگر مشکلی نبود، آداپتور را از برق بکشید.

حالا به اطلاعاتی که درباره سیم ها نوشته اید برگردید و آنها را به آرایه دیود وصل کنید. سیم کامن آداپتور را به کابل ربانی لحیم کنید و روی اتصال را با هیت شرینک بپوشانید. سیم قرمز یا مثبت را هم به وایپر سوئیچ وصل کنید.

گام دوازدهم: سرپیچ لامپ را وصل کنید

فاصله بین سرپیچ تا کاسه را اندازه بگیرید و چند سانتیمتر به آن اضافه کنید. کابل AC دو سیمی را ببرید، سر سیم ها را لخت کنید و به آنها قلع بزنید. سیم کوتاه را از پایه ها رد کنید و به پایه برسانید. دور سیم را با هیت شرینک بپوشانید و سپس آن را به آداپتور لحیم کنید.

آخرین نعلبکی را روی آخرین فنجان قرار بدهید و مهره و واشر را اضافه کنید. مهره و واشر را محکم کنید اما نه آنقدر سفت که ظروف بشکنند. سر میله را با یک کاور براق بپوشانید و سیم ها را به سمت بالا بکشید تا به سوکت برسند. همانطور که در تصاویر می بینید باید یک براکت هم به میله دندانه دار و زیر سرپیچ وصل کنید.

بعد از وصل کردن سرپیچ و سیم کشی کامل، می توانید سری آباژور را رویش بگذارید.

آباژور را تست کنید

حالا می توانید آداپتور را به برق بزنید و آباژور را تست کنید. اگر سیم کشی ها را درست انجام داده باشید، آباژور روشن می شود. شما می توانید فقط پایه آباژور یا چراغ اصلی یا هر دو را روشن کنید.

اگر ساخت آباژور با این روش برایتان کمی سخت است، می توانید نوارهای LED روی لوله های PVC را حذف کنید. به این ترتیب کارتان در سیم کشی ساده تر می شود و فقط باید سرپیچ را به آداپتور و سوئیچ وصل کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!
عنوان مطلب
آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!
توضیح کوتاه
با ظرف های شیک و خاص تان آباژور بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : برای نوزادتان لباس خرگوشی بدوزید!... قصد دارید آلبم خانوادگی تان را با چند عکس از نوزادتان تکمیل کنید؟ این لباس خرگوشی ساده و ارزان را برای نوزادتان بدوزید تا عکس هایتان بامزه تر و زیباتر...
پروژه آردوینو : مکعب LED سه بعدی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک مکعب LED را یاد می گیرید. مکعب های LED هم ظاهر زیبایی دارند و ساخت آنها هم میتواند تجربه جالبی باشد. مکعبی که یا این ساختنی ...
آموزش ساخت درایور موتور براشلس با آی سی DRV10866... اگر اهل ساخت پروژه های الکترونیکی یا روباتیک باشید، احتمالاً از موتور براشلس زیاد استفاده می کنید. استفاده از این موتورها، نیاز به اطلاعات کافی درباره...
آموزش ساخت : کیف پول چرمی ساده بدوزید کیف پول چرمی که در این ساختنی دوختنش را یاد می گیرید، هم طراحی ساده ای دارد و هم دوختش بسیار ساده است. این کیف پول خیلی جادار نیست، ویژگی خاصی هم ندار...
آموزش ساخت : با در نوشابه پیکسل بسازید اگر نمی توانید پیکسلی که دوست دارید را در بازار پیدا کنید یا می خواهید پیکسل اختصاصی برای خودتان درست کنید، راهکار را در این پست پیدا کنید. در این روش...
ساخت لوستر با سرپیچ های دوقلو؛ ساده، ارزان و شیک... شاید ایده ساخت لوستر با سرپیچ های دوقلو کمی عجیب بنظر برسد اما نتیجه کار خیلی بهتر از چیزی است که تصور می کنید. این لوستر را می توانید در هر اندازه یا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

گیره لباس تزیینی بسازید و دکور اتاق تان را رنگارنگ کنید

در این ساختنی یک روش ساده برای تزیینی گیره لباس را یاد می گیرید. گیره …

پاسخ دهید