خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!

آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!

برای ساخت آباژور از خیلی چیزها می شود استفاده کرد؛ عروسک خرسی، اکشن فیگور، ربان، کاغذ بریستول و حتی کارتن! این لیست تمام نمی شود و به اندازه خلاقیت شما ادامه خواهد داشت. در این ساختنی یک مورد دیگر به لیست اضافه می کند: کاسه و فنجان! اگر تعداد کاسه و فنجان شیک و آنتیک دارید که نمی دانید با آنها چکار کنید، ساخت آباژور یکی از بهترین گزینه هاست.

ساخت آباژور با ظروف آشپزخانه
ساخت آباژور با ظروف آشپزخانه

برای ساخت آباژور با این روش به وسایل زیادی نیاز ندارید اما باید مته مخصوص برای سوراخ کردن ظروف داشته باشید. البته می توانید روش ساخت را متناسب با ابزاری که در اختیار دارید، تغییر بدهید. در ضمن باید با سیم کشی نوار LED هم آشنا باشید؛ پس بهتر است راهنمای استفاده از LED را بخوانید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت آباژور

 • کاسه، فنجان و نعلبکی
 • نوار LED
 • پرف برد
 • دیود ۱N4004
 • شرینک تیوب
 • کابل ربانی
 • سوئیچ روتاری ۹ پوزیشنی
 • آداپتور AC-12VDC
 • بست کمری
 • لوله PVC 1.2 سانتیمتری
 • واشر تخت
 • میله دندانه دار و مهره شش ضلعی
 • سرپیچ لامپ
 • کابل دو سیمی برای سرپیچ
 • سری آباژور
 • اسپیسر فلزی – برای پوشاندن میله فلزی بیرون زده از بالای آباژور

ابزار مورد نیاز

 • کاتر
 • سیم چین
 • دستگاه لحیم کاری
 • هیت گان
 • چسب برق
 • قیچی
 • اره فلزبر
 • کاتر PVC
 • چسب
 • مته الماسی ۱٫۲ سانتیمتری
 • ماژیک
 • خط کش

گام دوم: سوراخ های روی ظروف را دریل کنید

قبل از دریل کردن، باید نقطه وسط ظروف را پیدا کنید. هرچه دقت بیشتری برای پیدا کردن وسط ظروف بخرج بدهید، پایه آباژور شکیل تر می شود.

بعد از پیدا کردن وسط کاسه، نعلبکی ها و فنجان ها می توانید دریل کردن را شروع کنید. همانطور که در تصاویر می بینید ما از دریل فشاری بجای دریل دستی استفاده کرده ایم اما شما می توانید از دریل دستی هم استفاده کنید.

ابتدا یک لایه فوم نازک ببرید و کف دریل پرسی و داخل یک تابه ضدآب بگذارید. مته را مرغک وصل کنید و آن را محکم کنید. کاسه، فنجان یا نعلبکی را برعکس داخل تابه بگذارید و مته را با نقطه وسط آن تراز کنید. پشت ظرف را با آب پر کنید و سپس به آرامی دریل را به سمت ظرف هدایت کنید تا سوراخ ایجاد بشود. بعد از دریل کردن سوراخ، ظرف را با دستمال خشک کنید و اگر لازم بود یکبار دیگر این مراحل را تکرار کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چطور یک موشک کاغذی سریع بسازیم؟

وسط تمام ظروف با همین روش سوراخ می شود.

گام سوم: لوله PVC را ببرید

لوله PVC برای حمل LEDها استفاده می شود و روی میله دندانه دار قرار می گیرد. ابتدا عمق فنجان را اندازه بگیرید و سپس چهار لوله که طول شان ۳ تا ۶ میلیمتر کوتاه تر از عمق فنجان باشد، ببرید.

گام چهارم: LEDها را آماده کنید

۱۲ تکه از نوار LED ببرید (سه تا برای هر لوله). دور لوله ها را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید و نوارهای LED را طوری روی آنها بچسبانید که زبانه های لحیم کاری سر آنها بهم نزدیک باشد. سپس دور نوارهای LED را با هیت شرینک شفاف بپوشانید. دقت کنید هیت شرینک نباید روی زبانه های لحیم کاری را بپوشاند. هیت گان را روی هیت شرینک بگیرید تا جمع بشود.

گام پنجم: LEDها را سیم کشی کنید

به تعداد مورد نیاز سیم جامپر ببرید، دو سرشان را لخت کنید و با قلع بپوشانید. به زبانه های نوارهای LED هم قلع بزنید و سپس سیم ها را مطابق تصویر به آنها لحیم کنید.

گام ششم: فنجان ها را به نعلبکی ها بچسبانید

با بهترین چسبی که دارید، فنجان ها را به نعلبکی ها بچسبانید. فقط حواستان باشد سوراخ ها روی هم تراز باشند.

گام هفتم: دیودها را روی پرف برد لحیم کنید

آرایه دیودها را روی پرف برد بسازید، اتصالات را لحیم کنید و برای اتصال سیم ها حلقه تشکیل بدهید.

گام هشتم: کابل ربانی را لحیم کنید

کابل ربانی را در طول مناسب ببرید، سر سیم ها را لخت کنید و به آنها قلع بزنید. حالا کابل را به سوئیچ و آرایه دیودها لحیم کنید.

دور میله دندانه دار را با چسب برق بپوشانید و دو سرش را برای مهره های شش ضلعی باز بگذارید.

گام نهم: مونتاژ پایه آباژور را شروع کنید

اکنون تمام قطعات مورد نیاز برای ساخت آباژور آماده هستند و می توانید مونتاژ را شروع کنید.

در ساختنی بخوانید :  میکروفون استریو بسازید و صدایتان را با کیفیت واقعی ضبط کنید

ابتدا دو یا سه واشر را بهم بچسبانید. سپس قسمت کوچکی از واشر را برای رد کردن کابل ربانی ببرید. بعد از اره کردن واشر، لبه ها را سوهان بکشید تا نرم بشوند.

کابل ربانی را دوبرابر اندازه ای که فکر می کنید به آن نیاز دارید، ببرید. واشرها را با مهره شش ضلعی به پایین میله دندانه دار وصل کنید و کابل ربانی را به میله (نه داخل میله) بچسبانید. کابل را با چسب نواری به پایین میله وصل کنید.

گام دهم: پایه آباژور را کامل کنید

میله را آنقدر بکشید که سفت بشود و جایش را با یک بست کمری ثابت کنید. یک فنجان/نعلبکی روی میله دندانه دار و کابل ربانی بگذارید. اگر ظروف بخاطر چسب با بست کمری خوب روی هم ننشستند، می توانید آنها را بکنید.

یکی از لوله هایی که آماده کردید را بردارید و روی میله دندانه دار و کابل ربانی قرار بدهید. دوتا از سیم ها را جدا کنید، سرشان را لخت کنید و به زبانه های نوار LED لحیم کنید. در حین سیم کشی رنگ سیم های کامن و پالس را روی کاغذ بنویسید.

این مراحل را به تعداد ظروفی که برای پایه آباژور آماده کرده اید، ادامه بدهید.

گام یازدهم: سیم کشی را کامل کنید

سوئیچ را با واشر و مهره شش ضلعی نصب کنید. حواستان باشد مهره و واشر را خیلی سفت نکنید چون ممکن است کاسه بشکند.

سر آداپتور AC را ببرید و سیم هایش را لخت کنید. سیم ها را به مولتی متر وصل کنید و مشخص کنید کدامیک مثبت و کدام کامن هستند. سیم مثبت را علامت گذاری کنید و آداپتور را جدا کنید.
هر چهار سیم کامن کابل ربانی را بهم لحیم کنید. همین کار را برای چهار سیم مثبت تکرار کنید.

آداپتور را وصل کنید و سیم کامن آن را به سیم های کامن کابل ربانی وصل کنید. سیم مثبت آداپتور را به تک تک سیم های مثبت کابل ربانی وصل کنید و فنجان ها را نگاه کنید. هربار یکی از فنجان ها باید روشن بشود. اگر اینطور نبود، اشکالی وجود دارد که باید برطرف بشود. اگر مشکلی نبود، آداپتور را از برق بکشید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قایق کنترلی سریع بسازید [Arduino]

حالا به اطلاعاتی که درباره سیم ها نوشته اید برگردید و آنها را به آرایه دیود وصل کنید. سیم کامن آداپتور را به کابل ربانی لحیم کنید و روی اتصال را با هیت شرینک بپوشانید. سیم قرمز یا مثبت را هم به وایپر سوئیچ وصل کنید.

گام دوازدهم: سرپیچ لامپ را وصل کنید

فاصله بین سرپیچ تا کاسه را اندازه بگیرید و چند سانتیمتر به آن اضافه کنید. کابل AC دو سیمی را ببرید، سر سیم ها را لخت کنید و به آنها قلع بزنید. سیم کوتاه را از پایه ها رد کنید و به پایه برسانید. دور سیم را با هیت شرینک بپوشانید و سپس آن را به آداپتور لحیم کنید.

آخرین نعلبکی را روی آخرین فنجان قرار بدهید و مهره و واشر را اضافه کنید. مهره و واشر را محکم کنید اما نه آنقدر سفت که ظروف بشکنند. سر میله را با یک کاور براق بپوشانید و سیم ها را به سمت بالا بکشید تا به سوکت برسند. همانطور که در تصاویر می بینید باید یک براکت هم به میله دندانه دار و زیر سرپیچ وصل کنید.

بعد از وصل کردن سرپیچ و سیم کشی کامل، می توانید سری آباژور را رویش بگذارید.

آباژور را تست کنید

حالا می توانید آداپتور را به برق بزنید و آباژور را تست کنید. اگر سیم کشی ها را درست انجام داده باشید، آباژور روشن می شود. شما می توانید فقط پایه آباژور یا چراغ اصلی یا هر دو را روشن کنید.

اگر ساخت آباژور با این روش برایتان کمی سخت است، می توانید نوارهای LED روی لوله های PVC را حذف کنید. به این ترتیب کارتان در سیم کشی ساده تر می شود و فقط باید سرپیچ را به آداپتور و سوئیچ وصل کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!
عنوان مطلب
آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!
توضیح کوتاه
با ظرف های شیک و خاص تان آباژور بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : شارژر خورشیدی جیبی بسازید در ساختنی طرز ساخت انواع شارژر و شارژر خورشیدی پیدا میشود. در این پست هم می توانید ساخت کوچکترین شارژر خورشیدی ساختنی را یاد بگیرید. اندازه سلول های خ...
پروژه آردوینو : داشبورد الکترونیک دوچرخه بسازید... در این ساختنی، طرز ساخت یک داشبورد الکترونیک برای دوچرخه را می آموزید. اگر اهل دوچرخه سواری (بویژه در شب) باشید، این داشبورد برایتان بسیار مفید خواهد ...
با لگوهای قدیمی و سیمان میز تلفن بسازید!... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت وسایل سیمانی را داشته ایم. همه این وسایل با قالب های کارتنی ساخته شده اند؛ اما آیا می دانستید با لگو هم می توانید قالب سیما...
قالب شیرینی با شکل و اندازه دلخواه تان بسازید... در این ساختنی طرز ساخت قالب شیرینی با قوطی نوشابه را یاد می گیرید. با این تکنیک ساده و مجانی می توانید قالب های شیرینی را در هر شکل و اندازه ای که می ...
با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب شیشه ای را یاد می گیرید که از شیشه ساخته نمی شود اما همان قدر شفاف و زیباست. این چراغ خواب با طرح دسته شکوفه از جن...
آموزش ساخت : میز ناهارخوری ساده و شیک بسازید... اگر دنبال خرید یک میز ناهارخوری جدید هستید، توصیه ساختنی این است که خودتان آن را بسازید! فقط کافی است کمی وقت صرف کنید تا هم در هزینه هایتان صرفه جویی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

چراغ خواب ستاره ای بسازید و سقف اتاق را ستاره باران کنید

اگر دنبال یک چراغ خوب منحصر به فرد می گردید، چراغ خواب ستاره ای انتخاب …

پاسخ دهید