خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید

یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید

ساخت لوستر چوبی یکی از ایده های ارزان قیمت برای تغییر دکوراسیون است. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت چندین مدل لوستر را یاد گرفته اید. امروز هم آموزش ساخت لوستر چوبی را یاد می گیرید که طراحی بسیار شیکی دارد و با ابزارهای اولیه نجاری ساخته می شود.

لوستر چوبی بسازید
لوستر چوبی بسازید

از این لوستر چوبی می توانید به عنوان چراغ رومیزی یا جاشمعی هم استفاده کنید. اگر می خواهید از لوستر به عنوان جاشمعی استفاده کنید، باید دور شمع یک لایه پلاستیک یا سیلیکون بگذارید تا پارافین روی چوب نریزد.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • ۱۱ عدد مربع چوبی ۱۷ در ۱۷ در ۱۲ سانتیمتری – این مربع ها را از تخته چندلا ببرید.
 • ۳۲ مهره بلند M6
 • چهار میله دندانه دار M6 به طول ۲۳ سانتیمتر
 • چهار واشر صاف M6
 • چهار مهره آکرونی M6
 • موم عسل – می توانید از واکس چوب رنگی هم استفاده کنید.
 • سرپیچ E27 به همراه کابل
 • لامپ ادیسونی E27
 • چسب چوب

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی
 • اره مویی یا روتر
 • دریل
 • ماشین پوست
 • کاغذ سنباده
 • آچار الن ۶
 • آچار مهره ۱۰
 • گیره نعلبکی
 • مته خزینه ۴ سانتیمتری
 • مته ۸ میلیمتری

تصویر اول گالری الگوی برش تخته بالایی و تصویر دوم الگوی برش تخته وسطی و پایینی است. در همین ابتدا تخته ها را به تعداد مناسب ببرید و آماده کنید.

گام دوم: مربع های چوبی را آماده کنید

لوستر چوبی از سه قطعه تشکیل شده: پایین، وسط و بالا. قطعه پایینی از دو تخته چندلای مربعی ۱۲ میلیمتری چسبیده بهم ساخته می شود. قطعه وسطی از شش تخته چندلای ۱۲ میلیمتری چسبیده بهم و تخته بالایی از سه تخته چندلای مربعی چسبیده بهم ساخته می شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت پروگرامر ISP برای میکروکنترلرهای ATmega32

ابتدا باید سه تخته قطعه بالایی لوستر را بهم بچسبانید و آنها را با گیره ببندید. سپس قطعه پایینی را هم با همین شکل مونتاژ کنید. بعد از آماده شدن قطعات بالایی و پایینی، باید مربع ها را در اندازه نهایی ببرید و سوراخ های مهره های بلند M6 را دریل کنید. این سوراخ ها ۸ میلیمتری هستند (البته قطر سوراخ به نوع مهره بستگی دارد) و از وسط فاصله ۲ در ۲ سانتیمتری از لبه ها قرار دارند. این سوراخ ها فقط روی تخته های بالایی و وسطی ایجاد می شوند و تخته پایینی نباید سوراخ شود. در واقع مهره بلند باید داخل قطعه قرار بگیرد نه اینکه از آن رد بشود. بعد از دریل کردن

سوراخ های مهره، یک مته خزینه بزرگتر بردارید و سر سوراخ ها را کمی بزرگ کنید تا مهره ها با سطح چوب تراز بشوند.

قطعه بالایی لوستر یک سوراخ بزرگ برای سرپیچ لامپ دارد که باید آن را هم دریل کنید. این سوراخ را با مته فورستنر ۴ سانتیمتری و درست وسط قطعه دریل کنید.

گام بعدی بریدن داخل تخته های مربعی با ابعاد ۱۱ در ۱۱ سانتیمتر است. این مربع باید درست وسط تخته باشد و از لبه ها ۳ سانتیمتر فاصله داشته باشد. می توانید این مربع را با اره مویی یا روتر ببرید. اگر می خواهید از اره مویی استفاده کنید، یک سوراخ داخل فضای مربع دریل کنید و سپس برش با اره مویی را شروع کنید. روتر انتخاب بهتری است چون دقیق تر است. برای استفاده از روتر، روتر به یک تخته صاف پیچ کنید و یک سوراخ در محل بیرون آمدن مته روتر ایجاد کنید. سپس روتر را برعکس کنید و برش را شروع کنید. می توانید یک فنس دیگر هم بسازید تا همه برش ها دقیقاً شبیه هم بشوند. نکته مهم در استفاده از روتر این است که آن را سریع تکان بدهید تا رد سوختگی روی چوب نگذارد.

در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو و تگ RFID دستگاه حضور و غیاب بسازید

گام سوم: تخته ها را سنباده بکشید و روغن کاری کنید

بعد از دریل کردن سوراخ های مهره های بلند و بریدن مربع های وسط تخته ها، باید همه قطعات را سنباده بکشید. برای سنباده کاری از کاغذهای ۱۵۰، ۲۲۰ و ۲۴۰ استفاده کنید. می توانید از ماشین پوست استفاده کنید یا تخته ها را با دست سنباده بکشید. لبه ها را هم سنباده بکشید تا خیلی تیز نباشند. اگر روتر دارید، می توانید لبه های خارجی را با آن گرد کنید.

بعد از سنباده کاری، روی هر تخته را با دو لایه موم عسل مایع بپوشانید. به این خاطر از موم عسل استفاده می کنیم که رنگ طبیعی چوب را تغییر ندهد و برای استفاده داخلی بسیار مناسب است.

گام چهارم: لوستر را مونتاژ کنید

بعد از خشک شدن تخته ها می توانید مونتاژ لوستر چوبی را شروع کنید. ابتدا مهره های بلند را با آچار الن داخل سوراخ هایی که قبلاً دریل کرده اید، پیچ کنید. سپس چهار میله دندانه دار برای قطعه بالایی بردارید و آنها را داخل مهره ها پیچ کنید. دقت کنید که هر چهار میله را باید به یک اندازه داخل مهره ها فرو کنید.

میله ها را آنقدر بپیچید که ۱۵ میلیمتر از آنها بالاتر از سطح چوب قرار بگیرد. برای ساده تر شدن کار می توانید یک تکه چوب ۱۵ میلیمتری را طوری بین تخته ها قرار بدهید که تمام شکاف ها فاصله یکسان داشته باشند. حالا یکی از تخته های وسطی را بردارید و همین کار را تکرار کنید. بعد از تمام شدن تخته های وسطی، همین کار را برای تخته پایینی تکرار کنید. این مراحل کمی طول می کشد؛ صبور باشید و همه اتصالات را کاملاً محکم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : رنگ رسانا (Conductive Paint) بسازید

در نهایت هم سرپیچ E27 را داخل سوراخ خودش قرار بدهید و یک لامپ به آن ببندید. اگر می خواهید از لوستر چوبی به عنوان جاشمعی استفاده کنید، شمع را داخل سوراخ سرپیچ قرار بدهید و دورش را از داخل با سیلیکون، فویل و … بپوشانید تا پارافین آب شده روی چوب نریزد.

لوستر چوبی آماده است

لوستر چوبی آماده است
لوستر چوبی آماده است

می توانید این لوستر را در ابعاد مختلف بسازید و از آن به عنوان جاشمعی، لامپ رومیزی و آباژور استفاده کنید. همچنین می توانید تخته ها را بجای مربع، گرد یا به شکل های دیگر ببرید. تصاویر لوستر چوبی که می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید
عنوان مطلب
یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید
توضیح کوتاه
یک لوستر و جاشمعی چوبی شیک و ساده بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با موتور و چرخ دنده چراغ قوه بسازید!... اگر اهل دنیای ساختنی نباشید، این آموزش ساخت برایتان کمی عجیب خواهد بود. سرهم کردن یک موتور برای ساخت یک چراغ قوه ساده برای خیلی ها عجیب است؛ البته نه ...
آموزش ساخت : چراغ رومیزی چوبی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ رومیزی را یاد می گیرید که با چوب افرا و رشته LED ساخته میشود. این چراغ رومیزی طراحی بسیار ساده ای دارد و طوری ساخته شده...
با دستگاه CNC میز عسلی کوچک و شیک بسازید ساخت میز و سایر وسایل خانگی با دستگاه برش لیزری CNC بسیار جالب است. شاید شما کارگاه نجاری نداشته باشید و نتوانید خودتان میز بسازید اما می توانید با ای...
آموزش ساخت: یک موتور ساده بسازیم یک موتور ساده بسازید در این ساختنی، یک ایده جالب برای آموزش نحوه کار موتور به کودکان برایتان داریم. کودکان شما می توانند با ساخت و یا تماشای نحوه کا...
آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید آموزش ساخت زیورآلات در ساختنی زیاد است؛ طرز ساخت جعبه زیورآلات و کمد زیورآلات هم در ساختنی داشته ایم. امروز دوباره سراغ لوازم نگه داری از زیورآلات رفت...
آزمایش شناس‌گر PH و کاغذ تورنسل با کلم قرمز، لیمو و نمک... آزمایش شناس‌گر PH  یا کاغذ تورنسل یکی از ساده ترین آزمایش‌های علمی است که نتیجه بسیار جالبی دارد. برای انجام این آزمایش علمی فقط به کمی کلم قرمز و چند...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

چراغ خواب ستاره ای بسازید و سقف اتاق را ستاره باران کنید

اگر دنبال یک چراغ خوب منحصر به فرد می گردید، چراغ خواب ستاره ای انتخاب …

پاسخ دهید