خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید

یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید

ساخت لوستر چوبی یکی از ایده‌های ارزان قیمت برای تغییر دکوراسیون است. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت چندین مدل لوستر را یاد گرفته اید. امروز هم آموزش ساخت لوستر چوبی را یاد می‌گیرید که طراحی بسیار شیکی دارد و با ابزارهای اولیه نجاری ساخته می‌شود.

لوستر چوبی بسازید
لوستر چوبی بسازید

از این لوستر چوبی می‌توانید به عنوان چراغ رومیزی یا جاشمعی هم استفاده کنید. اگر می‌خواهید از لوستر به عنوان جاشمعی استفاده کنید، باید دور شمع یک لایه پلاستیک یا سیلیکون بگذارید تا پارافین روی چوب نریزد.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • ۱۱ عدد مربع چوبی ۱۷ در ۱۷ در ۱۲ سانتیمتری – این مربع‌ها را از تخته چندلا ببرید.
 • ۳۲ مهره بلند M6
 • چهار میله دندانه دار M6 به طول ۲۳ سانتیمتر
 • چهار واشر صاف M6
 • چهار مهره آکرونی M6
 • موم عسل – می‌توانید از واکس چوب رنگی هم استفاده کنید.
 • سرپیچ E27 به همراه کابل
 • لامپ ادیسونی E27
 • چسب چوب

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی
 • اره مویی یا روتر
 • دریل
 • ماشین پوست
 • کاغذ سنباده
 • آچار الن ۶
 • آچار مهره ۱۰
 • گیره نعلبکی
 • مته خزینه ۴ سانتیمتری
 • مته ۸ میلیمتری

تصویر اول گالری الگوی برش تخته بالایی و تصویر دوم الگوی برش تخته وسطی و پایینی است. در همین ابتدا تخته‌ها را به تعداد مناسب ببرید و آماده کنید.

گام دوم: مربع‌های چوبی را آماده کنید

لوستر چوبی از سه قطعه تشکیل شده: پایین، وسط و بالا. قطعه پایینی از دو تخته چندلای مربعی ۱۲ میلیمتری چسبیده بهم ساخته می‌شود. قطعه وسطی از شش تخته چندلای ۱۲ میلیمتری چسبیده بهم و تخته بالایی از سه تخته چندلای مربعی چسبیده بهم ساخته می‌شود.

ابتدا باید سه تخته قطعه بالایی لوستر را بهم بچسبانید و آنها را با گیره ببندید. سپس قطعه پایینی را هم با همین شکل مونتاژ کنید. بعد از آماده شدن قطعات بالایی و پایینی، باید مربع‌ها را در اندازه نهایی ببرید و سوراخ‌های مهره‌های بلند M6 را دریل کنید. این سوراخ‌ها ۸ میلیمتری هستند (البته قطر سوراخ به نوع مهره بستگی دارد) و از وسط فاصله ۲ در ۲ سانتیمتری از لبه‌ها قرار دارند. این سوراخ‌ها فقط روی تخته‌های بالایی و وسطی ایجاد می‌شوند و تخته پایینی نباید سوراخ شود. در واقع مهره بلند باید داخل قطعه قرار بگیرد نه اینکه از آن رد بشود. بعد از دریل کردن

سوراخ‌های مهره، یک مته خزینه بزرگتر بردارید و سر سوراخ‌ها را کمی‌بزرگ کنید تا مهره‌ها با سطح چوب تراز بشوند.

قطعه بالایی لوستر یک سوراخ بزرگ برای سرپیچ لامپ دارد که باید آن را هم دریل کنید. این سوراخ را با مته فورستنر ۴ سانتیمتری و درست وسط قطعه دریل کنید.

گام بعدی بریدن داخل تخته‌های مربعی با ابعاد ۱۱ در ۱۱ سانتیمتر است. این مربع باید درست وسط تخته باشد و از لبه‌ها ۳ سانتیمتر فاصله داشته باشد. می‌توانید این مربع را با اره مویی یا روتر ببرید. اگر می‌خواهید از اره مویی استفاده کنید، یک سوراخ داخل فضای مربع دریل کنید و سپس برش با اره مویی را شروع کنید. روتر انتخاب بهتری است چون دقیق تر است. برای استفاده از روتر، روتر به یک تخته صاف پیچ کنید و یک سوراخ در محل بیرون آمدن مته روتر ایجاد کنید. سپس روتر را برعکس کنید و برش را شروع کنید. می‌توانید یک فنس دیگر هم بسازید تا همه برش‌ها دقیقاً شبیه هم بشوند. نکته مهم در استفاده از روتر این است که آن را سریع تکان بدهید تا رد سوختگی روی چوب نگذارد.

گام سوم: تخته‌ها را سنباده بکشید و روغن کاری کنید

بعد از دریل کردن سوراخ‌های مهره‌های بلند و بریدن مربع‌های وسط تخته‌ها، باید همه قطعات را سنباده بکشید. برای سنباده کاری از کاغذهای ۱۵۰، ۲۲۰ و ۲۴۰ استفاده کنید. می‌توانید از ماشین پوست استفاده کنید یا تخته‌ها را با دست سنباده بکشید. لبه‌ها را هم سنباده بکشید تا خیلی تیز نباشند. اگر روتر دارید، می‌توانید لبه‌های خارجی را با آن گرد کنید.

بعد از سنباده کاری، روی هر تخته را با دو لایه موم عسل مایع بپوشانید. به این خاطر از موم عسل استفاده می‌کنیم که رنگ طبیعی چوب را تغییر ندهد و برای استفاده داخلی بسیار مناسب است.

گام چهارم: لوستر را مونتاژ کنید

بعد از خشک شدن تخته‌ها می‌توانید مونتاژ لوستر چوبی را شروع کنید. ابتدا مهره‌های بلند را با آچار الن داخل سوراخ‌هایی که قبلاً دریل کرده اید، پیچ کنید. سپس چهار میله دندانه دار برای قطعه بالایی بردارید و آنها را داخل مهره‌ها پیچ کنید. دقت کنید که هر چهار میله را باید به یک اندازه داخل مهره‌ها فرو کنید.

میله‌ها را آنقدر بپیچید که ۱۵ میلیمتر از آنها بالاتر از سطح چوب قرار بگیرد. برای ساده تر شدن کار می‌توانید یک تکه چوب ۱۵ میلیمتری را طوری بین تخته‌ها قرار بدهید که تمام شکاف‌ها فاصله یکسان داشته باشند. حالا یکی از تخته‌های وسطی را بردارید و همین کار را تکرار کنید. بعد از تمام شدن تخته‌های وسطی، همین کار را برای تخته پایینی تکرار کنید. این مراحل کمی‌طول می‌کشد؛ صبور باشید و همه اتصالات را کاملاً محکم کنید.

در نهایت هم سرپیچ E27 را داخل سوراخ خودش قرار بدهید و یک لامپ به آن ببندید. اگر می‌خواهید از لوستر چوبی به عنوان جاشمعی استفاده کنید، شمع را داخل سوراخ سرپیچ قرار بدهید و دورش را از داخل با سیلیکون، فویل و … بپوشانید تا پارافین آب شده روی چوب نریزد.

لوستر چوبی آماده است

لوستر چوبی آماده است
لوستر چوبی آماده است

می‌توانید این لوستر را در ابعاد مختلف بسازید و از آن به عنوان جاشمعی، لامپ رومیزی و آباژور استفاده کنید. همچنین می‌توانید تخته‌ها را بجای مربع، گرد یا به شکل‌های دیگر ببرید. تصاویر لوستر چوبی که می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید
عنوان مطلب
یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید
توضیح کوتاه
یک لوستر و جاشمعی چوبی شیک و ساده بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با وسایل ساده شاسی ربات حرفه ای درست کنید... بسیاری از پروژه های رباتیکی که در ساختنی یا دنیای اینترنت موجود است، با شاسی ربات آکریلیکی یا فلزی آماده ساخته میشود. فکر می کنید اگر شاسی ربات را خود...
دستور تهیه : بستنی یخی رنگین کمانی درست کنید... تابستان فصل نوشیدنی ها و دسرهای خنک است و بستنی یخی یکی از محبوب ترین دسرهای این فصل است. تنوع میوه در فصل گرم سال بیشتر است و به همین خاطر درست کردن ...
آموزش ساخت : قاب عکس دیواری چوبی بسازید غم انگیزترین چیز درباره گسترش موسیقی دیجیتال، فراموش شدن کاور آلبوم های موسیقی است. بیشتر ما آلبوم های مورد علاقه مان را از بصورت دیجیتال میخریم. آلبو...
مدار الکتریکی آشکار ساز حضور گوشی موبایل (موبایل یاب)... در این مطلب آموزش ساخت مدار الکتریکی یک دستگاه بسیار ساده و کاربردی یک موبایل یاب را تقدیم شما می کنیم،یک دستگاه جیبی که می تواند فعالیت یک گوشی تلفن ...
با کارتن میز لپ تاپ تاشو مقاوم و استاندارد بسازید... اگر دنبال یک میز لپ تاپ ارزان می گردید، یک تکه کارتن پیدا کنید و خودتان یکی بسازید! اینطوری کمترین هزینه ممکن را برای میز لپ تاپ صرف کرده اید و می توا...
با برد آردوینو مترجم مورس بسازید و کدهای مورس را ترجمه کنید... در این ساختنی آموزش ساخت مداری را می خوانید که با آن می توانید کدهای مورس را به کلمات انگلیسی ترجمه کنید! این مترجم مورس به شما کمک می کند مهارت‌تان د...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

کیف ابزار رولی بسازید و ابزارهایتان را راحت تر حمل کنید

اگر با جعبه ابزار چوبی و پلاستیکی مشکل دارید و دنبال راهکار بهتری برای مرتب …

پاسخ دهید