خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید

با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید

ساخت آمپلی فایر گیتار بسیار ساده است. اگر بتوانید از روی شماتیک، مدار بسازید یعنی می‌توانید آمپلی فایر گیتار بسازید. البته باید یک راهنمای ساخت هم داشته باشید که در ساختنی آن را در اختیارتان قرار می‌دهد. در این پست، ساخت آمپلی فایر گیتار پرتابلی را یاد می‌گیرید که براساس آی سی LM386 ساخته می‌شود و بهره ثابت و ولوم خروجی کامل دارد.

آمپلی فایر گیتار پرتابل بسازید
آمپلی فایر گیتار پرتابل بسازید

این آمپلی فایر دکمه کنترل روی برد ندارد چون ولوم و اوردرایو از طریق ولوم و دکمه‌های تن گیتار کنترل می‌شوند. سوئیچ روشن/خاموش هم حذف شده و به محض اتصال کابل گیتار به جک ورودی، آمپلی فایر گیتار روشن می‌شد. برای تغذیه آمپلی فایر هم از یک باتری آلکالاین ۹ ولتی استفاده می‌کنیم.

برای کاهش هزینه ساخت، از شیشه مربا به عنوان بدنه آمپلی فایر استفاده می‌کنیم. اسپیکر میلار روی در شیشه قرار می‌گیرد اما آمپلی فایر یک جک خروجی هم دارد که بتوانید آن را به اسپیکرهای بزرگتر وصل کنید. از این آمپلی فایر گیتار می‌توانید با انواع اسپیکر ۴ تا ۱۶ اهمی‌استفاده کنید.

در ویدیوی زیر می‌توانید قدرت و کیفیت صدای آمپلی فایر گیتار را بشنوید:

گام اول: وسایل مورد نیاز

برای ساخت آمپلی فایر گیتار باید روی شیشه سوراخ دریل کنید. اینکار را با ابزار مناسب و رعایت نکات ایمنی انجام بدهید تا آسیب نبینید.

 • مته الماسی ۹٫۵ میلیمتری
 • باتری آلکالاین ۹ ولتی
 • کانکتور کتابی باتری ۹ ولتی
 • جک مونوی ۶ میلیمتری با سوئیچ NC
 • جک استریوی ۶ میلیمتری
 • آی سی آمپلی فایر LM386
 • اسپیکر میلار ۶۶ میلیمتری
 • LED قرمز
 • مقاومت ۴۷۰Ohm
 • مقاومت ۱K
 • مقاومت ۱۰Ohm
 • خازن ۱۰۰nF
 • خازن ۴۷nF
 • خازن ۲۲۰uF
 • برد آزمایشی
 • دستگاه لحیم کاری
 • نوار چسب دوطرفه
 • اپوکسی

گام دوم: مدار آمپلی فایر را بسازید

برد آمپلی فایر را طیف شماتیک بالا بسازید و از تصویر مدار کامل برای چینش قطعات روی برد کمک بگیرید. اگر بخواهید می‌توانید برای آمپلی فایر یک برد مدار چاپی طراحی کنید.

برای اینکه درک بهتری از مدار داشته باشید و بتوانید آن را مطابق نیازتان شخصی سازی کنید، پین اوت LM386 را توضیح می‌دهیم.

 • پین ۲ – ورودی معکوس : سیگنال گیتار از طریق یک خازن ۱۰۰nF به پین ۲ فرستاده می‌شود تا هرگونه سیگنال DC حذف بشود. می‌توانید اندازه این خازن را تغییر بدهید اما برای گیتار الکتریک خازن ۱۰۰nF انتخاب خوبی است. با تغییر مقدار خازن می‌توانید صداهای مختلف بسازید. پس خودتان خازن‌های مختلف را تست کنید و مقداری را انتخاب کنید که بهترین صدا را دارد.
 • پین ۳ – پیک آپ غیرمعکوس : این پین به زمین وصل می‌شود.
 • پین ۴ – GND – این پین به زمین وصل می‌شود.
 • پین ۶ – V+ : این آمپلی فایر با باتری ۹ ولتی تغذیه می‌شود. برای کاهش نوسان آمپلی فایر، روی لاین‌های مثبت و منفی تغذیه خازن ۱۰۰uF یا ۲۲۰uF قرار می‌دهیم. این خازن‌ها باید تا حد ممکن به پین ۶ نزدیک باشند.
 • پین ۷ : از این پین برای کاهش نویز منبع تغذیه استفاده می‌کنیم.
 • پین ۵ – خروجی : خروجی آمپلی فایر گیتار از شبکه Zobel RC عبور داده می‌شود تا ثابت بشود.پ
 • پین ۱ و ۸ – بهره : برای حداقل بهره باید این پین‌ها را غیرمتصل بگذارید. برای حداکثر بهره هم یک خازن ۱۰uF بین این دو پین قرار بدهید. برای بهره متوسط هم باید چند مقاومت بین پین‌ها بگذارید. پیدا کردن مقدار مناسب برای مقاومت‌ها تاثیر زیادی روی صدای آمپلی فایر دارد. ما از مقاومت ۱k استفاده می‌کنیم. اگر مقدار مقاومت را بیشتر کنید، ولوم آمپلی فایر کم می‌شود.

گام سوم: شیشه را آماده کنید

حالا باید سوراخ‌های جک ورودی و جک خروجی را روی شیشه دریل کنید. ابتدا باید جای سوراخ‌ها را مشخص کنید و علامت بگذارید. محیط شیشه ما ۲۵ سانتیمتر است و این یعنی سوراخ‌ها باید ۱۲٫۵ سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند. فاصله سوراخ‌ها از کف هم باید ۳٫۵ سانتیمتر باشد. دور شیشه را با چسب بسته بندی بپوشانید و جای سوراخ‌ها را علامت بزنید.

برای دریل کردن سوراخ‌ها از مته الماسی ۹٫۵ میلیمتری استفاده کنید. به هیچ وجه از مته‌های معمولی استفاده نکنید چون هم شیشه می‌شکند و هم ممکن است تکه‌هایش در چشم تان بپرد. موقع دریل کردن سوراخ، مته را با فرو کردن در آب خنک نگه دارید. دور محل سوراخ را هم با بتونه بپوشانید و سپس به آرامی‌شیشه را سوراخ کنید.

گام چهارم: جک‌های ورودی و خروجی را وصل کنید

جک‌های ورودی و خروجی را طبق تصاویر بالا سیم کشی کنید.

گام پنجم: آمپلی فایر را مونتاژ کنید

بعد از ساخت مدار آمپلی فایر گیتار و آماده کردن شیشه، می‌توانید آمپلی فایر را مونتاژ کنید. ابتدا با چسب دوطرفه برد را به کف شیشه بچسبانید و سپس جک‌های ورودی و خروجی را سرجایشان قرار بدهید. برای محکم کردن جک‌ها از چسب اپوکسی استفاده کنید.

باتری را به کانکتور وصل کنید و آن را داخل شیشه پشت برد قرار بدهید. اگر باتری داخل شیشه تکان می‌خورد، آن را با چسب ثابت کنید.

اسپیکر را به جک خروجی لحیم کنید و آن را بالای شیشه قرار بدهید. برای پیچ کردن اسپیکر سرجایش از حلقه فلزی در شیشه استفاده کنید.

آمپلی فایر گیتار آماده است

اگر تمام مراحل ساخت را درست انجام داده باشید، به محض وصل کردن گیتار به آمپلی فایر LED روشن می‌شود و صدای گیتار از اسپیکر شنیده می‌شود! با وصل کردن اسپیکر خارجی به جک خروجی، اسپیکر آمپلی فایر قطع می‌شود و صدا از اسپیکر خارجی شنیده می‌شود.

اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی آمپلی فایر گیتار دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید
عنوان مطلب
با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید
توضیح کوتاه
این آمپلی فایر پرتابل قدرت صدای بسیار بالایی دارد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : اسپیکر مخصوص موبایل بسازید... می خواهید بدون هندزفری با موبایل تان آهنگ گوش کنید اما صدای اسپیکرها آنقدر که می خواهید بلند نیست؟ این ساختنی مشکل تان را حل میکند. در این ساختنی طرز ...
آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نوع آمپلی فایر را خوانده اید اما این یکی یک فرق مهم دارد. بیشتر قطعات این آمپلی فایر را می توانید از وسایل الکترونیکی بدر...
آموزش ساخت : کتابخانه چوبی مناسب اتاق کودک بسازید... پیدا کردن کتابخانه برای اتاق کودک کار ساده ای نیست. در این ساختنی طرز ساخت یک کتابخانه چوبی کوچک را یاد می گیرید که برای اتاق کودک بسیار مناسب است و س...
گراتن بادمجان و گوجه؛ یک پیش غذای بیست دقیقه ای!... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور در عرض 20 دقیقه یک پیش غذای خوشمزه درست کنید. گراتن بادمجان و گوجه فرنگی که درست کردنش خیلی ساده است اما در عین حال...
آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع آمپلی فایر کوچک و بزرگ را یاد گرفته اید. تمام آن آمپلی فایرها با بلندگو و قطعات الکترونیکی دیگر ساخته می شوند. اما یک ن...
با ضبط صوت های قدیمی آمپ گیتار بسازید ضبط صوت های قدیمی این روزها تقریباً بدون استفاده هستند. اگر شما هم یک ضبط صوت دارید که بی استفاده مانده و گیتار هم می نوازید، با آن یک آمپ گیتار بسازی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با آی سی LM3876 مدار آمپلی فایر ۵۰ وات بسازید

LM3876 یک آی سی آمپلی فایر قدرتمند است که می‌تواند خروجی ۵۰ واتی را به …

پاسخ دهید