خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید

با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید

ساخت آمپلی فایر گیتار بسیار ساده است. اگر بتوانید از روی شماتیک، مدار بسازید یعنی می توانید آمپلی فایر گیتار بسازید. البته باید یک راهنمای ساخت هم داشته باشید که در ساختنی آن را در اختیارتان قرار می دهد. در این پست، ساخت آمپلی فایر گیتار پرتابلی را یاد می گیرید که براساس آی سی LM386 ساخته می شود و بهره ثابت و ولوم خروجی کامل دارد.

آمپلی فایر گیتار پرتابل بسازید
آمپلی فایر گیتار پرتابل بسازید

این آمپلی فایر دکمه کنترل روی برد ندارد چون ولوم و اوردرایو از طریق ولوم و دکمه های تن گیتار کنترل می شوند. سوئیچ روشن/خاموش هم حذف شده و به محض اتصال کابل گیتار به جک ورودی، آمپلی فایر گیتار روشن می شد. برای تغذیه آمپلی فایر هم از یک باتری آلکالاین ۹ ولتی استفاده می کنیم.

برای کاهش هزینه ساخت، از شیشه مربا به عنوان بدنه آمپلی فایر استفاده می کنیم. اسپیکر میلار روی در شیشه قرار می گیرد اما آمپلی فایر یک جک خروجی هم دارد که بتوانید آن را به اسپیکرهای بزرگتر وصل کنید. از این آمپلی فایر گیتار می توانید با انواع اسپیکر ۴ تا ۱۶ اهمی استفاده کنید.

در ویدیوی زیر می توانید قدرت و کیفیت صدای آمپلی فایر گیتار را بشنوید:

گام اول: وسایل مورد نیاز

برای ساخت آمپلی فایر گیتار باید روی شیشه سوراخ دریل کنید. اینکار را با ابزار مناسب و رعایت نکات ایمنی انجام بدهید تا آسیب نبینید.

 • مته الماسی ۹٫۵ میلیمتری
 • باتری آلکالاین ۹ ولتی
 • کانکتور کتابی باتری ۹ ولتی
 • جک مونوی ۶ میلیمتری با سوئیچ NC
 • جک استریوی ۶ میلیمتری
 • آی سی آمپلی فایر LM386
 • اسپیکر میلار ۶۶ میلیمتری
 • LED قرمز
 • مقاومت ۴۷۰Ohm
 • مقاومت ۱K
 • مقاومت ۱۰Ohm
 • خازن ۱۰۰nF
 • خازن ۴۷nF
 • خازن ۲۲۰uF
 • برد آزمایشی
 • دستگاه لحیم کاری
 • نوار چسب دوطرفه
 • اپوکسی
در ساختنی بخوانید :  با سیم مسی درختچه تزیینی چراغ دار بسازید

گام دوم: مدار آمپلی فایر را بسازید

برد آمپلی فایر را طیف شماتیک بالا بسازید و از تصویر مدار کامل برای چینش قطعات روی برد کمک بگیرید. اگر بخواهید می توانید برای آمپلی فایر یک برد مدار چاپی طراحی کنید.

برای اینکه درک بهتری از مدار داشته باشید و بتوانید آن را مطابق نیازتان شخصی سازی کنید، پین اوت LM386 را توضیح می دهیم.

 • پین ۲ – ورودی معکوس : سیگنال گیتار از طریق یک خازن ۱۰۰nF به پین ۲ فرستاده می شود تا هرگونه سیگنال DC حذف بشود. می توانید اندازه این خازن را تغییر بدهید اما برای گیتار الکتریک خازن ۱۰۰nF انتخاب خوبی است. با تغییر مقدار خازن می توانید صداهای مختلف بسازید. پس خودتان خازن های مختلف را تست کنید و مقداری را انتخاب کنید که بهترین صدا را دارد.
 • پین ۳ – پیک آپ غیرمعکوس : این پین به زمین وصل می شود.
 • پین ۴ – GND – این پین به زمین وصل می شود.
 • پین ۶ – V+ : این آمپلی فایر با باتری ۹ ولتی تغذیه می شود. برای کاهش نوسان آمپلی فایر، روی لاین های مثبت و منفی تغذیه خازن ۱۰۰uF یا ۲۲۰uF قرار می دهیم. این خازن ها باید تا حد ممکن به پین ۶ نزدیک باشند.
 • پین ۷ : از این پین برای کاهش نویز منبع تغذیه استفاده می کنیم.
 • پین ۵ – خروجی : خروجی آمپلی فایر گیتار از شبکه Zobel RC عبور داده می شود تا ثابت بشود.پ
 • پین ۱ و ۸ – بهره : برای حداقل بهره باید این پین ها را غیرمتصل بگذارید. برای حداکثر بهره هم یک خازن ۱۰uF بین این دو پین قرار بدهید. برای بهره متوسط هم باید چند مقاومت بین پین ها بگذارید. پیدا کردن مقدار مناسب برای مقاومت ها تاثیر زیادی روی صدای آمپلی فایر دارد. ما از مقاومت ۱k استفاده می کنیم. اگر مقدار مقاومت را بیشتر کنید، ولوم آمپلی فایر کم می شود.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با شاخه درخت قاب عکس چوبی درست کنید

گام سوم: شیشه را آماده کنید

حالا باید سوراخ های جک ورودی و جک خروجی را روی شیشه دریل کنید. ابتدا باید جای سوراخ ها را مشخص کنید و علامت بگذارید. محیط شیشه ما ۲۵ سانتیمتر است و این یعنی سوراخ ها باید ۱۲٫۵ سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند. فاصله سوراخ ها از کف هم باید ۳٫۵ سانتیمتر باشد. دور شیشه را با چسب بسته بندی بپوشانید و جای سوراخ ها را علامت بزنید.

برای دریل کردن سوراخ ها از مته الماسی ۹٫۵ میلیمتری استفاده کنید. به هیچ وجه از مته های معمولی استفاده نکنید چون هم شیشه می شکند و هم ممکن است تکه هایش در چشم تان بپرد. موقع دریل کردن سوراخ، مته را با فرو کردن در آب خنک نگه دارید. دور محل سوراخ را هم با بتونه بپوشانید و سپس به آرامی شیشه را سوراخ کنید.

گام چهارم: جک های ورودی و خروجی را وصل کنید

جک های ورودی و خروجی را طبق تصاویر بالا سیم کشی کنید.

گام پنجم: آمپلی فایر را مونتاژ کنید

بعد از ساخت مدار آمپلی فایر گیتار و آماده کردن شیشه، می توانید آمپلی فایر را مونتاژ کنید. ابتدا با چسب دوطرفه برد را به کف شیشه بچسبانید و سپس جک های ورودی و خروجی را سرجایشان قرار بدهید. برای محکم کردن جک ها از چسب اپوکسی استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  با تراشه TPA3122D2 یک آمپلی فایر کلاس D قدرت مند و کم مصرف بسازید

باتری را به کانکتور وصل کنید و آن را داخل شیشه پشت برد قرار بدهید. اگر باتری داخل شیشه تکان می خورد، آن را با چسب ثابت کنید.

اسپیکر را به جک خروجی لحیم کنید و آن را بالای شیشه قرار بدهید. برای پیچ کردن اسپیکر سرجایش از حلقه فلزی در شیشه استفاده کنید.

آمپلی فایر گیتار آماده است

اگر تمام مراحل ساخت را درست انجام داده باشید، به محض وصل کردن گیتار به آمپلی فایر LED روشن می شود و صدای گیتار از اسپیکر شنیده می شود! با وصل کردن اسپیکر خارجی به جک خروجی، اسپیکر آمپلی فایر قطع می شود و صدا از اسپیکر خارجی شنیده می شود.

اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی آمپلی فایر گیتار دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید
عنوان مطلب
با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید
توضیح کوتاه
این آمپلی فایر پرتابل قدرت صدای بسیار بالایی دارد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت آمپلی فایر گیتار بزرگ و ارزان به روش ساده... در این ساختنی آموزش ساخت آمپلی فایر گیتار به روش ساده و ارزان را یاد می گیرید. بیشتر قطعات این آمپلی فایر گیتار از وسایل قدیمی جدا می شود و بدنه هم از...
با رزبری پای سیستم صوتی MPD کامل بسازید در این ساختنی آموزش ساخت یک سیستم صوتی MPD کامل را یاد می گیرید. MPD مخفف عبارت Music Player Daemon و یک سرور پخش موزیک رایگان و منبع باز است. برای ات...
آموزش ساخت مدار تقویت کننده عملیاتی یا آپ امپ (Operational Amplifier)... در این ساختنی آموزش ساخت تقویت کننده عملیاتی یا اپ آمپ را یاد می گیرید. اگرچه این مدار با هدف آموزشی طراحی شده اما کارایی خوبی هم دارد. با ساخت این تق...
آمپلی فایر هدفون استریو با استفاده از آی سی LM4910 بسازید... یکی از مشکلات استفاده از هدفون و هدست برای گوش دادن به موسیقی این است که هدست حجم صدای مورد انتظار شما را ندارد.اما همیشه مشکل از هدفون نیست. برخی اوق...
با استفاده از تایمر ۵۵۵ یک آمپلی فایر بسازید... کافی است آمپلی فایر را در ساختنی جستجو کنید تا آموزش ساخت انواع آمپلی فایر ساده و پیشرفته را ببینید. امروز باز هم سراغ آموزش ساخت آمپلی فایر رفته ایم ...
مدار آمپلی فایر ۳۰۰ واتی ترانزیستوری ماسفت (MOSFET) با کیفیت Hi-Fi... مهندسان برق در طی سال هایی که از اختراع ترانزیستور می گذرد همواره به دنبال تقویت کننده های صوتی یا همان آمپلی فایر هایی بوده اند که قوی تر باشند و کیف...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

فقط با یک ترانزیستور مدار آمپلی فایر صوتی ساده و کاربردی بسازید

اگر اهل پروژه های الکترونیکی و ساخت مدارات الکترونیکی باشید، احتمالاً چندبار ساخت مدار آمپلی …

پاسخ دهید