خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / کیف ابزار رولی بسازید و ابزارهایتان را راحت تر حمل کنید

کیف ابزار رولی بسازید و ابزارهایتان را راحت تر حمل کنید

اگر با جعبه ابزار چوبی و پلاستیکی مشکل دارید و دنبال راهکار بهتری برای مرتب کردن و حمل ابزار می گردید، کیف ابزار رولی را امتحان کنید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمی پارچه، کیف ابزار رولی بدوزید. این کیف ابزار را می توانید روی دوش تان بیاندازید و وقتی هم که در خانه یا کارگاه هستید، آن را به دیوار آویزان کنید.

طراحی داخلی کیف ابزار رولی به ابزاری که داخلش می گذارید، بستگی دارد. هر ابزاری که در جعبه ابزار می گذاشتید، داخل این کیف جا می گیرد. فقط باید طراحی داخل کیف و ابعادش را متناسب با نیازتان تغییر بدهید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • پارچه ضخیم و مقاوم با حداقل ابعاد ۱۰۰ در ۷۰ سانتیمتر- جین، کانواس کتان یا پلی استر انتخاب های خوبی هستند.
 • ۵ میله چوبی ۸ میلیمتری به طول ۱۰ سانتیمتر – می توانید از میله آلومینیومی هم استفاده کنید.
 • سه بند کشی ۳ در ۱۰۰ سانتیمتری
 • ۸ عدد دکمه پرچ
 • دکمه زن – ابزار لازم برای نصب دکمه پرچ معمولاً همراه خود دکمه فروخته می شود.
 • دو عدد قلاب چشمی فلزی
 • انبر سوراخ کن
 • ۱۲ عدد گیره کاغذ ۲۵ میلیمتری
 • چهار عدد حلقه کمربند
 • خط کش
 • قیچی
 • کاتر
 • گچ یا مداد شمعی
 • اره
در ساختنی بخوانید :  کیف تبلت پارچه ای با طرح و اندازه دلخواه بدوزید

گام دوم: الگوی کیف ابزار

در گالری بالا الگوی پارچه اصلی، جیب ها و کمربند را می بینید. در تمام مراحل دوخت کیف رولی به این الگوها نیاز دارید. خطوط قرمز و خطوط سفید به ترتیب خطوط برش و خطوط تا هستند (تا باید رو به پشت باشد). ضربدرهای سبز هم محل قرارگیری دکمه ها هستند.

گام سوم: پارچه ها را ببرید

با خط کش و گچ، الگو را روی پارچه بکشید. قبل از اینکه سراغ دوخت بروید، لبه های پارچه را بسوزانید تا ریش ریش نشوند.

گام چهارم: پارچه اصلی را بدوزید

ابتدا لبه های راست و چپ را تا کنید و آنها را کوک بزنید. پس همین کار را برای لبه های بالایی و پایینی پارچه تکرار کنید اما حواستان باشد محل عبور میله های چوبی را باز بگذارید. جای میله های چوبی در الگوها مشخص شده است.

گام پنجم: جیب را بسازید

ابتدا لبه پایینی و سپس کناره های پارچه را تا کنید. سپس روی خطوط مشخص شده در الگوها را کوک بزنید. بعد از دوخت جیب سه میله چوبی در سمت چپ و یک میله سمت راست قرار بدهید و مطمئن شوید جا می شوند.

گام ششم: بندها را بدوزید

یک بند را از وسط ببرید، تا بزنید و یک طرفش را طوری کوک بزنید که میله چوبی وسطش جا بگیرد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : نشانه کتاب هری پاتر درست کنید

دو بند دیگر را روی هم بگذارید، یک طرفش را مشابه بند قبلی کوک بزنید و دو حلقه کمربند رویش قرار بدهید. سپس روی خطوط نارنجی الگو را کوک بزنید.

گام هفتم: کمربند را بدوزید

کمربند را بدوزید
کمربند را بدوزید

پارچه کمربند را تا کنید و سه لبه آنها را بهم کوک کنید.

گام هشتم: میله های چوبی را ببرید

مجموعاً ۱۰ میله نیاز دارید که باید آنها را به طول ۴۵ سانتیمتر ببرید. البته اگر ابعاد کیف ابزار رولی را تغییر نداده اید.

گام نهم: کیف ابزار را مونتاژ کنید

میله های چوبی را روی پارچه اصلی بگذارید. میله ها را روی جیب هایی که پشت پارچه درست کرده اید، بگذارید و آنها را با الگوی بافته سرجایشان ثابت کنید (به تصاویر دقت کنید). جیب پایین کیف را قبل از اضافه کردن میله های کناری وصل کنید و بند کشی را مطابق تصویر ببافید. حالا می توانید به قسمت های دیگر کیف هم بند یا جیب اضافه کنید. بسته به نوع ابزاری که داخل کیف ابزار رولی می گذارید، تعداد جیب ها و کش ها و محل آنها را انتخاب کنید.

گام دهم: دکمه های پرچ و حلقه ها را اضافه کنید

ابتدا با سوراخ کن یا نوک چاقو روی پارچه اصلی و محل دکمه ها را سوراخ کنید. قلاب های چشمی را به لبه بالایی کیف ابزار وصل کنید. سپس با دکمه زن مخصوص، دکمه های پرچ را سر جایشان نصب کنید. قسمت نر دکمه سمت راست و قسمت ماده دکمه سمت چپ پارچه قرار می گیرد. برای نصب دکمه های پرچ باید از ابزار مخصوص استفاده کنید. چهار دکمه پرچ هم روی کمربند وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره؛ پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء!

گام یازدهم: ابزارها را داخل کیف بگذارید

حالا می توانید ابزار را پشت بندها و داخل جیب ها قرار بدهید. اگر ابزار سرجایشان شل هستند، با زدن گیره کاغذ به بند آنها را سفت کنید.

گام دوازدهم: بند دوشی را اضافه کنید

دکمه های پرچ را ببندید، کیف ابزار را رول کنید، بلندترین بند را دور کیف بپیچید و بند را با حلقه محکم کنید. حالا کمربند را به این حلقه ها وصل کنید. با این بند می توانید کیف ابزار رولی را روی دوش تان حمل کنید.

کیف ابزار رولی آماده است

کیف ابزار رولی آماده است
کیف ابزار رولی آماده است

حالا یک کیف ابزار دارید که می توانید آن را روی دیوار هم وصل کنید. با این کیف ابزارتان همیشه مرتب می مانند و حمل آنها ساده تر می شود.تجربه خود را از ساخت این کیف را با ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
کیف ابزار رولی بسازید و ابزارهایتان را راحت تر حمل کنید
عنوان مطلب
کیف ابزار رولی بسازید و ابزارهایتان را راحت تر حمل کنید
توضیح کوتاه
این کیف ابزار را می توانید روی دوش تان بیاندازید یا روی دیوار بزنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آباژور موشکی جالب و شیک بسازید (کارتنی یا چوبی)... در این ساختنی طرز ساخت آباژور موشکی بسیار جالبی را یاد می گیرید که می توانید آن را با چوب، ورق آکریلیک و حتی کارتن ضخیم بسازید. بهترین متریال برای ساخ...
آموزش ساخت : برای دوربین تان مدار تایم لپس بسازید... تصویربرداری تایم لپس یا زمان گریز کاربردهای زیادی دارد ولی دوربین هایی که این قابلیت را دارند خیلی گران هستند. البته برای عکاسی تایم لپس حتماً نباید د...
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را برای دوختن بچسبانیم؟... اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز ب...
کوکو-میک؛ با کمترین هزینه میکروفون USB استریو بسازید... اگر به یک میکروفون USB استریو برای ضبط صدایتان نیاز دارید، دست بکار شوید و با کمترین هزینه یک کوکو-میک بسازید. کوکو-میک نام یک میکروفون USB است که با ...
آموزش ساخت : برای دوچرخه تان هولدر موبایل بسازید... اگر اهل ورزش دوچرخه سواری هستید یا برای مسافت های کوتاه از دوچرخه استفاده می کنید، حتماً یک هولدر موبایل مخصوص دوچرخه نیاز دارید. با داشتن چنین هولدری...
منبع تغذیه خطی و قابل تنظیم (2.2 – 14 ولت) بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک منبع تغذیه خطی قابل تنظیم را یاد می گیرید. ولتاژ این منبع تغذیه بین 2.2 تا 14 ولت قابل تنظیم است و به همین خاطر برای تست پرو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید