خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / کیف ابزار رولی بسازید و ابزارهایتان را راحت تر حمل کنید

کیف ابزار رولی بسازید و ابزارهایتان را راحت تر حمل کنید

اگر با جعبه ابزار چوبی و پلاستیکی مشکل دارید و دنبال راهکار بهتری برای مرتب کردن و حمل ابزار می‌گردید، کیف ابزار رولی را امتحان کنید. در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور با کمی‌پارچه، کیف ابزار رولی بدوزید. این کیف ابزار را می‌توانید روی دوش تان بیاندازید و وقتی هم که در خانه یا کارگاه هستید، آن را به دیوار آویزان کنید.

طراحی داخلی کیف ابزار رولی به ابزاری که داخلش می‌گذارید، بستگی دارد. هر ابزاری که در جعبه ابزار می‌گذاشتید، داخل این کیف جا می‌گیرد. فقط باید طراحی داخل کیف و ابعادش را متناسب با نیازتان تغییر بدهید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • پارچه ضخیم و مقاوم با حداقل ابعاد ۱۰۰ در ۷۰ سانتیمتر- جین، کانواس کتان یا پلی استر انتخاب‌های خوبی هستند.
 • ۵ میله چوبی ۸ میلیمتری به طول ۱۰ سانتیمتر – می‌توانید از میله آلومینیومی‌هم استفاده کنید.
 • سه بند کشی ۳ در ۱۰۰ سانتیمتری
 • ۸ عدد دکمه پرچ
 • دکمه زن – ابزار لازم برای نصب دکمه پرچ معمولاً همراه خود دکمه فروخته می‌شود.
 • دو عدد قلاب چشمی‌فلزی
 • انبر سوراخ کن
 • ۱۲ عدد گیره کاغذ ۲۵ میلیمتری
 • چهار عدد حلقه کمربند
 • خط کش
 • قیچی
 • کاتر
 • گچ یا مداد شمعی
 • اره

گام دوم: الگوی کیف ابزار

در گالری بالا الگوی پارچه اصلی، جیب‌ها و کمربند را می‌بینید. در تمام مراحل دوخت کیف رولی به این الگوها نیاز دارید. خطوط قرمز و خطوط سفید به ترتیب خطوط برش و خطوط تا هستند (تا باید رو به پشت باشد). ضربدرهای سبز هم محل قرارگیری دکمه‌ها هستند.

گام سوم: پارچه‌ها را ببرید

با خط کش و گچ، الگو را روی پارچه بکشید. قبل از اینکه سراغ دوخت بروید، لبه‌های پارچه را بسوزانید تا ریش ریش نشوند.

گام چهارم: پارچه اصلی را بدوزید

ابتدا لبه‌های راست و چپ را تا کنید و آنها را کوک بزنید. پس همین کار را برای لبه‌های بالایی و پایینی پارچه تکرار کنید اما حواستان باشد محل عبور میله‌های چوبی را باز بگذارید. جای میله‌های چوبی در الگوها مشخص شده است.

گام پنجم: جیب را بسازید

ابتدا لبه پایینی و سپس کناره‌های پارچه را تا کنید. سپس روی خطوط مشخص شده در الگوها را کوک بزنید. بعد از دوخت جیب سه میله چوبی در سمت چپ و یک میله سمت راست قرار بدهید و مطمئن شوید جا می‌شوند.

گام ششم: بندها را بدوزید

یک بند را از وسط ببرید، تا بزنید و یک طرفش را طوری کوک بزنید که میله چوبی وسطش جا بگیرد.

دو بند دیگر را روی هم بگذارید، یک طرفش را مشابه بند قبلی کوک بزنید و دو حلقه کمربند رویش قرار بدهید. سپس روی خطوط نارنجی الگو را کوک بزنید.

گام هفتم: کمربند را بدوزید

کمربند را بدوزید
کمربند را بدوزید

پارچه کمربند را تا کنید و سه لبه آنها را بهم کوک کنید.

گام هشتم: میله‌های چوبی را ببرید

مجموعاً ۱۰ میله نیاز دارید که باید آنها را به طول ۴۵ سانتیمتر ببرید. البته اگر ابعاد کیف ابزار رولی را تغییر نداده اید.

گام نهم: کیف ابزار را مونتاژ کنید

میله‌های چوبی را روی پارچه اصلی بگذارید. میله‌ها را روی جیب‌هایی که پشت پارچه درست کرده اید، بگذارید و آنها را با الگوی بافته سرجایشان ثابت کنید (به تصاویر دقت کنید). جیب پایین کیف را قبل از اضافه کردن میله‌های کناری وصل کنید و بند کشی را مطابق تصویر ببافید. حالا می‌توانید به قسمت‌های دیگر کیف هم بند یا جیب اضافه کنید. بسته به نوع ابزاری که داخل کیف ابزار رولی می‌گذارید، تعداد جیب‌ها و کش‌ها و محل آنها را انتخاب کنید.

گام دهم: دکمه‌های پرچ و حلقه‌ها را اضافه کنید

ابتدا با سوراخ کن یا نوک چاقو روی پارچه اصلی و محل دکمه‌ها را سوراخ کنید. قلاب‌های چشمی‌را به لبه بالایی کیف ابزار وصل کنید. سپس با دکمه زن مخصوص، دکمه‌های پرچ را سر جایشان نصب کنید. قسمت نر دکمه سمت راست و قسمت ماده دکمه سمت چپ پارچه قرار می‌گیرد. برای نصب دکمه‌های پرچ باید از ابزار مخصوص استفاده کنید. چهار دکمه پرچ هم روی کمربند وصل کنید.

گام یازدهم: ابزارها را داخل کیف بگذارید

حالا می‌توانید ابزار را پشت بندها و داخل جیب‌ها قرار بدهید. اگر ابزار سرجایشان شل هستند، با زدن گیره کاغذ به بند آنها را سفت کنید.

گام دوازدهم: بند دوشی را اضافه کنید

دکمه‌های پرچ را ببندید، کیف ابزار را رول کنید، بلندترین بند را دور کیف بپیچید و بند را با حلقه محکم کنید. حالا کمربند را به این حلقه‌ها وصل کنید. با این بند می‌توانید کیف ابزار رولی را روی دوش تان حمل کنید.

کیف ابزار رولی آماده است

کیف ابزار رولی آماده است
کیف ابزار رولی آماده است

حالا یک کیف ابزار دارید که می‌توانید آن را روی دیوار هم وصل کنید. با این کیف ابزارتان همیشه مرتب می‌مانند و حمل آنها ساده تر می‌شود.تجربه خود را از ساخت این کیف را با ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
کیف ابزار رولی بسازید و ابزارهایتان را راحت تر حمل کنید
عنوان مطلب
کیف ابزار رولی بسازید و ابزارهایتان را راحت تر حمل کنید
توضیح کوتاه
این کیف ابزار را می‌توانید روی دوش تان بیاندازید یا روی دیوار بزنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستگاه تصفیه دود لحیم کاری بسازید و از ریه های خود محافظت کنید !... اگر اهل ساختنی‌های الکترونیکی باشید، دستگاه تصفیه دود لحیم یکی از چیزهایی است که حتماً باید روی میز کارتان داشته باشید. قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک تص...
آموزش ساخت : ساعت چوبی با طرح پرنده بسازید... اگر دنبال ایده برای ساخت یک هدیه دست ساز هستید، این ساعت چوبی پیشنهاد خوبی است. طرح این ساعت چوبی بسیار ساده است و به همین خاطر با هر نوع سلیقه ای جور...
آموزش ساخت : آویز تخت پروانه ای ساده و شیک بسازید... در این ساختنی یک روش ساده و ارزان برای ساخت آویز تخت کودک را یاد می گیرید. ساخت این آویز تخت بسیار ساده است و علاوه بر هزینه کم، زمان زیادی هم نمی خوا...
آموزش ساخت : در فصل سرما به فکر لانه پرنده ها باشید!... در این ساختنی طرز ساخت یک لانه پرنده زیبا با کدوی خشک شده را یاد می گیرید. از این لانه می توانید برای تزیین باغچه یا تراس خانه تان استفاده کنید. اگر ه...
آموزش طراحی و ساخت منبع تغذیه با ولتاژ دوگانه و جریان بالا... در این ساختنی طرز ساخت منبع تغذیه با ولتاژ دوگانه ۱۲ و ۵ ولتی و جریان ۳ آمپی را یاد می گیرید. قطعه اصلی این منبع تغذیه تراشه مبدل DC-DC TPS54383 است. ...
با کمترین هزینه باربیکیوی مسافرتی در اندازه دلخواه بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت باربیکیو با قوطی فلزی را یاد گرفته بودید. امروز هم ساخت یک نمونه مشابه اما کاملتر را یاد می گیرید. خوبی این باربیکیوی مسافر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت گردونه شانس کوچک و کاربردی با رزبری پای

در این ساختنی آموزش ساخت گردونه شانس را یاد می‌گیرید. این گردونه شانس طوری طراحی …

پاسخ دهید