خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / مبل چوبی تک نفره شیک و مدرن بسازید

مبل چوبی تک نفره شیک و مدرن بسازید

در این ساختنی باز هم سراغ ساخت مبلمان رفته ایم و آموزش ساخت مبل چوبی تک نفره را برایتان آماده کرده ایم. طراحی این مبل چوبی بسیار ساده و در عین حال شیک و مدرن است. طرز ساختش هم ساده است اما باید ابزارهای نجاری در اختیار داشته باشید.

مبل چوبی تک نفره بسازید
مبل چوبی تک نفره بسازید

این مبل چوبی تک نفره فقط با الوار ساخته می شود و به همین خاطر بافت بسیار جالبی دارد. البته اگر بخواهید می توانید در برخی از قسمت های مبل از تخته استفاده کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

الوارها را ببرید
الوارها را ببرید

همانطور که گفتیم تمام قسمت های مبل چوبی تک نفره از الوار ۲ در ۴ ساخته می شود. در اینجا طول الوارهای قسمت های مختلف مبل را می نویسیم تا در مراحل بعد از آنها استفاده کنید.

بازوی راست و چپ

 • (۴) الوار بالایی و پایینی = ۳۰ اینچ
 • (۴) الوار جلویی و پشتی = ۲۴ اینچ

باکس نشیمن

 • (۲) الوار جلویی و پشتی = ۲۷ اینچ
 • (۲) الوای کناری = ۸/۱ ۲۲ اینچ
 • (۵) الوارهای وسطی = ۸/۱ ۲۲ اینچ

پشتی مبل

 • (۱) الوار بالایی = ۲۷ اینچ
 • (۲) الوارهای کناری = ۸/۱ ۱۸ اینچ
 • (۵) الوارهای وسطی = ۲۴ اینچ

سوراخ بالایی بازو با فاصله ۷ اینچی از پشت مبل دریل می شود. سوراخ پایینی روی پایه هم باید ۱۵ اینچ از کف فاصله داشته باشد.

بجز این الوارها به وسایل زیر هم نیاز دارید:

 • رنگ چوب گردویی
 • چهار عدد پیچ ۴/۱ ۴ اینچی
 • چهار عدد واشر
 • چهار عدد واشر قفلی
 • تعدادی پیچ ۳ اینچی

گام دوم: بازوهای کناری را آماده کنید

برای ساخت دو بازوی کناری مبل، یک بریدگی روی الوارهای بالایی و پایینی ایجاد کنید. این بریدگی روی الوارهای ۲۴ اینچی – که جلو و پشت بازو قرار می گیرند – می نشیند. برای توضیحات بیشتر به تصاویر دقت کنید.

در ساختنی بخوانید :  جاقلمی چوبی و دو طبقه مخصوص مداد شمعی بسازید

در طرف مقابل بریدگی ها جای دو سوراخ را برای پیچ ها علامت بگذارید. اینکار را برای هر دو سر الوارهای ۳۰ اینچی تکرار کنید.

گام سوم: بازوها را مونتاژ کنید

الوارها را مطابق تصویر با گیره بهم وصل کنید و سپس پیچ کنید. حالا دو بازوی مبل چوبی تک نفره آماده هستند. دقت کنید که دو بازو باید کاملاً هم اندازه باشند.

گام چهارم: باکس نشیمن را بسازید

برای مونتاژ نشیمن مبل از پیچ و چسب استفاده کنید. همانطور که در تصاویر می بیینید الواری که در قاب نشیمن قرار می گیرد، باید نصف بشود. این الوار نصفه کار پایه برای الوارهای وسطی را می کنند. دقت کنید که در این مرحله الوارهای وسطی باکس را نمی چسبانیم.

گام پنجم: پیچ های اتصال را وصل کنید

الوار جلویی باکسی که در مرحله قبل ساخته اید را مشخص کنید. جلوی باکس را از الوارهای ۲۷ اینچی انتخاب کنید.

سپس با یک تکه الوار اضافی محل قرارگیری پایه های مبل را علامت گذاری کنید (به علامت هایی که در تصاویر روی چوب ها می بینید، دقت کنید). حالا وسط را پیدا کنید و یک سوراخ ۴/۱ اینچی در آن نقطه دریل کنید. یک سوراخ هم روی بازو با فاصله ۱۵ اینچی از زمین دریل کنید. حواستان باشد سوراخ ها تا حد ممکن صاف باشند.

گام ششم: باکس را به پایه ها وصل کنید

پیچ ها را داخل سوراخ هایی که دریل کرده اید، قرار بدهید و مهره ها را به آنها ببندید. حالا پیچ های پشتی مبل چوبی را دریل کنید (برای دریل کردن الوارها باید آنها را بهم گیره کنید).

در ساختنی بخوانید :  هدفون معمولی را به هدفون بلوتوثی تبدیل کنید!

این قسمت مبل چوبی تک نفره یک الوار اضافی دارد که زیر الوار بالایی بازو قرار می گیرد. این الوار کف باکس را به پشتی مبل وصل می کند و با چهار پیچ ۳ اینچی وصل می شود.

گام هفتم: تخته بالایی پشتی مبل را اضافه کنید

برای اتصال این الوار از اتصال دم چلچله ای استفاده می کنیم چون نمی خواهیم پیچ ها از بالا دیده بشوند. البته اگر در این مورد حساسیتی ندارید، می توانید الوار بالایی را هم با پیچ وصل کنید.

گام هشتم: الوارهای وسطی باکس را وصل کنید

ابتدا سوراخ های الوارهای وسطی را دریل کنید. روی هر سر الوارها یک سوراخ کافی است. آنها را داخل قاب باکس قرار بدهید و به باکس پیچ کنید. از یک تکه چوب به عنوان اسپیسر استفاده کنید تا فاصله بین الوارها یکسان بماند.

گام نهم: پشتی مبل را کامل کنید

حالا می توانید الوارهای باقیمانده از تخته پشتی مبل چوبی را سرجایشان پیچ کنید. دقت کنید که هنگام دریل کردن سوراخ ها باید از گیره استفاده کنید.

گام دهم: مبل را سنباده بکشید

بازوهای کناری را جدا کنید و سطح مبل را سنباده بکشید تا کاملاً صاف بشود.

گام یازدهم: مبل را رنگ کنید

رنگی که برای مبل چوبی تک نفره انتخاب می کنید به خودتان بستگی دارد اما باید با روکش فوم همخوانی داشته باشد.

ابتدا یک لایه پایه رنگ روی مبل بزنید صبر کنید خشک بشود. سپس با قلم مو مبل را رنگ کنید و رنگ اضافی را با دستمال تمیز بردارید. دو پایه را با همین روش اما با رنگ سفید رنگ کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با این گلدان شارژرها را مخفی کنید

گام دوازدهم: بازوها را سرجایشان وصل کنید

بعد از اینکه رنگ ها خشک شدند، دوباره بازوها را سرجایشان وصل کنید. برای اتصال بازوها از چهار پیچ، چهار واشر، چهار واشر قفلی و چهار مهره استفاده کنید.

مبل چوبی تک نفره آماده است

به همین سادگی یک مبل چوبی تک نفره شیک و مدرن ساختید. فراموش نکنید تصاویر مبل هایی که می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
مبل چوبی تک نفره شیک و مدرن بسازید
عنوان مطلب
مبل چوبی تک نفره شیک و مدرن بسازید
توضیح کوتاه
این مبل فقط با الوار چوبی ساخته می شود.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

سینه ریز مروارید زنانه شیک و ارزان بسازید... ساختن یک گردنبند شیک و چشم نواز نیاز به مهارت یا ابزار خاصی ندارد. کافی است روش ساخت درست را انتخاب کنید و از مهره های مناسب کنار هم استفاده کنید. آنو...
چطور سنسور گاز MQ7 را با برد آردوینو و گوشی موبایل کنترل کنیم؟... در این ساختنی یاد می گیرید چطور سنسور گاز MQ7 را برد آردوینو کنترل کنید و داده های آن را در گوشی موبایل تان دریافت کنید. این روش کنترل سنسور گاز ایمنی...
با دریل برقی و چند قطعه ارزان سنباده نواری بسازید... سنباده نواری یکی از ابزاری است که در هر کارگاهی به کار می آید. فرقی نمی کند بخواهید ابزارتان را تیز کنید یا تابلوی چوبی درست کنید؛ سنباده نواری کار را...
آموزش ساخت : یا بتن قفسه دیواری بسازید شاید تصور کنید چسباندن یک تکه بتن به دیوار اتاق اصلاً ایده خوبی نیست اما این ساختنی میتواند نظر شما را عوض کند. ظاهر متفاوت قفسه های دیواری که با بتن ...
آموزش ساخت : پرینتر سه بعدی بسازید بالاخره نوبت به پرینتر سه بعدی رسید! در این پست طرز ساخت یک پرینتر سه بعدی ارزان و سبک را می آموزید. این پرینتر به اندازه پرینترهای printrbot است اما ...
با کمترین ابزار و وسایل دستگاه شناوری مغناطیسی بسازید!... دستگاه شناوری مغناطیسی یکی از جالب ترین کاردستی های علمی است که می شود در خانه ساخت. این دستگاه، ابزاری است که می تواند اجسام را با کمک میدان مغناطیسی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت جا ادویه ای چوبی و سه طبقه با دستگاه برش لیزری

اگر برای طبخ غذا از ادویه های زیادی استفاده می کنید، باید یک جا ادویه …

پاسخ دهید