خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با میله های بدون استفاده یک مجسمه فلزی گوزن شیک بسازید

با میله های بدون استفاده یک مجسمه فلزی گوزن شیک بسازید

در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور با کمترین هزینه و ساده ترین روش، یک مجسمه فلزی بسازید. ما از طرح گوزن برای ساخت مجسمه فلزی استفاده کردیم اما با همین روش می‌توانید اشکال و طرح‌های دیگر را هم بسازید. اگر همیشه دوست داشتید یک اثر هنری بسازید، با ساختنی همراه باشید و با کمترین هزینه یک مجسمه بسازید.

ما از میله استیل برای ساخت مجسمه فلزی استفاده کرده ایم اما شما می‌توانید از انواع دیگر فلزات و آلیاژها هم استفاده کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • میله فلزی ۳ میلیمتری
  • میله فلزی ۴٫۵ میلیمتری

ابزار مورد نیاز

  • فرز دستی و سری مخصوص آهن
  • اره آهن بر
  • دستگاه جوش TIG
  • سری فرز مخصوص پولیش آهن
  • کاتر پیچ

اگر طرز کار با دستگاه‌های بالا را بلد نیستید، باید از یک کاربلد کمک بگیرید. فقط در این صورت است که خطرات بالقوه کار با این دستگاه‌ها آسیبی به شما نمی‌رساند. ضمن اینکه در حین کار باید عینک و گوشگیر استفاده کنید.

گام دوم: اندازه مجسمه را مشخص کنید

طرح مجسمه را مشخص کنید
طرح مجسمه را مشخص کنید

ابتدا باید اندازه مجسمه گوزن را مشخص کنید. مجسمه ای که در تصاویر می‌بینید حدود ۳۰ سانتیمتر ارتفاع دارد. ضخامت میله‌هایی که برای ساخت مجسمه گوزن استفاده می‌کنید، در تعیین طول آن موثر است.

بعد از مشخص شدن ابعاد، شکلی که برای گوزن در ذهن دارید را روی کاغذ بکشید. می‌توانید در حین کار جزییات این طرح را تغییر بدهید اما در همین مرحله باید طول اجزای طرح را مشخص کنید.

گام سوم: پاهای گوزن را بسازید

پاهای گوزن ساده ترین قسمت هستند و ساخت مجسمه فلزی را از آنها شروع می‌کنیم. روی میله یک خمیدگی تیز ایجاد کنید. طول پایه‌ها را کمی‌بلندتر از اندازه اصلی در نظر بگیرید تا بعداً بتوانید همه پایه‌ها را هم اندازه کنید. پایه‌ها به صورت دوتایی ساخته می‌شوند و باید تا حد ممکن بهم نزدیک باشند.

گام چهارم: بدنه گوزن را بسازید

سر گوزن باید به بدنه جوش بخورد تا یک زاویه تیز ایجاد بشود. اینطوری مجسمه ظاهر بهتری پیدا می‌کند.

ابتدا میله ای که برای بدنه بریده اید را در شکل دلخواه خم کنید. سپس بالای بدنه و جایی که سر گوزن قرار می‌گیرد را ببرید. این دو قطعه را ببرید و سپس با فرز دستی زاویه مناسب برای تراز شدن قطعات روی یکدیگر را ایجاد کنید. بعد از جوش دادن سر مجسمه، می‌توانید آن را در اندازه مناسب ببرید. سپس با ماشی جوشکاری سر بینی را آب کنید و آن را منحنی کنید.

گام پنجم: پاها را به بدنه وصل کنید

پاها را به بدنه وصل کنید
پاها را به بدنه وصل کنید

حالا باید پاهای گوزن را به بدنه وصل کنید. فقط در حین وصل کردن مطمئن شوید پایه‌ها درست وسط بدنه قرار گرفته اند و تقریباً با هم موازی هستند. اگر بعد از جوشکاری پایه‌ها موازی نبودند، می‌توانید آنها را کمی‌خم کنید تا با هم موازی شوند.

گام ششم: شاخ‌های گوزن را خم کنید

شاخ‌های گوزن را خم کنید
شاخ‌های گوزن را خم کنید

شاخ‌های گوزن را از میله سه میلیمتری می‌سازیم. یک تکه میله ببرید و آن را هر طور که می‌خواهید شکل بدهید. فقط دقت کنید اندازه شاخ‌ها با اندازه مجسمه فلزی متناسب باشد.

گام هفتم: شاخ‌های گوزن را کامل کنید

شاخ‌های گوزن را کامل کنید
شاخ‌های گوزن را کامل کنید

برای کامل کردن شاخ‌ها، به هر کدام سه میله کوچک دیگر جوش بدهید. همه میله‌ها را بلند نگه دارید تا بعد از اتصال آنها به بدنه بتوانید طول شان را تنظیم کنید. در ضمن بلند بودن میله‌ها جوشکاری آنها را هم ساده تر می‌کند.

گام هشتم: شاخه‌ها را به مجسمه جوش بدهید

شاخ‌های گوزن را به بدنه جوش بدهید
شاخ‌های گوزن را به بدنه جوش بدهید

آخرین قطعه ای که باید به مجسمه فلزی اضافه کنید، شاخ‌های گوزن هستند. ابتدا باید جای شاخ‌ها و نحوه اتصال آنها به بدنه را مشخص کنید. بعد از پیدا کردن جا و زاویه مناسب برای شاخ‌ها، می‌توانید آنها را به مجسمه جوش بدهید.

بعد از جوش دادن شاخ‌ها، باید آنها را در اندازه مناسب ببرید. بعد از بریدن میله‌ها سر آنها را کمی‌آب کنید تا گرد بشوند.

گام نهم: مجسمه را تمیز کنید

مجسمه فلزی تقریباً آماده است و باید آن را پولیش بدهید. برای اینکار از فرز دستی با سری مخصوص پولیش فلز استفاده می‌کنیم. می‌توانید برای تمیز کردم محل جوش‌ها ساینده دستی یا سنباده هم استفاده کنید.

مجسمه فلزی آماده است

حالا می‌توانید مجسمه زیبایی که خودتان ساخته اید را هدیه بدهید یا به کلکسیون وسایل تزیینی تان اضافه کنید. همانطور که در ابتدا گفتیم می‌توانید از این تکنیک برای ساخت مجسمه با طرح‌های دیگر هم استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
با میله‌های بدون استفاده یک مجسمه فلزی گوزن شیک بسازید
عنوان مطلب
با میله‌های بدون استفاده یک مجسمه فلزی گوزن شیک بسازید
توضیح کوتاه
با کمترنی هزینه یک مجسمه فلزی ساده اما شیک بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آویز سقفی بافتنی بسازید و اتاق‌تان را زیباتر کنید... اگر می خواهید دکور یکی از اتاق هایتان را عوض کنید، حتماً نباید وسایل تزیینی گران قیمت بخرید. خودتان هم می توانید با ساخت وسایلی مثل لوستر، گلدان، تابل...
آموزش ساخت : قفسه کتاب رومیزی بسازید اگر شما هم عادت به مطالعه همزمان چند کتاب دارید یا همیشه چند کتاب گوشه و کنار خانه می گذارید، باید یک قفسه کتاب رومیزی داشته باشید. با این قفسه کتاب ر...
با ترکیب قطعات پرینت شده و چوب گردو گلدان رومیزی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان رومیزی شیک و مدرن را یاد می گیرید. تخته رویی این گلدان از جنس چوب گردو و پایه هایش پلاستیکی هستند. برای بریدن چوب از د...
آموزش ساخت: یک شمعدان زیبای پاییزی پاییز زمان مناسبی برای ساخت پروژه های هنری و کاردستی است، چرا که طبیعت زیبا ترین مواد را در اختیار مان می گذارد. همه عاشق نور ملایم شمع و فضای جادویی ...
با برد آردوینو گلدان هوشمند برای گیاهانتان بسازید... اگر اهل پرورش گل و گیاه باشید، گلدان هوشمند یکی از وسایلی است که حتماً برایتان جالب خواهد بود. در این ساختنی طرز ساخت گلدان هوشمند با برد آردوینو را ی...
اسپیکر پرتابل شیک و سبک با روکش مرمری بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت اسپیکر پرتابل با روکش مرمری را یاد می گیرید. همانطور که انتظار دارید روکش این اسپیکر از مرمر واقعی نیست و طرح مرمری با رزین ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کارتن و سرنگ بازوی رباتیک هیدرولیک بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت بازوی رباتیک الکترونیکی را یاد گرفته اید. در این پست …

پاسخ دهید