خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با میله های بدون استفاده یک مجسمه فلزی گوزن شیک بسازید

با میله های بدون استفاده یک مجسمه فلزی گوزن شیک بسازید

در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمترین هزینه و ساده ترین روش، یک مجسمه فلزی بسازید. ما از طرح گوزن برای ساخت مجسمه فلزی استفاده کردیم اما با همین روش می توانید اشکال و طرح های دیگر را هم بسازید. اگر همیشه دوست داشتید یک اثر هنری بسازید، با ساختنی همراه باشید و با کمترین هزینه یک مجسمه بسازید.

ما از میله استیل برای ساخت مجسمه فلزی استفاده کرده ایم اما شما می توانید از انواع دیگر فلزات و آلیاژها هم استفاده کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • میله فلزی ۳ میلیمتری
  • میله فلزی ۴٫۵ میلیمتری

ابزار مورد نیاز

  • فرز دستی و سری مخصوص آهن
  • اره آهن بر
  • دستگاه جوش TIG
  • سری فرز مخصوص پولیش آهن
  • کاتر پیچ

اگر طرز کار با دستگاه های بالا را بلد نیستید، باید از یک کاربلد کمک بگیرید. فقط در این صورت است که خطرات بالقوه کار با این دستگاه ها آسیبی به شما نمی رساند. ضمن اینکه در حین کار باید عینک و گوشگیر استفاده کنید.

گام دوم: اندازه مجسمه را مشخص کنید

طرح مجسمه را مشخص کنید
طرح مجسمه را مشخص کنید

ابتدا باید اندازه مجسمه گوزن را مشخص کنید. مجسمه ای که در تصاویر می بینید حدود ۳۰ سانتیمتر ارتفاع دارد. ضخامت میله هایی که برای ساخت مجسمه گوزن استفاده می کنید، در تعیین طول آن موثر است.

بعد از مشخص شدن ابعاد، شکلی که برای گوزن در ذهن دارید را روی کاغذ بکشید. می توانید در حین کار جزییات این طرح را تغییر بدهید اما در همین مرحله باید طول اجزای طرح را مشخص کنید.

در ساختنی بخوانید :  با وسایل بدون استفاده شارژر ضدآب مخصوص دوچرخه بسازید

گام سوم: پاهای گوزن را بسازید

پاهای گوزن ساده ترین قسمت هستند و ساخت مجسمه فلزی را از آنها شروع می کنیم. روی میله یک خمیدگی تیز ایجاد کنید. طول پایه ها را کمی بلندتر از اندازه اصلی در نظر بگیرید تا بعداً بتوانید همه پایه ها را هم اندازه کنید. پایه ها به صورت دوتایی ساخته می شوند و باید تا حد ممکن بهم نزدیک باشند.

گام چهارم: بدنه گوزن را بسازید

سر گوزن باید به بدنه جوش بخورد تا یک زاویه تیز ایجاد بشود. اینطوری مجسمه ظاهر بهتری پیدا می کند.

ابتدا میله ای که برای بدنه بریده اید را در شکل دلخواه خم کنید. سپس بالای بدنه و جایی که سر گوزن قرار می گیرد را ببرید. این دو قطعه را ببرید و سپس با فرز دستی زاویه مناسب برای تراز شدن قطعات روی یکدیگر را ایجاد کنید. بعد از جوش دادن سر مجسمه، می توانید آن را در اندازه مناسب ببرید. سپس با ماشی جوشکاری سر بینی را آب کنید و آن را منحنی کنید.

گام پنجم: پاها را به بدنه وصل کنید

پاها را به بدنه وصل کنید
پاها را به بدنه وصل کنید

حالا باید پاهای گوزن را به بدنه وصل کنید. فقط در حین وصل کردن مطمئن شوید پایه ها درست وسط بدنه قرار گرفته اند و تقریباً با هم موازی هستند. اگر بعد از جوشکاری پایه ها موازی نبودند، می توانید آنها را کمی خم کنید تا با هم موازی شوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : دستکش بلوتوثی بسازید

گام ششم: شاخ های گوزن را خم کنید

شاخ های گوزن را خم کنید
شاخ های گوزن را خم کنید

شاخ های گوزن را از میله سه میلیمتری می سازیم. یک تکه میله ببرید و آن را هر طور که می خواهید شکل بدهید. فقط دقت کنید اندازه شاخ ها با اندازه مجسمه فلزی متناسب باشد.

گام هفتم: شاخ های گوزن را کامل کنید

شاخ های گوزن را کامل کنید
شاخ های گوزن را کامل کنید

برای کامل کردن شاخ ها، به هر کدام سه میله کوچک دیگر جوش بدهید. همه میله ها را بلند نگه دارید تا بعد از اتصال آنها به بدنه بتوانید طول شان را تنظیم کنید. در ضمن بلند بودن میله ها جوشکاری آنها را هم ساده تر می کند.

گام هشتم: شاخه ها را به مجسمه جوش بدهید

شاخ های گوزن را به بدنه جوش بدهید
شاخ های گوزن را به بدنه جوش بدهید

آخرین قطعه ای که باید به مجسمه فلزی اضافه کنید، شاخ های گوزن هستند. ابتدا باید جای شاخ ها و نحوه اتصال آنها به بدنه را مشخص کنید. بعد از پیدا کردن جا و زاویه مناسب برای شاخ ها، می توانید آنها را به مجسمه جوش بدهید.

بعد از جوش دادن شاخ ها، باید آنها را در اندازه مناسب ببرید. بعد از بریدن میله ها سر آنها را کمی آب کنید تا گرد بشوند.

گام نهم: مجسمه را تمیز کنید

مجسمه فلزی تقریباً آماده است و باید آن را پولیش بدهید. برای اینکار از فرز دستی با سری مخصوص پولیش فلز استفاده می کنیم. می توانید برای تمیز کردم محل جوش ها ساینده دستی یا سنباده هم استفاده کنید.

مجسمه فلزی آماده است

حالا می توانید مجسمه زیبایی که خودتان ساخته اید را هدیه بدهید یا به کلکسیون وسایل تزیینی تان اضافه کنید. همانطور که در ابتدا گفتیم می توانید از این تکنیک برای ساخت مجسمه با طرح های دیگر هم استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  با یک الگوی ساده، کلاه بافتنی شیک و سبک ببافید

منبع

خلاصه مطلب
با میله های بدون استفاده یک مجسمه فلزی گوزن شیک بسازید
عنوان مطلب
با میله های بدون استفاده یک مجسمه فلزی گوزن شیک بسازید
توضیح کوتاه
با کمترنی هزینه یک مجسمه فلزی ساده اما شیک بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ریسه جشن تولد بافتنی با طرح کدو حلوایی بسازید... کسانی که می خواهند خودشان ریسه جشن تولد بسازید، معمولاً از کاغذ استفاده می کنند. ریسه های کاغذی هم دوام زیادی ندارند و حداکثر دوبار میشود از آنها استف...
لامپ ادیسون دکوراتیو با پایه چوبی شیک و منحصر به فرد بسازید... لامپ ادیسون یکی از زیباترین انواع لامپ است که بخاطر رشته های نور منحصر به فردش جلوه خاصی دارد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با لامپ ادیسون یک...
جارختی چوبی تاشو بسیار زیبا و در عین حال ساده بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک جارختی چوبی را یاد می گیرید که استفاده در اتاق های کوچک بسیار مناسب است. این جارختی تاشو بعد از تا شدن فضای کمی اشغال می کند...
آموزش ساخت: کیف پول زیپی بسیار زیبا و ساده بسازید... در این ساختنی به شما می آموزیم با روبان و زیپ یک کیف پول بدوزید بنظر شما می توان با یک زیپ و کمی روبان یک کیف پول ساخت؟ پاسخ ساختنی به این سول بله ا...
گردنبند کریستال و مروارید ، یک کار هنری زیبا و ارزنده بسازید... نظرتان درباره این گردنبند کریستال چیست؟ اگر این گردنبند را پسنده اید و دوست دارید یکی از آن داشته باشید فقط کمی کریستال و مروارید نیاز دارید. با همین ...
با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید... چرخ دنده سیاره ای یکی از انواع چرخ دنده است که در ساخت انواع دستگاه های مکانیکی و الکترونیکی کاربرد دارد. در این ساختنی یاد می گیرید چطور خودتان چرخ د...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

گیره لباس تزیینی بسازید و دکور اتاق تان را رنگارنگ کنید

در این ساختنی یک روش ساده برای تزیینی گیره لباس را یاد می گیرید. گیره …

پاسخ دهید