خانه / ویژه ها / با کارتن و سرنگ بازوی رباتیک هیدرولیک بسازید

با کارتن و سرنگ بازوی رباتیک هیدرولیک بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت بازوی رباتیک الکترونیکی را یاد گرفته اید. در این پست هم ساخت بازوی رباتیک هیدرولیک را یاد می‌گیرید. برای ساخت این بازوی رباتیک نیازی به آشنایی با الکترونیک یا هیچ مهارت دیگری ندارید. فقط باید کمی‌کارتن و چند سرنگ داشته باشید و مراحل آموزش را دنبال کنید. با ساختنی همراه باشید.

بازوی رباتیک هیدرولیک با تمرکز بر اصول حرکات هیدرولیکی طراحی شده است. الگوهای برش قطعات بازوی رباتیک را هم می‌توانید در ادامه دانلود کنید. هر کسی با داشتن این الگوها می‌تواند یک بازوی رباتیک هیدرولیک بسازد. این بازوی رباتیک از جنس کارتن ساخته می‌شود و به همین خاطر قدرت زیادی ندارد. اما قابلیت‌های جالبی دارد که در ویدیوی زیر برخی از آنها را می‌بینید:

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • کارتن – بهتر است از کارتن‌هایی که دو لایه چین خورده دارند، استفاده کنید.
  • هشت عدد سرنگ ۱۰ میل – این سرنگ‌ها کار ماهیچه‌های بازوی رباتیک هیدرولیک را می‌کنند.
  • لوله ۲ متری – قطر لوله باید طوری باشد که محکم داخل سری سرنگ قرار بگیرد.
  • خلال دندان
  • چسب قطره ای
  • چاقوی کاردستی یا کاتر
  • قیچی

گام دوم: طرح بازوی رباتیک را بکشید

کل طراحی بازوی رباتیک هیدرولیک روی دو کاغذ A4 جا می‌گیرد. ما این مرحله را برای شما ساده کرده ایم و تمام طرح‌ها و الگوهای مورد نیاز برای ساخت را در فایل زیر قرار داده ایم. این فایل را دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و آنها را در همین مقیاس پرینت کنید. ابعاد تمام قطعات تنظیم شده و نیاز به تغییر ابعاد ندارید.

کاغذهایی را که پرینت کرده اید را روی کارتن‌ها بچسبانید. همانطور که در تصاویر می‌بینید جای سوراخ‌های خلال دندان هم روی الگوها مشخص شده است.

در مراحل بعدی، قطعات بازوی رباتیک هیدرولیک را می‌بریم و آنها را بهم وصل می‌کنیم. برای انجام دقیق و درست این مراحل به تصاویر خیلی دقت کنید.

گام سوم: پایه بازو و ساعد

طبق الگوها پیش بروید و با دقت پایه بازو و ساعد را ببرید. اگر از کارتن با یک لایه دایه داخلی استفاده می‌کنید، بهتر است یک لایه دیگر هم به آن بچسبانید تا مقاومت بازوی رباتیک هیدرولیک بیشتر بشود.

ابتدا یک برش عمیق روی کارتن بزنید و سپس چند برش پشت سر هم بزنید و به همین ترتیب عمق برش را بیشتر کنید. روش صحیح برش تمام قطعات کارتنی همین است و نباید به کارتن فشار بیاورید.

گام چهارم: چنگک

چنگک را آماده کنید
چنگک را آماده کنید

چنگک را هم از کارتن ببرید و سپس سراغ سوراخ کردن قطعات بروید.

گام پنجم: سوراخ‌ها را دریل کنید

نقطه‌هایی که روی الگوها می‌بینید، محل سوراخ‌هاست. این سوراخ‌ها باید به اندازه قطر خلال دندان‌هایتان باشند؛ پس مته درست و مناسب را انتخاب کنید. ابتدا نوک چاقو را داخل نقطه‌ها فرو کنید تا یک سوراخ ایجاد بشود و سپس دریل کردن سوراخ‌ها با مته مناسب را شروع کنید.

گام ششم: مونتاژ اولیه

برای اینکه بدانید کدام قطعه را باید کجا وصل کنید، ابتدا یکبار قطعات را بدون چسب مونتاژ کنید. اینکار باعث می‌شود در مراحل بعدی اشتباه نکنید. الگوها و طرح‌های ساخت بازوی رباتیک هیدرولیک برای مونتاژ کافی است و تصاویر هم کمک تان می‌کند. فکر نکنیم به توضیح بیشتری نیاز داشته باشید.

گام هفتم: لبه‌ها را با چسب بپوشانید

بعد از گذشت چند هفته از ساخت بازوی رباتیک هیدرولیک، لبه‌های کارتن‌ها پوسیده و ضعیف می‌شوند. برای جلوگیری از این مشکل تمام لبه‌ها را با چسب بسته بندی بپوشانید. اینکار نه تنها مقاومت و دوام بازوی رباتیک را بیشتر می‌کند بلکه ظاهر بهتری به آن می‌دهد.

گام هشتم: سرنگ‌ها را آماده کنید

چهار سرنگ بردارید – این سرنگ‌ها به بازوی رباتیک وصل می‌شوند – و آنها را به روش زیر برای اتصال به بازو آماده کنید. تغییراتی که روی سرنگ‌ها اعمال می‌کنید، اتصالات را متحرک نگه می‌دارد.

پلاستیک اضافی بالای سرنگ را ببرید چون عرض اضافی ایجاد می‌کند.

با فاصله نیم سانتیمتری از سر سرنگ، یک سوراخ به قطر خلال دندان دریل کنید. یکی از چهار سرنگ باید دو سوراخ در این قسمت داشته باشد. این سرنگ به عنوان سرنگ چنگک استفاده می‌شود.

دو بست کمری بردارید و آنها را به شکل ۸ بهم وصل کنید. یکی از حلقه‌ها را دور سرنگ محکم کنید و یک خلال دندان از دیگری رد کنید و آن را کاملاً محکم کنید. در نهایت هم سر اضافی بست‌ها را ببرید.

گام نهم: پلتفرم چرخان

برای ساخت پلتفرم چرخان به یک در خودکار نیاز دارید. از در خودکار به عنوا محوری استفاده می‌کنید که بازو روی آن می‌چرخد. یک تکه کارتن هم با طول و عرضی کمی‌بیشتر از پایه بازو ببرید.

با پلاستیک داخل سرنگ یک سوراخ وسط کارتنی که بریده اید، ایجاد کنید. این سوراخ باید کمی‌بزرگتر از در خودکار باشد تا در داخل آن راحت حرکت کند. این کارتن را با چسب قطره ای به قطعه پایه بچسبانید.. سپس یک کارتن بزرگتر ببرید و یک سوراخ وسطش دریل کنید. این سوراخ باید درست به اندازه قطر در خودکار باشد. در خودکار را داخل این سوراخ بچسبانید و سپس بازوی رباتیک هیدرولیکی را روی آن قرار بدهید.

گام دهم: مکانیزم پلتفرم چرخان

حالا که مکانیزم پلتفرم چرخان را آماده کرده ایم باید سرنگ‌ها را اضافه کنید. قطعاتی که در تصویر اول می‌بینید را ببرید و مطابق تصویر آنها را بهم بچسبانید. یک سر سرنگ را به این قطعه بچسبانید و سپس این قطعه را با چسب قطره ای به بدنه بازو بچسبانید. حالا باید سرنگ را فشار بدهید و یک خلال دندان در پایه قرار بدهید. اینکار سرنگ را به صورت خودکار ثابت می‌کند و حرکت را به چرخش بازو تبدیل می‌کند.

گام یازدهم: چنگک را کامل کنید

کمی‌سیم مسی نیمه سفت را داخل سوراخ‌ها فرو کنید و آنها را به سمت بیرون خم کنید تا نتوانند بیرون بزنند. سپس هر کدام از سیم‌ها را به سمت سوراخ مربوط به خودشان روی سرنگ بپیچانید. برای ساخت سر چنگک‌ها دو تکه کارتن را دور خط کش بپیچید و روی آنها را هم با کمی‌فوم بپوشانید. در نهایت هم سرنگ را ثابت کنید و فوم‌های مستطیلی را به چنگک بچسبانید.

گام دوازدهم: خلال دندان‌ها را کوتاه کنید

در این مرحله باید خلال دندان‌هایی که از بدنه بیرون زده اند را کوتاه کنید.

گام سیزدهم: بازوی رباتیک را تست کنید

چهار رنگ مختلف را با آب مخلوط کنید و چهار سرنگ باقیمانده را با آنها پر کنید. سپس لوله را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید. سر لوله‌ها را به سرنگ‌ها وصل کنید و آنقدر سرنگ‌ها را فشار بدهید که آب از سر دیگر لوله بیرون بزند (با اینکار مطمئن می‌شوید فشار بازو هدر نمی‌رود). حالا سرنگ روی بازو را وصل کنید و مطمئن شوید کاملاً فشرده است.

سرنگ را بکشید و فشار بدهید تا طرز کار بازوی رباتیک هیدرولیک را ببینید.

بازوی رباتیک هیدرولیک آماده است

بازوی رباتیک هیدرولیک آماده است
بازوی رباتیک هیدرولیک آماده است

این بازوی رباتیک کارکردهای زیادی دارد و آزمایش بالا فقط یکی از آنهاست. می‌توانید روش‌های دیگری را برای آزمایش بازوی رباتیک هیدرولیک پیدا کنید. اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی و ساخت بازوی رباتیک هیدرولیک دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با کارتن و سرنگ بازوی رباتیک هیدرولیک بسازید
عنوان مطلب
با کارتن و سرنگ بازوی رباتیک هیدرولیک بسازید
توضیح کوتاه
این بازوی رباتیک بدون قطعات الکترونیکی کار می‌کند.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آزمایش یخ داغ ؛ وقتی علم جذاب و زیبا می شود... در این ساختنی یاد می گیرید با موادی که در آشپزخانه تان دارید، یخ داغ یا استات سدیم درست کنید. آزمایش یخ داغ فرایند تبلور را را بطور کامل نشان می دهد و...
گردنبند چوبی شیک و منحصر به فرد بسازید اگر دنبال یک گردنبند متفاوت می‌گردید، احتمالاً این گردنبند چوبی نظرتان را جلب می‌کند. ساخت این گردنبند چوبی کار ساده‌ای نیست. به ویژه اگر تجربه نجاری ...
با قایق اسباب بازی آباژور کودک شیک و ارزان بسازید !... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت چراغ خواب با اکشن فیگور و آباژور با عروسک خرسی را یاد گرفته اید. در این پست هم یک ایده دیگر برای ساخت آباژور کودک داریم؛ اس...
چاپ روی قاب موبایل را در خانه انجام بدهید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور طرح های دلخواه تان را روی قاب موبایل بیاندازید. چاپ روی قاب موبایل دو کارکرد خیلی مهم دارد : می توانید بدنه کهنه موبای...
ساخت پایه تبلت قابل تنظیم با چراغ مطالعه!... کارایی تبلت ها هر روز بیشتر میشود و به همین خاطر دیگر کمتر کسی برای مرور وب و شبکه های اجتماعی از لپ تاپ و کامپیوتر استفاده میکند. البته استفاده طولان...
با ماژول ESP8266 دیمر LED هوشمند و متصل به اینترنت بسازید... نوار LED یکی از کاربردی ترین تجهیزات نورپردازی است. از این نوارها می توانید داخل کابینت، زیر تخت یا برای ساخت چراغ تزیینی استفاده کنید. یکی از مهمترین...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت گردونه شانس کوچک و کاربردی با رزبری پای

در این ساختنی آموزش ساخت گردونه شانس را یاد می‌گیرید. این گردونه شانس طوری طراحی …

پاسخ دهید