خانه / ویژه ها / با کارتن و سرنگ بازوی رباتیک هیدرولیک بسازید

با کارتن و سرنگ بازوی رباتیک هیدرولیک بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت بازوی رباتیک الکترونیکی را یاد گرفته اید. در این پست هم ساخت بازوی رباتیک هیدرولیک را یاد می گیرید. برای ساخت این بازوی رباتیک نیازی به آشنایی با الکترونیک یا هیچ مهارت دیگری ندارید. فقط باید کمی کارتن و چند سرنگ داشته باشید و مراحل آموزش را دنبال کنید. با ساختنی همراه باشید.

بازوی رباتیک هیدرولیک با تمرکز بر اصول حرکات هیدرولیکی طراحی شده است. الگوهای برش قطعات بازوی رباتیک را هم می توانید در ادامه دانلود کنید. هر کسی با داشتن این الگوها می تواند یک بازوی رباتیک هیدرولیک بسازد. این بازوی رباتیک از جنس کارتن ساخته می شود و به همین خاطر قدرت زیادی ندارد. اما قابلیت های جالبی دارد که در ویدیوی زیر برخی از آنها را می بینید:

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • کارتن – بهتر است از کارتن هایی که دو لایه چین خورده دارند، استفاده کنید.
  • هشت عدد سرنگ ۱۰ میل – این سرنگ ها کار ماهیچه های بازوی رباتیک هیدرولیک را می کنند.
  • لوله ۲ متری – قطر لوله باید طوری باشد که محکم داخل سری سرنگ قرار بگیرد.
  • خلال دندان
  • چسب قطره ای
  • چاقوی کاردستی یا کاتر
  • قیچی

گام دوم: طرح بازوی رباتیک را بکشید

کل طراحی بازوی رباتیک هیدرولیک روی دو کاغذ A4 جا می گیرد. ما این مرحله را برای شما ساده کرده ایم و تمام طرح ها و الگوهای مورد نیاز برای ساخت را در فایل زیر قرار داده ایم. این فایل را دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و آنها را در همین مقیاس پرینت کنید. ابعاد تمام قطعات تنظیم شده و نیاز به تغییر ابعاد ندارید.

کاغذهایی را که پرینت کرده اید را روی کارتن ها بچسبانید. همانطور که در تصاویر می بینید جای سوراخ های خلال دندان هم روی الگوها مشخص شده است.

در مراحل بعدی، قطعات بازوی رباتیک هیدرولیک را می بریم و آنها را بهم وصل می کنیم. برای انجام دقیق و درست این مراحل به تصاویر خیلی دقت کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کتابخانه چوبی مناسب اتاق کودک بسازید

گام سوم: پایه بازو و ساعد

طبق الگوها پیش بروید و با دقت پایه بازو و ساعد را ببرید. اگر از کارتن با یک لایه دایه داخلی استفاده می کنید، بهتر است یک لایه دیگر هم به آن بچسبانید تا مقاومت بازوی رباتیک هیدرولیک بیشتر بشود.

ابتدا یک برش عمیق روی کارتن بزنید و سپس چند برش پشت سر هم بزنید و به همین ترتیب عمق برش را بیشتر کنید. روش صحیح برش تمام قطعات کارتنی همین است و نباید به کارتن فشار بیاورید.

گام چهارم: چنگک

چنگک را آماده کنید
چنگک را آماده کنید

چنگک را هم از کارتن ببرید و سپس سراغ سوراخ کردن قطعات بروید.

گام پنجم: سوراخ ها را دریل کنید

نقطه هایی که روی الگوها می بینید، محل سوراخ هاست. این سوراخ ها باید به اندازه قطر خلال دندان هایتان باشند؛ پس مته درست و مناسب را انتخاب کنید. ابتدا نوک چاقو را داخل نقطه ها فرو کنید تا یک سوراخ ایجاد بشود و سپس دریل کردن سوراخ ها با مته مناسب را شروع کنید.

گام ششم: مونتاژ اولیه

برای اینکه بدانید کدام قطعه را باید کجا وصل کنید، ابتدا یکبار قطعات را بدون چسب مونتاژ کنید. اینکار باعث می شود در مراحل بعدی اشتباه نکنید. الگوها و طرح های ساخت بازوی رباتیک هیدرولیک برای مونتاژ کافی است و تصاویر هم کمک تان می کند. فکر نکنیم به توضیح بیشتری نیاز داشته باشید.

گام هفتم: لبه ها را با چسب بپوشانید

بعد از گذشت چند هفته از ساخت بازوی رباتیک هیدرولیک، لبه های کارتن ها پوسیده و ضعیف می شوند. برای جلوگیری از این مشکل تمام لبه ها را با چسب بسته بندی بپوشانید. اینکار نه تنها مقاومت و دوام بازوی رباتیک را بیشتر می کند بلکه ظاهر بهتری به آن می دهد.

گام هشتم: سرنگ ها را آماده کنید

چهار سرنگ بردارید – این سرنگ ها به بازوی رباتیک وصل می شوند – و آنها را به روش زیر برای اتصال به بازو آماده کنید. تغییراتی که روی سرنگ ها اعمال می کنید، اتصالات را متحرک نگه می دارد.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : خوراک سیب زمینی شیرین و کاری درست کنید

پلاستیک اضافی بالای سرنگ را ببرید چون عرض اضافی ایجاد می کند.

با فاصله نیم سانتیمتری از سر سرنگ، یک سوراخ به قطر خلال دندان دریل کنید. یکی از چهار سرنگ باید دو سوراخ در این قسمت داشته باشد. این سرنگ به عنوان سرنگ چنگک استفاده می شود.

دو بست کمری بردارید و آنها را به شکل ۸ بهم وصل کنید. یکی از حلقه ها را دور سرنگ محکم کنید و یک خلال دندان از دیگری رد کنید و آن را کاملاً محکم کنید. در نهایت هم سر اضافی بست ها را ببرید.

گام نهم: پلتفرم چرخان

برای ساخت پلتفرم چرخان به یک در خودکار نیاز دارید. از در خودکار به عنوا محوری استفاده می کنید که بازو روی آن می چرخد. یک تکه کارتن هم با طول و عرضی کمی بیشتر از پایه بازو ببرید.

با پلاستیک داخل سرنگ یک سوراخ وسط کارتنی که بریده اید، ایجاد کنید. این سوراخ باید کمی بزرگتر از در خودکار باشد تا در داخل آن راحت حرکت کند. این کارتن را با چسب قطره ای به قطعه پایه بچسبانید.. سپس یک کارتن بزرگتر ببرید و یک سوراخ وسطش دریل کنید. این سوراخ باید درست به اندازه قطر در خودکار باشد. در خودکار را داخل این سوراخ بچسبانید و سپس بازوی رباتیک هیدرولیکی را روی آن قرار بدهید.

گام دهم: مکانیزم پلتفرم چرخان

حالا که مکانیزم پلتفرم چرخان را آماده کرده ایم باید سرنگ ها را اضافه کنید. قطعاتی که در تصویر اول می بینید را ببرید و مطابق تصویر آنها را بهم بچسبانید. یک سر سرنگ را به این قطعه بچسبانید و سپس این قطعه را با چسب قطره ای به بدنه بازو بچسبانید. حالا باید سرنگ را فشار بدهید و یک خلال دندان در پایه قرار بدهید. اینکار سرنگ را به صورت خودکار ثابت می کند و حرکت را به چرخش بازو تبدیل می کند.

در ساختنی بخوانید :  با تخته های اضافه و قطعات پرینت شده میز سه گوش بسازید

گام یازدهم: چنگک را کامل کنید

کمی سیم مسی نیمه سفت را داخل سوراخ ها فرو کنید و آنها را به سمت بیرون خم کنید تا نتوانند بیرون بزنند. سپس هر کدام از سیم ها را به سمت سوراخ مربوط به خودشان روی سرنگ بپیچانید. برای ساخت سر چنگک ها دو تکه کارتن را دور خط کش بپیچید و روی آنها را هم با کمی فوم بپوشانید. در نهایت هم سرنگ را ثابت کنید و فوم های مستطیلی را به چنگک بچسبانید.

گام دوازدهم: خلال دندان ها را کوتاه کنید

در این مرحله باید خلال دندان هایی که از بدنه بیرون زده اند را کوتاه کنید.

گام سیزدهم: بازوی رباتیک را تست کنید

چهار رنگ مختلف را با آب مخلوط کنید و چهار سرنگ باقیمانده را با آنها پر کنید. سپس لوله را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید. سر لوله ها را به سرنگ ها وصل کنید و آنقدر سرنگ ها را فشار بدهید که آب از سر دیگر لوله بیرون بزند (با اینکار مطمئن می شوید فشار بازو هدر نمی رود). حالا سرنگ روی بازو را وصل کنید و مطمئن شوید کاملاً فشرده است.

سرنگ را بکشید و فشار بدهید تا طرز کار بازوی رباتیک هیدرولیک را ببینید.

بازوی رباتیک هیدرولیک آماده است

بازوی رباتیک هیدرولیک آماده است
بازوی رباتیک هیدرولیک آماده است

این بازوی رباتیک کارکردهای زیادی دارد و آزمایش بالا فقط یکی از آنهاست. می توانید روش های دیگری را برای آزمایش بازوی رباتیک هیدرولیک پیدا کنید. اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی و ساخت بازوی رباتیک هیدرولیک دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با کارتن و سرنگ بازوی رباتیک هیدرولیک بسازید
عنوان مطلب
با کارتن و سرنگ بازوی رباتیک هیدرولیک بسازید
توضیح کوتاه
این بازوی رباتیک بدون قطعات الکترونیکی کار می کند.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : نان باگت خانگی درست کنید (بدون نیاز به میکسر)... هیچ چیز به اندازه نان باگت خانگی نمی تواند ساندویچ را خوشمزه کند. وقتی نان ساندویچ را خودتان درست می کنید، می توانید هر طعم دهنده ای که می خواهید به آ...
کیف دوشی چرم با موتیف درخت بدوزید! در این ساختنی آموزش دوخت یک کیف دوشی چرم را یاد می گیرید که برای استفاده روزانه بسیار مهم است. دوخت این کیف دوشی بسیار ساده است و نیاز به مهارت چرم دو...
آموزش ساخت : پایه تبلت و گوشی رومیزی بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک پایه تبلت و گوشی رومیزی را می خوانید. این پایه رومیزی طوری طراحی شده که گوشی و تبلت تان را مقابل دیدتان قرار بدهد و کمی ...
گوشواره منجوقی با رنگ های شاد بسازید در این ساختنی طرز ساخن یک جفت گوشواره منجوقی شیک را یاد می گیرید که ساختش بسیار ارزان تمام می شود. این گوشواره منجوقی را می توانید با هر ترکیب رنگی که...
آموزش ساخت : مبل پوف یا اتومن با محفظه داخلی بسازید... مبل پوف یا اتومن یکی از پرکاربردترین مبل های خانگی است که برای خانه های کوچک هم بسیار پرکاربرد هستند. از مبل پوف می توان هم به عنوان مبل و هم بجای میز...
آموزش ساخت : لباس هایتان را با وایتکس زیباتر کنید... ریختن وایتکس روی لباس به هیچ وجه تجربه خوشایندی محسوب نمیشود. البته اگر اتفاقی نباشد، میتواند نتیجه بسیار زیبایی داشته باشد. در این پست آموزش طراحی رو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید