خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / جاکفشی چوبی بسازید و از آن به عنوان نیمکت هم استفاده کنید

جاکفشی چوبی بسازید و از آن به عنوان نیمکت هم استفاده کنید

در این پست ساختنی، آموزش ساخت جاکفشی چوبی را می خوانید که به عنوان نیمکت هم استفاده می شود. می توانید این جاکفشی را در روزهایی که مهمان دارید جلوی در ورودی بگذارید تا همه کفش ها مرتب بشوند. در روزهای عادی هم از آن به عنوان نیمکت و قفسه استفاده کنید.

برای ساخت جاکفشی چوبی باید ابزار نجاری داشته باشید. اما اگر تازه کار هستید و تجربه زیادی ندارید، باز هم می توانید این جاکفشی را بسازید. روش ساخت جاکفشی چوبی بسیار ساده است و اگر به ابزار مناسب دسترسی داشته باشید، می توانید آن را براحتی بسازید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • تخته چندلای ۴ در ۴ فوت با ضخامت ۴/۳ اینچ
 • تخته چندلای ۲ در ۴ فوت با ضخامت ۴/۱ اینچ
 • دو عدد الوار کاج ۱x2 به طول ۸ فوت
 • الوار کاج ۲x2 به طول ۸ فوت
 • زهوار یا حاشیه چوبی
 • براکت مخصوص قفسه
 • پیچ مخصوص سوراخ پاکتی ۴/۱-۱ اینچی
 • رنگ سفید نیمه شفاف
 • اسپری یا مایع پلی اورتان

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی
 • زاویه یاب دیجیتال یا نقاله معمولی
 • اره فارسی بر
 • ماشین پوست
 • دریل
 • دریل فشاری
 • مته خزینه
 • جیگ سوراخ پاکتی
 • گیره نجاری
 • میخکوب

گام دوم: کناره های جاکفشی را مونتاژ کنید

تخته های کناری جاکفشی چوبی یک تکه نیستند و به روش خاصی ساخته می شوند. ابتدا پایه ها را از تخته ۲×۲ و به طول ۴/۱-۱۸ اینچ ببرید. سپس روی پایه های پشتی یک زبانه به عرض ۲/۱ و عمق ۴/۱ اینچ ببرید.

در ساختنی بخوانید :  با یک تکه سیم آویز دیواری مخصوص عینک دودی بسازید

پایه ها را با ریل هایی که از تخته ۱×۲ و به طول ۴/۱-۱۲ اینچ می برید، بهم وصل کنید. برای این اتصالات از سوراخ پاکتی استفاده کنید.

از تخته چندلای ۴/۳ اینچی، دو پنل ۲/۱-۱۶ در ۴/۱-۱۲ اینچی ببرید و روی کناره ها و لبه بالایی آن سوراخ پاکتی دریل کنید. این تخته ها را داخل پایه هایی که ساخته اید، قرار بدهید (اگر لازم بود برای تراز کردن تخته چندلا با پایه ها از کارت استفاده کنید). حالا تخته ها را با پیچ داخل پایه ها ثابت کنید.

گام سوم: تخته های کناری جاکفشی را کامل کنید

برای مرتب شدن ظاهر جاکفشی باید داخل سوراخ های پاکتی را پر کنید. میله های چوبی را داخل سوراخ ها بچسبانید، آنها را هم سطح با تخته چندلا ببرید و رویشان را سنباده بکشید.
برای اینکه بتوانید قفسه های داخلی را به تخته های کناری وصل کنید، باید از براکت مخصوص قفسه استفاده کنید. پس در همین مرحله سوراخ های براکت ها را روی تخته های کناری دریل کنید. می توانید بجای یک سوراخ، چند سوراخ با فواصل چند میلیمتری دریل کنید تا بتوانید ارتفاع قفسه را تنظیم کنید.

گام چهارم: قفسه پایینی و نرده ها را ببرید

برای قفسه پایینی یک تخته چندلا با ابعاد ۴۲ در ۱۴ اینچ ببرید و در طول دو لبه کناری و بالایی آن چند سوراخ پاکتی دریل کنید. سپس از الوار ۱×۲ یک تکه به طول ۴۲ اینچ ببرید و آن را به قفسه پایینی گیره کنید و زهوار چوبی را با پیچ های پاکتی به آن وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  رایانه رزبری پای پرتابل و بدون نیاز به کامپیوتر بسازید

کانکتورهای بالایی جاکفشی چوبی را از تکه های تخته چندلای بدون استفاده و با ابعاد ۴۲ در ۳ اینچ ببرید. این کانکتورها دیده نمی شوند و فقط برای مقاومت بیشتر به جاکفشی اضافه می شوند.

روی نرده های جلویی و پشتی جاکفشی، سه سوراخ خزینه بزرگ با مته خزینه ۸/۳ اینچی دریل کنید. سپس این سوراخ ها را با مته معمولی ۱۶/۳ اینچی کامل کنید و تا طرف دیگر نرده ها ببرید.
نرده های جلویی و پشتی را با پیچ پاکتی به تخته های کناری جاکفشی چوبی وصل کنید. حواستان باشد زبانه پایه های پشتی باز بماند و مسدود نشود. حالا می توانید جاکفشی چوبی را برگردانید و قفسه پایینی را به آن وصل کنید.

برای وصل کردن قفسه قابل تنظیم هم به همین روش عمل کنید و سپس زهوار ۱×۲ را به لبه جلویی آن وصل کنید. اما باید صبر کنید تا پایه کامل بشود تا بتوانید اندازه دقیق قفسه را پیدا کنید و شکاف بین پایه ها و قفسه را به حداقل برسانید.

گام پنجم: قفسه قابل تنظیم را بسازید

ابتدا لبه های داخلی تخته های کناری جاکفشی چوبی را با زهوار چوبی بپوشانید.

سپس تخته پشتی جاکفشی را از تخته چندلای ۴/۱ اینچی و با ابعاد ۴۳ در ۲/۱-۱۶ اینچ ببرید.

قفسه قابل تنظیم شبیه قفسه پایینی ساخته می شود. تنها فرقش این است که طول این قفسه ۷/۸-۴۱ اینچ است. بعد از ساخت قفسه قابل تنظیم، لبه جلویی آن را با زهوار چوبی بپوشانید. برای وصل کردن زهوار از پیچ های پاکتی استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو و تگ RFID دستگاه حضور و غیاب بسازید

حالا تمام قطعاتی که تا به اینجای کار ساخته اید را با کاغذ ۱۵۰ سنباده بکشید و سپس سه لایه رنگ لاتکس نیمه شفاف به آنها بزنید.

گام ششم: تخته رویی را بسازید

همانطور که در ابتدا گفتیم این جاکفشی چوبی کار نیمکت را هم می کند. به همین خاطر تخته رویی خیلی مهم است و بهتر است از جنس و رنگ متفاوتی ساخته بشود. ما از چوب گردو استفاده کرده ایم که در ترکیب با رنگ سفید جالب می شود.

سه تخته با عرض ۲/۱-۵ و طول ۴۸ اینچ ببرید. سپس آنها را بهم بچسبانید تا یک تخته به عرض ۲/۱-۱۶ اینچ ساخته بشود.

بعد از خشک شدن چسب، تخته را به طول ۴۷ اینچ ببرید. دو لبه کناری تخته را از زیر اریب کنید (به تصاویر دقت کنید) و سپس آن را با کاغذ ۲۲۰ سنباده بکشید.

در نهایت هم چهار لایه پلی اورتان به تخته بزنید تا در برابر آسیب مقاوم بشود. لایه جدید را بعد از خشک شدن لایه قبلی بزنید و بین لایه ها هم یک سنباده نرم بکشید تا سطح تخته کاملاً صیقلی و نرم بشود.

گام هفتم: جاکفشی را مونتاژ کنید

بعد از خشک شدن پلی اورتان، تخته رویی جاکفشی را به پایه گیره کنید و آنها را با پیچ های ۴/۱-۱ اینچی و از طریق سوراخ هایی که روی نرده ها دریل کرده اید، بهم وصل کنید.

تخته پشتی جاکفشی را هم با میخ به زبانه های پایه های پشتی وصل کنید.

در نهایت هم براکت مخصوص قفسه را به سوراخ ها وصل کنید و قفسه قابل تنظیم را داخل جاکفشی نصب کنید.

جاکفشی چوبی آماده است

جاکفشی چوبی آماده است
جاکفشی چوبی آماده است

به همین سادگی صاحب یک جاکفشی چوبی شدید که به عنوان نیمکت و حتی کتابخانه زمینی هم کارایی دارد. فراموش نکنید تصاویر جاکفشی که خودتان می سازید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
جاکفشی چوبی بسازید و از آن به عنوان نیمکت هم استفاده کنید
عنوان مطلب
جاکفشی چوبی بسازید و از آن به عنوان نیمکت هم استفاده کنید
توضیح کوتاه
این جاکفشی ساده برای استفاده در مهمانی های شلوغ طراحی شده است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

پرینتر سه بعدی رزینی (DLP) بسازید – بخش اول... پرینترهای سه بعدی انواع مختلفی دارند؛ پرینترهای SLA، FDM و DLP. اگر بخواهید یکی از انواع پرینترهای سه بعدی را بخرید کارتان خیلی ساده است اما وقتی بخوا...
با پرینتر سه بعدی دستگیره کمکی برای افراد کم توان بسازید... وقتی دست کسی در خانه می شکند یا برای چند روز یک مهمان پیر دارید، خیلی چیزها هست که باید تغییر کنند. مثلاً دستگیره هایی که باز کردنشان نیاز به قدرت زیا...
ماکارونی پنیری با طعم چیزبرگر درست کنید!... چیزبرگر خوشمزه و پرطرفدار است؛ ماکارونی هم همین طور. حالا اگر این دو غذا را با هم ترکیب کنیم، یک غذای خیلی خوشمزه خواهیم داشت! در این ساختنی همین کار ...
آموزش ساخت : جاکفشی عمودی بسازید همه خانه ها برای جاکفشی و کمد جا ندارند. ایده ساختنی برای این مشکل جاکفشی عمودی است. این جاکفشی را میتوانید در کوچکترین فضاها و پشت هر دری که کمی با د...
خودتان در خانه لامپ سنگ نمک بسازید! لامپ سنگ نمک یکی از وسایل تزیینی محبوب این روزهاست. در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور خودتان یکی از این لامپ‎‌ها بسازید. هزینه ساخت لامپ سنگ نمک کمتر از...
مدار سنسور گرمای اولتراسونیک مخصوص دستگاه های الکترونیکی... در این ساختنی آموزش ساخت سنسور گرمای اولتراسونیک برای بررسی حرارت دستگاه های الکترونیکی را می خوانید. این مدار را می توانید داخل دستگاه ها و گجت های ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با مدادرنگی های کهنه زیرلیوانی رنگی و جذاب بسازید

شما ته مدادرنگی هایتان چکار می کنید؟ اگر آنها را دور می ریزید، با ساختنی …

پاسخ دهید