خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / جاکفشی چوبی بسازید و از آن به عنوان نیمکت هم استفاده کنید

جاکفشی چوبی بسازید و از آن به عنوان نیمکت هم استفاده کنید

در این پست ساختنی، آموزش ساخت جاکفشی چوبی را می‌خوانید که به عنوان نیمکت هم استفاده می‌شود. می‌توانید این جاکفشی را در روزهایی که مهمان دارید جلوی در ورودی بگذارید تا همه کفش‌ها مرتب بشوند. در روزهای عادی هم از آن به عنوان نیمکت و قفسه استفاده کنید.

برای ساخت جاکفشی چوبی باید ابزار نجاری داشته باشید. اما اگر تازه کار هستید و تجربه زیادی ندارید، باز هم می‌توانید این جاکفشی را بسازید. روش ساخت جاکفشی چوبی بسیار ساده است و اگر به ابزار مناسب دسترسی داشته باشید، می‌توانید آن را براحتی بسازید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • تخته چندلای ۴ در ۴ فوت با ضخامت ۴/۳ اینچ
 • تخته چندلای ۲ در ۴ فوت با ضخامت ۴/۱ اینچ
 • دو عدد الوار کاج ۱x2 به طول ۸ فوت
 • الوار کاج ۲x2 به طول ۸ فوت
 • زهوار یا حاشیه چوبی
 • براکت مخصوص قفسه
 • پیچ مخصوص سوراخ پاکتی ۴/۱-۱ اینچی
 • رنگ سفید نیمه شفاف
 • اسپری یا مایع پلی اورتان

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی
 • زاویه یاب دیجیتال یا نقاله معمولی
 • اره فارسی بر
 • ماشین پوست
 • دریل
 • دریل فشاری
 • مته خزینه
 • جیگ سوراخ پاکتی
 • گیره نجاری
 • میخکوب

گام دوم: کناره‌های جاکفشی را مونتاژ کنید

تخته‌های کناری جاکفشی چوبی یک تکه نیستند و به روش خاصی ساخته می‌شوند. ابتدا پایه‌ها را از تخته ۲×۲ و به طول ۴/۱-۱۸ اینچ ببرید. سپس روی پایه‌های پشتی یک زبانه به عرض ۲/۱ و عمق ۴/۱ اینچ ببرید.

پایه‌ها را با ریل‌هایی که از تخته ۱×۲ و به طول ۴/۱-۱۲ اینچ می‌برید، بهم وصل کنید. برای این اتصالات از سوراخ پاکتی استفاده کنید.

از تخته چندلای ۴/۳ اینچی، دو پنل ۲/۱-۱۶ در ۴/۱-۱۲ اینچی ببرید و روی کناره‌ها و لبه بالایی آن سوراخ پاکتی دریل کنید. این تخته‌ها را داخل پایه‌هایی که ساخته اید، قرار بدهید (اگر لازم بود برای تراز کردن تخته چندلا با پایه‌ها از کارت استفاده کنید). حالا تخته‌ها را با پیچ داخل پایه‌ها ثابت کنید.

گام سوم: تخته‌های کناری جاکفشی را کامل کنید

برای مرتب شدن ظاهر جاکفشی باید داخل سوراخ‌های پاکتی را پر کنید. میله‌های چوبی را داخل سوراخ‌ها بچسبانید، آنها را هم سطح با تخته چندلا ببرید و رویشان را سنباده بکشید.
برای اینکه بتوانید قفسه‌های داخلی را به تخته‌های کناری وصل کنید، باید از براکت مخصوص قفسه استفاده کنید. پس در همین مرحله سوراخ‌های براکت‌ها را روی تخته‌های کناری دریل کنید. می‌توانید بجای یک سوراخ، چند سوراخ با فواصل چند میلیمتری دریل کنید تا بتوانید ارتفاع قفسه را تنظیم کنید.

گام چهارم: قفسه پایینی و نرده‌ها را ببرید

برای قفسه پایینی یک تخته چندلا با ابعاد ۴۲ در ۱۴ اینچ ببرید و در طول دو لبه کناری و بالایی آن چند سوراخ پاکتی دریل کنید. سپس از الوار ۱×۲ یک تکه به طول ۴۲ اینچ ببرید و آن را به قفسه پایینی گیره کنید و زهوار چوبی را با پیچ‌های پاکتی به آن وصل کنید.

کانکتورهای بالایی جاکفشی چوبی را از تکه‌های تخته چندلای بدون استفاده و با ابعاد ۴۲ در ۳ اینچ ببرید. این کانکتورها دیده نمی‌شوند و فقط برای مقاومت بیشتر به جاکفشی اضافه می‌شوند.

روی نرده‌های جلویی و پشتی جاکفشی، سه سوراخ خزینه بزرگ با مته خزینه ۸/۳ اینچی دریل کنید. سپس این سوراخ‌ها را با مته معمولی ۱۶/۳ اینچی کامل کنید و تا طرف دیگر نرده‌ها ببرید.
نرده‌های جلویی و پشتی را با پیچ پاکتی به تخته‌های کناری جاکفشی چوبی وصل کنید. حواستان باشد زبانه پایه‌های پشتی باز بماند و مسدود نشود. حالا می‌توانید جاکفشی چوبی را برگردانید و قفسه پایینی را به آن وصل کنید.

برای وصل کردن قفسه قابل تنظیم هم به همین روش عمل کنید و سپس زهوار ۱×۲ را به لبه جلویی آن وصل کنید. اما باید صبر کنید تا پایه کامل بشود تا بتوانید اندازه دقیق قفسه را پیدا کنید و شکاف بین پایه‌ها و قفسه را به حداقل برسانید.

گام پنجم: قفسه قابل تنظیم را بسازید

ابتدا لبه‌های داخلی تخته‌های کناری جاکفشی چوبی را با زهوار چوبی بپوشانید.

سپس تخته پشتی جاکفشی را از تخته چندلای ۴/۱ اینچی و با ابعاد ۴۳ در ۲/۱-۱۶ اینچ ببرید.

قفسه قابل تنظیم شبیه قفسه پایینی ساخته می‌شود. تنها فرقش این است که طول این قفسه ۷/۸-۴۱ اینچ است. بعد از ساخت قفسه قابل تنظیم، لبه جلویی آن را با زهوار چوبی بپوشانید. برای وصل کردن زهوار از پیچ‌های پاکتی استفاده کنید.

حالا تمام قطعاتی که تا به اینجای کار ساخته اید را با کاغذ ۱۵۰ سنباده بکشید و سپس سه لایه رنگ لاتکس نیمه شفاف به آنها بزنید.

گام ششم: تخته رویی را بسازید

همانطور که در ابتدا گفتیم این جاکفشی چوبی کار نیمکت را هم می‌کند. به همین خاطر تخته رویی خیلی مهم است و بهتر است از جنس و رنگ متفاوتی ساخته بشود. ما از چوب گردو استفاده کرده ایم که در ترکیب با رنگ سفید جالب می‌شود.

سه تخته با عرض ۲/۱-۵ و طول ۴۸ اینچ ببرید. سپس آنها را بهم بچسبانید تا یک تخته به عرض ۲/۱-۱۶ اینچ ساخته بشود.

بعد از خشک شدن چسب، تخته را به طول ۴۷ اینچ ببرید. دو لبه کناری تخته را از زیر اریب کنید (به تصاویر دقت کنید) و سپس آن را با کاغذ ۲۲۰ سنباده بکشید.

در نهایت هم چهار لایه پلی اورتان به تخته بزنید تا در برابر آسیب مقاوم بشود. لایه جدید را بعد از خشک شدن لایه قبلی بزنید و بین لایه‌ها هم یک سنباده نرم بکشید تا سطح تخته کاملاً صیقلی و نرم بشود.

گام هفتم: جاکفشی را مونتاژ کنید

بعد از خشک شدن پلی اورتان، تخته رویی جاکفشی را به پایه گیره کنید و آنها را با پیچ‌های ۴/۱-۱ اینچی و از طریق سوراخ‌هایی که روی نرده‌ها دریل کرده اید، بهم وصل کنید.

تخته پشتی جاکفشی را هم با میخ به زبانه‌های پایه‌های پشتی وصل کنید.

در نهایت هم براکت مخصوص قفسه را به سوراخ‌ها وصل کنید و قفسه قابل تنظیم را داخل جاکفشی نصب کنید.

جاکفشی چوبی آماده است

جاکفشی چوبی آماده است
جاکفشی چوبی آماده است

به همین سادگی صاحب یک جاکفشی چوبی شدید که به عنوان نیمکت و حتی کتابخانه زمینی هم کارایی دارد. فراموش نکنید تصاویر جاکفشی که خودتان می‌سازید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
جاکفشی چوبی بسازید و از آن به عنوان نیمکت هم استفاده کنید
عنوان مطلب
جاکفشی چوبی بسازید و از آن به عنوان نیمکت هم استفاده کنید
توضیح کوتاه
این جاکفشی ساده برای استفاده در مهمانی‌های شلوغ طراحی شده است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با پالت های چوبی قفس مرغ بسازید اگر در باغ یا باغچه تان مرغ نگه می دارید، این ساختنی بدردتان می خورد. در این ساختنی طرز ساخت یک قفس مرغ چوبی را یاد می گیرید که با پالت های چوبی ساخته...
آموزش ساخت استیک آتش زنه بادوام، سبک و کوچک... یکی از مهمترین وسایلی که باید در هر کیت کوهنوردی باشد، وسایل روشن کردن آتش است. قبلاً در ساختنی روش های مختلف آتش درست کردن در طبیعت و ساخت آتش زنه را...
مدار مبدل بوست بسازید و از ورودی ۹ ولتی خروجی ۲۰۰ ولتی بگیرید!... در این ساختنی طرز ساخت یک مدار مبدل بوست را یاد می گیرید که ولتاژ ورودی ۳ تا ۹ ولتی را به ولتاژ خروجی ۱۰۰ تا ۲۰۰ ولتی تبدیل می کند. از این مدار مبدل ب...
آموزش ساخت : موتور استرلینگ بسازید موتور استرلینگ یک موتور حرارتی با آلایندگی بسیار پایین (صوتی و گازهای گلخانه ای) است که با منابع انرژی خارجی مختلفی کار میکند. اگر این منبع انرژی نور ...
پایه گیتار چوبی ساده و شیک بسازید اگر نوازنده گیتار هستید، حتماً دوست ندارید گیتارتان همیشه داخل ساک و دور از چشم باشد. بهترین کار این است که یک پایه گیتار داشته باشید. اگر نمی خواهید ...
سیم پیچ تسلا بسازید و کودکان را با برق و الکتریک آشنا کنید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نمونه سیم پیچ تسلا را یاد گرفته اید. در این پست هم طرز ساخت یک سیم پیچ تسلای دیگر را یاد می گیرید؛ با این تفاوت که این سی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید