خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت گل فلزی بدون جوشکاری و آهنگری

آموزش ساخت گل فلزی بدون جوشکاری و آهنگری

گل های فلزی یکی از وسایل تزیینی هستند که بخاطر دوام بالا و زیبایی خاص، طرفداران زیادی دارند. این گل های فلزی معمولاً با تکنیک ها و ابزارهای جوشکاری ساخته می شوند. اما می شود گل فلزی را بدون مهارت جوشکاری هم ساخت. در این ساختنی به شما یاد می دهیم که چطور با کمترین هزینه و ابزار یک گل رز فلزی بسازید. ساخت گل فلزی با این روش نیاز به ابزارهای جوشکاری یا آهنگری ندارد و تقریباً هر کسی می تواند آن را بسازد.

گل فلزی شیک و ارزان بسازید
گل فلزی شیک و ارزان بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت گل رز مسی را یاد گرفته اید. این گل فلزی خیلی شبیه آن گل مسی است اما روش ساختش کاملاً متفاوت است و با ابزارهای ساده تر ساخته می شود.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت گل فلزی

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • دریل – یا هر ابزار دیگری که بتوانید با آن سوراخ ایجاد کنید.
  • فرز دستی یا قیچی بزرگ برای بریدن میله – اگر میله بریده شده دارید، نیازی به این ابزار ندارید.
  • چکش
  • تعدادی انبر در اندازه های مختلف
  • قیچی فلز
  • یک ابزار مناسب برای بریدن دندانه های میله
  • میله ۶ میلیمتری برای شاخه
  • ورق فلزی ۰٫۵ میلیمتری
  • چند پیچ
  • چند مهره برای محکم کردن برگ ها به میله

گام دوم: شکل گلبرگ ها و برگ ها را بکشید

ابتدا دو ورق فلزی در اندازه مناسب ببرید و سپس شکل گلبرگ ها و برگ ها را روی آنها بکشید. وسط گلبرگ ها را هم علامت بگذارید و با دریل سوراخ کنید. دقت کنید ساقه برگ ها باید آنقدر بلند باشد که بتوانید آنها را به شاخه گل محکم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش دوخت کیف موبایل پارچه ای در سه طرح مختلف

گام سوم: گلبرگ ها و برگ ها را ببرید

با قیچی فلزبر برگ ها و گلبرگ هایی که روی ورق کشیده اید را ببرید. اگر تابحال با قیچی فلزبر کار نکرده اید، باید کمی تمرین کنید تا بتوانید گلبرگ ها را مرتب ببرید. البته مهمتر از شکل گلبرگ ها این است که حواستان باشد دست تان را نبرید.

گام چهارم: گلبرگ ها را طرح دار کنید

گلبرگ های گل فلزی را تزیین کنید
گلبرگ های گل فلزی را تزیین کنید

بعد از آماده کردن گلبرگ ها و برگ ها سعی کنید کمی طرح به آنها بدهید تا ظاهر جذاب تری پیدا کنند. چکش را بردارید و خطوط و تصاویر تامتقارن روی گلبرگ ها بیاندازید. کاری که در این مرحله می کنید، کاملاً سلیقه ای است و هیچ محدودیتی ندارد.

گام پنجم: برگ ها را خم کنید

برگ ها را شکل بدهید
برگ ها را شکل بدهید

برای اینکه بتوانید برگ ها را به بهترین شکل ممکن خم کنید، در هر دست تان یک انبردست بگیرید و گوشه برگ ها را با آنها بگیرید. سپس به برگ ها را به شکل کمانی خم کنید. اینکار را برای سرتاسر طول شاخه برگ ها هم تکرار کنید. حالا یکی از انبرها را کنار بگذارید و با دیگری شاخه را تا انتها صاف کنید.

گام ششم: شاخه گل رز فلزی را آماده کنید

در این مرحله از ساخت گل فلزی باید از ابزاری که برای بریدن دندانه ها انتخاب کرده اید، استفاده کنید. ما برای اینکار میله را در گیره قرار دادیم، چند سانتیمتر از دندانه ها را بریدیم و سپس پیچ و مهره را به آن وصل کردیم. در حین انجام این مراحل باید حواسمان باشد که فقط چند سانتیمتر از دندانه ها از بین بروند.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : با میوه مورد علاقه تان چای سرد درست کنید

یک چکش بردارید و میله را روی گیره قرار بدهید. حالا با چکش از هر دو طرف به میله ضربه بزنید تا شکلش تغییر کند و مشابه تصویر بشود. این ضربه ها را در محلی بزنید که می خواهید برگ ها را به آن بچسبانید. بعد از صاف کردن محل نصب برگ ها، چهار سوراخ روی قسمت صاف شده دریل کنید.

آخرین کارتان در این مرحله گرد کردن پیچ و مهره سر شاخه است. برای اینکار از ماشین فرز استفاده می کنیم.

گام هفتم: گلبرگ ها را بهم وصل کنید

گلبرگ ها را روی هم بگذارید و آنها را با یک جفت پیچ و مهره دیگر سفت کنید. اینکار را طوری انجام بدهید که قسمتی از سر شاخه از داخل پیچ و مهره بیرون بماند. این قسمت را برای بستن سر پیچ و مهره نیاز داریم. خیلی آرام با چکش به سر شاخه ضربه بزنید تا در اثر فشار پخش بشود و در نتیجه گلبرگ ها برای همیشه سرجایشان ثابت بمانند.

حالا به مهمترین مرحله ساخت گل فلزی رسیدیم: خم کردن گلبرگ ها. این مرحله بیشترین تاثیر را در ظاهر گل فلزی دارد. برای شکل دادن گلبرگ ها از چند انبر با اندازه های مختلف استفاده کنید و فراموش نکنید با هر دو دست تان کار کنید.

با تماشای ویدیوی آموزشی می توانید طرز خم کردن گلبرگ ها را یاد بگیرید.

گام هشتم: برگ ها را وصل کنید

حالا باید برگ ها را به شاخه گل فلزی وصل کنید. برای اینکار شاخه برگ ها را در سوراخ هایی که روی شاخه گل دریل کردید، فرو کنید. حالا شاخه ها را خم کنید و سر آنها را در دو سوراخ دیگر فرو کنید و با دقت یک حلقه شکل بدهید. اگر نتوانستید گل فلزی را داخل این شاخه ها قرار بدهید، با سوهان یا قیچی فلزبر مشکل را برطرف کنید.

در ساختنی بخوانید :  مخزن اسید و ترکیبات شیمیایی مخصوص ساخت PCB بسازید

گل فلزی آماده است

حالا که ساخت گل فلزی را یاد گرفته اید می توانید چند گل با اندازه های مختلف بسازید و یک دسته گل فلزی شیک بسازید. اگر ساخت گل فلزی را امتحان کردید، تجربه خودتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت گل فلزی بدون جوشکاری و آهنگری
عنوان مطلب
آموزش ساخت گل فلزی بدون جوشکاری و آهنگری
توضیح کوتاه
با کمترین ابزار یک گل رز فلزی شیک بسازید و آن را در دکوراسیون استفاده کنید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

ساخت یخ شکن مخصوص کفش های زمستانی با بست کمری و مهره فلزی... اگر شما هم در شهرهای سردسیر زندگی می کنید یا در زمستان هم کوهنوردی را ترک نمی کنید، باید یخ شکن داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت یخ شکن با بست کمری...
آموزش ساخت : گلدان موزاییکی بسازید در ساختنی های قبلی طرز ساخت یک قاب آینه موزاییکی را آموختید. در این ساختنی هم طرز ساخت یک گلدان موزاییکی با همان مواد و روش مشابه را می آموزید. در این...
آموزش ساخت : برای نوزادتان لباس خرگوشی بدوزید!... قصد دارید آلبم خانوادگی تان را با چند عکس از نوزادتان تکمیل کنید؟ این لباس خرگوشی ساده و ارزان را برای نوزادتان بدوزید تا عکس هایتان بامزه تر و زیباتر...
آموزش ساخت : با قاشق یکبار مصرف گل مصنوعی بسازید... آیا می دانید با قاشق یکبار مصرف هم میشود گل مصنوعی ساخت؟ ساخت گل مصنوعی با این روش بسیار ساده است و جلوه بسیار بهتری هم دارد. از این گل مصنوعی می توان...
لامپ ادیسون دکوراتیو با پایه چوبی شیک و منحصر به فرد بسازید... لامپ ادیسون یکی از زیباترین انواع لامپ است که بخاطر رشته های نور منحصر به فردش جلوه خاصی دارد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با لامپ ادیسون یک...
آموزش چرم دوزی : چطور تکه های چرم را تا کنیم؟... اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت باغچه دیواری مخصوص کاشت سبزیجات در خانه

اگر دوست دارید سبزیجات مصرفی تان را در خانه بکارید اما فضای کافی برای اینکار …

پاسخ دهید