خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / زیرلیوانی چوبی با لوگو و آرم دلخواه تان بسازید

زیرلیوانی چوبی با لوگو و آرم دلخواه تان بسازید

در این ساختنی یاد می گیرید چطور زیرلیوانی چوبی با طرح دلخواه تان بسازید. این زیرلیوانی از ترکیب چوب، آکریلیک و فوم ساخته می شود و به همین خاطر می شود ترکیب رنگ های بسیار جالبی برای آن ایجاد کرد. ما زیرلیوانی چوبی را با دستگاه برش لیزری ساخته ایم اما می شود همین زیرلیوانی ها را به صورت دستی هم ساخت.

می توانید هر طرح، لوگو یا آرمی که بخواهید را روی این زیرلیوانی ها بیاندازید. با این روش حتی می توانید لوگوی شرکت، کافه یا رستوران تان را هم روی زیرلیوانی های چوبی بیاندازید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • ورق فومی
  • تخته MDF سه میلیمتری
  • ورق آکریلیک شفاف ۳ میلیمتری
  • رنگ چوب
  • چسب PVC
  • قلم مو
  • روغن جلا یا لاک چوب
  • دستگاه برش لیزری یا اره مویی

گام دوم: طرح زیرلیوانی را آماده کنید

فایل برش زیرلیوانی را آماده کنید
فایل برش زیرلیوانی را آماده کنید

چون زیرلیوانی چوبی را با دستگاه برش لیزری می سازیم، باید طرح زیرلیوانی را به صورت فایل وکتور بکشید. ما از نرم افزار CorelDraw استفاده کردیم اما هر نرم افزار دیگری هم قابل استفاده است.

گام سوم: تخته MDF را رنگ کنید

برای اینکه تخته MDF رنگ بهتر و ظاهر طبیعی تری پیدا کند، هر دو طرفش را رنگ کنید. دقت کنید که رنگ کاملاً یکدست در سطح و لبه های تخته پخش بشود تا رنگ مصنوعی به نظر نرسد. البته می توانید قسمت هایی از رنگ را خیلی پخش نکنید تا شبیه بافت و گره خود چوب به نظر برسند.

در ساختنی بخوانید :  کول پد بسازید و با خنک نگه داشتن لپتاپ خود، عمرش را بیشتر کنید!

گام چهارم: تخته را ببرید

تخته را باید در اندازه مورد نظر ببرید و سپس طرح زیرلیوانی از آن ببرید. اگر خودتان به دستگاه برش لیزری دسترسی ندارید، می توانید فایل را آماده کنید و برش را به شرکت های ارائه دهنده خدمات برش لیزری سفارش بدهید. اگر تعداد زیرلیوانی ها زیاد باشد، قیمت سفارش به صرفه خواهد بود.

اگر می خواهید فقط یکی دوتا زیرلیوانی چوبی بسازید، می توانید تمام مراحل برش را با اره مویی انجام بدهید. در این صورت بجای فایل وکتور، باید الگوی کاغذی بسازید.

گام پنجم: ورق فومی را ببرید

ورق فومی نیاز به طرح ندارد و فقط باید به اندازه زیرلیوانی بریده بشود. اگر ورق فومی را با دستگاه برش لیزری می برید، باید سرعت را زیاد کنید تا فوم نسوزد. در ضمن هرچه ورق فومی صاف تر باشد، برش بهتر و تمیزتر انجام می شود.

گام ششم: ورق آکریلیک را ببرید

ورق آکریلیکی به شکل لوگو یا طرح زیرلیوانی چوبی بریده می شود. این قطعه آکریلیک داخل برش تخته MDF را پر می کند و خیلی مهم است که دقیق بریده بشود. اگر طرح زیرلیوانی چند تکه است، حواستان باشد قطعات ریز را گم نکنید.

بعد از بریدن تکه های آکریلیک، لبه ها را با صاف کنید و براده های چسبیده به آنها را جدا کنید.

در ساختنی بخوانید :  به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید

گام هفتم: قطعات زیرلیوانی را چک کنید

حالا همه قطعات زیرلیوانی چوبی آماده است و می توانید آنها را بهم بچسبانید. اما قبل از اینکار، یکبار قطعات را بدون چسب بهم وصل کنید و مطمئن شوید اندازه ها کاملاً متناسب هستند (مخصوصاً تکه های آکریلیک).

گام هشتم: تخته و آکریلیک را بهم بچسبانید

کارتان در این مرحله خیلی ساده است اما باید دقت کنید چسب به سطح رویی و زیری آکریلیک نخورد. به لبه های قطعه آکریلیک چسب بزنید و آن را داخل تخته قرار بدهید. اگر چسب به سطح آکریلیک خورد، بلافاصله آن را تمیز کنید تا لک نشود.

گام نهم: ورق فومی را اضافه کنید

به پشت تخته چسب بزنید – دقت کنید چسب به آکریلیک نخورد – و ورق فومی را به آن بچسبانید. حواستان باشد ورق فومی کاملاً روی لبه های تخته تراز بشود. بعد از خشک شدن چسب نمی توانید ورق فومی را جابجا کنید.

زیرلیوانی چوبی آماده است

به همین سادگی یک زیرلیوانی مخصوص خودتان ساختید. برای محافظت از زیرلیوانی چوبی، از اسپری براق کننده یا لاک چوب استفاده کنید. ما ۵ لایه اسپری روی زیرلیوانی زدیم تا آب به داخلش نفوذ نکند.با تغییر رنگ چوب، آکریلیک و فوم می توانید ترکیب رنگ های مختلف برای بهتر دیده شدن طرح زیرلیوانی چوبی خلق کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کوادکوپتر بسازید – قسمت سوم

منبع

خلاصه مطلب
زیرلیوانی چوبی با لوگو و آرم دلخواه تان بسازید
عنوان مطلب
زیرلیوانی چوبی با لوگو و آرم دلخواه تان بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه زیرلیوانی مخصوص خودتان را طراحی کنید و بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نوع آمپلی فایر را خوانده اید اما این یکی یک فرق مهم دارد. بیشتر قطعات این آمپلی فایر را می توانید از وسایل الکترونیکی بدر...
آموزش ساخت : با PVC لانه پرنده بسازید اگر اهل ساختنی باشید حتماً قدر PVC را می دانید. لوله و ورقه PVC خیلی راحت بریده میشود و شکل می گیرد؛ به همین خاطر میتوان از آن در ساختنی های مختلف است...
با برد آردوینو سنسور ضربان قلب را به گوشی هوشمند وصل کنید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک سیستم اندازه گیری ضربان قلب بسازید و داده های آن را روی گوشی هوشمند نمایش بدهید. با این سیستم می توانید ضربان قلب ت...
ساخت گوشواره را با مهره های تزیینی ارزان تجربه کنید... در این ساختنی طرز ساخت گوشواره ارزانی را یاد می گیرید که می توانید آن را با هر نوع مهره تزیینی که می خواهید بسازید. چند نوع مهره تزیینی با اندازه های ...
آموزش ساخت تخته آشپزخانه شیک و مقاوم با چوب های بدون استفاده... ایده ساخت تخته آشپزخانه با تکه های چوب بدون استفاده، یک ایده بسیار کاربردی است. قبلاً هم در ساختنی ساخت تخته آشپزخانه با این روش را یاد گرفته اید. اما...
با دستگاه برش لیزری اسباب بازی ماکت لودر بسازید... خرید اسباب بازی بچه ها را خیلی خوشحال می کند اما اگر این اسباب بازی را خودتان ساخته باشید – یا از بچه ها در ساختش کمک بگیرید، این شادی و لذت خیلی بیشت...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با مدادرنگی های کهنه زیرلیوانی رنگی و جذاب بسازید

شما ته مدادرنگی هایتان چکار می کنید؟ اگر آنها را دور می ریزید، با ساختنی …

پاسخ دهید