خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با برد آردوینو قفل بلوتوثی هوشمند و ایمن بسازید [Arduino]

با برد آردوینو قفل بلوتوثی هوشمند و ایمن بسازید [Arduino]

وقتی صحبت از خانه هوشمند به میان می آید، یکی از اولین چیزهایی که به ذهن می رسد بحث امنیت است. به همین خاطر قفل های هوشمند یکی از اولین تجهیزاتی هستند که به بازار عرضه شدند و طرفداران زیادی هم دارند. اگر نمی توانید به محصولات تجاری اطمینان کنید یا قیمت آنها برایتان زیاد است، دست بکار بشوید و یک قفل بلوتوثی بسازید. دقت کنید که این قفل بلوتوثی یک نمونه ساده است و ضریب امنیت بالایی ندارد.

طراحی قفل بلوتوثی بسیار ساده است چون در ساختش از کمترین قطعات ممکن استفاده شده است. طرز کار قفل هم به این صورت است که بعد از هربار دریافت فرمان از ریموت بلوتوثی، سروو موتور قفل را باز یا بسته می کند. برای بستن قفل، سروو در حالت صفر درجه و برای باز کردن در حالت ۶۰ درجه قرار می گیرد.

اگر می خواهید قفل بلوتوثی را کاملاً طبق این آموزش ساخت بسازید، توصیه نمی کنیم از آن روی درب اصلی استفاده کنید. اما با ارتقای کارایی قفل بلوتوثی می توانید ضریب امنیتش را بیشتر کنید و با اطیمنان خاطر از آن استفاده کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • برد آردوینو Nano
 • ماژول بلوتوث HC-06
 • سروو موتور ۹۰g
 • آداپتور دیواری ۵ ولتی
 • قفل افقی – حتماً از قفلی مشابه قفلی که در تصویر می بینید، استفاده کنید.
 • شش عدد پیچ برای قفل
 • کارتن
 • سیم

ابزار موردنیاز

گام دوم: دیاگرام سیم کشی

سیم کشی قطعات را با وصل کردن سروو به آردوینو شروع کنید:

 • سیم قهوه ای سروو، سیم اتصال به زمین است و به GND آردوینو وصل می شود؛
 • سیم قرمز سروو، سیم مثبت است و به پین ۵V آردوینو وصل می شود؛
 • سیم نارنجی سروو، سیم اتصال منبع است و به پین ۹ آردوینو وصل می شود.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ربات عنکبوتی بسازید

قبل از اینکه سراغ ادامه سیم کشی بروید، باید سروو را تست کنید. برای اینکار به منوی examples نرم افزار Arduino IDE بروید و sweep را انتخاب کنید. سروو را با این کدها تست کنید و اگر کار کرد، ماژول بلوتوث را وصل کنید.

اتصالات ماژول بلوتوث به آردوینو را در این گام ایجاد نمی کنیم چون با این اتصالات نمی توانید کدهای آردوینو را آپلود کنید. پس فراموش نکنید کدهای قفل بلوتوثی را قبل از لحیم کاری آپلود کنید. بعد از آپلود کدها، ماژول بلوتوث را به روش زیر به آردوینو وصل کنید:

 • پین RX ماژول بلوتوث به پین TX آردوینو وصل می شود؛
 • پین TX ماژول به پین RX آردوینو وصل می شود؛
 • پین Vcc (مثبت) ماژول بلوتوثی به پین ۳٫۳ ولتی آردوینو وصل می شود؛
 • GND ماژول بلوتوثی به GND آردوینو وصل می شود.

اگر درباره نحوه اتصال قطعات به برد آردوینو ابهامی وجود دارد، به دیاگرام مراجعه کنید.

گام سوم: قفل را تست کنید

قدرت سروو را تست کنید
قدرت سروو را تست کنید

حالا که تمام قطعات قفل بلوتوثی را بهم وصل کرده اید، باید مطمئن شوید آنقدر قدرت دارد که بتواند مکانیزم قفل را باز و بسته کند. سروو را با دست تکان بدهید و ببینید قفل را جابجا می کند یا نه. اگر قفل جابجا نشد، کمی روغن به مکانیزم لغزش بزنید تا جابجایی آن ساده تر بشود. این مرحله خیلی مهم است و اگر سرو نتواند قفل را باز کند، ممکن است پشت در بمانید!

گام چهارم: قفل را داخل جعبه بگذارید

برای محافظت از ماژول بلوتوث و آردوینو به یک جعبه نیاز داریم. ما جعبه را با کارتن ساخته ایم اما شما می توانید آن را از هر جنس دیگری بسازید یا از نمونه های آماده استفاده کنید. جعبه را طوری بسازید که سروو بیرون باقی بماند.

ساخت جعبه با کارتن بسیار ساده است؛ کافی است آردوینو را روی کارتن بگذارید و دورش را بکشید. سپس به هر طرف حاشیه یک سانتیمتری اضافه کنید. ۵ دیواره دیگر مکعب مستطیل را هم ببرید و آنها را بهم بچسبانید. ابعاد دقیق جعبه قفل به شرح زیر است:

 • قطعه کفی: ۷٫۵ در ۴ سانتیمتر
 • قطعه بالایی: ۷٫۵ در ۴ سانتیمتر
 • قطعه چپی: ۷٫۵ در ۴ سانتیمتر
 • قطعه راستی: ۷٫۵ در ۴ سانتیمتر
 • قطعه جلویی: ۴ در ۴ سانتیمتر
 • قطعه پشتی: ۴ در ۴ سانتیمتر
در ساختنی بخوانید :  پرینتر سه بعدی حرفه ای و کامل بسازید – قسمت سوم

گام پنجم: برنامه موبایل

برنامه موبایل یا نرم افزار را آماده کنید
برنامه موبایل یا نرم افزار را آماده کنید

برای کنترل قفل بلوتوثی به یک گجت مجهز به بلوتوث نیاز دارید. این گجت می توانید گوشی هوشمند اندرویدی یا کامپیوتر با سیستم عامل اندروید باشد. برای دستگاه های اندرویدی برنامه Bluetooth Terminal را از استور دانلود کنید. برای سیستم عامل ویندوز هم از نرم افزار TeraTerm استفاده کنید.

بعد از آماده کردن برنامه یا نرم افزار، باید ماژول بلوتوث را به گوشی یا کامپیوتر وصل کنید. نام ماژول معمولاً linvor و پسورد هم ۰۰۰۰ یا ۱۲۳۴ است. بعد از جفت کردن ماژول و گوشی/کامپیوتر، گزینه options و سپس connect را بزنید. حالا گوشی/کامپیوتر کار سریال مانیتور آردوینو را می کند و می توانید از طریق آن اطلاعات را دریافت و ارسال کنید.

برای بستن قفل، ۰ را تایپ و ارسال کنید. حالا قفل بسته می شود و پیام door locked برایتان ارسال می شود. برای باز کردن قفل، ۱ را تایپ و ارسال کنید. حالا قفل باز می شود و پیام door unlocked برایتان ارسال می شود.

گام ششم: قفل را نصب کنید

ابتدا باید سروو را روی قفل افقی نصب کنید. برای اینکار لبه های سوراخ های نصب سروو را ببرید تا کاملاً صاف روی قفل بایستد. بازوی سروو را داخل سوراخ قفل و جای دسته قرار بدهید و یکبار مکانیزم قفل را تست کنید و مطمئن شوید کار می کند. اگر اشکالی در کار قفل ندید، آن را به سرجایش بچسبانید.

حالا می توانید سوراخ پیچ ها را روی در دریل کنید. قفل را سرجایش روی در بگذارید و جای سوراخ ها را با مداد علامت بزنید. روی علامت ها را به عمق ۲٫۵ سانتیمتر سوراخ کنید و سپس قفل را سرجایش پیچ کنید. یکبار دیگر قفل را تست کنید و مطمئن شوید کار می کند.

در ساختنی بخوانید :  ساخت آبگرمکن خورشیدی مخصوص بچه ها

گام هفتم: منبع تغذیه را وصل کنید

برای اینکه مطمئن شوید قفل بلوتوثی در هر ساعتی کار می کند، به یک منبع تغذیه و کابل USB مینی نیاز دارید. اتصال GND منبع تغذیه را به اتصال به زمین پورت USB مینی و کابل قرمز را به کابل قرمز پورت USB وصل کنید. حالا کابل را از قفل به یکی از لولاهای در برسانید و از آنجا به یک پریز برق برسانید.

گام هشتم: کدهای آردوینو

کدهای آردوینو را آپلود کنید
کدهای آردوینو را آپلود کنید

قفل در بلوتوثی آماده است

قفل بلوتوثی آماده است
قفل بلوتوثی آماده است

به همین سادگی یک قفل بلوتوثی ساختید که می توانید آن را از طریق موبایل یا لپ تاپ کنترل کنید. یکبار دیگر یادآور می شویم که این قفل آنقدر ایمن نیست که بتوانید از آن برای در اصلی ساختمان استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
با برد آردوینو قفل بلوتوثی هوشمند و ایمن بسازید [Arduino]
عنوان مطلب
با برد آردوینو قفل بلوتوثی هوشمند و ایمن بسازید [Arduino]
توضیح کوتاه
قفل اتاق تان را از با موبایل یا لپ تاپ باز و بسته کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

موزیک باکس (Music Box) با استفاده از آردوینو بسازید... دستگاه ملودی ساز یا موزیک باکس الکترونیکی ، دستگاهی است که به وسیله آن می تونید ملودی های زیبا و به یاد ماندنی را به شکل الکترونیکی تولید کنید. در این...
آموزش برنامه نویسی آردوینو به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث... برد آردوینو Uno یکی از جالب ترین سخت افزارهایی است که می توانید در پروژه های آردوینو و الکترونیک از آن استفاده کنید. اما که برنامه نویسی آردوینو حتماً...
پروژه آردوینو : یک لامپ هوشمند بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک چراغ هوشمند را می آموزید که میتواند به تغییرات محیط اطرافش واکنش نشان دهد. این لامپ هوشمند یک ساعت درونی، میکروفون و سنس...
ماژول LED و ماژول سوئیچ برای تست پروژه های آردوینو... اکثر پروژه های آردوینو چند LED و سوئیچ دارند. همین مسئله می تواند ساخت مدارهای آزمایشی روی برد بورد وقت گیر کند و باعث شلوغ شدن برد بشود. در چنین مواق...
آموزش ساخت : پایه گردان مانیتور بسازید و با موبایل کنترلش کنید!... اگر به یک پایه گردون برای مانیتور محل کارتان یا تلویزیون تان نیاز دارید، بهتر است خودتان آن را بسازید. در این ساختنی طرز ساخت پایه گردان مانیتور، LCD ...
با آردوینو یک ساعت QR clock بسازید و زمان را با کد QR نمایش بدهید... در این ساختنی طرز ساخت ساعت QR clock را یاد می گیرید که زمان را با کد QR نمایش می دهد. این ساعت با برد آردوینو UNO و شیلد نمایشگر لمسی TFT Seeed Studi...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

عصای سفید آردوینو ، وسیله ای برای کمک به پیاده روی نابینایان

عصای سفید الکترونیکی با سنسور اولتراسونیک برای پیاده روی نابینایان

حدود ۳۰ میلیون نفر از مردم جهان نابینا هستند. این افراد عموما به دیگران وابسته …

یک دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید ایا میشه به جای آردوینو NANO از UNO استفاده کرد؟

پاسخ دهید