خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید

با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب شیشه ای را یاد می گیرید که از شیشه ساخته نمی شود اما همان قدر شفاف و زیباست. این چراغ خواب با طرح دسته شکوفه از جنس آکریلیک ساخته می شود. با قرار دادن چند LED در پایه چراغ خواب می توانید آن را به رنگ های مختلف دربیاورید.

برای ساخت چراغ خواب شیشه ای از پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری استفاده شده است. پایه چراغ با پرینتر سه بعدی ساخته می شود و ورق های آکریلیک با دستگاه برش لیزری به شکل شکوفه بریده می شوند. فایل های برش شکوفه ها را می توانید با یک جستجو ساده در اینترنت یا دایرکتوری نرم افزارهای وکتور پیدا کنید. برای ساخت شکوفه های چراغ خواب شیشه ای از ورق آکریلیک ۲ میلیمتری و برای ساخت شاخه ها از میله آکریلیک ۴ میلیمتری استفاده می کنیم.

با قرار دادن سه عدد باتری AAA، سه عدد LED WS2812B و یک میکروکنترلر داخل پایه چراغ خواب هم می توانید رنگ نور چراغ را کنترل کنید. این آموزش ساخت فقط شامل ساخت چراغ خواب است و شامل قسمت الکترونیکی آن نمی شود. برای جزییات بیشتر درباره نحوه ساخت مدار کنترلر، از سایر آموزش های ساخت استفاده کنید.

گام اول: شاخه ها و شکوفه ها را آماده کنید

یک طرح وکتور گرافیکی شکوفه ساده پیدا کنید و آنها را به کمک دستگاه برش لیزری از ورق آکریلیک ۲ میلیمتری ببرید. شکوفه ها باید بین ۲۵ تا ۲۰ میلیمتر قطر داشته باشند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : میز مسافرتی تاشو بسازید

سپس میله های آکریلیکی را در اندازه های مختلف ببرید و آنها را با هیت گان یا سشوار کمی خم کنید. بهتر است طرح چراغ خواب شیشه ای را از قبل مشخص کنید تا در حین ساخت دچار مشکل نشوید. تعداد شاخه ها، نحوه چینش آنها و تعداد شکوفه های متصل به هر شاخه را مشخص کنید.

برای اینکه نوری که از میله ها رد می شود فقط وسط شکوفه ها باقی نماند و به گلبرگ ها هم برسد، یک تکه چسب سفید بردارید و با پانچ چند دایره از آن ببرید. این دایره ها را وسط شکوفه ها بچسبانید.

در نهایت هم باید گلبرگ ها را شکل بدهید. گلبرگ ها را با هیت گان گرم کنید و سپس آنها را روی یک شی استوانه ای خم کنید. به این ترتیب گلبرگ ها حالت می گیرند و شکوفه ها طبیعی تر به نظر می رسند.

گام دوم: شکوفه ها را به شاخه ها بچسبانید

بهتر است برای مونتاژ شاخه ها شکوفه ها یک پایه آکریلیکی بسازید. نمونه این پایه آکریلیکی را در تصاویر بالا می بینید؛ یک شش ضلعی که به تعداد شاخه ها رویش سوراخ دارد.

ابتدا شکوفه ها را به سر میله ها بچسبانید و سپس آنها را داخل پایه قرار بدهید. بعد از کامل کردن مونتاژ، چراغ خواب را روی یک منبع نور بگذارید و نتیجه کارتان را ببینید!

در ساختنی بخوانید :  ربات خورشیدی : شما هم می توانید ربات بسازید !

گام سوم: پایه چراغ را بسازید

بدنه چراغ خواب شیشه ای آماده است و فقط باید پایه را به آن اضافه کنید. ابتدا فایل زیر را دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و پایه چراغ خواب را پرینت کنید. این پایه هم ظاهر چراغ را شیک تر می کند و هم محفظه ای برای قرار دادن باتری، LED و میکروکنترلر است. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید، می توانید پایه را به روش های دیگر بسازید.

سه LED را با سیم نقره ای و به صورت مثلثی بهم لحیم کنید و سپس آنها را داخل پایه بچسبانید. حالا دو قسمت پایه را بهم بچسبانید.

گام چهارم: باتری ها و میکروکنترلر را وصل کنید

برای کنترل نور و رنگ چراغ خواب شیشه ای از میکروکنترلر Attiny استفاده کنید. این میکروکنترلر بسیار کم مصرف است و فقط با سه باتری AAA روشن می شود. جزییات بیشتر درباره برنامه ریزی LEDها را اینجا و اینجا بخوانید.

چراغ خواب شیشه ای آماده است

بعد از کامل کردن اتصالات الکترونیکی، می توانید پایه را کاملاً ببندید و چراغ خواب را تست کنید. با استفاده از روش ها و ابزار جایگزین می توانید هزینه ساخت چراغ خواب شیشه ای را به مراتب کمتر کنید. مثلاً پایه را از جنس دیگری بسازید یا از گل های آکریلیک آماده استفاده کنید (به شرط اینکه خیلی ضخیم نباشند).

در ساختنی بخوانید :  مدار الکتریکی : شمارنده فرکانس (فرکانس متر) با آردوینو

تصاویر چراغ خواب هایی که با آکریلیک می سازید را برای ساختنی ارسال کنید و به ما بگویید چه پیشنهادی برای بهبود کارایی چراغ خواب دارید.

منبع

خلاصه مطلب
با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید
عنوان مطلب
با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید
توضیح کوتاه
یک چراغ خواب شیک و متفاوت بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ قدیمی تان پاوربانک بسازید... در این ساختنی می آموزید که چطور با باتری لپ تاپ یک پاوربانک بسازید. قبلاً هم در ساختنی طرز ساخت پاوربانک را آموخته اید اما در آن ساختنی ها یا باید از ...
خودتان در خانه لامپ سنگ نمک بسازید! لامپ سنگ نمک یکی از وسایل تزیینی محبوب این روزهاست. در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور خودتان یکی از این لامپ‎‌ها بسازید. هزینه ساخت لامپ سنگ نمک کمتر از...
برای گلخانه و باغچه آپارتمانی چراغ رشد گیاه بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت چراغ رشد گیاه مخصوص گلخانه های آپارتمانی را یاد می گیرید. این چراغ نور کافی برای فتوسنتز را به گیاهانی که در فضای بسته رشد می...
آموزش ساخت : تلسکوپ دابسونی بسازید شاید ایده ساخت تلسکوپ برای کسانی که با نجوم آشنایی ندارند، خیلی جالب نباشد اما برای طرفداران علم نجوم خیلی مفید خواهد بود. در این پست ساختنی طرز ساخت ...
آموزش ساخت اسپیکر سرامیکی با ظرف های آشپزخانه!... در این ساختنی طرز ساخت یک جفت اسپیکر سرامیکی شیک را یاد می گیرید که با ظرف نمک و چای ساخته شده اند! برای ساخت این اسپیکرهای شیک نیاز به ابزار حرفه ای ...
آموزش ساخت : اوریگامی فلزی بسازید دنیای اوریگامی دنیای خلاقیت است و خلاقیت یعنی با دید متفاوت به اطراف نگاه کردن. در این ساختنی هم می خواهیم کمی متفاوت به اوریگامی نگاه کنیم و یک تغییر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت چراغ خواب تخم مرغی با پرینتر سه بعدی

در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با پرینتر سه بعدی یک چراغ …

پاسخ دهید