خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید

با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب شیشه ای را یاد می گیرید که از شیشه ساخته نمی شود اما همان قدر شفاف و زیباست. این چراغ خواب با طرح دسته شکوفه از جنس آکریلیک ساخته می شود. با قرار دادن چند LED در پایه چراغ خواب می توانید آن را به رنگ های مختلف دربیاورید.

برای ساخت چراغ خواب شیشه ای از پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری استفاده شده است. پایه چراغ با پرینتر سه بعدی ساخته می شود و ورق های آکریلیک با دستگاه برش لیزری به شکل شکوفه بریده می شوند. فایل های برش شکوفه ها را می توانید با یک جستجو ساده در اینترنت یا دایرکتوری نرم افزارهای وکتور پیدا کنید. برای ساخت شکوفه های چراغ خواب شیشه ای از ورق آکریلیک ۲ میلیمتری و برای ساخت شاخه ها از میله آکریلیک ۴ میلیمتری استفاده می کنیم.

با قرار دادن سه عدد باتری AAA، سه عدد LED WS2812B و یک میکروکنترلر داخل پایه چراغ خواب هم می توانید رنگ نور چراغ را کنترل کنید. این آموزش ساخت فقط شامل ساخت چراغ خواب است و شامل قسمت الکترونیکی آن نمی شود. برای جزییات بیشتر درباره نحوه ساخت مدار کنترلر، از سایر آموزش های ساخت استفاده کنید.

گام اول: شاخه ها و شکوفه ها را آماده کنید

یک طرح وکتور گرافیکی شکوفه ساده پیدا کنید و آنها را به کمک دستگاه برش لیزری از ورق آکریلیک ۲ میلیمتری ببرید. شکوفه ها باید بین ۲۵ تا ۲۰ میلیمتر قطر داشته باشند.

سپس میله های آکریلیکی را در اندازه های مختلف ببرید و آنها را با هیت گان یا سشوار کمی خم کنید. بهتر است طرح چراغ خواب شیشه ای را از قبل مشخص کنید تا در حین ساخت دچار مشکل نشوید. تعداد شاخه ها، نحوه چینش آنها و تعداد شکوفه های متصل به هر شاخه را مشخص کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید

برای اینکه نوری که از میله ها رد می شود فقط وسط شکوفه ها باقی نماند و به گلبرگ ها هم برسد، یک تکه چسب سفید بردارید و با پانچ چند دایره از آن ببرید. این دایره ها را وسط شکوفه ها بچسبانید.

در نهایت هم باید گلبرگ ها را شکل بدهید. گلبرگ ها را با هیت گان گرم کنید و سپس آنها را روی یک شی استوانه ای خم کنید. به این ترتیب گلبرگ ها حالت می گیرند و شکوفه ها طبیعی تر به نظر می رسند.

گام دوم: شکوفه ها را به شاخه ها بچسبانید

بهتر است برای مونتاژ شاخه ها شکوفه ها یک پایه آکریلیکی بسازید. نمونه این پایه آکریلیکی را در تصاویر بالا می بینید؛ یک شش ضلعی که به تعداد شاخه ها رویش سوراخ دارد.

ابتدا شکوفه ها را به سر میله ها بچسبانید و سپس آنها را داخل پایه قرار بدهید. بعد از کامل کردن مونتاژ، چراغ خواب را روی یک منبع نور بگذارید و نتیجه کارتان را ببینید!

گام سوم: پایه چراغ را بسازید

بدنه چراغ خواب شیشه ای آماده است و فقط باید پایه را به آن اضافه کنید. ابتدا فایل زیر را دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و پایه چراغ خواب را پرینت کنید. این پایه هم ظاهر چراغ را شیک تر می کند و هم محفظه ای برای قرار دادن باتری، LED و میکروکنترلر است. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید، می توانید پایه را به روش های دیگر بسازید.

سه LED را با سیم نقره ای و به صورت مثلثی بهم لحیم کنید و سپس آنها را داخل پایه بچسبانید. حالا دو قسمت پایه را بهم بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : برای مجسمه هایتان پایه نامرئی بسازید

گام چهارم: باتری ها و میکروکنترلر را وصل کنید

برای کنترل نور و رنگ چراغ خواب شیشه ای از میکروکنترلر Attiny استفاده کنید. این میکروکنترلر بسیار کم مصرف است و فقط با سه باتری AAA روشن می شود. جزییات بیشتر درباره برنامه ریزی LEDها را اینجا و اینجا بخوانید.

چراغ خواب شیشه ای آماده است

بعد از کامل کردن اتصالات الکترونیکی، می توانید پایه را کاملاً ببندید و چراغ خواب را تست کنید. با استفاده از روش ها و ابزار جایگزین می توانید هزینه ساخت چراغ خواب شیشه ای را به مراتب کمتر کنید. مثلاً پایه را از جنس دیگری بسازید یا از گل های آکریلیک آماده استفاده کنید (به شرط اینکه خیلی ضخیم نباشند).

تصاویر چراغ خواب هایی که با آکریلیک می سازید را برای ساختنی ارسال کنید و به ما بگویید چه پیشنهادی برای بهبود کارایی چراغ خواب دارید.

منبع

خلاصه مطلب
با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید
عنوان مطلب
با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید
توضیح کوتاه
یک چراغ خواب شیک و متفاوت بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ریخته گری فلز با خمیر سوگرو؛ ارزان، ساده و دقیق... ریخته گری فلز روش های مختفلی دارد و اکثر این روش ها نیاز به ابزار و وسایل گران قیمت دارد. اگر دوست دارید دست سازهای فلزی بسازید اما به این ابزار و وسا...
آموزش ساخت : با زیپ های پلاستیکی لوستر بسازید!... نظرتان راجع به این لوستر چیست؟ اگر از این لوستر خوشتان نیامده که روی این لینک کلیک کنید تا نمونه های لوستر دیگر ساختنی را ببینید. اگر هم خوشتان آمده ی...
با قطعات ارزان کنترلر سرعت موتور DC دیجیتال بسازید... برای کنترل سرعت یک موتور DC می شود از روش های مختلفی مثل حلقه فاز بسته، ورودی دیجیتال یا ورودی آنالوگ استفاده کرد. حتی می توانید سرعت را روی یک نمایشگ...
آموزش ساخت مدار چراغ خورشیدی با آرایه LED بیست عددی... در این ساختنی طرز ساخت مدار چراغ خورشیدی را یاد می گیرید. منبع نوری این چراغ خورشیدی LED 5 میلیمتری سفید است اما نور خوبی دارد. برای ساخت این مدار از ...
آموزش ساخت : سیستم کنترل تلویزیون بسازید... بیشتر ما زمان زیادی را مقابل تلویزیون صرف می کنیم. اگر شما هم اینطور هستید به یک سیستم کنترل تلویزیون نیاز دارید که زمان مشاهده تلویزیون را مدیریت کند...
لوله Rijke ؛ اثر گرما صوتی، یک کاردستی علمی جالب برای تبدیل گرما به نو... لوله Rijke یکی از راه های کمتر شناخته شده برای تبدیل گرما به صداست که احتیاج به هیچ قطعه متحرکی ندارد. اگر ایده این دستگاه برایتان جالب است، می توانید...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت باغچه دیواری مخصوص کاشت سبزیجات در خانه

اگر دوست دارید سبزیجات مصرفی تان را در خانه بکارید اما فضای کافی برای اینکار …

پاسخ دهید