خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت پروگرامر ISP برای میکروکنترلرهای ATmega32

آموزش ساخت پروگرامر ISP برای میکروکنترلرهای ATmega32

میکروکنترلرهای ATmega32 از سه روش برنامه ریزی پشتیبانی می کنند: برنامه ریزی موازی ،برنامه ریزی در سیستم، برنامه ریزی ISP یا سریال پروگرامینگ و برنامه ریزی از طریق JTAG. در این ساختنی آموزش ساخت پروگرامر ISP مخصوص میکروکنترلرهای ATmega32 را یاد می گیرید. ساخت پروگرامر ISP بسیار ساده است و نیاز به مهارت زیادی ندارد.

پروگرامر ISP مخصوص ATmega32 بسازید
پروگرامر ISP مخصوص ATmega32 بسازید

معرفی پروگرامر ISP

برای استفاده از پروگرامر ISP به یک نرم افزار هم نیاز دارید تا بتوانید برنامه یا کدها را روی میکروکنترلر ذخیره کنید. در این ساختنی از نرم افزار نرم افزار PONY PROGRAMMER استفاده می کنیم و پروگرامر ISP را هم متناسب با آن می سازیم. این نرم افزار از پورت PC COM برای انتقال برنامه به میکروکنترلر استفاده می کند.

برای برنامه ریزی میکروکنترلر ATmega32 با پروگرامر ISP باید از پین های مخصوص این روش استفاده کنید. برای فعال سازی برنامه ریزی، باید پین ریست را روی حالت LOW قرار بدهید تا میکروکنترلر ریست بشود. در این وضعیت می توانید از دو روش برنامه ریزی موازی یا سریال پروگرامینگ استفاده کنید. میکروکنترلرها همیشه جریان ۰V را به عنوان صفر منطقی و جریات ۵V را به عنوان یک منطقی دریافت می کنند.

سیگنال های ارسالی از سوی میکروکنترلر به شکلی نیستند که مستقیماً از طریق میکروکنترلر دریافت بشوند. بنابراین باید این سیگنال ها را برای میکروکنترل مناسب کنیم. در پروگرامر ISP دیود زنر سیگنال ها را برای دریافت توسط میکروکنترلر ویرایش می کند. این قطعه می تواند سیگنال ±۱۲ ولتی را به سیگنال +۵-۰ ولتی تبدیل کند که میکروکنترلر آن را می پذیرد. برای محدود کردن جریان موجود در نودهای دیود زنر – بدون سوزاندن آن – هم به مقاومت احتیاج داریم.

در ساختنی بخوانید :  فانشن ژنراتور یا تولید کننده شکل موج بسازید ! [ پروژه AVR ]

سیگنال ۵ ولت (یک منطقی) پین ریست، میکروکنترلر را در حالت فعال و سیگنال صفر ولت (صفر منطقی) همان پین آن را در حالت برنامه ریزی قرار می دهد. پین ریست مقاومت های پول آپ داخلی دارد و اگر چیزی به آن وصل نباشد، میکروکنترلر برنامه ذخیره شده را اجرا می کند. می توانید یک مدار ریست ظرفیت مقاومت طراحی کنید اما اینکار همیشه ضرورت ندارد و اکثراً یک پوش باتن برای ریست کردن کافی است. در مدار پروگرامر ISP یک خروجی کالکتور باز برای پین ریست در نظر گرفته شده که از طریق برنامه ریزی بوسیله پورت فعال می شود.

انتقال داده های برنامه به میکروکنترلر از طریق نرم افزار pony انجام می شود که برای انواع میکروکنترلرهای ATmega32 مناسب است. برای برنامه ریزی باید سیگنال های فعال سازی را به پین های مربوطه بفرستید، کابل را به پورت COM وصل کنید، میکروکنترلر را روشن کنید و انتقال برنامه با پروگرامر ISP را شروع کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • کانکتور ماده DB9
  • دو عدد مقاومت ۱K
  • دو عدد دیود زنر ۵٫۱ V
  • یک مقاومت ۱۵K
  • وروبرد
  • ترانزیستور NPN BC 547
  • کانکتور نر برای پین های ۶ و ۲

گام دوم: مدار پروگرامر را بسازید

شماتیک مدار پروگرامر ISP اطلاعات کافی برای ساخت مدار را در اختیارتان قرار می دهد. بعد از ساخت مدار باید نرم افزار را هم آماده کنید تا بتوانید پروگرامر را تست کنید.

گام سوم: نرم افزار Pony Programmer را تنظیم کنید

قبل از شروع کار با نرم افزار، پورتی که میکروکنترلر را به آن وصل کرده اید انتخاب کنید. برای اینکار به منوی Set Up>Interface Set Up بروید و گزینه SI Prog I/O را انتخاب کنید. این گزینه حداکثر سرعت برنامه ریزی را در اختیارتان قرار می دهد. پورت COM که میکروکنترلر را به آن وصل کرده اید را هم انتخاب کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور پخت : در عرض 10 دقیقه شکلات تخته ای درست کنید

حالا به منوی device بروید و میکروکنترلر را انتخاب کنید. می توانید از حالت انتخاب خودکار هم استفاده کنید.

بعد از این تنظیمات اولیه، می توانید تست مدار پروگرامر ISP را شروع کنید. از منوی Command گزینه Read All را انتخاب کنید. اگر میکروکنترلر برنامه را کامل و بدون خطا بخواند، پروگرامر کار می کند و می توانید میکروکنترلر را با آن برنامه ریزی کنید.

نرم افزار از فایل hex پشتیبانی می کند و می توانید براحتی آن را روی میکروکنترلر بریزید. برای اینکار می توانید از مسیر File> Open Device File یا درگ و دراپ عمل کنید.

پروگرامر ISP آماده است

اگر از روش سریال پروگرامینگ برای کار با میکروکنترلرهای استفاده می کنید، این پروگرامر کارتان را خیلی ساده تر می کند. این پروگرامر برای برد ATmega16 هم قابل استفاده است اما برای بردهای ATmega8 باید سیگنال ها را به پین های دیگری وصل کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت پروگرامر ISP برای میکروکنترلرهای ATmega32
عنوان مطلب
آموزش ساخت پروگرامر ISP برای میکروکنترلرهای ATmega32
توضیح کوتاه
با این پروگرامر برنامه ریزی میکروکنترلرهای ATmega32 را ساده تر کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

برد ArrDrownHo بسازید و از میکروکنترلر AVR به جای برد آردوینو استفاده ... در این مطلب یاد می گیرید چطور بجای برد آردوینو از میکروکنترر AVR در پروژه هایتان استفاده کنید. اگر نمی خواهید برای خرید برد آردوینو هزینه کنید، می توا...
یک دماسنج دیجیتال با استفاده از میکرو AVR و حسگر LM35 بسازید... امروز در ساختنی با شما هستیم با یک مدار الکترونیکی بسیار کاربردی ، یک دماسنج دیجیتال که می تواند در بسیاری از پروژه های رباتیک و الکترونیک مفید واقع ش...
دستگاه هویه رومیزی بسازید و از لحیم کاری لذت ببرید !... یکی از ابزار های مهمی که باید روی میز کار همه دوستانداران مدارات الکترونیکی باشد، دستگاه هویه است . برای این که صاحب یک دستگاه لحیم باشید لازم نیست حت...
یک تاس الکترونیکی با تراشه میکرو کنترلر Attiny84 بسازید... در این ساختنی یاد می‌گیرید با تراشه اتمل Attiny84 یک تاس الکترونیکی بسازید. اگر اهل بازی با تاس باشید، قطعاً با تاس معمولی راحت‌تر خواهید بود. اما ساخ...
آموزش ساخت میکروکنترلر با پردازنده ATmega88... میکروکنترلرهای AVR و آردوینو چطور کار می کنند؟ در پاسخ به این سوال می توانیم چندین صفحه مطلب بنویسیم اما بهترین راه برای درک پاسخ این سوال ساخت میکروک...
گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!... ریموت لوازم خانگی و پریز هوشمند یکی از کاربردترین تجهیزات خانه هوشمند است که موارد استفاده زیادی دارد. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ریموت کنترل هوشمند ر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با برد Atmega328 سرعت سنج دوچرخه کوچک اما دقیق بسازید

اگر اهل ورزش با دوچرخه یا دوچرخه سواری هستید، سرعت سنج دوچرخه خیلی به دردتان …

پاسخ دهید