خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت پروگرامر ISP برای میکروکنترلرهای ATmega32

آموزش ساخت پروگرامر ISP برای میکروکنترلرهای ATmega32

میکروکنترلرهای ATmega32 از سه روش برنامه ریزی پشتیبانی می‌کنند: برنامه ریزی موازی ،برنامه ریزی در سیستم، برنامه ریزی ISP یا سریال پروگرامینگ و برنامه ریزی از طریق JTAG. در این ساختنی آموزش ساخت پروگرامر ISP مخصوص میکروکنترلرهای ATmega32 را یاد می‌گیرید. ساخت پروگرامر ISP بسیار ساده است و نیاز به مهارت زیادی ندارد.

پروگرامر ISP مخصوص ATmega32 بسازید
پروگرامر ISP مخصوص ATmega32 بسازید

معرفی پروگرامر ISP

برای استفاده از پروگرامر ISP به یک نرم افزار هم نیاز دارید تا بتوانید برنامه یا کدها را روی میکروکنترلر ذخیره کنید. در این ساختنی از نرم افزار نرم افزار PONY PROGRAMMER استفاده می‌کنیم و پروگرامر ISP را هم متناسب با آن می‌سازیم. این نرم افزار از پورت PC COM برای انتقال برنامه به میکروکنترلر استفاده می‌کند.

برای برنامه ریزی میکروکنترلر ATmega32 با پروگرامر ISP باید از پین‌های مخصوص این روش استفاده کنید. برای فعال سازی برنامه ریزی، باید پین ریست را روی حالت LOW قرار بدهید تا میکروکنترلر ریست بشود. در این وضعیت می‌توانید از دو روش برنامه ریزی موازی یا سریال پروگرامینگ استفاده کنید. میکروکنترلرها همیشه جریان ۰V را به عنوان صفر منطقی و جریات ۵V را به عنوان یک منطقی دریافت می‌کنند.

سیگنال‌های ارسالی از سوی میکروکنترلر به شکلی نیستند که مستقیماً از طریق میکروکنترلر دریافت بشوند. بنابراین باید این سیگنال‌ها را برای میکروکنترل مناسب کنیم. در پروگرامر ISP دیود زنر سیگنال‌ها را برای دریافت توسط میکروکنترلر ویرایش می‌کند. این قطعه می‌تواند سیگنال ±۱۲ ولتی را به سیگنال +۵-۰ ولتی تبدیل کند که میکروکنترلر آن را می‌پذیرد. برای محدود کردن جریان موجود در نودهای دیود زنر – بدون سوزاندن آن – هم به مقاومت احتیاج داریم.

سیگنال ۵ ولت (یک منطقی) پین ریست، میکروکنترلر را در حالت فعال و سیگنال صفر ولت (صفر منطقی) همان پین آن را در حالت برنامه ریزی قرار می‌دهد. پین ریست مقاومت‌های پول آپ داخلی دارد و اگر چیزی به آن وصل نباشد، میکروکنترلر برنامه ذخیره شده را اجرا می‌کند. می‌توانید یک مدار ریست ظرفیت مقاومت طراحی کنید اما اینکار همیشه ضرورت ندارد و اکثراً یک پوش باتن برای ریست کردن کافی است. در مدار پروگرامر ISP یک خروجی کالکتور باز برای پین ریست در نظر گرفته شده که از طریق برنامه ریزی بوسیله پورت فعال می‌شود.

انتقال داده‌های برنامه به میکروکنترلر از طریق نرم افزار pony انجام می‌شود که برای انواع میکروکنترلرهای ATmega32 مناسب است. برای برنامه ریزی باید سیگنال‌های فعال سازی را به پین‌های مربوطه بفرستید، کابل را به پورت COM وصل کنید، میکروکنترلر را روشن کنید و انتقال برنامه با پروگرامر ISP را شروع کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • کانکتور ماده DB9
  • دو عدد مقاومت ۱K
  • دو عدد دیود زنر ۵٫۱ V
  • یک مقاومت ۱۵K
  • وروبرد
  • ترانزیستور NPN BC 547
  • کانکتور نر برای پین‌های ۶ و ۲

گام دوم: مدار پروگرامر را بسازید

شماتیک مدار پروگرامر ISP اطلاعات کافی برای ساخت مدار را در اختیارتان قرار می‌دهد. بعد از ساخت مدار باید نرم افزار را هم آماده کنید تا بتوانید پروگرامر را تست کنید.

گام سوم: نرم افزار Pony Programmer را تنظیم کنید

قبل از شروع کار با نرم افزار، پورتی که میکروکنترلر را به آن وصل کرده اید انتخاب کنید. برای اینکار به منوی Set Up>Interface Set Up بروید و گزینه SI Prog I/O را انتخاب کنید. این گزینه حداکثر سرعت برنامه ریزی را در اختیارتان قرار می‌دهد. پورت COM که میکروکنترلر را به آن وصل کرده اید را هم انتخاب کنید.

حالا به منوی device بروید و میکروکنترلر را انتخاب کنید. می‌توانید از حالت انتخاب خودکار هم استفاده کنید.

بعد از این تنظیمات اولیه، می‌توانید تست مدار پروگرامر ISP را شروع کنید. از منوی Command گزینه Read All را انتخاب کنید. اگر میکروکنترلر برنامه را کامل و بدون خطا بخواند، پروگرامر کار می‌کند و می‌توانید میکروکنترلر را با آن برنامه ریزی کنید.

نرم افزار از فایل hex پشتیبانی می‌کند و می‌توانید براحتی آن را روی میکروکنترلر بریزید. برای اینکار می‌توانید از مسیر File> Open Device File یا درگ و دراپ عمل کنید.

پروگرامر ISP آماده است

اگر از روش سریال پروگرامینگ برای کار با میکروکنترلرهای استفاده می‌کنید، این پروگرامر کارتان را خیلی ساده تر می‌کند. این پروگرامر برای برد ATmega16 هم قابل استفاده است اما برای بردهای ATmega8 باید سیگنال‌ها را به پین‌های دیگری وصل کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت پروگرامر ISP برای میکروکنترلرهای ATmega32
عنوان مطلب
آموزش ساخت پروگرامر ISP برای میکروکنترلرهای ATmega32
توضیح کوتاه
با این پروگرامر برنامه ریزی میکروکنترلرهای ATmega32 را ساده تر کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستگاه هویه رومیزی بسازید و از لحیم کاری لذت ببرید !... یکی از ابزار های مهمی که باید روی میز کار همه دوستانداران مدارات الکترونیکی باشد، دستگاه هویه است . برای این که صاحب یک دستگاه لحیم باشید لازم نیست حت...
شمارنده الکترونیکی معکوس با نمایشگر سون سگمنت بسازید... خیلی از کارهایی که برای ساخت پروژه های الکترونیکی انجام می دهیم، نیاز به زمانبندی دقیق دارند؛ مثلاً ساخت برد مدار چاپی. محاسبه مدت زمان قرار گرفتن برد...
با درایور DVD دستگاه CNC نقشه کش بسازید در این ساختنی ساده ترین و ارزان ترین راه برای ساخت دستگاه CNC نقشه کش را یاد می گیرید. در این روش بجای ساخت کامل بدنه و قطعات از درایور DVD استفاده می...
یک تاس الکترونیکی با تراشه میکرو کنترلر Attiny84 بسازید... در این ساختنی یاد می‌گیرید با تراشه اتمل Attiny84 یک تاس الکترونیکی بسازید. اگر اهل بازی با تاس باشید، قطعاً با تاس معمولی راحت‌تر خواهید بود. اما ساخ...
یک دماسنج دیجیتال با استفاده از میکرو AVR و حسگر LM35 بسازید... امروز در ساختنی با شما هستیم با یک مدار الکترونیکی بسیار کاربردی ، یک دماسنج دیجیتال که می تواند در بسیاری از پروژه های رباتیک و الکترونیک مفید واقع ش...
فانشن ژنراتور یا تولید کننده شکل موج بسازید !... اگر دانشجوی رشته الکترونیک ، یکی از دوست داران پروژه های الکترونیکی و یا در حال آموزش الکترونیک هستید و یا اگر دوست دارید در کارگاه شخصی خودتان یک دست...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!

ریموت لوازم خانگی و پریز هوشمند یکی از کاربردترین تجهیزات خانه هوشمند است که موارد …

پاسخ دهید