خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / آموزش افزودن دکمه خاموش (Shutdown) به رزبری پای

آموزش افزودن دکمه خاموش (Shutdown) به رزبری پای

اگر شما هم در پروژه‌های رزبری پای با نبود دکمه خاموش (Shutdown) روی رزبری پای مشکل دارید، این ساختنی را دنبال کنید تا یاد بگیرید چطور با کمترین هزینه و مهارت این دکمه را به رزبری پای اضافه کنید.

به رزبری پای دکمه خاموش اضافه کنید
به رزبری پای دکمه خاموش اضافه کنید

این روش اضافه کردن دکمه خاموش به رزبری پای نیاز به هیچ قطعه اضافی ندارد و فقط باید دو پین را بهم وصل کنید. البته باید اصول کار با رزبری پای مثل وصل کردن آن به مانیتور و کیبورد و نوشتن فرمان در ترمینال را بلد باشید.

گام اول: اسکریپت پایتون را ارسال کنید

برای پیاده کردن مراحل آموزش باید در دایرکتوری home باشید. اگر هنوز وارد این دایرکتوری نشده اید، عبارت زیر را تایپ کنید:

ابتدا باید اسکریپتی را دانلود کنید که رزبری پای به کمک آن حذف دکمه خاموش را تشخیص می‌دهد. ترمینال رزبری پای را باز کنید و عبارت زیر را تایپ کنید (همه فرمان در یک خط تایپ شود):

بجای نوشتن این فرمان، می‌توانید فایل زیر را دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و آن را به دایرکتوری home منتقل کنید.

حالا با فرمان زیر مطمئن شوید فایل در دایرکتوری مورد نظر ذخیره شده است:

حالا باید نام فایل FVMK0WJIA0WRZBF.py را در دایرکتوری ببینید.

گام دوم: فایل را مخفی کنید و نامش را تغییر بدهید

این گام اختیاری است اما کمک می‌کند دایرکتوری‌ها مرتب تر باشند و نام فایل برای استفاده‌های بعدی خاطرتان بماند.

فرمان زیر را وارد کنید:

حالا دوباره فرمان “ls” را وارد کنید تا مطمئن شوید فایل به حالت مخفی درآمده است. فایل نباید با این فرمان نمایش داده بشود. برای نمایش فایل مخفی شده باید از فرمان زیر استفاده کنید:

حالا می‌توانید فایلی با نام .off_button.py را در دایرکتوری ببینید. دقت کنید نقطه پشت نام فایل باید در نمایشگر دیده بشود.

گام سوم: اسکریپت را شخصی سازی کنید

در این گام باید مشخص کنید کدام نسخه رزبری پای را دارید تا بتوانیم پینی که دکمه به آن وصل می‌شود را انتخاب کنیم. فرمان زیر را در ترمینال وارد کنید:

نزدیک دکمه و عبارت Revision، یک عدد وجود دارد که باید آن را با اعداد ویکی لینوکس تطبیق بدهید. بعد از اینکه مدل و نسخه PCB را پیدا کردید، با مراجعه به این صفحه پین GPIO مناسب را انتخاب کنید. دقت کنید که سوئیچ وقتی فعال می‌شود که پین GPIO به زمین وصل باشد و به همین خاطر بهتر است پین GPIO را انتخاب کنید که به پین GND نزدیک تر باشد.

حالا با فرمان زیر اسکریپت .off_button.py را برای ویرایش باز کنید:

از کلیدهای نشانگر کیبورد برای حرکت در متن استفاده کنید و بجای متغیر “YOUR_CHOSEN_GPIO_NUMBER_HERE” شماره پین GPIO که انتخاب کرده اید را وارد کنید. ما برای نسخه دو برد Raspberry pi B از پین شماره ۷ استفاده کردیم.

بعد از تنظیم شماره پین، با فرمان‌های زیر اسکریپت را ذخیره کنید و ببندید:

گام چهارم: اسکریپت را برای اجرا در بوت-آپ تنظیم کنید

اسکریپت را برای اجرا در بوت آپ تنظیم کنید
اسکریپت را برای اجرا در بوت آپ تنظیم کنید

حالا باید سیستم را طوری تنظیم کنید که در هر بار بوت-آپ، اسکریپت دکمه خاموش اجرا بشود. با فرمان زیر فایل rc.local را باز کنید:

به انتهای فایل بروید و درست قبل از خط “exit 0″، عبارت زیر را اضافه کنید:

سپس با فرمان‌های “CTRL + x”، “y” و “ENTER” خارج شوید.

گام پنجم: دکمه خاموش را اضافه کنید

برای خاموش کردن رزبری پای با دکمه و بدون نوشتن فرمان در ترمینال، باید پین GPIO که انتخاب کرده اید را به زمین وصل کنید. می‌توانید از هر روشی که دوست دارید برای اینکار استفاده کنید. فقط حواستان باشد فقط پینی که در اسکریپت وارد کرده اید را به زمین وصل کنید. هر پین دیگری که به زمین وصل بشود، باعث کوتاه شدن و در نتیجه سوختن رزبری پای می‌شود.

قبل از اینکه کار روی پین را شروع کنید، رزبری پای را خاموش کنید. اگر هم می‌خواهید از سیم جامپر برای اتصال پین‌ها استفاده کنید، برد را ریبوت کنید تا مطمئن شوید اسکریپت اجرا می‌شود. اینکار خیلی مهم است چون مقاومت پول آپ داخلی برد هنگام بوت-آپ و با کد پایتون اجرا فعال می‌شود. اگر این کد اجرا نشود و مقاومت داخلی فعال نشود، رزبری پای به شدت آسیب می‌بیند.

ما برای اتصال پین‌ها از سیم هوک آپ مخصوص برد بورد استفاده کردیم. این سیم را به پین GPIO لحیم کنید تا یک فاصله کوچک بین آن و پین GND باشد. این فاصله نه باید آنقدر زیاد باشد که به سایر اتصالات فشار بیاورد و نه آنقدر کوتاه بشود که سیم همیشه با پین GND تماس داشته باشد. کمی‌سیم هم دور بالای سیم بپیچید تا بار ثابت انگشت تان به رزبری پای منتقل نشود.

این نکته را در ذهن داشته باشید که هر گونه لحیم کاری روی رزبری پای، گارانتی آن را باطل می‌کند! اگر نمی‌خواهید گارانتی برد باطل بشود، می‌توانید بجای لحیم کردن سیم هوک آپ از سیم جامپر ماده به ماده برای اتصال پین‌ها استفاده کنید.

اتصال این دو پین به یکدیگر نباید دائمی‌باشد چون برخی از پین‌ها در بوت-آپ و قبل از اجرای اسکریپت به عنوان پین خروجی پیکربندی می‌شوند. به همین خاطر اگر قبل از اجرای اسکریپت، اتصال دکمه خاموش را ایجاد کنید برد آسیب می‌بیند.

گام ششم: دکمه خاموش رزبری پای را تست کنید

حالا با هربار اتصال پین GPIO به زمین، رزبری پای خاموش می‌شود. نشانه خاموش شدن برد این است که LED سبز شروع به چشمک زدن می‌کند و بعد از چند ثانیه ۱۰ بار فلش می‌زند. این نشانه خاموش شدن رزبری پای است. بعد از خاموش شدن می‌توانید منبع تغذیه را جدا کنید. این آموزش ساختنی را با دوستانتان به اشتراک بگذارید !

منبع

خلاصه مطلب
آموزش افزودن دکمه خاموش (Shutdown) به رزبری پای
عنوان مطلب
آموزش افزودن دکمه خاموش (Shutdown) به رزبری پای
توضیح کوتاه
با اضافه کردن این دکمه به رزبری پای، کنترل پذیری آن را بیشتر کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : پاور بانک خورشیدی پرتابل بسازید... امروز طرز ساخت یک پاور بانک خورشیدی را در ساختنی یاد می گیرید که همه انتظارات شما از تولید انرژی خورشیدی را برآورده میکند. این پاور بانک همه قطعات لاز...
آموزش ساخت : برای لوازم خانگی تان ریموت کنترل بسازید... نگاهی به ریموت کنترل هایی که در خانه دارید، بیاندازید. خیلی از دکمه های کنترل ها هیچوقت استفاده نمی شوند. فکر نمی کنید بهتر است از آنها استفاده کنید؟ ...
نصب و راه اندازی ژنراتور برق را به روش صحیح انجام بدهید... خیلی از خانه ها هنگام قطعی برق از ژنراتور برق استفاده می کنند. اگر شما هم قصد خرید ژنراتور برق دارید، خوب است بدانید خودتان هم می توانید آن را نصب کنی...
چگونه لپ تاپ را به اسیلوسکوپ تبدیل کنیم؟... اسیلوسکوپ یک دستگاه تست الکترونیکی است که امکان نمایش سیگنال های ولتاژ و مطالعه آنها را فراهم می کند. این دستگاه یک مدار مخصوص دارد که امواج متحرک متو...
با پیچ و تخته بدون استفاده پلاک فلزی شیک و منحصر به فرد بسازید... با یک تخته چوب کهنه و چند بسته پیچ می‌توانید شیک ترین و متفاوت ترین پلاک محله را بسازید. برای ساخت پلاک فلزی با این روش نیاز به ابزار خاصی ندارید؛ دری...
مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید... اگر به پروژه های عکاسی علاقه داشته باشید، این آموزش ساخت می تواند یک تجربه عکاسی متفاوت و در عین حال ارزان را برایتان رقم بزند. امروز در ساختنی ساخت ی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید