خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / آموزش افزودن دکمه خاموش (Shutdown) به رزبری پای

آموزش افزودن دکمه خاموش (Shutdown) به رزبری پای

اگر شما هم در پروژه های رزبری پای با نبود دکمه خاموش (Shutdown) روی رزبری پای مشکل دارید، این ساختنی را دنبال کنید تا یاد بگیرید چطور با کمترین هزینه و مهارت این دکمه را به رزبری پای اضافه کنید.

به رزبری پای دکمه خاموش اضافه کنید
به رزبری پای دکمه خاموش اضافه کنید

این روش اضافه کردن دکمه خاموش به رزبری پای نیاز به هیچ قطعه اضافی ندارد و فقط باید دو پین را بهم وصل کنید. البته باید اصول کار با رزبری پای مثل وصل کردن آن به مانیتور و کیبورد و نوشتن فرمان در ترمینال را بلد باشید.

گام اول: اسکریپت پایتون را ارسال کنید

برای پیاده کردن مراحل آموزش باید در دایرکتوری home باشید. اگر هنوز وارد این دایرکتوری نشده اید، عبارت زیر را تایپ کنید:

ابتدا باید اسکریپتی را دانلود کنید که رزبری پای به کمک آن حذف دکمه خاموش را تشخیص می دهد. ترمینال رزبری پای را باز کنید و عبارت زیر را تایپ کنید (همه فرمان در یک خط تایپ شود):

بجای نوشتن این فرمان، می توانید فایل زیر را دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و آن را به دایرکتوری home منتقل کنید.

حالا با فرمان زیر مطمئن شوید فایل در دایرکتوری مورد نظر ذخیره شده است:

حالا باید نام فایل FVMK0WJIA0WRZBF.py را در دایرکتوری ببینید.

گام دوم: فایل را مخفی کنید و نامش را تغییر بدهید

این گام اختیاری است اما کمک می کند دایرکتوری ها مرتب تر باشند و نام فایل برای استفاده های بعدی خاطرتان بماند.

فرمان زیر را وارد کنید:

حالا دوباره فرمان “ls” را وارد کنید تا مطمئن شوید فایل به حالت مخفی درآمده است. فایل نباید با این فرمان نمایش داده بشود. برای نمایش فایل مخفی شده باید از فرمان زیر استفاده کنید:

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با ماژیک هایلایت ولت متر قلمی بسازید

حالا می توانید فایلی با نام .off_button.py را در دایرکتوری ببینید. دقت کنید نقطه پشت نام فایل باید در نمایشگر دیده بشود.

گام سوم: اسکریپت را شخصی سازی کنید

در این گام باید مشخص کنید کدام نسخه رزبری پای را دارید تا بتوانیم پینی که دکمه به آن وصل می شود را انتخاب کنیم. فرمان زیر را در ترمینال وارد کنید:

نزدیک دکمه و عبارت Revision، یک عدد وجود دارد که باید آن را با اعداد ویکی لینوکس تطبیق بدهید. بعد از اینکه مدل و نسخه PCB را پیدا کردید، با مراجعه به این صفحه پین GPIO مناسب را انتخاب کنید. دقت کنید که سوئیچ وقتی فعال می شود که پین GPIO به زمین وصل باشد و به همین خاطر بهتر است پین GPIO را انتخاب کنید که به پین GND نزدیک تر باشد.

حالا با فرمان زیر اسکریپت .off_button.py را برای ویرایش باز کنید:

از کلیدهای نشانگر کیبورد برای حرکت در متن استفاده کنید و بجای متغیر “YOUR_CHOSEN_GPIO_NUMBER_HERE” شماره پین GPIO که انتخاب کرده اید را وارد کنید. ما برای نسخه دو برد Raspberry pi B از پین شماره ۷ استفاده کردیم.

بعد از تنظیم شماره پین، با فرمان های زیر اسکریپت را ذخیره کنید و ببندید:

گام چهارم: اسکریپت را برای اجرا در بوت-آپ تنظیم کنید

اسکریپت را برای اجرا در بوت آپ تنظیم کنید
اسکریپت را برای اجرا در بوت آپ تنظیم کنید

حالا باید سیستم را طوری تنظیم کنید که در هر بار بوت-آپ، اسکریپت دکمه خاموش اجرا بشود. با فرمان زیر فایل rc.local را باز کنید:

در ساختنی بخوانید :  با رزبری پای سیستم صوتی MPD کامل بسازید

به انتهای فایل بروید و درست قبل از خط “exit 0″، عبارت زیر را اضافه کنید:

سپس با فرمان های “CTRL + x”، “y” و “ENTER” خارج شوید.

گام پنجم: دکمه خاموش را اضافه کنید

برای خاموش کردن رزبری پای با دکمه و بدون نوشتن فرمان در ترمینال، باید پین GPIO که انتخاب کرده اید را به زمین وصل کنید. می توانید از هر روشی که دوست دارید برای اینکار استفاده کنید. فقط حواستان باشد فقط پینی که در اسکریپت وارد کرده اید را به زمین وصل کنید. هر پین دیگری که به زمین وصل بشود، باعث کوتاه شدن و در نتیجه سوختن رزبری پای می شود.

قبل از اینکه کار روی پین را شروع کنید، رزبری پای را خاموش کنید. اگر هم می خواهید از سیم جامپر برای اتصال پین ها استفاده کنید، برد را ریبوت کنید تا مطمئن شوید اسکریپت اجرا می شود. اینکار خیلی مهم است چون مقاومت پول آپ داخلی برد هنگام بوت-آپ و با کد پایتون اجرا فعال می شود. اگر این کد اجرا نشود و مقاومت داخلی فعال نشود، رزبری پای به شدت آسیب می بیند.

ما برای اتصال پین ها از سیم هوک آپ مخصوص برد بورد استفاده کردیم. این سیم را به پین GPIO لحیم کنید تا یک فاصله کوچک بین آن و پین GND باشد. این فاصله نه باید آنقدر زیاد باشد که به سایر اتصالات فشار بیاورد و نه آنقدر کوتاه بشود که سیم همیشه با پین GND تماس داشته باشد. کمی سیم هم دور بالای سیم بپیچید تا بار ثابت انگشت تان به رزبری پای منتقل نشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت مدار ژنراتور ولتاژ منفی با قطعات ارزان (منفی ساز ولتاژ)

این نکته را در ذهن داشته باشید که هر گونه لحیم کاری روی رزبری پای، گارانتی آن را باطل می کند! اگر نمی خواهید گارانتی برد باطل بشود، می توانید بجای لحیم کردن سیم هوک آپ از سیم جامپر ماده به ماده برای اتصال پین ها استفاده کنید.

اتصال این دو پین به یکدیگر نباید دائمی باشد چون برخی از پین ها در بوت-آپ و قبل از اجرای اسکریپت به عنوان پین خروجی پیکربندی می شوند. به همین خاطر اگر قبل از اجرای اسکریپت، اتصال دکمه خاموش را ایجاد کنید برد آسیب می بیند.

گام ششم: دکمه خاموش رزبری پای را تست کنید

حالا با هربار اتصال پین GPIO به زمین، رزبری پای خاموش می شود. نشانه خاموش شدن برد این است که LED سبز شروع به چشمک زدن می کند و بعد از چند ثانیه ۱۰ بار فلش می زند. این نشانه خاموش شدن رزبری پای است. بعد از خاموش شدن می توانید منبع تغذیه را جدا کنید. این آموزش ساختنی را با دوستانتان به اشتراک بگذارید !

منبع

خلاصه مطلب
آموزش افزودن دکمه خاموش (Shutdown) به رزبری پای
عنوان مطلب
آموزش افزودن دکمه خاموش (Shutdown) به رزبری پای
توضیح کوتاه
با اضافه کردن این دکمه به رزبری پای، کنترل پذیری آن را بیشتر کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با کمترین هزینه دستگاه حکاکی لیزری و برش لیزری ۱٫۶ وات بسازید... در این ساختنی طرز ساخت دستگاه حکاکی لیزری و برش لیزری را یاد می گیرید که روی هر متریالی کار می کند. میزان کارایی این دستگاه فقط به قدرت لیزری که برای ...
ماسک پارچه ای برای آلودگی هوا با طرح و رنگ دلخواه تان بسازید (به همراه... اگر نمی توانید فرزندتان را راضی کنید ماسک های بی روح داروخانه ها را به صورتش بزند، دست بکار بشوید و برایش یک ماسک پارچه ای بدوزید. در این ساختنی به شم...
آموزش ساخت : پایه عکاسی پانوراما بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پایه عکاسی پانوراما اتوماتیک را یاد می گیرید که با آن می توانید عکس های پانورام با رزولوشن بگیرد. این پایه عکاسی پانوراما با...
ساخت فلزیاب با پنج کویل جستجوی جداگانه حتی اگر به فلزیاب نیاز نداشته باشید، ساخت فلزیاب با آردوینو تجربه خیلی خوبی است. این پروژه آردوینو می تواند شما را با قابلیت های آردوینو بیشتر آشنا کن...
وسایل داخل کابینت ها را با قفسه آشپزخانه سازماندهی کنید... شما وسایل داخل کابینت ها را چطور مرتب می کنید؟ از سبدهای آماده استفاده می کنید یا وسایل را مرتب می چینید؟ اگر کابینت در داشته باشد، فرقی نمی کند از چه...
یک کاردستی ساده و آموزشی؛ موتور سلونوئیدی ساده بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک موتور سلونوئیدی ساده را یاد می گیرید که با وسایل ارزان ساخته می شود. برای ساخت این موتور نیاز به مهارت خاص یا آشنایی با الکت...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

راهنمای کامل و گام به گام پیکربندی رزبری پای برای مبتدی ها

رزبری پای فوق العاده است؛ یک کامپیوتر واقعی است، ارزان است، به انواع قطعات الکترونیکی …

پاسخ دهید