خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!

گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!

ریموت لوازم خانگی و پریز هوشمند یکی از کاربردترین تجهیزات خانه هوشمند است که موارد استفاده زیادی دارد. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ریموت کنترل هوشمند را یاد گرفته اید. اما در این پست یاد می‌گیرید چطور گوشی هوشمند را تبدیل به ریموت لوازم خانگی کنید. با استفاده از این ریموت، می‌توانید هر جای خانه و در هر حالتی که هستید لوازم خانگی را روشن و خاموش کنید.

ریموت لوازم خانگی بسازید
ریموت لوازم خانگی بسازید

استفاده از گوشی هوشمند به عنوان ریموت لوازم خانگی مزایای زیادی دارد. بیشتر ما حتی در خانه هم گوشی را کنار خود نگه می‌داریم و به این ترتیب همیشه ریموت تلویزیون، کولر، سیستم روشنایی و … همه در جیب تان خواهد بود. علاوه براین همه اعضای خانواده یک گوشی – یا همان ریموت – در جیبش دارد و دیگر لازم نیست دنبال ریموت بگردد.

طرز کار ریموت لوازم خانگی

این ریموت لوازم خانگی یک رابط بلوتوثی دارد که براحتی می‌تواند به صورت وایرلس با سایر دستگاه‌های بلوتوثی ارتباط برقرار کند. این پروژه دو بخش اصلی دارد:

  • گوشی هوشمند اندروید
  • رسیور بلوتوثی

رسیور بلوتوثی یک میکروکنترلر AVR است که داده‌ها را با استفاده از ماژول بلوتوث دریافت می‌کند و سپس رله‌هایی را فعال می‌کند که جریان AC اصلی را کنترل می‌کنند.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • برد AVR Dev 28 پین
  • برد LED هشت تایی
  • ماژول بلوتوث
  • سیم رابط تک پین ماده به ماده
  • پروگرامر AVR

تمام فایل‌های مورد نیاز برای ساخت این پروژه از جمله شماتیک، فایل hex و اپ اندروید را از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است).

گام دوم: ماژول بلوتوث را به برد توسعه وصل کنید

نحوه اتصال ماژول بلوتوث به برد توسعه
نحوه اتصال ماژول بلوتوث به برد توسعه

ماژول بلوتوث هفت پین رابط دارد که دوتا از آنها پین‌های NC (یا غیرمتصل هستند). در جدول بالا می‌توانید نحوه اتصال ماژول بلوتوث به برد Dev را ببینید.

گام سوم: LEDهای نشانگر خروجی را وصل کنید

برای تست اولیه، از برد LED برای مشخص کردن وضعیت چهار بار AC را نشان می‌دهیم. بعد از تست موفقیت آمیز، می‌توانید LEDها را با رله یا ترایاک که واقعاً می‌توانند جریان AC لوازم خانگی را کنترل کنند جایگزین کنید. خروجی کنترل بار روی پین‌های PD7، PB0، PB1 و PB2 برد در دسترس هستند. نحوه اتصال برد LED به این پین‌ها هم در تصویر بالا نشان داده شده است.

به همین سادگی و فقط با دو ماژول، ریموت لوازم خانگی ساختید. با اضافه کردن دو LED bi-colour هم می‌توانید وضعیت سیستم را نشان بدهید. برای جزییات بیشتر درباره نحوه اتصال ماژول‌ها به یکدیگر و اتصال سیستم به جریان AC، شماتیک پروژه را ببینید.

بعد از کامل کردن مدار، فایل hex را با پروگرامر AVR روی برد بریزید.

گام چهارم: گوشی را به ریموت تبدیل کنید

بعد از ساخت مدار و فلش کردن MCU با فایل hex می‌توانید استفاده از ریموت را شروع کنید. مدار را با یک آداپتور تغذیه کنید. LED ابتدا نارنجی و سپس سبز می‌شود. این یعنی ماژول بلوتوث آماده سازی شده و بخوبی کار می‌کند. اگر LED بجای سبز به رنگ قرمز درآمد، یعنی ماژول بلوتوث یا مدار بخوبی متصل نشده اند.

برنامه اندروید را روی گوشی نصب کنید. وقتی برنامه را برای اولین بار اجرا می‌کنید، از شما می‌خواهد آدرس mac ماژول بلوتوث را وارد کنید. این آدرس ۱۲ کاراکتر دارد و پشت ماژول بلوتوث پرینت شده است.

در مرحله دوم باید گوشی هوشمند را با ماژول بلوتوث جفت کنید. برای اینکار به یک پین کد نیاز دارید. پین ۱۲۳۴ را وارد کنید و OK را بزنید.

تنظیمات ریموت لوازم خانگی تمام است و می‌توانید استفاده از آن را شروع کنید. این تنظیمات مختص بار اول استفاده از برنامه است و لازم نیست هربار آنها را تکرار کنید. همانطور که در تصاویر بالا می‌بینید، رابط کاربری برنامه چهار دکمه ON/OFF دارد که برای چهار لوازم خانگی مختلف استفاده می‌شوند. بعد از وصل کردن گوشی و مدار به یکدیگر از طریق بلوتوث، LED نشانگر اتصال مدار هم روشن می‌شود و تا وقتی اتصال برقرار باشد، روشن می‌ماند.

ریموت لوازم خانگی آماده است

در ویدیوی بالا می‌توانید طرز کار ریموت لوازم خانگی را ببینید. اگر ساخت ریموت لوازم خانگی را امتحان کردید، تجربیات تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!
عنوان مطلب
گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!
توضیح کوتاه
بدون اینکه از جایتان بلند شوید، لوازم خانگی را روشن و خاموش کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : کابینت دیواری شیک و جادار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک کابینت دیواری را یاد می گیرید که بخاطر ظاهر آنتیک و شیکش تقریباً در همه جای خانه قابل استفاده است؛ از نشیمن تا آشپزخانه و ات...
با تایر چرخ دوچرخه کمربند محکم و با دوام بسازید... اگر طرفدار ایده بازیافت وسایل بدون استفاده و تبدیل آنها به وسایل کاربردی هستید، این ساختنی توجه تان را جلب خواهد کرد. در این پست یاد می گیرید با تایر ...
پروژه آردوینو : با آردوینو درامز MIDI بسازید... در این پست ساختنی یکی از جالب ترین پروژه های آردوینو را برایتان آماده کرده ایم : طرز ساخت یک درامز MIDI جمع و جور که با آردوینو ساخته می شود. این پروژ...
مدار الکترونیکی آمپلی فایر 10 وات ترانزیستوری... ساختنی امروز یک مدار الکترونیکی تقویت کننده صوتی را به شما معرفی می کند. آمپلی فایر های صوتی موجود در بازار اغلب از نوع یا کلاس AB هستند . آمپلی فایر ...
گردنبند کریستال و مروارید ، یک کار هنری زیبا و ارزنده بسازید... نظرتان درباره این گردنبند کریستال چیست؟ اگر این گردنبند را پسنده اید و دوست دارید یکی از آن داشته باشید فقط کمی کریستال و مروارید نیاز دارید. با همین ...
با لباس های جین کهنه کیف دستی درست کنید لباس های جین حتی بعد از پاره شدن هم به درد می خورند. با این لباس ها می توانید کیف تبلت، کیف موبایل، کیف قمقمه، بند ساعت و خیلی چیزهای دیگر درست کنید. ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید