خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!

گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!

ریموت لوازم خانگی و پریز هوشمند یکی از کاربردترین تجهیزات خانه هوشمند است که موارد استفاده زیادی دارد. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ریموت کنترل هوشمند را یاد گرفته اید. اما در این پست یاد می گیرید چطور گوشی هوشمند را تبدیل به ریموت لوازم خانگی کنید. با استفاده از این ریموت، می توانید هر جای خانه و در هر حالتی که هستید لوازم خانگی را روشن و خاموش کنید.

ریموت لوازم خانگی بسازید
ریموت لوازم خانگی بسازید

استفاده از گوشی هوشمند به عنوان ریموت لوازم خانگی مزایای زیادی دارد. بیشتر ما حتی در خانه هم گوشی را کنار خود نگه می داریم و به این ترتیب همیشه ریموت تلویزیون، کولر، سیستم روشنایی و … همه در جیب تان خواهد بود. علاوه براین همه اعضای خانواده یک گوشی – یا همان ریموت – در جیبش دارد و دیگر لازم نیست دنبال ریموت بگردد.

طرز کار ریموت لوازم خانگی

این ریموت لوازم خانگی یک رابط بلوتوثی دارد که براحتی می تواند به صورت وایرلس با سایر دستگاه های بلوتوثی ارتباط برقرار کند. این پروژه دو بخش اصلی دارد:

  • گوشی هوشمند اندروید
  • رسیور بلوتوثی

رسیور بلوتوثی یک میکروکنترلر AVR است که داده ها را با استفاده از ماژول بلوتوث دریافت می کند و سپس رله هایی را فعال می کند که جریان AC اصلی را کنترل می کنند.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • برد AVR Dev 28 پین
  • برد LED هشت تایی
  • ماژول بلوتوث
  • سیم رابط تک پین ماده به ماده
  • پروگرامر AVR

تمام فایل های مورد نیاز برای ساخت این پروژه از جمله شماتیک، فایل hex و اپ اندروید را از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است).

در ساختنی بخوانید :  نصب و راه اندازی ژنراتور برق را به روش صحیح انجام بدهید

گام دوم: ماژول بلوتوث را به برد توسعه وصل کنید

نحوه اتصال ماژول بلوتوث به برد توسعه
نحوه اتصال ماژول بلوتوث به برد توسعه

ماژول بلوتوث هفت پین رابط دارد که دوتا از آنها پین های NC (یا غیرمتصل هستند). در جدول بالا می توانید نحوه اتصال ماژول بلوتوث به برد Dev را ببینید.

گام سوم: LEDهای نشانگر خروجی را وصل کنید

برای تست اولیه، از برد LED برای مشخص کردن وضعیت چهار بار AC را نشان می دهیم. بعد از تست موفقیت آمیز، می توانید LEDها را با رله یا ترایاک که واقعاً می توانند جریان AC لوازم خانگی را کنترل کنند جایگزین کنید. خروجی کنترل بار روی پین های PD7، PB0، PB1 و PB2 برد در دسترس هستند. نحوه اتصال برد LED به این پین ها هم در تصویر بالا نشان داده شده است.

به همین سادگی و فقط با دو ماژول، ریموت لوازم خانگی ساختید. با اضافه کردن دو LED bi-colour هم می توانید وضعیت سیستم را نشان بدهید. برای جزییات بیشتر درباره نحوه اتصال ماژول ها به یکدیگر و اتصال سیستم به جریان AC، شماتیک پروژه را ببینید.

بعد از کامل کردن مدار، فایل hex را با پروگرامر AVR روی برد بریزید.

گام چهارم: گوشی را به ریموت تبدیل کنید

بعد از ساخت مدار و فلش کردن MCU با فایل hex می توانید استفاده از ریموت را شروع کنید. مدار را با یک آداپتور تغذیه کنید. LED ابتدا نارنجی و سپس سبز می شود. این یعنی ماژول بلوتوث آماده سازی شده و بخوبی کار می کند. اگر LED بجای سبز به رنگ قرمز درآمد، یعنی ماژول بلوتوث یا مدار بخوبی متصل نشده اند.

در ساختنی بخوانید :  ساخت دستگاه تولید کننده موج دلتا برای الکتروتراپی جمجمه

برنامه اندروید را روی گوشی نصب کنید. وقتی برنامه را برای اولین بار اجرا می کنید، از شما می خواهد آدرس mac ماژول بلوتوث را وارد کنید. این آدرس ۱۲ کاراکتر دارد و پشت ماژول بلوتوث پرینت شده است.

در مرحله دوم باید گوشی هوشمند را با ماژول بلوتوث جفت کنید. برای اینکار به یک پین کد نیاز دارید. پین ۱۲۳۴ را وارد کنید و OK را بزنید.

تنظیمات ریموت لوازم خانگی تمام است و می توانید استفاده از آن را شروع کنید. این تنظیمات مختص بار اول استفاده از برنامه است و لازم نیست هربار آنها را تکرار کنید. همانطور که در تصاویر بالا می بینید، رابط کاربری برنامه چهار دکمه ON/OFF دارد که برای چهار لوازم خانگی مختلف استفاده می شوند. بعد از وصل کردن گوشی و مدار به یکدیگر از طریق بلوتوث، LED نشانگر اتصال مدار هم روشن می شود و تا وقتی اتصال برقرار باشد، روشن می ماند.

ریموت لوازم خانگی آماده است

در ویدیوی بالا می توانید طرز کار ریموت لوازم خانگی را ببینید. اگر ساخت ریموت لوازم خانگی را امتحان کردید، تجربیات تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!
عنوان مطلب
گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!
توضیح کوتاه
بدون اینکه از جایتان بلند شوید، لوازم خانگی را روشن و خاموش کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : کتابخانه چوبی مناسب اتاق کودک بسازید... پیدا کردن کتابخانه برای اتاق کودک کار ساده ای نیست. در این ساختنی طرز ساخت یک کتابخانه چوبی کوچک را یاد می گیرید که برای اتاق کودک بسیار مناسب است و س...
آموزش ساخت مشعل رزینی در جنگل با شیره درخت کاج!... در این ساختنی یک روش ساخت مشعل را یاد می گیرید که برای شرایط اضطراری طراحی شده و فقط به یک چاقو و کبریت نیاز دارد. سایر وسایل مورد نیاز برای یان مشعل ...
دستور تهیه : بدون کره و ثعلب بستنی وانیلی درست کنید... در این ساختنی دستور تهیه یک نوع بستنی وانیلی را یاد می گیرید که بدون کره و ثعلب را یاد می گیرید که نیاز به دستگاه بستنی ساز هم ندارد. برای تهیه این بس...
با وسایل دور ریختنی زیرلیوانی های زیبا بسازید... باورش سخت است اما این زیرلیوانی های بادوام و شیک کاملاً از قوطی های دور ریختنی و کاغذ دیواری ساخته شده اند. در این ساختنی می توانید آموزش ساخت این زیر...
کول پد بسازید و با خنک نگه داشتن لپتاپ خود، عمرش را بیشتر کنید!... اگر لپ تاپ تان داغ می کند و به یک کول پد نیاز دارید، چرا خودتان یکی نمی سازید؟ هزینه ساخت کول پد از خریدش کمتر می شود و می توانید آن را مطابق نیازهایت...
با قطعات ساده و ارزان منبع تغذیه رگوله شده بسازید... اگر اهل ساخت پروژه ها و مدارات الکترونیکی باشید، منبع تغذیه رگوله شده (منبع تغذیه تنظیم شده) یکی از ابزار اصلی کارتان است. اما برای خرید یک منبع تغذیه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش کنترل LED

آموزش کنترل LED با استفاده از میکروکنترلر AVR (سه پروژه ساده با LED)

این ساختنی یک گام دیگر در یادگیری بیشتر در مورد میکروکنترلر AVR است. ساختنی سه …

پاسخ دهید