خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!

گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!

ریموت لوازم خانگی و پریز هوشمند یکی از کاربردترین تجهیزات خانه هوشمند است که موارد استفاده زیادی دارد. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ریموت کنترل هوشمند را یاد گرفته اید. اما در این پست یاد می گیرید چطور گوشی هوشمند را تبدیل به ریموت لوازم خانگی کنید. با استفاده از این ریموت، می توانید هر جای خانه و در هر حالتی که هستید لوازم خانگی را روشن و خاموش کنید.

ریموت لوازم خانگی بسازید
ریموت لوازم خانگی بسازید

استفاده از گوشی هوشمند به عنوان ریموت لوازم خانگی مزایای زیادی دارد. بیشتر ما حتی در خانه هم گوشی را کنار خود نگه می داریم و به این ترتیب همیشه ریموت تلویزیون، کولر، سیستم روشنایی و … همه در جیب تان خواهد بود. علاوه براین همه اعضای خانواده یک گوشی – یا همان ریموت – در جیبش دارد و دیگر لازم نیست دنبال ریموت بگردد.

طرز کار ریموت لوازم خانگی

این ریموت لوازم خانگی یک رابط بلوتوثی دارد که براحتی می تواند به صورت وایرلس با سایر دستگاه های بلوتوثی ارتباط برقرار کند. این پروژه دو بخش اصلی دارد:

  • گوشی هوشمند اندروید
  • رسیور بلوتوثی

رسیور بلوتوثی یک میکروکنترلر AVR است که داده ها را با استفاده از ماژول بلوتوث دریافت می کند و سپس رله هایی را فعال می کند که جریان AC اصلی را کنترل می کنند.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • برد AVR Dev 28 پین
  • برد LED هشت تایی
  • ماژول بلوتوث
  • سیم رابط تک پین ماده به ماده
  • پروگرامر AVR

تمام فایل های مورد نیاز برای ساخت این پروژه از جمله شماتیک، فایل hex و اپ اندروید را از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است).

در ساختنی بخوانید :  چطور از شیلد Particle برای بررسی دمای محیط خارجی استفاده کنیم؟

گام دوم: ماژول بلوتوث را به برد توسعه وصل کنید

نحوه اتصال ماژول بلوتوث به برد توسعه
نحوه اتصال ماژول بلوتوث به برد توسعه

ماژول بلوتوث هفت پین رابط دارد که دوتا از آنها پین های NC (یا غیرمتصل هستند). در جدول بالا می توانید نحوه اتصال ماژول بلوتوث به برد Dev را ببینید.

گام سوم: LEDهای نشانگر خروجی را وصل کنید

برای تست اولیه، از برد LED برای مشخص کردن وضعیت چهار بار AC را نشان می دهیم. بعد از تست موفقیت آمیز، می توانید LEDها را با رله یا ترایاک که واقعاً می توانند جریان AC لوازم خانگی را کنترل کنند جایگزین کنید. خروجی کنترل بار روی پین های PD7، PB0، PB1 و PB2 برد در دسترس هستند. نحوه اتصال برد LED به این پین ها هم در تصویر بالا نشان داده شده است.

به همین سادگی و فقط با دو ماژول، ریموت لوازم خانگی ساختید. با اضافه کردن دو LED bi-colour هم می توانید وضعیت سیستم را نشان بدهید. برای جزییات بیشتر درباره نحوه اتصال ماژول ها به یکدیگر و اتصال سیستم به جریان AC، شماتیک پروژه را ببینید.

بعد از کامل کردن مدار، فایل hex را با پروگرامر AVR روی برد بریزید.

گام چهارم: گوشی را به ریموت تبدیل کنید

بعد از ساخت مدار و فلش کردن MCU با فایل hex می توانید استفاده از ریموت را شروع کنید. مدار را با یک آداپتور تغذیه کنید. LED ابتدا نارنجی و سپس سبز می شود. این یعنی ماژول بلوتوث آماده سازی شده و بخوبی کار می کند. اگر LED بجای سبز به رنگ قرمز درآمد، یعنی ماژول بلوتوث یا مدار بخوبی متصل نشده اند.

در ساختنی بخوانید :  کاتر بطری شیشه ای بسازید و بطری‌های شیشه ای را بازیافت کنید

برنامه اندروید را روی گوشی نصب کنید. وقتی برنامه را برای اولین بار اجرا می کنید، از شما می خواهد آدرس mac ماژول بلوتوث را وارد کنید. این آدرس ۱۲ کاراکتر دارد و پشت ماژول بلوتوث پرینت شده است.

در مرحله دوم باید گوشی هوشمند را با ماژول بلوتوث جفت کنید. برای اینکار به یک پین کد نیاز دارید. پین ۱۲۳۴ را وارد کنید و OK را بزنید.

تنظیمات ریموت لوازم خانگی تمام است و می توانید استفاده از آن را شروع کنید. این تنظیمات مختص بار اول استفاده از برنامه است و لازم نیست هربار آنها را تکرار کنید. همانطور که در تصاویر بالا می بینید، رابط کاربری برنامه چهار دکمه ON/OFF دارد که برای چهار لوازم خانگی مختلف استفاده می شوند. بعد از وصل کردن گوشی و مدار به یکدیگر از طریق بلوتوث، LED نشانگر اتصال مدار هم روشن می شود و تا وقتی اتصال برقرار باشد، روشن می ماند.

ریموت لوازم خانگی آماده است

در ویدیوی بالا می توانید طرز کار ریموت لوازم خانگی را ببینید. اگر ساخت ریموت لوازم خانگی را امتحان کردید، تجربیات تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!
عنوان مطلب
گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!
توضیح کوتاه
بدون اینکه از جایتان بلند شوید، لوازم خانگی را روشن و خاموش کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با استیک چسب حرارتی چراغ رومیزی شیک بسازید... اگر اهل ساختنی باشید، احتمالاً خیلی از چسب حرارتی استفاده می‌کنید. این یعنی بین وسایل‌تان چندتایی استیک چسب حرارتی بدون استفاده پیدا می‌شود. در این سا...
آموزش ساخت : جعبه کادویی چراغ دار و چوبی بسازید... اگر همیشه دوست دارید هدیه های متفاوت بدهید حتماً انتخاب جعبه کادویی هم برایتان مهم است. در این ساختنی طرز ساخت یک جعبه کادویی چراغ دار را یاد می گیرید...
آموزش ساخت : یک مانیتور پرتابل بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک مانیتور پرتابل کوچک را یاد می گیرید. این مانیتور پرتابل که با باتری کار میکند برای دوربین های طراحی شده اما می توانید آن...
آموزش ساخت : برای موبایل تان دکمه کلیک بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دکمه کلیک ساده برای موبایل تان را یاد می گیرید که می توانید برای آن عملکردهای مختلف تعریف کنید. این گجت ساده اصلاً گران نیست...
با سیم مسی درختچه تزیینی چراغ دار بسازید... اگر دوست دارید اتاق نشمین را با وسایل خاص و متفاوت تزیین کنید، حتماً از این درختچه تزیینی خوشتان خواهد آمد. این درختچه با سیم های مسی ساخته می شود و ر...
با وسایل دوریختنی یک کاردستی قلک کوچک و بامزه بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت یک کاردستی قلک را آماده کرده ایم که روش خوبی برای سرگرم کردن بچه ها در تابستان است. ساخت این کاردستی بسیار ساده است و بچه ها ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

کنترل تلویزیون اندرویدی با قابلیت تشخیص گفتار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت گجتی را یاد می گیرید که می تواند هر گوشی …

پاسخ دهید