خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت مدار کاغذی ساده با باتری و LED

آموزش ساخت مدار کاغذی ساده با باتری و LED

قبلاً در آموزش ساخت مدار LED با جعبه پیتزا را در ساختنی یاد گرفته اید. در این پست هم طرز ساخت یک مدار بدون لحیم دیگر را یاد می گیرید. این مدار کاغذی هم یک نوع مدار LED است که از یک باتری سکه ای و LED ساخته می شود. این کاردستی برای آشنا کردن کودکان با الکترونیک بسیار مناسب است. با ساختنی همراه باشید.

مدار کاغذی LED بسازید
مدار کاغذی LED بسازید

با اضافه کردن قطعات بیشتر به مدار کاغذی می توانید کارایی و قابلیت های آن را بیشتر کنید. بهتر است قبل از ساخت مدار کاغذی راهنمای استفاده از LED در پروژه های الکترونیکی را بخوانید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • کاغذ مدار – الگوی مدار کاغذی را از لینک زیر دانلود و پرینت کنید.
  • چسب فویل مسی – اگر فویل چسب رسانا داشته باشد، بهتر است.
  • باتری سکه ای
  • LED پنج میلیمتری یا سایزهای دیگر
  • گیره کاغذ کوچک
  • چسب نواری

طراحی مدار کاغذی با سوئیچ و بدون سوئیچ از لینک زیر قابل دریافت است (رمز فایل saakhtani.ir است).

گام دوم: چسب مسی را آماده کنید

چسب مسی را آماده کنید
چسب مسی را آماده کنید

فویل مسی را از کاغذ سفید پشتش جدا کنید. اگر کاغذ از فویل جدا نشد، انگشت تان را سر فویل بمالید یا سر فویل را چندبار به جلو و عقب خم کنید.

حواستان باشد در حین جدا کردن کاغذ از پست فویل مسی، نوار به خودش نچسبد.

گام سوم: جای باتری را آماده کنید

چسب مسی اول را بچسبانید
چسب مسی اول را بچسبانید

ساخت مدار کاغذی را با چسباندن چسب فلزی به یکی از دایره های باتری روی کاغذ مدار بچسبانید. چسباندن را درست قبل از گوشه کاغذ یا جای LED متوقف کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک راکت لانچر کوچک بسازید

گام چهارم: گوشه را خم کنید

برای ایجاد گوشه، ابتدا چسب مسی را خلاف جهت گردش گوشه تا کنید. یعنی اگر باید نوار را به سمت چپ بچرخانید، آن را به سمت راست خم می کنید (به تصاویر دقت کنید). سپس نوار را در جهت گردش بچرخانید. به این ترتیب می توانید با همان چسب مسی، ساخت مدار را ادامه بدهید.

گام پنجم: دو چسب مسی را بهم بچسبانید

برای چسباندن دو چسب مسی به یکدیگر، نمی توانید فقط سر آنها را روی هم بچسبانید (البته اگر نوار مسی چسب رسانا داشته باشد، اینکار اشکالی ندارد). چسب نوار مسی رسانا نیست و چسباندن نوارها روی یکدیگر، مدار را می شکند.

بجای اینکار، چسب را به عقب برگردانید و آن را روی خودش بچسبانید (به تصویر اول دقت کنید). به این ترتیب هر دو طرف سر نوار مسی، رسانا می شوند. حالا این سر چسب مسی را روی سر نواری که هنوز چسب دارد، بگذارید و روی اتصال را با چسب نواری بپوشانید (به تصویر دوم و سوم دقت کنید).

گام ششم: از سر دیگر باتری شروع کنید

چسب مسی طرف دیگر باتری را بچسبانید
چسب مسی طرف دیگر باتری را بچسبانید

حالا یک نوار چسب مسی سر دیگر محل اتصال باتری بچسبانید. چسباندن نوار را درست قبل از گوشه یا جای LED متوقف کنید.

گام هفتم: باتری را وصل کنید

باتری یک سر مثبت و یک سر منفی دارد. باتری های سکه ای مثل بقیه باتری ها در طرف مثبت علامت + و در طرف منفی علامت – دارند. باتری را طوری روی مدار کاغذی بگذارید که طرف منفی روی دایره منفی روی قرار بگیرد. طرف مثبت هم باید رو به بالا باشد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : پادری چوبی بسازید

کاغذ مدار را از روی خط چین تا کنید و با گیره کاغذ باتری را سرجایش نگه دارید (تصویر دوم).

گام هشتم: LED را اضافه کنید

در محل اضافه کردن LED بین چسب مسی کمی فضای خالی در نظر بگیرید. اگر چسب مسی یک طرف باتری با چسب مسی طرف دیگر باتری تماس داشته باشد، مدار کاغذی کوتاه می شود و کار نخواهد کرد.

LED یک پایه سیمی کوتاه و یک پایه سیمی بلند دارد. پایه بلند مثبت و پایه کوتاه منفی است. اضافه کردن LED را با خم کردن پایه ها به سمت بیرون شروع کنید. سپس LED را طوری سرجایش قرار بدهید که پایه هایش با دو سر چسب مسی تماس داشته باشد. حالا اگر دو پایه باتری را با انگشت هایتان روی چسب های مسی فشار بدهید، LED باید روشن بشود. اگر LED روشن نشد، دنبال اشکال در موارد زیر بگردید:

  • مطمئن شوید روی مثبت باتری رو به مسیر مثبت چسب مسی است (که با علامت + مشخص شده است). باتری را بچرخانید و ببینید LED روشن می شود یا نه. مدار کاغذی را با یک باتری جدید تست کنید چون ممکن است باتری شارژ نداشته باشد.
  • چسب مسی را صاف کنید؛ بویژه در محل هایی که دو تکه چسب را بهم چسبانده اید. برای اینکار از ناخن یا لبه قیچی استفاده کنید. چسب مسی باید تا حد ممکن صاف باشد.
  • LED را طوری بچرخانید که پایه مخالف رو به بالا باشد. هنگام تست LED، پایه ها را محکم روی چسب مسی فشار بدهید. برای اطمینان بیشتر هم مدار را با یک LED جدید تست کنید.
در ساختنی بخوانید :  با کمترین هزینه پنل LED سقفی بزرگ و قابل کنترل بسازید

اگر LED روشن شد، آن را سرجایش نگه دارید و هر دو پایه را با چسب نواری روی چسب مسی بچسبانید.

مدار کاغذی آماده است

هربار که باتری را به کاغذ گیره کنید، LED روشن خواهد شد. می توانید با اضافه کردن سوئیچ، آی سی، فن و سایر قطعات الکترونیکی کارایی مدار کاغذی را بیشتر کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت مدار کاغذی ساده با باتری و LED
عنوان مطلب
آموزش ساخت مدار کاغذی ساده با باتری و LED
توضیح کوتاه
یک مدار ساده که برای ساخته شدن توسط کودکان طراحی شده است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

برای رزبری پای کانکتور HDD با پورت USB و منبع تغذیه بسازید... فضای ذخیره سازی رزبری پای برای بسیاری از پروژه های رزبری پای کافی نیست. در این ساختنی یک راهکار ساده و ارزان برای این مشکل ارائه می کنیم. یک کانکتور H...
دستور تهیه : سس کارامل خانگی درست کنید اگر اهل شیرینی پزی باشید، حتماً برای خرید سس کارامل خیلی هزینه می کنید. در این پست دستور تهیه سس کارامل خانگی را می خوانید تا بتوانید کمتر هزینه کنید ...
حباب یخ زده درست کنید و عکس های زیبای زمستانی بگیرید... در این ساختنی ساده ترین روش برای درست کردن حباب یخ زده را یاد می گیرید. درست کردن حباب یخ زده هم سرگرمی جالبی است و هم می تواند سوژه بسیار خوبی برای ع...
پارچه ابریشمی را داخل مایکروویو رنگ کنید!... پارچه ابریشمی ساده و بی رنگ در همه خانه ها پیدا میشود. اگر اهل ساختنی و کاردستی باشید، احتمالاً زیاد از این پارچه های ابریشمی استفاده می کنید. در این ...
جاقلمی چوبی و دو طبقه مخصوص مداد شمعی بسازید... اگر اهل نقاشی باشید، حتماً می دانید تمیز و مرتب نگه داشتن مداد شمعی چقدر سخت است. مداد شمعی را نمی شود مثل ماژیک یا مدادرنگی داخل یک جاقلمی یا جامدادی...
ساخت چراغ سقفی شیک و زیبا با طناب و بطری نوشابه!... شاید ایده ساخت چراغ سقفی با بطری نوشابه خیلی برایتان جالب نباشد اما تصاویر زیر می توانند نظرتان را عوض کنند. این چراغ ها واقعاً قشنگ هستند و اگر هزینه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید