خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت مدار کاغذی ساده با باتری و LED

آموزش ساخت مدار کاغذی ساده با باتری و LED

قبلاً در آموزش ساخت مدار LED با جعبه پیتزا را در ساختنی یاد گرفته اید. در این پست هم طرز ساخت یک مدار بدون لحیم دیگر را یاد می گیرید. این مدار کاغذی هم یک نوع مدار LED است که از یک باتری سکه ای و LED ساخته می شود. این کاردستی برای آشنا کردن کودکان با الکترونیک بسیار مناسب است. با ساختنی همراه باشید.

مدار کاغذی LED بسازید
مدار کاغذی LED بسازید

با اضافه کردن قطعات بیشتر به مدار کاغذی می توانید کارایی و قابلیت های آن را بیشتر کنید. بهتر است قبل از ساخت مدار کاغذی راهنمای استفاده از LED در پروژه های الکترونیکی را بخوانید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • کاغذ مدار – الگوی مدار کاغذی را از لینک زیر دانلود و پرینت کنید.
  • چسب فویل مسی – اگر فویل چسب رسانا داشته باشد، بهتر است.
  • باتری سکه ای
  • LED پنج میلیمتری یا سایزهای دیگر
  • گیره کاغذ کوچک
  • چسب نواری

طراحی مدار کاغذی با سوئیچ و بدون سوئیچ از لینک زیر قابل دریافت است (رمز فایل saakhtani.ir است).

گام دوم: چسب مسی را آماده کنید

چسب مسی را آماده کنید
چسب مسی را آماده کنید

فویل مسی را از کاغذ سفید پشتش جدا کنید. اگر کاغذ از فویل جدا نشد، انگشت تان را سر فویل بمالید یا سر فویل را چندبار به جلو و عقب خم کنید.

حواستان باشد در حین جدا کردن کاغذ از پست فویل مسی، نوار به خودش نچسبد.

گام سوم: جای باتری را آماده کنید

چسب مسی اول را بچسبانید
چسب مسی اول را بچسبانید

ساخت مدار کاغذی را با چسباندن چسب فلزی به یکی از دایره های باتری روی کاغذ مدار بچسبانید. چسباندن را درست قبل از گوشه کاغذ یا جای LED متوقف کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت درایور موتور براشلس با آی سی DRV10866

گام چهارم: گوشه را خم کنید

برای ایجاد گوشه، ابتدا چسب مسی را خلاف جهت گردش گوشه تا کنید. یعنی اگر باید نوار را به سمت چپ بچرخانید، آن را به سمت راست خم می کنید (به تصاویر دقت کنید). سپس نوار را در جهت گردش بچرخانید. به این ترتیب می توانید با همان چسب مسی، ساخت مدار را ادامه بدهید.

گام پنجم: دو چسب مسی را بهم بچسبانید

برای چسباندن دو چسب مسی به یکدیگر، نمی توانید فقط سر آنها را روی هم بچسبانید (البته اگر نوار مسی چسب رسانا داشته باشد، اینکار اشکالی ندارد). چسب نوار مسی رسانا نیست و چسباندن نوارها روی یکدیگر، مدار را می شکند.

بجای اینکار، چسب را به عقب برگردانید و آن را روی خودش بچسبانید (به تصویر اول دقت کنید). به این ترتیب هر دو طرف سر نوار مسی، رسانا می شوند. حالا این سر چسب مسی را روی سر نواری که هنوز چسب دارد، بگذارید و روی اتصال را با چسب نواری بپوشانید (به تصویر دوم و سوم دقت کنید).

گام ششم: از سر دیگر باتری شروع کنید

چسب مسی طرف دیگر باتری را بچسبانید
چسب مسی طرف دیگر باتری را بچسبانید

حالا یک نوار چسب مسی سر دیگر محل اتصال باتری بچسبانید. چسباندن نوار را درست قبل از گوشه یا جای LED متوقف کنید.

گام هفتم: باتری را وصل کنید

باتری یک سر مثبت و یک سر منفی دارد. باتری های سکه ای مثل بقیه باتری ها در طرف مثبت علامت + و در طرف منفی علامت – دارند. باتری را طوری روی مدار کاغذی بگذارید که طرف منفی روی دایره منفی روی قرار بگیرد. طرف مثبت هم باید رو به بالا باشد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : دستگاه جوجه کشی بسازید [Arduino]

کاغذ مدار را از روی خط چین تا کنید و با گیره کاغذ باتری را سرجایش نگه دارید (تصویر دوم).

گام هشتم: LED را اضافه کنید

در محل اضافه کردن LED بین چسب مسی کمی فضای خالی در نظر بگیرید. اگر چسب مسی یک طرف باتری با چسب مسی طرف دیگر باتری تماس داشته باشد، مدار کاغذی کوتاه می شود و کار نخواهد کرد.

LED یک پایه سیمی کوتاه و یک پایه سیمی بلند دارد. پایه بلند مثبت و پایه کوتاه منفی است. اضافه کردن LED را با خم کردن پایه ها به سمت بیرون شروع کنید. سپس LED را طوری سرجایش قرار بدهید که پایه هایش با دو سر چسب مسی تماس داشته باشد. حالا اگر دو پایه باتری را با انگشت هایتان روی چسب های مسی فشار بدهید، LED باید روشن بشود. اگر LED روشن نشد، دنبال اشکال در موارد زیر بگردید:

  • مطمئن شوید روی مثبت باتری رو به مسیر مثبت چسب مسی است (که با علامت + مشخص شده است). باتری را بچرخانید و ببینید LED روشن می شود یا نه. مدار کاغذی را با یک باتری جدید تست کنید چون ممکن است باتری شارژ نداشته باشد.
  • چسب مسی را صاف کنید؛ بویژه در محل هایی که دو تکه چسب را بهم چسبانده اید. برای اینکار از ناخن یا لبه قیچی استفاده کنید. چسب مسی باید تا حد ممکن صاف باشد.
  • LED را طوری بچرخانید که پایه مخالف رو به بالا باشد. هنگام تست LED، پایه ها را محکم روی چسب مسی فشار بدهید. برای اطمینان بیشتر هم مدار را با یک LED جدید تست کنید.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: دستکش راهنمای رانندگی بسازید

اگر LED روشن شد، آن را سرجایش نگه دارید و هر دو پایه را با چسب نواری روی چسب مسی بچسبانید.

مدار کاغذی آماده است

هربار که باتری را به کاغذ گیره کنید، LED روشن خواهد شد. می توانید با اضافه کردن سوئیچ، آی سی، فن و سایر قطعات الکترونیکی کارایی مدار کاغذی را بیشتر کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت مدار کاغذی ساده با باتری و LED
عنوان مطلب
آموزش ساخت مدار کاغذی ساده با باتری و LED
توضیح کوتاه
یک مدار ساده که برای ساخته شدن توسط کودکان طراحی شده است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت دومینوی چوبی سایز بزرگ با پالت چوبی... در این ساختنی آموزش ساخت دومینوی چوبی را یاد می گیرید. البته نه دومینوی عادی بلکه دومینوی بزرگ و خیلی بزرگ! این دومینوی چوبی با پالت چوبی ساخته می شود...
آموزش ساخت : جاشمعی چوبی بسازید این جاشمعی چوبی وقتی با شمعی پر میشود، نمای خیلی زیبایی پر میکند و نور را خیلی قشنگ پخش میکند. این جاشمعی را می توانید بزرگتر یا کوچکتر درست کنید یا ا...
آموزش ساخت : قاب آینه موزاییکی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک قاب آینه موزاییکی را می آموزید که با تکه های کاشی ساخته می شود. این قاب را می توانید در اندازه ها و طرح های مختلف بسازید...
آموزش ساخت : برد آردوینو بسازید اگر اهل پروژه های آردوینو هستید یا در ساختنی های الکترونیکی تان زیاد از برد آردوینو استفاده می کنید، این ساختنی را از دست ندهید. با کمک این ساختنی خود...
با دستگاه CNC میز عسلی کوچک و شیک بسازید ساخت میز و سایر وسایل خانگی با دستگاه برش لیزری CNC بسیار جالب است. شاید شما کارگاه نجاری نداشته باشید و نتوانید خودتان میز بسازید اما می توانید با ای...
پرینتر سه بعدی حرفه ای و کامل بسازید – قسمت اول... در این پست ساختنی طرز ساخت یک پرینتر سه بعدی ارزان را می آموزید. سعی کرده ایم در این پست مبنا را بر حداقل ها بگذاریم تا افراد بیشتری امکان ساخت پرینتر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

عکس های محبوب تان را به نقاشی سه بعدی تبدیل کنید

بعد از آموزش ساخت تابلوی سه بعدی، در این ساختنی آموزش ساخت نقاشی سه بعدی …

پاسخ دهید