خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت دوربین رزبری پای و نوشتن کد پایتون برای آن

آموزش ساخت دوربین رزبری پای و نوشتن کد پایتون برای آن

قبلاً ساخت دوربین دیجیتال کاری بود که نیاز به آشنایی زیاد با عکاسی و قطعات الکترونیک گران قیمت داشت. اما امروزه با یک رزبری پای، برد دوربین و کمی کد پایتون می شود یک دوربین دیجیتال ساخت. در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک دوربین رزبری پای یا Pi Camera بسازید.

دوربین رزبری پای بسازید
دوربین رزبری پای بسازید

برای ساخت دوربین رزبری پای باید با رزبری پای و کدنویسی به زبان پایتون آشنا باشید. البته ما کدها را در اختیارتان قرار می دهیم اما اگر با زبان پایتون آشنا باشید، می توانید آنها را مطابق نیازتان بهینه سازی کنید یا دوربین رزبری پای را به پروژه های دیگر متصل کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • رزبری پای – همه مدل های B، B+، Pi2 یا Pi3 قابل استفاده هستند.
  • برد دوربین رزبری پای ۸ مگاپیکسلی – نسخه دوم
  • پایه دوربین رزبری پای قابل تنظیم
  • کیت تلسکوپ اسباب بازی
  • سه پایه
  • گیره لحیم کاری

در دیاگرام بلوکی بالا می توانید قطعات اصلی دوربین رزبری پای را ببینید.

گام دوم: پیکربندی دوربین رزبری پای

برای اینکه بتوانید از رزبری پای برای عکس برداری استفاده کنید، باید قابلیت تصویربرداری (imaging) آن را فعال کنید. خوشبختانه می شود از ابزار پیکربندی کامپیوتر (configuration tool) برای فعال سازی قابلیت های مختلف رزبری پای استفاده کرد.

برای دسترسی به ابزار پیکربندی رزبری پای، یک پنجره LXTerminal باز کنید و فرمان لینوکس زیر را بعد از پرومپت $ تایپ کنید:

در تصویر اول می توانید پنجره باز شده بعد از اجرای این فرمان را ببینید.

بعد از تایپ فرمان ابزار پیکربندی و زدن دکمه اینتر، یک پنجره جدید روی نمایشگر کامپیوتر باز می شود (تصویر دوم). با استفاده از کلیدهای جهت کیبورد گزینه Enable Camera را در این پنجره انتخاب کنید. سپس گزینه enable را بزنید تا قابلیت عکس برداری فعال بشود.

در نهایت و برای ذخیره قابلیت جدید باید رزبری پای را ریبوت کنید. حالا رزبری پای برای اتصال برد دوربین آماده است و می توانید ساخت دوربین را شروع کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ساعت باینری بسیار دقیق با آردوینو [Arduino]

گام سوم: دوربین را بسازید

حالا که قابلیت تصویربرداری را روی برد رزبری پای فعال کرده اید، باید ماژول دوربین را به آن وصل کنید. اتصال این ماژول به رزبری پای بسیار ساده است و دانش و مهارت زیادی نمی خواهد.

روی رزبری پای دو کانکتور وجود دارد: یکی برای LCD و یکی برای ماژول دوربین. باید کابل ربانی صاف ماژول دوربین را داخل کانکتوری که با علامت CSI مشخص شده، قرار بدهید (تصویر اول).

بعد از اتصال ماژول دوربین به رزبری پای، باید اتصالات الکتریکی دستگاه را تست کنید. فرمان لینوکس زیر را در پنجره LXTerminal تایپ کنید تا یک عکس آزمایشی گرفته بشود:

این عکس با نام image.jpg در دایرکتوری رزبری پای ذخیره خواهد شد. در تصویر دوم می توانید عکس آزمایشی دوربین ما را ببینید.

اگر عکس آزمایشی در دایرکتوری رزبری پای ذخیره شده، می توانید به کارتان ادامه بدهید. در غیر این صورت باید کابل ربانی را چک کنید و یکبار دیگر تست را انجام بدهید.

برای بهبود نحوه اتصال ماژول دوربین به رزبری پای، دوربین باید به یک پایه وصل بشود. در تصویر سوم می توانید یک نوع پایه آماده مخصوص ماژول دوربین رزبری پای را ببینید. این پایه ها معمولاً همراه بردهای دوربین فروخته می شوند. اگر نتوانستید این پایه را پیدا کنید، باید یک نمونه با کارایی مشابه پیدا کنید.

برای اتصال دوربین به پایه از چهار بست استفاده می شود. برای تغییر زاویه دوربین رزبری پای کافی است از شیارهای دیگر پایه استفاده کنید.

مرحله بعد ساخت دوربین با رزبری پای، اتصال ماژول دوربین و پایه به یک سه پایه یا هر نوع ساختار نگه دارنده دیگر است. می توانید بجای سه پایه از هر چیزی مثل گیره لحیم کاری استفاده کنید. در تصاویر بالا می بینید که چطور دوربین را به گیره لحیم کاری وصل کردیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : برای موبایل تان لنز ماکرو بسازید

بعد از نصب دوربین روی سه پایه، با فرمان لینوکس زیر یک عکس آزمایشی دیگر بگیرید تا مطمئن شوید دوربین هنوز کار می کند:

برای بهبود کارایی و ظاهر دوربین رزبری پای آن را داخل یک کیت تلسکوپ قرار می دهیم. اینکار ضرورتی ندارد اما از ماژول دوربین در برابر آسیب های احتمالی مراقبت می کند. دقت کنید که در این آموزش از کیت تلسکوپ فقط به عنوان بدنه استفاده می شود. اگر می خواهید قابلیت بزرگنمایی را به دوربین اضافه کنید، باید دوربین را نسبت به فاصله کانونی تلسکوپ تنظیم کنید.

می توانید در تصویر پنجم طراحی دوربین رزبری پای داخل کیت تلسکوپ را ببینید. با کمک این تصویر، می توانید دوربین را داخل بدنه تلسکوپ قرار بدهید. ماژول را تا حد امکان نزدیک به لنز تلسکوپ بگذارید. تصویر ششم نحوه قرار گرفتن ماژول در کیت تلسکوپ را نشان می دهد.

بعد از قرار دادن ماژول دوربین داخل کیت تلسکوپ، از یک سه پایه یا گیره لحیم کاری به عنوان پایه استفاده کنید تا تنظیم جهت دوربین راحت تر بشود. برای اینکه بتوانید کیت تلسکوپ را هم به پایه وصل کنید، احتمالاً باید چند تغییر کوچک در نحوه اتصال ایجاد کنید.

قسمت سخت افزاری دوربین رزبری پای آماده است و باید کدهای پایتون را بنویسید.

گام چهارم: کدهای پایتون را آپلود کنید

اگرچه این دوربین فقط با فرکان raspistill هم میتواند تصاویر خوبی ضبط کند، ساخت یک اسکریپت دوربین کوچک با زبان پایتون کارایی آن را بهبود می بخشد. قبل از نوشتن اسکریپت دوربین، باید کتابخانه picamera را روی رزبری پای نصب کنید. پس گام اول برای اضافه کردن کتابخانه picamera، دریافت آپدیت Raspbian از طریق فرمان زیر است:

بعد از کامل شدن آپدیت، از فرمان زیر برای نصب کتابخانه picamera استفاده کنید:

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ویدیو پروژکتور مخصوص موبایل بسازید

بعد از چند دقیقه فرایند نصب تمام می شود و می توانید اسکریپت دوربین رزبری پای را با پایتون بنویسید. نوشتن کدها بسیار ساده است و به روش زیر انجام می شود:

  1. ادیتور LXTerminal را با تایپ فرمان sudo nano بعد از پرومپت $ باز کنید.
  2. کدهای زیر را تایپ کنید و فایل را با نام sim_camera.py ذخیره کنید.

حالا کدهای دوربین رزبری پای هم آماده است و می توانید دوربین را تست کنید. یک شی جلوی دروبین بگذارید و فرمان زیر را در پنجره LXTerminal تایپ کنید:

بلافاصله می توانید عکسی که دوربین گرفته را روی نمایشگر ببینید. این عکس با نام foo.jpg در دایرکتوری رزبری پای هم ذخیره می شود. تصویر آخر گالری بالا، عکس آزمایشی دوربین رزبری پای ماست.

دوربین رزبری پای آماده است

در ویدیوی بالا می توانید طرز کار دوربین را ببینید. همانطور که دیدید ساخت دوربین با این روش بسیار ساده است و حتی بدون مهارت کدنویسی هم ممکن است. پس دست بکار شوید و یک دوربین رزبری پای بسازید و نتیجه را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
 آموزش ساخت دوربین رزبری پای و نوشتن کد پایتون برای آن
عنوان مطلب
آموزش ساخت دوربین رزبری پای و نوشتن کد پایتون برای آن
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه و امکانات یک دوربین دیجیتال بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : دسر سیب سرخ شده درست کنید اگر تابحال سیب سرخ شده را امتحان کرده اید، یک دسر خوشمزه را از دست داده اید. این دسر را می توانید کنار غذای اصلی یا برای میان وعده سرو کنید. سیب سرخ ش...
آموزش ساخت : لوستر چوبی شیک و ارزان بسازید... اگر طرفدار لوازم خانگی هستید که ظاهر متفاوت وحتی غیرعادی دارند، احتمالاً از این لوستر چوبی خوشتان می آید. ساخت این لوستر بسیار ساده است و طراحیش طوری ...
قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید... گوشی های هوشمند قسمتی از زندگی روزمره ما هستند و بدون آنها خیلی از کارهایمان لنگ می‌ماند. اگر بخاطر مشکلات جسمی محدودیت حرکتی دارید و نمی توانید راحت ...
آموزش ساخت : جاشمعی کاغذی بسازید ساخت جاشمعی کاغذی بسیار ساده است و میتواند ایده خوبی برای کاردستی باشد. در این ساختنی یاد می گیرید که چطور با چند برگ کاغذ جاشمعی درست کنید. می توانید...
با پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساعت رومیزی چراغ دار بسازید... در این آموزش طرز ساخت یک ساعت رومیزی چراغ دار را یاد می گیرید. به سختی می توان گفت چیزی که در این پست ساختش را یاد می گیرید، ساعت رومیزی چراغ دار است ...
با ترکیب سیمان و چوب چراغ مطالعه شیک و متفاوت بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع چراغ مطالعه را یاد گرفته اید. در این ساختنی هم می خواهیم آموزش ساخت یک مدل دیگر را بهتان یاد بدهیم که با ترکیب متفاوتی ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

راهنمای کامل و گام به گام پیکربندی رزبری پای برای مبتدی ها

رزبری پای فوق العاده است؛ یک کامپیوتر واقعی است، ارزان است، به انواع قطعات الکترونیکی …

پاسخ دهید