خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت دوربین رزبری پای و نوشتن کد پایتون برای آن

آموزش ساخت دوربین رزبری پای و نوشتن کد پایتون برای آن

قبلاً ساخت دوربین دیجیتال کاری بود که نیاز به آشنایی زیاد با عکاسی و قطعات الکترونیک گران قیمت داشت. اما امروزه با یک رزبری پای، برد دوربین و کمی کد پایتون می شود یک دوربین دیجیتال ساخت. در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک دوربین رزبری پای یا Pi Camera بسازید.

دوربین رزبری پای بسازید
دوربین رزبری پای بسازید

برای ساخت دوربین رزبری پای باید با رزبری پای و کدنویسی به زبان پایتون آشنا باشید. البته ما کدها را در اختیارتان قرار می دهیم اما اگر با زبان پایتون آشنا باشید، می توانید آنها را مطابق نیازتان بهینه سازی کنید یا دوربین رزبری پای را به پروژه های دیگر متصل کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • رزبری پای – همه مدل های B، B+، Pi2 یا Pi3 قابل استفاده هستند.
  • برد دوربین رزبری پای ۸ مگاپیکسلی – نسخه دوم
  • پایه دوربین رزبری پای قابل تنظیم
  • کیت تلسکوپ اسباب بازی
  • سه پایه
  • گیره لحیم کاری

در دیاگرام بلوکی بالا می توانید قطعات اصلی دوربین رزبری پای را ببینید.

گام دوم: پیکربندی دوربین رزبری پای

برای اینکه بتوانید از رزبری پای برای عکس برداری استفاده کنید، باید قابلیت تصویربرداری (imaging) آن را فعال کنید. خوشبختانه می شود از ابزار پیکربندی کامپیوتر (configuration tool) برای فعال سازی قابلیت های مختلف رزبری پای استفاده کرد.

برای دسترسی به ابزار پیکربندی رزبری پای، یک پنجره LXTerminal باز کنید و فرمان لینوکس زیر را بعد از پرومپت $ تایپ کنید:

در تصویر اول می توانید پنجره باز شده بعد از اجرای این فرمان را ببینید.

بعد از تایپ فرمان ابزار پیکربندی و زدن دکمه اینتر، یک پنجره جدید روی نمایشگر کامپیوتر باز می شود (تصویر دوم). با استفاده از کلیدهای جهت کیبورد گزینه Enable Camera را در این پنجره انتخاب کنید. سپس گزینه enable را بزنید تا قابلیت عکس برداری فعال بشود.

در ساختنی بخوانید :  سگک کمربند با عکس و طراحی مورد علاقه تان بسازید

در نهایت و برای ذخیره قابلیت جدید باید رزبری پای را ریبوت کنید. حالا رزبری پای برای اتصال برد دوربین آماده است و می توانید ساخت دوربین را شروع کنید.

گام سوم: دوربین را بسازید

حالا که قابلیت تصویربرداری را روی برد رزبری پای فعال کرده اید، باید ماژول دوربین را به آن وصل کنید. اتصال این ماژول به رزبری پای بسیار ساده است و دانش و مهارت زیادی نمی خواهد.

روی رزبری پای دو کانکتور وجود دارد: یکی برای LCD و یکی برای ماژول دوربین. باید کابل ربانی صاف ماژول دوربین را داخل کانکتوری که با علامت CSI مشخص شده، قرار بدهید (تصویر اول).

بعد از اتصال ماژول دوربین به رزبری پای، باید اتصالات الکتریکی دستگاه را تست کنید. فرمان لینوکس زیر را در پنجره LXTerminal تایپ کنید تا یک عکس آزمایشی گرفته بشود:

این عکس با نام image.jpg در دایرکتوری رزبری پای ذخیره خواهد شد. در تصویر دوم می توانید عکس آزمایشی دوربین ما را ببینید.

اگر عکس آزمایشی در دایرکتوری رزبری پای ذخیره شده، می توانید به کارتان ادامه بدهید. در غیر این صورت باید کابل ربانی را چک کنید و یکبار دیگر تست را انجام بدهید.

برای بهبود نحوه اتصال ماژول دوربین به رزبری پای، دوربین باید به یک پایه وصل بشود. در تصویر سوم می توانید یک نوع پایه آماده مخصوص ماژول دوربین رزبری پای را ببینید. این پایه ها معمولاً همراه بردهای دوربین فروخته می شوند. اگر نتوانستید این پایه را پیدا کنید، باید یک نمونه با کارایی مشابه پیدا کنید.

برای اتصال دوربین به پایه از چهار بست استفاده می شود. برای تغییر زاویه دوربین رزبری پای کافی است از شیارهای دیگر پایه استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو مدار ژنراتور موج سینوسی بسازید

مرحله بعد ساخت دوربین با رزبری پای، اتصال ماژول دوربین و پایه به یک سه پایه یا هر نوع ساختار نگه دارنده دیگر است. می توانید بجای سه پایه از هر چیزی مثل گیره لحیم کاری استفاده کنید. در تصاویر بالا می بینید که چطور دوربین را به گیره لحیم کاری وصل کردیم.

بعد از نصب دوربین روی سه پایه، با فرمان لینوکس زیر یک عکس آزمایشی دیگر بگیرید تا مطمئن شوید دوربین هنوز کار می کند:

برای بهبود کارایی و ظاهر دوربین رزبری پای آن را داخل یک کیت تلسکوپ قرار می دهیم. اینکار ضرورتی ندارد اما از ماژول دوربین در برابر آسیب های احتمالی مراقبت می کند. دقت کنید که در این آموزش از کیت تلسکوپ فقط به عنوان بدنه استفاده می شود. اگر می خواهید قابلیت بزرگنمایی را به دوربین اضافه کنید، باید دوربین را نسبت به فاصله کانونی تلسکوپ تنظیم کنید.

می توانید در تصویر پنجم طراحی دوربین رزبری پای داخل کیت تلسکوپ را ببینید. با کمک این تصویر، می توانید دوربین را داخل بدنه تلسکوپ قرار بدهید. ماژول را تا حد امکان نزدیک به لنز تلسکوپ بگذارید. تصویر ششم نحوه قرار گرفتن ماژول در کیت تلسکوپ را نشان می دهد.

بعد از قرار دادن ماژول دوربین داخل کیت تلسکوپ، از یک سه پایه یا گیره لحیم کاری به عنوان پایه استفاده کنید تا تنظیم جهت دوربین راحت تر بشود. برای اینکه بتوانید کیت تلسکوپ را هم به پایه وصل کنید، احتمالاً باید چند تغییر کوچک در نحوه اتصال ایجاد کنید.

قسمت سخت افزاری دوربین رزبری پای آماده است و باید کدهای پایتون را بنویسید.

گام چهارم: کدهای پایتون را آپلود کنید

اگرچه این دوربین فقط با فرکان raspistill هم میتواند تصاویر خوبی ضبط کند، ساخت یک اسکریپت دوربین کوچک با زبان پایتون کارایی آن را بهبود می بخشد. قبل از نوشتن اسکریپت دوربین، باید کتابخانه picamera را روی رزبری پای نصب کنید. پس گام اول برای اضافه کردن کتابخانه picamera، دریافت آپدیت Raspbian از طریق فرمان زیر است:

در ساختنی بخوانید :  جعبه کادویی چوبی با طرح ربان پیچ بسازید

بعد از کامل شدن آپدیت، از فرمان زیر برای نصب کتابخانه picamera استفاده کنید:

بعد از چند دقیقه فرایند نصب تمام می شود و می توانید اسکریپت دوربین رزبری پای را با پایتون بنویسید. نوشتن کدها بسیار ساده است و به روش زیر انجام می شود:

  1. ادیتور LXTerminal را با تایپ فرمان sudo nano بعد از پرومپت $ باز کنید.
  2. کدهای زیر را تایپ کنید و فایل را با نام sim_camera.py ذخیره کنید.

حالا کدهای دوربین رزبری پای هم آماده است و می توانید دوربین را تست کنید. یک شی جلوی دروبین بگذارید و فرمان زیر را در پنجره LXTerminal تایپ کنید:

بلافاصله می توانید عکسی که دوربین گرفته را روی نمایشگر ببینید. این عکس با نام foo.jpg در دایرکتوری رزبری پای هم ذخیره می شود. تصویر آخر گالری بالا، عکس آزمایشی دوربین رزبری پای ماست.

دوربین رزبری پای آماده است

در ویدیوی بالا می توانید طرز کار دوربین را ببینید. همانطور که دیدید ساخت دوربین با این روش بسیار ساده است و حتی بدون مهارت کدنویسی هم ممکن است. پس دست بکار شوید و یک دوربین رزبری پای بسازید و نتیجه را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
 آموزش ساخت دوربین رزبری پای و نوشتن کد پایتون برای آن
عنوان مطلب
آموزش ساخت دوربین رزبری پای و نوشتن کد پایتون برای آن
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه و امکانات یک دوربین دیجیتال بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید... اگر به پروژه های عکاسی علاقه داشته باشید، این آموزش ساخت می تواند یک تجربه عکاسی متفاوت و در عین حال ارزان را برایتان رقم بزند. امروز در ساختنی ساخت ی...
دفتر یادداشت چرمی با رنگ و اندازه دلخواه تان بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت کاور چرمی و جلد چرمی برای کتاب و دفتر را یاد گرفته اید. در این ساختنی می خواهیم بهتان یاد بدهیم چطور از ابتدا تا انتهای یک ...
دستور تهیه : نان شیرمال ساده و خوشمزه بپزید... در این ساختنی یک روش ساده و آسان برای تهیه نان شیرمال را یاد می گیرید. اگر تابحال نان نپخته باشید یا خمیر درست نکرده باشید هم می توانید این نوع نان را...
آموزش ساخت : با کمترین وسایل مدل آزمایشگاهی موج بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک ابزار آموزشی درباره موج را یاد می گیرید. این مدل آزمایشگاهی موج در عرض چند دقیقه و با ابزار و وسایل ساده ساخته میشود. اگرچه ...
دستبند قلاب بافی ساده و شیک ببافید در این ساختنی یک روش ساده برای بافت دستبند یاد می گیرید. برای بافت این دستبند قلاب بافی نیاز به مهارت زیادی ندارید و آشنایی با گره های اصلی کافی است. ...
آموزش ساخت : لباس هایتان را با وایتکس زیباتر کنید... ریختن وایتکس روی لباس به هیچ وجه تجربه خوشایندی محسوب نمیشود. البته اگر اتفاقی نباشد، میتواند نتیجه بسیار زیبایی داشته باشد. در این پست آموزش طراحی رو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سنسور مجاورتی برای رزبری پای 3

نحوه استفاده از ماژول سنسور مجاورتی در رزبری پای ۳

بسیاری از پروژه های مختلف الکترونیکی نیاز به حسگر های مجاورت دارند، این سنسور معمولا …

پاسخ دهید