خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت قایق موتوری اسفنجی با وسایل ساده و ارزان

آموزش ساخت قایق موتوری اسفنجی با وسایل ساده و ارزان

اگر دنبال ایده کاردستی جذاب و آموزنده برای مدرسه یا کلاس های تابستانی می گردید، قایق موتوری اسفنجی انتخاب خوبی است. برای ساخت قایق موتوری نیاز به مهارت خاصی ندارید و همین آموزش برایتان کافی است. وسایل مورد نیاز برای ساخت قایق موتوری هم ارزان و در دسترس هستند. خیلی از آنها را هم می توانید از وسایل کهنه جدا کنید. پس دست بکار بشوید و یک قایق موتوری کوچک بسازید.

همانطور که در تصویر متحرک بالا می بینید، این قایق موتوری روی آب حرکت دورانی دارد و اگر با دقت ساخته بشود، به هیچ وجه غرق نمی شود. بعد از هر بار روشن کردن موتور هم باید صبر کنید تا قایق خشک بشود.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت قایق موتوری

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • اسفنج
 • موتور DC (1.5 تا ۳ ولتی)
 • باتری AA یا AAA
 • چوب پنبه – یا هر نوع متریال دیگری که روی آب شناور بماند.
 • کش لاستیکی
 • پونز
 • سیم – اگر گیره تمساحی هم داشته باشید، خیلی بهتر است.
 • پلاستیک سفت – بطری انتخاب خوبی است.

ابزار مورد نیاز

 • قیچی
 • چسب حرارتی
 • سیم چین
 • سطل و آب برای آزمایش

گام دوم: پروانه را بسازید

یک تکه چوب پنبه ببرید و آن را به موتور وصل کنید. چوب پنبه را چک کنید و مطمئن شوید راحت می چرخد.

حالا یک تکه پلاستیک ببرید و آن را طوری بپیچانید که شبیه پروانه موتور بشود. این قسمت کار نیاز به کمی آزمون و خطا دارد تا بهترین شکل را برای پروانه پیدا کنید. پروانه را با پونز پلاستیکی و از وسط به چوب پنبه وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : لاجیک پروب برقی بسازید

گام سوم: باتری را آماده کنید

دو تکه سیم کوتاه ببرید. اگر بتوانید سیمی پیدا کنید که به سرش گیره تمساحی وصل باشد، خیلی بهتر است. اما با سیم ساده هم می توانید باتری را به موتور وصل کنید. همانطور که در تصاویر می بینید ما فقط از یک گیره تمساحی استفاده کردیم.

سر سیم ها را لخت کنید و هر کدام از آنها را به یک سر باتری وصل کنید (با کش لاستیکی پهن). اگر بعد از تست قایق متوجه مشکل در اتصالات باتری شدید، یک تکه فویل آلومینیومی به سر سیم ها وصل کنید یا برای ایجاد اتصال از نوار و چسب مسی استفاده کنید.

گام چهارم: موتور را به باتری وصل کنید

گیره تمساحی را به یکی از زبانه های موتور وصل کنید و سیم دیگر را با دست روی زبانه دوم نگه دارید. پروانه موتور باید بلافاصله شروع به چرخش کند. دست تان را جلوی پروانه بگیرید و مطمئن شوید حرکت پروانه هوا را حرکت می دهد. اگر می خواهید جهت چرخش پروانه را عوض کنید، جای سیم و گیره تمساحی را عوض کنید.

وقتی موتور را تست کردید و جهت چرخش پروانه را تنظیم کردید، گیره تمساحی را از موتور جدا کنید و سر لخت سیم دیگر را دور زبانه موتور بپیچید. برای اطمینان بیشتر هم یک قطره چسب حرارتی روی اتصال بزنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کاغذ کرافت بسازید و کاردستی درست کنید!

حالا می توانید از گیره تمساحی به عنوان سوئیچ قایق موتوری استفاده کنید. با وصل کردن گیره به زبانه موتور، موتور شروع به حرکت می کند.

گام پنجم: موتور را به بدنه قایق وصل کنید

ابتدا اسفنج را در اندازه مناسب ببرید و سپس موتور را به یک سر و باتری را به سر دیگر آن بچسبانید. برای چسباندن موتور و باتری از چسب حرارتی استفاده کنید. این دو قطعه را طوری بچسبانید که تعادل بین دو سر اسفنج برقرار بشود.

گام ششم: چوب پنبه ها را اضافه کنید

اسفنج به تنهایی شناور است و برای ساخت قایق موتوری کافی است. اما چون موتور و باتری قایق را سنگین می کنند، باید چند شی شناور دیگر مثل چوب پنبه هم به آن اضافه کنید. بجای چوب پنبه هم می توانید از متریال های دیگر مثل یونولیت و چوب بستنی هم استفاده کنید. دو تکه چوب پنبه به دو طرف اسفنج و دوتا هم به زیر اسفنج بچسبانید.

قایق موتوری را تست کنید

یک سطل یا داخل سینک را با آب پر کنید، قایق را روی آب بگذارید و گیره تمساحی را به زبانه موتور وصل کنید. اگر مراحل ساخت قایق موتوری را با دقت پیاده کرده باشید، قایق شروع به چرخش می کند. با تغییر طراحی پروانه می توانید نوع حرکت قایق موتوری را تغییر بدهید. پس طراحی پروانه را تغییر بدهید و فراموش نکنید نتیجه را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  فقط با یک ترانزیستور مدار آمپلی فایر صوتی ساده و کاربردی بسازید

ساخت قایق موتوری همین قدر ساده است. اگر به کاردستی های الکتریکی علاقه دارید، ساخت انواع کاردستی با باتری و اعصاب سنج را هم امتحان کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت قایق موتوری اسفنجی با وسایل ساده و ارزان
عنوان مطلب
آموزش ساخت قایق موتوری اسفنجی با وسایل ساده و ارزان
توضیح کوتاه
یک کاردستی ساده و جالب برای روزهای تابستان.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

به چرخ دوچرخه نوار LED وصل کنید و فایر تایر بسازید... اگر اهل دوچرخه سواری باشید، حتماً تبلیغات فایر تایر یا چرخ نورانی را در اینترنت و فروشگاه‌ها دیده اید. اگر دوست دارید دوچرخه شما هم فایر تایر داشته با...
کوکو-میک؛ با کمترین هزینه میکروفون USB استریو بسازید... اگر به یک میکروفون USB استریو برای ضبط صدایتان نیاز دارید، دست بکار شوید و با کمترین هزینه یک کوکو-میک بسازید. کوکو-میک نام یک میکروفون USB است که با ...
با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه ریزی است و برای ساختش باید با الکترونیک آشنا باشید. اما در این پست طرز سا...
آموزش ساخت : یک چراغ مکعبی رومیزی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ مکعبی شیک را برایتان آماده کرد ایم که با استفاده از یک مکعب رزینی و لامپ LED ساخته می شود. این چراغ مکعبی رومیزی را می ...
دستور تهیه : کراکر پارمزان و رزماری درست کنید... در این ساختنی دستور تهیه یک نوع کراکر پنیری را یاد می گیرید که تقریباً در کنار هر غذایی خوشمزه میشود و از هر لحاظ یک پیش غذای فوق العاده است. کراکر پا...
آموزش ساخت : لوستر چوبی شیک و ارزان بسازید... اگر طرفدار لوازم خانگی هستید که ظاهر متفاوت وحتی غیرعادی دارند، احتمالاً از این لوستر چوبی خوشتان می آید. ساخت این لوستر بسیار ساده است و طراحیش طوری ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

عکس های محبوب تان را به نقاشی سه بعدی تبدیل کنید

بعد از آموزش ساخت تابلوی سه بعدی، در این ساختنی آموزش ساخت نقاشی سه بعدی …

پاسخ دهید