خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت قایق موتوری اسفنجی با وسایل ساده و ارزان

آموزش ساخت قایق موتوری اسفنجی با وسایل ساده و ارزان

اگر دنبال ایده کاردستی جذاب و آموزنده برای مدرسه یا کلاس های تابستانی می گردید، قایق موتوری اسفنجی انتخاب خوبی است. برای ساخت قایق موتوری نیاز به مهارت خاصی ندارید و همین آموزش برایتان کافی است. وسایل مورد نیاز برای ساخت قایق موتوری هم ارزان و در دسترس هستند. خیلی از آنها را هم می توانید از وسایل کهنه جدا کنید. پس دست بکار بشوید و یک قایق موتوری کوچک بسازید.

همانطور که در تصویر متحرک بالا می بینید، این قایق موتوری روی آب حرکت دورانی دارد و اگر با دقت ساخته بشود، به هیچ وجه غرق نمی شود. بعد از هر بار روشن کردن موتور هم باید صبر کنید تا قایق خشک بشود.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت قایق موتوری

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • اسفنج
 • موتور DC (1.5 تا ۳ ولتی)
 • باتری AA یا AAA
 • چوب پنبه – یا هر نوع متریال دیگری که روی آب شناور بماند.
 • کش لاستیکی
 • پونز
 • سیم – اگر گیره تمساحی هم داشته باشید، خیلی بهتر است.
 • پلاستیک سفت – بطری انتخاب خوبی است.

ابزار مورد نیاز

 • قیچی
 • چسب حرارتی
 • سیم چین
 • سطل و آب برای آزمایش

گام دوم: پروانه را بسازید

یک تکه چوب پنبه ببرید و آن را به موتور وصل کنید. چوب پنبه را چک کنید و مطمئن شوید راحت می چرخد.

حالا یک تکه پلاستیک ببرید و آن را طوری بپیچانید که شبیه پروانه موتور بشود. این قسمت کار نیاز به کمی آزمون و خطا دارد تا بهترین شکل را برای پروانه پیدا کنید. پروانه را با پونز پلاستیکی و از وسط به چوب پنبه وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش چرم دوزی : چطور نخ و سوزن را برای چرم دوزی آماده کنیم؟

گام سوم: باتری را آماده کنید

دو تکه سیم کوتاه ببرید. اگر بتوانید سیمی پیدا کنید که به سرش گیره تمساحی وصل باشد، خیلی بهتر است. اما با سیم ساده هم می توانید باتری را به موتور وصل کنید. همانطور که در تصاویر می بینید ما فقط از یک گیره تمساحی استفاده کردیم.

سر سیم ها را لخت کنید و هر کدام از آنها را به یک سر باتری وصل کنید (با کش لاستیکی پهن). اگر بعد از تست قایق متوجه مشکل در اتصالات باتری شدید، یک تکه فویل آلومینیومی به سر سیم ها وصل کنید یا برای ایجاد اتصال از نوار و چسب مسی استفاده کنید.

گام چهارم: موتور را به باتری وصل کنید

گیره تمساحی را به یکی از زبانه های موتور وصل کنید و سیم دیگر را با دست روی زبانه دوم نگه دارید. پروانه موتور باید بلافاصله شروع به چرخش کند. دست تان را جلوی پروانه بگیرید و مطمئن شوید حرکت پروانه هوا را حرکت می دهد. اگر می خواهید جهت چرخش پروانه را عوض کنید، جای سیم و گیره تمساحی را عوض کنید.

وقتی موتور را تست کردید و جهت چرخش پروانه را تنظیم کردید، گیره تمساحی را از موتور جدا کنید و سر لخت سیم دیگر را دور زبانه موتور بپیچید. برای اطمینان بیشتر هم یک قطره چسب حرارتی روی اتصال بزنید.

حالا می توانید از گیره تمساحی به عنوان سوئیچ قایق موتوری استفاده کنید. با وصل کردن گیره به زبانه موتور، موتور شروع به حرکت می کند.

گام پنجم: موتور را به بدنه قایق وصل کنید

ابتدا اسفنج را در اندازه مناسب ببرید و سپس موتور را به یک سر و باتری را به سر دیگر آن بچسبانید. برای چسباندن موتور و باتری از چسب حرارتی استفاده کنید. این دو قطعه را طوری بچسبانید که تعادل بین دو سر اسفنج برقرار بشود.

در ساختنی بخوانید :  دستور پخت : کیک کدو حلوایی درست کنید

گام ششم: چوب پنبه ها را اضافه کنید

اسفنج به تنهایی شناور است و برای ساخت قایق موتوری کافی است. اما چون موتور و باتری قایق را سنگین می کنند، باید چند شی شناور دیگر مثل چوب پنبه هم به آن اضافه کنید. بجای چوب پنبه هم می توانید از متریال های دیگر مثل یونولیت و چوب بستنی هم استفاده کنید. دو تکه چوب پنبه به دو طرف اسفنج و دوتا هم به زیر اسفنج بچسبانید.

قایق موتوری را تست کنید

یک سطل یا داخل سینک را با آب پر کنید، قایق را روی آب بگذارید و گیره تمساحی را به زبانه موتور وصل کنید. اگر مراحل ساخت قایق موتوری را با دقت پیاده کرده باشید، قایق شروع به چرخش می کند. با تغییر طراحی پروانه می توانید نوع حرکت قایق موتوری را تغییر بدهید. پس طراحی پروانه را تغییر بدهید و فراموش نکنید نتیجه را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

ساخت قایق موتوری همین قدر ساده است. اگر به کاردستی های الکتریکی علاقه دارید، ساخت انواع کاردستی با باتری و اعصاب سنج را هم امتحان کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت قایق موتوری اسفنجی با وسایل ساده و ارزان
عنوان مطلب
آموزش ساخت قایق موتوری اسفنجی با وسایل ساده و ارزان
توضیح کوتاه
یک کاردستی ساده و جالب برای روزهای تابستان.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : فانوس کاغذی مکعبی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک فانوس کاغذی را می آموزید. طرح های مارپیچ و هزارتوی روی این فانوس زیبایی آن را دو چندان میکند. این فانوس کاغذی می تواند ا...
آموزش ساخت : میز تلویزیون شیک و جادار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک میز تلویزیون با فریم آهنی و قفسه های چوبی را یاد می گیرید. این میز تلویزیون چند قفسه اضافی دارد که می توانید فیلم، کتاب، آلب...
با میکروکنترلر Linkit ONE سنسور پارکینگ بسازید... میکروکنترلر Linkit ONE نسبت به میکروکنترلرهایی مثل آردوینو رواج و محبوبیت کمتری دارد اما یکی از بهترین پلتفرم ها برای ساخت سنسورهای محافظتی و راهنمایی...
آموزش ساخت : گلدان چوبی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان شیک را یاد می گیرید که با ترکیب چوب و شیشه ساخته میشود. در ساخت این گلدان چوبی از وسایلی مثل لوله آزمایش استفاده میشود...
فرفره چراغدار چوبی (فیجت اسپینر) با دو رنگ متفاوت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک فرفره چرغدار با LED رنگی را یاد می گیرید که با همه فرفره هایی که تابحال دیده اید، فرق می کند. برای ساخت فرفره چراغدار یا فیج...
آموزش ساخت : سوت پلاستیکی بسازید در این پست طرز ساخت یک سوت پلاستیکی با دستگاه برش لیزری را یاد می گیرید. شاید فکر کنید سوت پلاستیکی را میشود با ابزارهای بسیار ساده تری هم ساخت اما ای...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید