خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با کمترین هزینه باربیکیوی مسافرتی در اندازه دلخواه بسازید

با کمترین هزینه باربیکیوی مسافرتی در اندازه دلخواه بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت باربیکیو با قوطی فلزی را یاد گرفته بودید. امروز هم ساخت یک نمونه مشابه اما کاملتر را یاد می گیرید. خوبی این باربیکیوی مسافرتی این است که می توانید آن را در هر سایزی بسازید چون کاملاً ماژولار است و می توانید بعد از استفاده قطعات آن را از هم جدا کنید. ما یک نمونه کوچک از باربیکیوی مسافرتی را می سازیم تا شما با طراحی و طرز ساخت آن آشنا بشوید. با ساختنی همراه باشید.

همین باربیکیوی مسافرتی کوچک هم برای کباب یا گریل کردن تکه های همبرگر یا سوسیس قابل استفاده است. برای روشن شدن هم فقط به یک تکه ذغال باربیکیو نیاز دارد. آموزش ساخت را دنبال کنید تا طرز ساخت باربیکیوی مسافرتی را یاد بگیرید و بتوانید اندازه های بزرگتر آن را بسازید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • قوطی فلزی کوچک و گرد
 • چهار عدد پیچ فلزی ۳٫۸ سانتیمتری با سری پهن
 • هشت عدد مهره فلزی
 • توری فلزی فن کامپیوتر به قطر ۷۰ میلیمتر
 • توری فلزی فن کامپیوتر به قطر ۹۰ میلیمتر

ابزار مورد نیاز

 • درمل با سری مخصوص برش
 • دریل و مته – مته باید کمی بزرگتر از پیچ ها باشد.
 • قیچی فلزبر
 • دم باریک و انبردست
 • پیچ گوشتی
 • دستکش و عینک ایمنی

گام دوم: کف قوطی را جدا کنید

از توری ۷۰ میلیمتری به عنوان الگو استفاده کنید و کف جعبه چهار سوراخ (جای سوراخ های سری پیچ) دریل کنید. نیاز نیست این سوراخ ها را خیلی دقیق دربیاورید.

بعد از سوراخ کردن کف قوطی، با درمل کفی قوطی را با فاصله ۲ تا ۳ میلیمتری از سوراخ هایی که دریل کرده اید ببرید. برش را طوری انجام بدهید که دور سوراخ ها زبانه فلزی کافی برای خم کردن به سمت بیرون باقی بماند. بعد از جدا کردن ورق فلزی از کف قوطی، این زبانه ها را کمی (حدود ۱۵ درجه) به سمت بیرون خم کنید.

در ساختنی بخوانید :  مدار حسگر صوت یا فرکانس یاب ساده و کاربردی بسازید

هنگام بریدن و خم کردن ورق های فلزی مراقب دست تان باشید. عینک هم بزنید تا براده ها داخل چشم تان نپرند.

گام سوم: شیارهای گریل رویی را ببرید

از توری بزرگتر به عنوان الگو استفاده کنید و چهار شیار کوچک روی لبه قوطی ببرید. این شیارها باید آنقدر کوچک باشند که گریل رویی باربیکیو داخل آنها گیر کند اما نه آنقدر کوچک که گریل دیگر از آنها جدا نشود. بعد از بریدن شیارها با قیچی، از دم باریک برای از بین بردن لبه های تیز شیارها استفاده کنید. فقط حواستان باشد شیارها را گشاد نکنید.

بعد از بریدن شیارها، توری بزرگتر را روی قوطی قرار بدهید و مطمئن شوید اندازه شیارها مناسب است.

گام چهارم: پایه ها و گریل پایینی را اضافه کنید

توری کوچکتر ذغال را سرجایش نگه می دارد. این توری باید حدود ۶ میلیمتر پایین تر از کف قوطی قرار بگیرد تا جای کافی برای سوختن ذغال وجود داشته باشد.

ابتدا باید پایه های باربیکیوی مسافرتی را وصل کنید. چهار پیچ را از سوراخ ها رد کنید و آنها را با یک مهره ثابت کنید. هنوز نباید مهره ها را سفت کنید؛ همین که پیچ ها از سرجایشان نیفتند کافی است.

سپس گریل را روی یکی از پایه ها قرار بدهید و مهره دوم را وسط آن ببندید. برای پیچ های دیگر هم همین کار را تکرار کنید و مهره ها را وسط آنها ببندید. پیچ ها را روی سوراخ های گریل تراز کنید و با محکم کردن مهره ها، مهره دوم را به سر پیچ وصل کنید (برای جزییات بیشتر درباره نحوه مونتاژ باربیکیو به تصاویر دقت کنید). احتمالا باید برای تراز کردن توری، زبانه ها را کمی بیشتر خم کنید.
در انتهای این مرحله، مهره های بالایی را سفت کنید تا اتصال پایه ها به قوطی کاملاً محکم بشود.

در ساختنی بخوانید :  با کمترین هزینه پنل LED سقفی بزرگ و قابل کنترل بسازید

گام پنجم: توری پایینی را تنظیم کنید

دومین مهره روی پایه ها برای تراز کردن توری پایینی استفاده می شود. این مهره ها را محکم کنید تا توری پایینی تراز بشود و ۶ میلیمتر از کف قوطی فاصله بگیرد. هر چهار پایه باید با زاویه یکسان از وسط قوطی بیرون زده باشند و تعادل باربیکیوی مسافرتی کاملاً برقرار باشد.

گام ششم: درپوش را اضافه کنید

درپوش را آماده کنید
درپوش را آماده کنید

با قیچی فلزبر و دم باریک، چهار شیار روی در قوطی فلزی ببرید تا بتوانید آن را روی توری بالایی قرار بدهید. این درپوش را می توانید زیر پایه ها هم بگذارید تا خاکسترهای ذغال روی زمین نریزد.

باربیکیوی مسافرتی آماده است

باربیکیوی مسافرتی آماده است و می توانید با قرار دادن یک تکه ذغال از آن استفاده کنید. این باربیکیو آنقدر کوچک است که می توانید آن را در کیت کوهنوردی هم قرار بدهید تا در شرایط اضطراری هم بتوانید کباب تازه بخورید!برای ساخت نمونه های بزرگتر باربیکیوی مسافرتی از همین روش استفاده کنید اما اندازه قوطی، توری ها و پیچ ها را بزرگتر انتخاب کنید.

منبع

خلاصه مطلب
با کمترین هزینه باربیکیوی مسافرتی در اندازه دلخواه بسازید
عنوان مطلب
با کمترین هزینه باربیکیوی مسافرتی در اندازه دلخواه بسازید
توضیح کوتاه
با این باربیکیوی مسافرتی هیچوقت بدون کباب نمی مانید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با جاشمعی و پیش دستی ادرو خوری دو طبقه بسازید!... اگر یک مهمانی مهم پیش رو دارید و نمی خواهید برای خرید ظرف های گران قیمت هزینه کنید، راه حل ساختنی را امتحان کنید. خودتان اردو خوری بسازید و خوراکی ها ...
دستور تهیه : کیک وارونه میوه ای بپزید کیک وارونه (upside down) یکی از انواع کیک است که پختش بسیار ساده است و معمولاً هم خوشمزه میشود. در این ساختنی دستور تهیه کیک وارونه میوه ای را یاد می ...
آموزش ساخت کیت بقای کوهنوردی با وسایل ارزان و در دسترس... کیت بقای کوهنوردی قیمت بالایی ندارد اما هر چقدر هم برای خریدش هزینه کنید، کیتی که خودتان می سازید بهتر خواهد بود. دلیلش این است که وسایلی را داخلش می ...
با دستگاه برش لیزری اسباب بازی ماکت لودر بسازید... خرید اسباب بازی بچه ها را خیلی خوشحال می کند اما اگر این اسباب بازی را خودتان ساخته باشید – یا از بچه ها در ساختش کمک بگیرید، این شادی و لذت خیلی بیشت...
آموزش ساخت : برای کلاه دوچرخه تان کاور فومی درست کنید... اگر اهل دوچرخه سواری در شهر باشید، حتماً یک یا چند کلاه دوچرخه دارید. در این ساختنی می خواهیم طرز ساخت یک کاور فومی برای کلاه دوچرخه را به شما یاد بده...
در عرض ۵ دقیقه با زیورآلات قدیمی تان یک جفت گوشواره جدید بسازید... در ساختنی می توانید آموزش ساخت انواع زیورآلات با روش های مختلف را بخوانید. در این پست سراغ یک روش جالب و به صرفه برای ساخت گوشواره رفته ایم که برای آد...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ضدآب کردن پارچه با موم طبیعی؛ ساده و به صرفه

موم زدن به پارچه یکی از ساده ترین راه ها برای محافظت از آن در …

پاسخ دهید