خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با کمترین هزینه باربیکیوی مسافرتی در اندازه دلخواه بسازید

با کمترین هزینه باربیکیوی مسافرتی در اندازه دلخواه بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت باربیکیو با قوطی فلزی را یاد گرفته بودید. امروز هم ساخت یک نمونه مشابه اما کاملتر را یاد می‌گیرید. خوبی این باربیکیوی مسافرتی این است که می‌توانید آن را در هر سایزی بسازید چون کاملاً ماژولار است و می‌توانید بعد از استفاده قطعات آن را از هم جدا کنید. ما یک نمونه کوچک از باربیکیوی مسافرتی را می‌سازیم تا شما با طراحی و طرز ساخت آن آشنا بشوید. با ساختنی همراه باشید.

همین باربیکیوی مسافرتی کوچک هم برای کباب یا گریل کردن تکه‌های همبرگر یا سوسیس قابل استفاده است. برای روشن شدن هم فقط به یک تکه ذغال باربیکیو نیاز دارد. آموزش ساخت را دنبال کنید تا طرز ساخت باربیکیوی مسافرتی را یاد بگیرید و بتوانید اندازه‌های بزرگتر آن را بسازید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • قوطی فلزی کوچک و گرد
 • چهار عدد پیچ فلزی ۳٫۸ سانتیمتری با سری پهن
 • هشت عدد مهره فلزی
 • توری فلزی فن کامپیوتر به قطر ۷۰ میلیمتر
 • توری فلزی فن کامپیوتر به قطر ۹۰ میلیمتر

ابزار مورد نیاز

 • درمل با سری مخصوص برش
 • دریل و مته – مته باید کمی‌بزرگتر از پیچ‌ها باشد.
 • قیچی فلزبر
 • دم باریک و انبردست
 • پیچ گوشتی
 • دستکش و عینک ایمنی

گام دوم: کف قوطی را جدا کنید

از توری ۷۰ میلیمتری به عنوان الگو استفاده کنید و کف جعبه چهار سوراخ (جای سوراخ‌های سری پیچ) دریل کنید. نیاز نیست این سوراخ‌ها را خیلی دقیق دربیاورید.

بعد از سوراخ کردن کف قوطی، با درمل کفی قوطی را با فاصله ۲ تا ۳ میلیمتری از سوراخ‌هایی که دریل کرده اید ببرید. برش را طوری انجام بدهید که دور سوراخ‌ها زبانه فلزی کافی برای خم کردن به سمت بیرون باقی بماند. بعد از جدا کردن ورق فلزی از کف قوطی، این زبانه‌ها را کمی‌(حدود ۱۵ درجه) به سمت بیرون خم کنید.

هنگام بریدن و خم کردن ورق‌های فلزی مراقب دست تان باشید. عینک هم بزنید تا براده‌ها داخل چشم تان نپرند.

گام سوم: شیارهای گریل رویی را ببرید

از توری بزرگتر به عنوان الگو استفاده کنید و چهار شیار کوچک روی لبه قوطی ببرید. این شیارها باید آنقدر کوچک باشند که گریل رویی باربیکیو داخل آنها گیر کند اما نه آنقدر کوچک که گریل دیگر از آنها جدا نشود. بعد از بریدن شیارها با قیچی، از دم باریک برای از بین بردن لبه‌های تیز شیارها استفاده کنید. فقط حواستان باشد شیارها را گشاد نکنید.

بعد از بریدن شیارها، توری بزرگتر را روی قوطی قرار بدهید و مطمئن شوید اندازه شیارها مناسب است.

گام چهارم: پایه‌ها و گریل پایینی را اضافه کنید

توری کوچکتر ذغال را سرجایش نگه می‌دارد. این توری باید حدود ۶ میلیمتر پایین تر از کف قوطی قرار بگیرد تا جای کافی برای سوختن ذغال وجود داشته باشد.

ابتدا باید پایه‌های باربیکیوی مسافرتی را وصل کنید. چهار پیچ را از سوراخ‌ها رد کنید و آنها را با یک مهره ثابت کنید. هنوز نباید مهره‌ها را سفت کنید؛ همین که پیچ‌ها از سرجایشان نیفتند کافی است.

سپس گریل را روی یکی از پایه‌ها قرار بدهید و مهره دوم را وسط آن ببندید. برای پیچ‌های دیگر هم همین کار را تکرار کنید و مهره‌ها را وسط آنها ببندید. پیچ‌ها را روی سوراخ‌های گریل تراز کنید و با محکم کردن مهره‌ها، مهره دوم را به سر پیچ وصل کنید (برای جزییات بیشتر درباره نحوه مونتاژ باربیکیو به تصاویر دقت کنید). احتمالا باید برای تراز کردن توری، زبانه‌ها را کمی‌بیشتر خم کنید.
در انتهای این مرحله، مهره‌های بالایی را سفت کنید تا اتصال پایه‌ها به قوطی کاملاً محکم بشود.

گام پنجم: توری پایینی را تنظیم کنید

دومین مهره روی پایه‌ها برای تراز کردن توری پایینی استفاده می‌شود. این مهره‌ها را محکم کنید تا توری پایینی تراز بشود و ۶ میلیمتر از کف قوطی فاصله بگیرد. هر چهار پایه باید با زاویه یکسان از وسط قوطی بیرون زده باشند و تعادل باربیکیوی مسافرتی کاملاً برقرار باشد.

گام ششم: درپوش را اضافه کنید

درپوش را آماده کنید
درپوش را آماده کنید

با قیچی فلزبر و دم باریک، چهار شیار روی در قوطی فلزی ببرید تا بتوانید آن را روی توری بالایی قرار بدهید. این درپوش را می‌توانید زیر پایه‌ها هم بگذارید تا خاکسترهای ذغال روی زمین نریزد.

باربیکیوی مسافرتی آماده است

باربیکیوی مسافرتی آماده است و می‌توانید با قرار دادن یک تکه ذغال از آن استفاده کنید. این باربیکیو آنقدر کوچک است که می‌توانید آن را در کیت کوهنوردی هم قرار بدهید تا در شرایط اضطراری هم بتوانید کباب تازه بخورید!برای ساخت نمونه‌های بزرگتر باربیکیوی مسافرتی از همین روش استفاده کنید اما اندازه قوطی، توری‌ها و پیچ‌ها را بزرگتر انتخاب کنید.

منبع

خلاصه مطلب
با کمترین هزینه باربیکیوی مسافرتی در اندازه دلخواه بسازید
عنوان مطلب
با کمترین هزینه باربیکیوی مسافرتی در اندازه دلخواه بسازید
توضیح کوتاه
با این باربیکیوی مسافرتی هیچوقت بدون کباب نمی‌مانید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با وسایل ارزان کاتر مخصوص PCB بسازید سخت ترین مرحله ساخت برد مدا چاپی مرحله چاپ PCB است. اما اگر ابزار برش مناسب نداشته باشید، بریدن PCB هم می توانید همین قدر سخت باشد. در این ساختنی طرز ...
آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید... به نظرتان این آباژور قشنگ هست؟ ممکن است این آپاژور از نظر خیلی ها شیک و قشنگ نباشد اما حتماً برای همه جالب است چون کاملاً از کارتن ساخته شده است. در ا...
آموزش ساخت : قفسه ایستاده ساده و جادار بسازید... داشتن یک قفسه ایستاده در خانه یا محل کار خیلی خوب است. می توانید همه وسایلی که معمولا ازشان استفاده می کنید را مرتب و دسته بندی شده دم دست تان نگه دار...
تزیین ظروف شیشه ای با روش ساده، کم هزینه و بسیار شیک... اگر به یک ست ظرف شیشه ای برای آشپزخانه تان نیاز دارید اما نمی خواهید برای خرید هزینه کنید، دست بکار شوید و شیشه های سس و مربا را تزیین کنید. تزیین ظرو...
مدار دستگاه رطوبت سنج با استفاده از میکروکنترلر 8051... پروژه ای که امروز به شما تقدیم می شود یک دستگاه رطوبت سنج با استفاده از میکرو کنترلر 8051 است. دستگاه های حسگر رطوبت (رطوبت سنج ) به هیگرومتر (Hygrome...
آموزش ساخت : با چوب پنبه ساعت دیواری ارزان بسازید... اگر یک ساعت دیواری دارید که قابش شکسته و نمی دانید با موتور و عقربه هایش چکار کنید، ساخت این ساعت را امتحان کنید. بدنه این ساعت دیواری فقط با چوب پنبه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید