خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با قطعات ارزان هویه شارژی پرتابل بسازید

با قطعات ارزان هویه شارژی پرتابل بسازید

دستگاه های لحیم کاری و هویه های معمولی از یک نوک داغ برای ذوب کردن لحیم و ایجاد اتصال الکتریکی استفاده می کنند. این روش بسیار کارآمد است اما اگر به برق دسترسی نداشته باشید، دیگر به کارتان نمی آید. تصور کنید یک هواپیمای کنترل از راه دور ساختید و می خواهید آن را تست کنید. در حین تست یکی از اتصالات الکترونیکی شل می شود و باید آن را سفت کنید. در این شرایط هویه معمولی بکارتان نمی آید و باید هویه شارژی داشته باشید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور هویه شارژی ارزان و ساده بسازید.

فقط با یک بار شارژ باتری هویه شارژی می توانید بیش از ۱۰۰ اتصال الکتریکی ایجاد کنید. این آمار از خیلی از هویه های شارژی آماده بهتر است و دلیلش هم داغ شدن سریع لحیم است.

طرز کار هویه شارژی بسیار ساده است؛ باتری روی اتصال لحیمی مدار کوتاه ایجاد می کند و لحیم کار مقاومت را انجام می دهد. در نتیجه خیلی سریع گرم و ذوب می شود تا اتصال الکتریکی را دوباره ایجاد کند. طرز کار هویه شارژی تقریباً شبیه هویه های معمولی است؛ با این تفاوت که بجای نوک هویه خود لحیم داغ می شود.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • یک لوله مسی، آلومینومی یا برنجی به طول ۸ سانتیمتر
 • یک تکه شیشه نازک (می توانید از میکا، آکریلیک و پلکسی گلس هم استفاده کنید)
 • یک تکه کابل دوسیمه
 • مغزی مداد
 • چسب برق یا تیوب هیت شرینک
 • پلاگ باتری لیتیوم پلیمری مناسب برای باتری
 • باتری لیتیوم پلیمری دو سلولی ۱۰۰۰mAh (یا هر نوع باتری ۲ سلولی دیگر با ظرفیت مشابه)
 • یک تکه چوب، خودکار یا میله به عنوان دسته – می توانید قاب نوک و باتری را با پرینتر سه بعدی هم بسازید.

اگر اهل پروژه های الکترونیکی باشید، بسیاری از قطعات لازم برای ساخت هویه شارژی را می توانید بین وسایل بدون استفاده پیدا کنید.

گام دوم: اجزای نوک هویه را آماده کنید

نوک هویه شارژی مهمترین قسمت آن است و به همین خاطر باید وقت کافی صرف ساخت آن بکنید.

ابتدا لوله فلزی را به دو تکه ۴ سانتیمتری تقسیم کنید. این دو تکه لوله باید آنقدر بلند باشند که نوک مداد را نگه دارند و گرمای اضافی تولید شده در حین لحیم کاری را جذب کنند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: پتو برقی گرمایشی بسیار کم مصرف

حالا روکش لاستیکی کابل را جدا کنید تا سیم ها بیرون بزنند. سیم های بیرون زده باید به قدری بلند باشند که تا نیمه داخل لوله فرو بروند و لبه روکش هم درست روی لبه انتهایی لوله ها قرار بگیرد.

هر سیم را داخل یک لوله فرو کنید و سپس با چکش یا انبردست لوله ها را روی سیم ها صاف کنید. کل طول لوله ها را صاف کنید. این دو لوله صاف شده، محل تماس با نوک مداد خواهند بود.

باید روی لوله ها را طوری علامت بگذارید که نوک مداد کاملاً ثابت و محکم وسط آنها قرار بگیرد. با کاتر، درمل یا چاقو یک خط تورفته وسط لوله ها ببرید (به تصاویر دقت کنید). لازم نیست خط را در تمام طول لوله بکشید.

حالا یک تکه شیشه هم اندازه لوله صاف شده ببرید. ابتدا طول و عرض لوله را با کاتر مخصوص روی شیشه علامت بگذارید و سپس شیشه را از روی این خطوط ببرید.

گام سوم: نوک هویه را مونتاژ کنید

شیشه بریده شده را طوری بین دو لوله قرار بدهید که جای نوک مداد روی لوله ها به سمت شیشه باشد. نوک مدادها را بین لوله ها و شیشه قرار بدهید و آنها را روی علامت هایی که زده اید، تراز کنید. حالا دور این قعطات را با چسب برق بپوشانید و کی هیت شرینک رویش بکشید.

یکبار جای همه قطعات را چک کنید و مطمئن شوید نوک مدادها کاملاً تراز هستند. سپس هیت شرینک را گرم کنید تا قطعات سرجایشان ثابت شوند.

دو نوک مداد باید کاملاً بهم نزدیک باشند اما با هم تماس نداشته باشند. در حین ساخت و همچنین استفاده از هویه شارژی باید خیلی مراقب باشید چون کوچکترین ضربه باث شکستن نوک مداد می شود.

حالا پلاگ باتری را به سر دیگر کابل دو سیمه لحیم کنید. قطبیت (مثبت و منفی) پلاگ برای این نوع هویه مهم نیست و فرقی نمی کند کدام سر کابل را به کدام ترمینال پلاگ لحیم می کنید.

گام چهارم: هویه را تست کنید

بعد از ساخت نوک هویه و قبل از نصب آن داخل دسته و قاب، بهتر است آن را تست کنید و مطمئن شوید درست کار می کند.

در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی برای پروژه‌هایتان چرخ ژنو بسازید

برای تست نوک هویه شارژی، ابتدا مطمئن شوید نوک مدادها با هم یا سایر قطعات رسانا تماس ندارند. سپس باتری لیتیوم پلیمری را به پلاگ متصل به کابل وصل کنید.

حالا یک سیم لحیم نازک بردارید و آن را همزمان به هر دو نوک مداد بزنید. لحیم ابتدا کمی دود می کند (که بهتر از فن لحیم کاری استفاده کنید) و سپس شروع به ذوب شدن می کند یک جرقه کوچک یا نارنجی شدن نوک مدادها کاملاً نرمال است اما نگذارید کل نوک نارنجی بشود.

همانطور که در ویدیوی بالا دیدید، هویه شارژی به یک مانیتور برق وصل شده تا ولتاژ و حداکثر جریان چک بشود. به این صورت مطمئن می شوید ولتاژ و جریان از حد بیشینه باتری تجاوز نمی کنند.
ولتاژ باتری ۸٫۳۳ ولت است که برای باتری دو سلولی شارژ شده نرمال است. حداکثر جریان هم ۵٫۳۰ آمپر است که کمتر از محدوده ۲۰ ولت باتری است. با این حساب با یک باتری ۱۰۰۰mAh می توانید ۱۱ دقیقه بدون وقفه لحیم کاری کنید. اگر هر اتصال ۵ ثانیه زمان ببرد، با یک بار شارژ باتری هویه پرتابل می توانید ۱۳۰ اتصال ایجاد کنید.

گام پنجم: نوک هویه را داخل بدنه قرار بدهید

بعد از اینکه از کارایی هویه مطمئن شدید، می توانید آن را داخل قاب یا دسته قرار بدهید. یک میله چوبی گرد می تواند دسته خوبی برای هویه باشد. کافی است نوک هویه را به یک سر میله و باتری را به سر دیگر وصل کنید.

اما روش های بهتری هم برای ساخت بدنه هویه وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از پرینتر سه بعدی است. فایل های موجود در لینک زیر را دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و آنها را پرینت کنید. سپس باتری و نوک هویه را داخل قاب و هولدر قرار بدهید. نوک هویه جلوی قاب نصب می شود و ممکن است لازم باشد نوک مدادها را بیرون بیاورید و بعد از نصب، دوباره آنها را سرجایشان بگذارید.

هویه شارژی پرتابل آماده است

وقتی از هویه استفاده نمی کنید، باتری به مدار متصل نیست اما بهتر است همیشه بعد از استفاده باتری را از پلاگ جدا کنید. اگر یک شی رسانا مثل پیچ به نوک هویه بخورد، ممکن است جرقه بزند و آتش سوزی ایجاد بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جاکارتی چرم بسازید

برای این نوع هویه شارژی می توانید از هر نوع باتری دو سلولی با حداقل ظرفیت ۱۰۰۰mAh استفاده کنید. با افزایش ظرفیت باتری (۱۵۰۰mAh یا ۲۰۰۰mAh) هم می توانید مدت زمان لحیم کاری را بیشتر کنید. اما توصیه نمی کنیم ولتاژ باتری (تعداد سلول ها) را بیشتر کنید. محدوده ولتاژ مناسب برای این نوع هویه ۵ تا ۱۰ ولت است.

نحوه استفاده از هویه شارژی در ویدیوی بالا مشخص است. هویه را در یک دست و لحیم را در دست دیگرتان نگه دارید. خیلی آرام نوک هویه را روی محل اتصال الکتریکی بزنید و دو نوک مداد را روی سیم لحیم پل کنید. به این ترتیب لحیم آب می شود و اتصال الکتریکی شکل می گیرد. دقت کنید که نباید نوک مدادها را به سمت پایین فشار بدهید چون به شدت شکننده هستند. اگر احساس کردید نوک هویه خوب داغ نمی شود، بجای فشار دادن هویه جای سیم لحیم را عوض کنید.

علاوه بر نکات بالا، در حین استفاده از هویه شارژی موارد زیر را هم رعایت کنید:

 • با این هویه هیچ نوع اتصال الکترونیکی حساسی را لحیم نکنید. تفاوت ولتاژ نوک هویه می تواند به قطعات حساس آسیب بزند.
 • حواستان باشد باتری لیتیوم پلیمری را بیش از حد دشارژ نکنید. در حین کار با هویه از تایمر یا مانیتور باتری استفاده کنید.
 • وقتی باتری به پلاگ وصل است، نوک هویه را از هر شی رسانا دور نگه دارید.
 • خیلی سریع کار کنید. به محض روشن کردن باتری، لحیم و نوک هویه را روی اتصال بگذارید و کارتان را به سرعت تمام کنید. اجازه ندهید نوک هویه کاملاً داغ و نارنجی بشود چون ممکن است هیت شرینک آب بشود.
 • به هیچ وجه نوک هویه را روی اتصال فشار ندهید چون بلافاصله می شکند.

منبع

خلاصه مطلب
با قطعات ارزان هویه شارژی پرتابل بسازید
عنوان مطلب
با قطعات ارزان هویه شارژی پرتابل بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه هویه شارژی بسازید و 11 دقیقه بدون وقفه لحیم کاری کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ قدیمی تان پاوربانک بسازید... در این ساختنی می آموزید که چطور با باتری لپ تاپ یک پاوربانک بسازید. قبلاً هم در ساختنی طرز ساخت پاوربانک را آموخته اید اما در آن ساختنی ها یا باید از ...
آموزش ساخت جاحوله ای ارزان و شیک برای سرویس بهداشتی و حمام... خرید وسایل کاربردی مثل جاحوله ای با دردسرهای زیادی همراه است. پیدا کردن محصولی که طرح، اندازه، کارایی و قیمت مناسب و دلخواه داشته باشد، کار سختی است. ...
آموزش ساخت : ربات عنکبوتی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک ربات عنکبوتی چهارپا را یاد می گیرید. ساخت ربات برای طرفداران ساختنی های الکترونیکی همیشه جذاب است اما نیاز به دقت و حوصل...
پازل چوبی سه بعدی با طرح بیست وجهی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پازل چوبی را یاد می گیرید که می تواند هدیه بسیار خوبی برای طرفداران پازل باشد. برای ساخت این پازل چوبی سه بعدی باید به دستگا...
آموزش ساخت گل تزیینی زیبا و رنگارنگ با دستمال کاغذی... در این ساختنی طرز ساخت گل تزیینی با دستمال کاغذی را یاد می گیرید. این گل تزیینی کاغذی بخاطر سبکی و البته ارزان بودن کاربردهای بسیار گسترده ای دارد و م...
یک نمونه از کریپتکس کد داوینچی را برای خودتان بسازید!... کریپتکس؛ این واژه برای کسانی که کتاب کد داوینچی را نخوانده اند کاملاً جدید است. علتش هم این است که این واژه توسط دن براون نویسنده کتاب کد داوینچی ابدا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید