خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / ربات سوسکی حساس به نور کوچک و کارآمد بسازید

ربات سوسکی حساس به نور کوچک و کارآمد بسازید

همه پروژه های رباتیک نیاز به مهارت پیشرفته در الکترونیک و کدنویسی ندارند. برخی از ربات های ساده هستند که برای صرفاً برای مبتدیان طراحی شده اند تا آنها را با دنیای رباتیک آشنا کنند. این ربات سوسکی حساس به نور هم یکی از این ربات هاست که برای ساختش فقط باید لحیم کاری بلد باشید! با ساختنی همراه شوید.

ربات سوسکی حساس به نور بسازید
ربات سوسکی حساس به نور بسازید

در ساخت ربات سوسکی از یک سنسور نوری استفاده شده که باعث می شود ربات نور را دنبال کند. درست مثل ربات دنبال کننده خط که روی خط حرکت می کند، این ربات هم در مسیر نور حرکت می کند. یک خازن هم برای روشن کردن موتور استفاده می شود تا همیشه بتوانید آن را شارژ کنید و دوباره از موتور استفاده کنید. در ویدیوی زیر می توانید طرز کار ربات سوسکی را ببینید:

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • یک ابر خازن استوانه ای ۱F – 5F، ۲٫۷V – 3.6V
 • ترانزیستور نوری دارلینگتون (سنسور نور)
 • دو عدد موتور بازر گوشی موبایل ۳ ولتی
 • یک مسواک
 • یک جفت باتری برای شارژ خازن
 • یک تکه هیت شرینک نازک
 • سیم برای اتصال ترمینال های باتری ها
 • چسب برق

ابزار مورد نیاز

آموزش ساخت ربات سوسکی شامل سه بخش ساخت یونیت ربات، مسواک و شارژر است.

گام دوم: ساخت یونیت ربات – خازن

ابتدا سر مثبت و منفی خازن را پیدا کنید. معمولاً یک نوار در طول سر منفی قرار دارد و پایه سر مثبت هم بلندتر است. بعد از ساخت ربات، این پایه بلند شبیه آنتن به نظر می رسد اما در واقع برای شارژ خازن و تغذیه موتور استفاده می شود.

پایه بلند را کوتاه کنید تا هر دو پایه هم اندازه بشوند. اینکار بیشتر بخاطر زیبایی ربات است اما شارژ را هم کمی ساده تر می کند.

یک تکه هیت شرینک ۲ میلیمتری را روی پایه مثبت خازن بیاندازید و آن را با حرارت جمع کنید. اگر هیت شرینک هنوز کمی شل است ، مهم نیست چون در ادامه درست می شود.

گام سوم: ساخت یونیت ربات – سنسورهای نوری

با نگاه به سنسورهای نور متوجه می شوید که این سنسورها جهت دار هستند. به همین خاطر باید پایه مثبت و منفی و همچنین طرف جلو و پشت آنها را پیدا کنید. آن طرف که کمی برآمدگی دارد، جلوی سنسور است (و در شکل نهایی ربات باید رو به جلو باشد). پایه منفی آن پایه ای است که یک بلوک بزرگ داخل سنسور دارد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش مدار تبدیل فرکانس به ولتاژ با خروجی PWM

ترمینال منفی یکی از سنسورها را حدود یک سانتیمتر خم کنید (به تصاویر دقت کنید). پایه منفی سنسور دیگر را هم به اندازه پایه خم شده ببرید. سپس دو پایه منفی را مطابق تصویر بهم لحیم کنید. ابتدا به پایه ها کمی قلع بزنید و سپس آنها را از محل اتصال روی هم نگه دارید و با هویه آنها را بهم وصل کنید.

سنسورها را طوری روی خازن تراز کنید که پایه منفی سمت راست سنسور با پایه منفی خازن تماس داشته باشد (اتصال این دو پایه را در مراحل بعد انجام می دهیم). سپس این پایه ها را با تیوب هیت شرینک از تماس با پایه مثبت عایق کنید.

پایه های مثبت سنسور را ۹۰ درجه خم کنید تا کنار خازن قرار بگیرند.

گام چهارم: ساخت یونیت ربات – موتورها

به انتهای دو سر موتور کمی قلع بزنید. یک قطره قلع هم روی پایه مثبت خازن و درست بالای هیت شرینک بگذارید.

حالا دو سیم قرمز موتور را به قطره قلع روی پایه مثبت خازن وصل کنید و آنها را لحیم کنید. بهر است برای محکم شدن اتصال، ابتدا سیم ها را بهم بپیچانید.

گام پنجم: ساخت یونیت ربات – جهت موتورها

به هر کدام از ترمینال های مثبت سنسورهای نوری یک قطره قلع اضافه کنید (درست بعد از خمیدگی). هر سیم آبی موتورها را به یکی از ترمینال ها لحیم کنید.

دوباره سنسورهای نوری را طوری روی خازن تراز کنید که پایه های منفی سنسور با پایه منفی خازن تماس داشته باشند.

گام ششم: ساخت یونیت ربات – مونتاژ

اجزای الکترونیکی ربات سوسکی تقریباً آماده هستند و می توانید مونتاژ نهایی را شروع کنید. برای مونتاژ ربات سوسکی به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. قطعات الکترونیکی را طوری مرتب کنید که هر موتور در طرف مقابل خازن و سنسورش باشد (سیم آبی وصل شده به سنسور مقابلش باشد). به این ترتیب مطمئن می شوید ربات سوسکی بجای فرار از نور، آن را دنبال می کند.
 2. جای قطعات را با کمی چسب ثابت کنید تا برای لحیم کاری آماده بشوند.
 3. اتصال سنسور-خارن را لحیم کنید.
 4. حالا می توانید پایه مثبت خازن را کمی کوتاه کنید تا ظاهر ربات مرتب تر بشود.
 5. آنتن ربات را کمی باز کنید تا به محل شارژ برسد (قسمت مربوط به ساخت شارژر را ببینید).
 6. برای اینکه الگوی حرکت ربات سوسکی درست باشد و نور را دنبال کند، باید موتورها در طرف مقابل سنسورهای نوری مربوط به خودشان باشند. بعد از اینکه از جای صحیح موتورها مطمئن شدید، موتورها را کاملاً محکم به خازن یا لبه های مسواک بچسبانید تا انتقال ارتعاش به حداکثر برسد.
در ساختنی بخوانید :  لامپ هوشمند بسازید و با کف زدن آن را روشن و خاموش کنید

گام هفتم: مسواک را آماده کنید

بهترین نوع فرچه برای ساخت ربات سوسکی سر مسواک است. البته باید نکات زیر را در انتخاب مسواک در نظر بگیرید:

 • فرچه مسواک عریض باشد؛
 • هرچه فرچه بزرگتر و سنگین تر باشد، سرعت ربات کمتر می شود؛
 • بهتر است از مسواک های کهنه که فرچه اش باز شده استفاده کنید تا ربات راحت حرکت کند.

برای اینکه ربات خوب حرکت کند، باید فرچه را کمی جهت دار کنیم. اینکار را با کمک آب سرد و گرم و به روش زیر انجام می دهیم:

 1. سر مسواک را حدود ۳۰ ثانیه داخل آب جوش قرار بدهید (مدت زمان خیلی دقیق نیست و مهم این است که پلاستیک نرم بشود).
 2. آب سرد را داخل سینک باز کنید و فرچه را زیر آب به سمت جلو به کف سینک بسابید. دقت کنید حرکت مسواک رو به جلو باشد تا زاویه ربات سوسکی به سمت عقب باشد. سعی کنید ایجاد فشار را به صورت یکنواخت روی مسواک پخش کنید تا شکل فرچه یکدست بماند.
 3. وقتی فرچه مسواک کاملاً شکل گرفت، دسته مسواک را ببرید و صبر کنید تا فرچه کاملاً خشک بشود.

حالا می توانید قطعات الکترونیکی مونتاژ شده را روی فرچه بچسبانید.

گام هشتم: قطعات الکترونیکی را به بدنه وصل کنید

یکبار دیگر این نکته مهم را یادآوری می کنیم که در حین چسباندن قطعات به بدنه حواستان به جهت موتورها و سنسورهای نوری آنها باشد. هر موتور باید مقابل سنسور نوری خودش قرار بگیرد تا الگوی حرکت ربات سوسکی درست بشود.

موتورها را محکم به سر مسواک وصل کنید تا ارتعاش کاملاً منتقل بشود. بهتر است قطعات الکترونیکی را با چینش های مختلف روی مسواک قرار بدهید تا بتوانید بهترین حالت را پیدا کنید.

گام نهم: شارژر را بسازید

برای شارژ خازن ربات سوسکی به جریان ۳ ولتی نیاز دارید. ما از دو باتری AA برای شارژ استفاده می کنیم اما باتری های بزرگتر شارژ بیشتری در اختیارتان قرار می دهند. یک ست ترمینال (+ve و –ve) را با هر نوع رابط رسانایی که دارید بهم وصل کنید و سپس آنها را به لحیم کنید. برای اینکه مطمئن شوید اتصال ترمینال ها درست انجام شده، باید ترمینال ها را گرم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آمپلی فایر کلاس D ساده اما قدرتمند بسازید

بعد از آماده کردن باتری ها، آنها را بهم بچسبانید و مدار را با اضافه کردن خازن کامل کنید. پایه مثبت خازن را به ترمینال مثبت و پایه منفی را به ترمینال منفی وصل کنید. خازن در عرض چند ثانیه کاملاً شارژ خواهد شد.

ربات سوسکی حساس به نور آماده است

ربات سوسکی آماده است
ربات سوسکی آماده است

حالا می توانید ربات سوسکی را در مسیر نور چراغ قوه قرار بدهید تا ربات نور را دنبال کند. همانطور که دیدید ساخت ربات با این روش بسیار ساده است. اگر می خواهید ویژگی های بیشتری به ربات اضافه کنید، باید درک درستی از طرز کار و روش ساخت آن داشته باشید. نکات زیر درباره انتخاب قطعات و نحوه کار با آنها شخصی سازی ربات سوسکی را ساده تر می کند:

خازن

 • خازن های ۱F برای ساخت ربات مناسب هستند اما خازن های بزرگتر ربات را برای مدت بیشتری روشن نگه می دارند.
 • خازن های بزرگتر از ۵F بزرگتر از آن هستند که راحت روی سر مسواک قرار بگیرند.
 • از خازن هایی که ولتاژ بیشتر از ۳٫۶ ولت داشته باشند، استفاده نکنید چون باعث ایجاد جرقه می شوند. خازن ۲٫۷V-3F بهترین انتخاب است.

موتور بازر

 • ما از موتور بازر دیسکی ۱۰ میلیمتری استفاده کردیم.
 • دقت کنید که باید از موتور بازر معمولی استفاده کنید نه موتور بازر محرک خطی که در گوشی های هوشمند استفاده می شود. این نوع موتورها بزرگتر هستند و برای کار نیاز به یک تراشه دارند.
 • می توانید از انواع دیگر موتور بازر هم استفاده کنید اما موتور دیسکی ۱۰ میلیمتری بهترین انتخاب است.

مسواک

 • مسواک های عریض تر برای ساخت ربات سوسکی مناسب تر هستند.
 • اگر مسواک خیلی نازک باشد، ربات نمی تواند تعادلش را حفظ کند.

اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی ربات سوسکی دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید. اتصال بین خازن و سنسورهای نوری کمی ضعیف هستند و نقطه ضعف ربات محسوب می شوند. توصیه ما این است که بهبود طراحی ربات را از همین جا شروع کنید.

منبع

خلاصه مطلب
ربات سوسکی حساس به نور کوچک و کارآمد بسازید
عنوان مطلب
ربات سوسکی حساس به نور کوچک و کارآمد بسازید
توضیح کوتاه
این ربات ساده بدون میکروکنترلر و با قطعات ارزان ساخته می شود.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با برد آردینو دستگاه پرتو کششی صوتی پرتابل بسازید !... سال گذشته بود که خبر ساخت دستگاه پرتو کششی صوتی در دانشگاه بریستول در رسانه ها و اخبار علمی منتشر شد.دستگاه پرتو کششی دستگاهی است که می تواند اجسام را...
آموزش ساخت : رادیو تسلا بسازید – بخش دوم... در این پست ساختنی طرز ساخت یک رادیو عجیب را می آموزید. رادیو تسلا به نور، فرکانس های رادیویی، طیف نور، صفحه نمایش کامپیوتر، پالس های RF، میدان های مغن...
مدار مدولاتور ASK با استفاده از IC تایمر ۵۵۵ ساده و کاربردی... مدولاسیون ASK یا کلید گذاری تغییر دامنه نوعی از مدولاسیون یا سوار کردن پیام های مورد نظر خود روی امواج الکتریکی با فرکانس بالا است. این روش برای ارسال...
فقط با یک ترانزیستور فرستنده جاسوسی FM بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت فرستنده FM را یاد گرفته اید. در این ساختنی به دنبال راهی برای ساده تر کردن مراحل ساخت فرستنده هستیم تا همه بتوانند آن را بساز...
با سیگار الکترونیکی دستگاه مه ساز باتری خور بسازید... دستگاه مه ساز چیزی نیست که هر روز به دردتان بخورد. اما اگر برای جشن ها و مهمانی ها، ضبط ویدیو یا آزمایش علمی به آن نیاز پیدا کنید، احتمالاً به یکی از ...
پایه گلدان چوبی بسازید و به گلدان هایتان سر و سامان بدهید... راهروی آپارتمان شما هم پر از گلدان است؟ اگر می خواهید این گلدان ها را مرتب کنید باید یک پایه گلدان بسازید. در این ساختنی آموزش ساخت یک پایه گلدان را ی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید