خانه / چگونه بسازیم / رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید

رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید

اگر جای کافی برای پهن کردن لباس های خیس در خانه دارید و نمی توانید از رخت آویزهای معمولی (که فضای زیادی اشغال می کنند) استفاده کنید، این رخت آویز دیواری را بسازید. این رخت آویز دیواری کاملاً تاشو است و حتی پشت در هم قابل نصب است چون جای زیادی اشغال نمی کند. با ساختنی همراه شوید.

هروقت بخواهید از رخت آویز دیواری استفاده کنید، میله های آن را باز می کنید و لباس ها را رویش پهن می کند. از این رخت آویز می توانید پشت در آشپزخانه، حمام، تراس و … استفاد کنید. برای ساخت رخت آویز دیواری لزوماً نباید از ابزاری که در تصاویر می بینید، استفاده کنید. هر ابزار دیگری که کارکرد مشابه داشته باشد، قابل استفاده است.

گام اول: وسایل مورد نیاز

میله های رخت آویزی که در تصاویر می بینید، از نرده راه پله چوبی بریده شده اند. یک تخته چوبی هم زیر این میله ها قرار می گیرد که در حالت بسته بودن میله ها از آنها محافظت می کند. ضمن اینکه با براکت های محکمی که دارد، یک پایه مقاوم برای میله ها در حالت باز ایجاد می کند.

 • یک تخته چوبی در ابعاد ۷۰ در ۲۵٫۴ در ۱٫۹ سانتیمتر – ما از چوب بلوط استفاده کردیم.
 • ۵ میله چوبی به طول ۷۰ سانتیمتر – همانطور که در می بینید انتهای میله ها باید مکعبی باشد. اگر نتوانستید میله های مشابه پیدا کنید، می توانید خودتان میله ها را با ماشین خراطی بسازید یا طراحی رخت آویز را کمی تغییر بدهید.
 • یک تکه میله فلزی L شکل ۵ سانتیمتری
 • پیچ ۲۰٫۳ در ۰٫۹ سانتیمتری
 • دو عدد واشر استیل ۹ میلیمتری
 • دو عدد واشر قفلی استیل ۹ میلیمتری
 • دو عدد واشر نایلونی ۹ میلیمتری
 • شش عدد پیچ چوب ۸٫۸ در ۰٫۶ سانتیمتری
 • دو عدد پیچ چوب ۲٫۵ در ۰٫۶ سانتیمتری
 • هشت عدد واشر استیل ۶ میلیمتری
 • لاک چوبی پلی اورتان
 • شش عدد رولپلاک ۶ میلیمتری مخصوص دیوار گچی
در ساختنی بخوانید :  با کارتن میز لپ تاپ تاشو مقاوم و استاندارد بسازید

گام دوم: میله های چوبی را آماده کنید

میله ها را ببرید
میله ها را ببرید

ابتد میله های چوبی را به طول ۷۰ سانتیمتر ببرید. اگر میله های چوبی کاملاً گرد باشند و پایه مربعی نداشته باشند، نمی توانند وزن لباس های خیس را تحمل کنند. سر مربعی میله ها یک پایه اتصال خوب و مقاوم می سازند و عمر رخت آویز را هم بیشتر می کنند. با کمی جستجو بین وسایل چوبی قدیمی می توانید میله های مشابه را پیدا کنید یا ساخت آنها را به کارگاه های نجاری سفارش بدهید.

سپس روی هر میله یک سوراخ ۹ میلیمتری دریل کنید. این سوراخ ها باید ۲٫۵ سانتیمتر از انتهای میله ها فاصله داشته باشند.

گام سوم: براکت های فلزی را ببرید

ابتدا با اره آهن بر دو تکه از میله فلزی L شکل ۵ سانتیمتری را ببرید. این دو قطعه، براکت های فلزی هستند که دو طرف میله ها قرار می گیرند. سپس روی یکی از لبه های براکت یک سوراخ ۹ میلیمتری برای اتصال میله ها و روی لبه دیگر دو سوراخ ۶ میلیمتری برای پیچ اتصال تخته دریل کنید. داخل سوراخ ها را با سوهان گرد تمیز کنید و سپس روی براکت ها آکریلیک شفاف بزنید یا آنها را رنگ کنید.

 1. حالا همه قطعات برای ساخت رخت آویز دیواری آماده هستند و می توانید مونتاژ را شروع کنید. میله های چوبی را درست وسط تخته چوبی بگذارید.
 2. براکت ها را دو طرف آنها بگذارید و جایشان را روی تخته چوبی علامت بگذارید.
 3. براکت ها را با دو پیچ چوبی ۸٫۸ سانتیمتری به تخته چوبی وصل کنید و آنها را با واشر ۹ میلیمتری محکم کنید. می توانید در حین وصل کردن براکت ها، میله ها را بردارید.
 4. میله ها را سرجایشان برگردانید و بین براکت بالایی و میله اول و براکت پایینی و میله آخر واشر نایلونی بگذارید.
 5. حالا بدون اینکه میله ها و براکت ها حرکت کنند، پیچ ۲۰٫۳ سانتیمتری را از آنها رد کنید.
 6. اتصال پیچ به براکت ها را از هر طرف با یک واشر استیل ۹ میلیمتری، یک واشر استیل ۶ میلیمتری و یک واشر قفلی ۶ میلیمتری محکم کنید.
 7. حالا روی تخته چوبی دو سوراخ ۶ میلیمتری با فاصله یکسان و در امتداد پیچ های نصب براکت دریل کنید (جای پیچ ها در تصاویر مشخص است).
در ساختنی بخوانید :  با برد ESP8266 ساعت متصل به اینترنت بسازید

گام چهارم: رخت آویز را پرداخت کنید

رخت آویز را پرداخت کنید
رخت آویز را پرداخت کنید

اگر هنوز تخته و میله های چوبی را پرداخت نکرده اید، اتصالات را باز کنید. سپس تمام قطعات چوبی را سنباده بکشید و پلی اورتان بزنید. دو لایه پلی اورتان کافی است اما باید بین لایه ها سنباده بکشید. صبر کنید تا پلی اورتان خشک بشود و دوباره رخت آویز را مونتاژ کنید.

اگر از دقیق بودن اندازه های میله ها و تخته های چوبی و جای سوراخ ها مطمئن هستید، می توانید سنباده کاری را قبل از مونتاژ انجام بدهید.

رخت آویز دیواری را نصب کنید

برای نصب رخت آویز دیواری از پیچ چوب ۸٫۸ سانتیمتری استفاده کنید. حتماً بین پیچ ها و تخته چوبی واشر بگذارید تا اتصال محکم تر بشود. تصاویر رخت آویزهایی که با این روش می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید
عنوان مطلب
رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید
توضیح کوتاه
این رخت آویز کمترین فضا را اشغال می کند و حتی پشت در هم جا می شود.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

کوله پشتی کیسه ای سبک و بادوام بدوزید در این ساختنی آموزش دوخت کوله پشتی کیسه را یاد می گیرید. دوخت کوله پشتی کیسه ای خیلی ساده‌تر از دوخت کوله پشتی معمولی است و نیاز به مهارت خیاطی ندارد....
ساخت فسیل گیاه مورد علاقه تان را تجربه کنید!... در این پست ساخت فسیل با سیمان را یاد می گیرید! این ساختنی می تواند کاردستی خوب و آموزنده ای برای کودکان باشد. پس اگر تفریحی برای آخر هفته ندارید، ساخت...
با پرینتر سه بعدی و برد آردوینو دوربین دیجیتال بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید یک دوربین دیجیتال سه بعدی بسازید. با ساخت دوربین دیجیتال، با طرز کار این دستگاه آشنا می شوید و می توانید آن را مطابق نیازتا...
آموزش ساخت : ربات عنکبوتی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک ربات عنکبوتی چهارپا را یاد می گیرید. ساخت ربات برای طرفداران ساختنی های الکترونیکی همیشه جذاب است اما نیاز به دقت و حوصل...
آموزش ساخت : دستگاه جوجه کشی بسازید ساخت ماشین جوجه کشی با آردوینو برای خیلی ها جالب نیست اما اگر به این دستگاه نیاز داشته باشید، آردوینو بهترین انتخاب است. وقتی از آردوینو برای ساخت یک ...
آموزش ساخت : لباس هایتان را کپی کنید! یادگیری خیاطی اصلاً سخت نیست اما طراحی و ساخت الگو کمی سخت است و یادگیری آن هم زمان زیادی میبرد. فرقی نمیکند چقدر خیاطی بلد باشید؛ ساخت الگو زمان میبر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

چراغ خواب ستاره ای بسازید و سقف اتاق را ستاره باران کنید

اگر دنبال یک چراغ خوب منحصر به فرد می گردید، چراغ خواب ستاره ای انتخاب …

پاسخ دهید