خانه / چگونه بسازیم / رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید

رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید

اگر جای کافی برای پهن کردن لباس‌های خیس در خانه دارید و نمی‌توانید از رخت آویزهای معمولی (که فضای زیادی اشغال می‌کنند) استفاده کنید، این رخت آویز دیواری را بسازید. این رخت آویز دیواری کاملاً تاشو است و حتی پشت در هم قابل نصب است چون جای زیادی اشغال نمی‌کند. با ساختنی همراه شوید.

هروقت بخواهید از رخت آویز دیواری استفاده کنید، میله‌های آن را باز می‌کنید و لباس‌ها را رویش پهن می‌کند. از این رخت آویز می‌توانید پشت در آشپزخانه، حمام، تراس و … استفاد کنید. برای ساخت رخت آویز دیواری لزوماً نباید از ابزاری که در تصاویر می‌بینید، استفاده کنید. هر ابزار دیگری که کارکرد مشابه داشته باشد، قابل استفاده است.

گام اول: وسایل مورد نیاز

میله‌های رخت آویزی که در تصاویر می‌بینید، از نرده راه پله چوبی بریده شده اند. یک تخته چوبی هم زیر این میله‌ها قرار می‌گیرد که در حالت بسته بودن میله‌ها از آنها محافظت می‌کند. ضمن اینکه با براکت‌های محکمی‌که دارد، یک پایه مقاوم برای میله‌ها در حالت باز ایجاد می‌کند.

 • یک تخته چوبی در ابعاد ۷۰ در ۲۵٫۴ در ۱٫۹ سانتیمتر – ما از چوب بلوط استفاده کردیم.
 • ۵ میله چوبی به طول ۷۰ سانتیمتر – همانطور که در می‌بینید انتهای میله‌ها باید مکعبی باشد. اگر نتوانستید میله‌های مشابه پیدا کنید، می‌توانید خودتان میله‌ها را با ماشین خراطی بسازید یا طراحی رخت آویز را کمی‌تغییر بدهید.
 • یک تکه میله فلزی L شکل ۵ سانتیمتری
 • پیچ ۲۰٫۳ در ۰٫۹ سانتیمتری
 • دو عدد واشر استیل ۹ میلیمتری
 • دو عدد واشر قفلی استیل ۹ میلیمتری
 • دو عدد واشر نایلونی ۹ میلیمتری
 • شش عدد پیچ چوب ۸٫۸ در ۰٫۶ سانتیمتری
 • دو عدد پیچ چوب ۲٫۵ در ۰٫۶ سانتیمتری
 • هشت عدد واشر استیل ۶ میلیمتری
 • لاک چوبی پلی اورتان
 • شش عدد رولپلاک ۶ میلیمتری مخصوص دیوار گچی
در ساختنی بخوانید :  دستگاه تست باتری بسازید و ظرفیت باتری‌های قابل‌شارژ را اندازه بگیرید

گام دوم: میله‌های چوبی را آماده کنید

میله‌ها را ببرید
میله‌ها را ببرید

ابتد میله‌های چوبی را به طول ۷۰ سانتیمتر ببرید. اگر میله‌های چوبی کاملاً گرد باشند و پایه مربعی نداشته باشند، نمی‌توانند وزن لباس‌های خیس را تحمل کنند. سر مربعی میله‌ها یک پایه اتصال خوب و مقاوم می‌سازند و عمر رخت آویز را هم بیشتر می‌کنند. با کمی‌جستجو بین وسایل چوبی قدیمی‌می‌توانید میله‌های مشابه را پیدا کنید یا ساخت آنها را به کارگاه‌های نجاری سفارش بدهید.

سپس روی هر میله یک سوراخ ۹ میلیمتری دریل کنید. این سوراخ‌ها باید ۲٫۵ سانتیمتر از انتهای میله‌ها فاصله داشته باشند.

گام سوم: براکت‌های فلزی را ببرید

ابتدا با اره آهن بر دو تکه از میله فلزی L شکل ۵ سانتیمتری را ببرید. این دو قطعه، براکت‌های فلزی هستند که دو طرف میله‌ها قرار می‌گیرند. سپس روی یکی از لبه‌های براکت یک سوراخ ۹ میلیمتری برای اتصال میله‌ها و روی لبه دیگر دو سوراخ ۶ میلیمتری برای پیچ اتصال تخته دریل کنید. داخل سوراخ‌ها را با سوهان گرد تمیز کنید و سپس روی براکت‌ها آکریلیک شفاف بزنید یا آنها را رنگ کنید.

 1. حالا همه قطعات برای ساخت رخت آویز دیواری آماده هستند و می‌توانید مونتاژ را شروع کنید. میله‌های چوبی را درست وسط تخته چوبی بگذارید.
 2. براکت‌ها را دو طرف آنها بگذارید و جایشان را روی تخته چوبی علامت بگذارید.
 3. براکت‌ها را با دو پیچ چوبی ۸٫۸ سانتیمتری به تخته چوبی وصل کنید و آنها را با واشر ۹ میلیمتری محکم کنید. می‌توانید در حین وصل کردن براکت‌ها، میله‌ها را بردارید.
 4. میله‌ها را سرجایشان برگردانید و بین براکت بالایی و میله اول و براکت پایینی و میله آخر واشر نایلونی بگذارید.
 5. حالا بدون اینکه میله‌ها و براکت‌ها حرکت کنند، پیچ ۲۰٫۳ سانتیمتری را از آنها رد کنید.
 6. اتصال پیچ به براکت‌ها را از هر طرف با یک واشر استیل ۹ میلیمتری، یک واشر استیل ۶ میلیمتری و یک واشر قفلی ۶ میلیمتری محکم کنید.
 7. حالا روی تخته چوبی دو سوراخ ۶ میلیمتری با فاصله یکسان و در امتداد پیچ‌های نصب براکت دریل کنید (جای پیچ‌ها در تصاویر مشخص است).
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با رزبری پای رادیوی اینترنتی بسازید

گام چهارم: رخت آویز را پرداخت کنید

رخت آویز را پرداخت کنید
رخت آویز را پرداخت کنید

اگر هنوز تخته و میله‌های چوبی را پرداخت نکرده اید، اتصالات را باز کنید. سپس تمام قطعات چوبی را سنباده بکشید و پلی اورتان بزنید. دو لایه پلی اورتان کافی است اما باید بین لایه‌ها سنباده بکشید. صبر کنید تا پلی اورتان خشک بشود و دوباره رخت آویز را مونتاژ کنید.

اگر از دقیق بودن اندازه‌های میله‌ها و تخته‌های چوبی و جای سوراخ‌ها مطمئن هستید، می‌توانید سنباده کاری را قبل از مونتاژ انجام بدهید.

رخت آویز دیواری را نصب کنید

برای نصب رخت آویز دیواری از پیچ چوب ۸٫۸ سانتیمتری استفاده کنید. حتماً بین پیچ‌ها و تخته چوبی واشر بگذارید تا اتصال محکم تر بشود. تصاویر رخت آویزهایی که با این روش می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید
عنوان مطلب
رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید
توضیح کوتاه
این رخت آویز کمترین فضا را اشغال می‌کند و حتی پشت در هم جا می‌شود.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دریل شارژی را با پاور کامپیوتر یا شارژر لپ تاپ روشن کنید!... اگر از دریل شارژی استفاده می کنید، احتمالاً در جریان قیمت بالای باتری قابل شارژ دریل هستید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم دریل شارژی را با شارژر لپ...
زیورآلات سفالی را بدون نیاز به کوره و ابزار حرفه ای بپزید... اگر اهل کاردستی و ساخت زیورآلات باشید، حتماً یکبار ساخت زیورآلات سفالی را امتحان کرده اید. برای ساخت زیورآلات یا وسایل تزیینی از خاک رس باید کوره داشت...
پروژه آردوینو : دوربین عکاسی را با آردوینو کنترل کنید... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور دوربین عکاسی را با یک بورد آردوینو شیلد RS232 کنترل کنید. این دستگا امکان کنترل کارکردهای اصلی دوربین مثل pan and t...
آموزش ساخت : با وسایل ساده یک سوراخ زن یا سمبه بسازید... اگر اهل ساختنی های چرمی باشید حتماً به یک سوراخ زن یا سمبه نیاز دارید. سوراخ زن معمولاً برای ایجاد سوراخ و خطوط دوخت روی چرم کاربرد دارد. البته این اب...
آموزش ساخت : باکس دیواری شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک باکس دیواری را یاد می گیرید که می توانید هر استفاده ای از آن بکنید؛ کتاب هایتان را در آن بچینید، داخل آن را با گیاه پر کنید،...
با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید... همه ما می دانیم داشتن وسایل آتش افروزی مناسب برای کوهنورد چقدر مهم است. به همین خاطر این ابزار در هر کیت کوهنوردی پیدا می شود. در این ساختنی به شما یا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید