خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / پرگار نجاری بسیار بزرگ و مخصوص کارگاه بسازید

پرگار نجاری بسیار بزرگ و مخصوص کارگاه بسازید

پرگار یکی از ساده ترین و در عین حال ضروری ترین ابزارهای کارگاهی است. هر چقدر هم که ابزارهای جدید و دیجیتال به بازار بیاید، جای پرگار همچنان محفوظ است. اگر در کارگاه تان وسایل چوبی بزرگ می سازید و پرگارهای عادی به کارتان نمی آید، با ساختنی همراه باشید و طرز ساخت پرگار نجاری بزرگ و البته شیک را یاد بگیرید.

این پرگار با ماژیک وایت برد و پاک کن ساخته می شود تا بتوانید خطوط و دایره هایی که روی سطوح مختلف می کشید را براحتی پاک کنید. البته می توانید هر وقت خواستید جای ماژیک را با مداد یا خودکار عوض کنید. بدنه پرگار چوبی با ماشین خراطی ساخته می شود و بخاطر تورفتگی هایی که دارد کار با آن بسیار راحت است. می توانید از همین طراحی و روش ساخت برای ساخت پرگارهای کوچک تر هم استفاده کنید.

برای ساخت پرگار نجاری به ابزارهای کارگاهی مثل اره رومیزی و ماشین خراطی نیاز دارید. البته اگر می خواهید برای کارگاه تان پرگار بسازید، احتمالاً به چنین ابزاری هم دسترسی دارد. در ویدیوی زیر آموزش کامل ساخت پرگار نجاری را ببینید و برای دیدن آموزش های مرتبط تگ ابزار نجاری را در ساختنی جستجو را کنید.

گام اول: دو پایه پرگار را بسازید

بدنه پرگار را می توانید از هر نوع چوب سخت و بادوام بسازید. ما چوب ایپه را انتخاب کردیم؛ درست انی چوب کمی گران است اما چون قرار است سال ها از این پرگار استفاده کنید و مقدار زیادی چوب نیاز ندارید، بهتر است در خرید چوب دست و دلباز باشید.

در ساختنی بخوانید :  لوستر کاغذی شیک با طرح مدرن ستاره ای شکل بسازید

کار ساخت پرگار را با آماده کردن دو پایه شروع می کنیم. ابتدا دو تکه چوب در اندازه مناسب (با توجه به ابعادی که برای پرگار در نظر دارید) ببرید. حالا می توانید کار را ماشین خراطی را شروع کنید. اگر از چوب های گران قیمت استفاده می کنید، بهتر است ابتدا ساخت پایه ها را با یک تکه چوب ساده امتحان کنید. وقتی به طرح دلخواه تان رسیدید و از راحت بودن پایه های پرگار مطمئن شدید، همان طرح را روی چوب اصلی پیاده کنید. هر پایه باید شکل منحنی و یک زبانه در انتهایش داشته باشد.

بعد از ساخت پایه ها باید سوراخ های نصب پاک کن و ماژیگ را دریل کنید. اندازه این سوراخ ها به قطر پاک کن و ماژیک بستگی دارد.

گام دوم: پایه ها را بهم وصل کنید

بعد از آماده کردن پایه ها که قسمت سخت کار است، باید آنها را بهم وصل کنید. اگر ویدیو را با دقت دیده باشید، متوجه می شوید که برای وصل کردن پایه ها به یکدیگر از یک هولدر چوب استفاده می کنیم که زبانه هایی دارد که پایه ها به آن وصل می شوند. شکل این هولدر در ویدیو مشخص است.

این زبانه ها با اره نواری بریده می شوند. ابتدا شکل کلی هولدر را ببرید و سپس لبه های آن را صاف کنید. قسمتی که بهم وصل می شوند را دوباره اره کنید و وقتی هر دو قطعه را آماده کردید، یک سوراخ روی هر دوی آنها دریل کنید. حالا چوب را سنباده بکشید تا لبه هایش کاملاً گرد بشود.

در ساختنی بخوانید :  شما هم می توانید ربات بسازید؛ ربات لرزشی

گام سوم: دکمه بالایی را وصل کنید

ابتدا باید یک توپی گرد برای بالای هولدر بسازید تا استفاده از پرگار ساده تر بشود. ابتدا یک سوراخ ۴/۱ اینچی بالای هولدر دریل کنید. سپس یک زبانه با همین اندازه بسازید و انتهای آن را به شکل توپی دربیاورید.

برای باز و بسته کردن پرگار به یک دکمه نیاز دارید. این دکمه چوبی بالای پرگار و روی هولدر وصل می شود. برای ساخت دکمه روی یک تکه چوب یک دایره بکشید، داخل دایره یک شش ضلعی بکشید و آن را با اره رومیزی ببرید. یک پیچ را هم از سرش داخل چوب قرار بدهید و با چسب اپوکسی آن را ثابت کنید.

یک سوراخ هم روی هولدر ایجاد کنید و دکمه را با یک مهره به پرگار وصل کنید. در نهایت هم توپی که ساخته اید را با چسب اپوکسی به بالای پرگار بچسبانید.

گام چهارم: پرگار را مونتاژ کنید

ابتدا یک تکه پاک کن ببرید و آن را داخل یک لوله مسی کوچک قرار بدهید. سپس لوله مسی را داخل یکی از پایه های پرگار بچسبانید (با چسب حرارتی).

سپس سطح پرگار را با لاک چوب بپوشانید تا کاملاً براق بشود و رنگ چوب خودش را نشان بدهد.

حالا همه قطعات پرگار آماده هستند و می توانید آنها را بهم وصل کنید. یک تکه پلاستیک ببرید و آن را بین دکمه و چوب زیرش قرار بدهید تا اصطکاک به حداقل برسد و تنظیم پرگار ساده تر بشود.

پرگار نجاری آماده است

اگر با نجاری آشنا باشید، ساخت این پرگار برایتان بسیار ساده خواهد بود. حتماً ویدیوی آموزشی را هم ببینید تا ساخت پرگار برایتان ساده تر بشود. فراموش هم نکنید تصاویر پرگارهایی که می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک راکت لانچر کوچک بسازید

منبع

خلاصه مطلب
پرگار نجاری بسیار بزرگ و مخصوص کارگاه بسازید
عنوان مطلب
پرگار نجاری بسیار بزرگ و مخصوص کارگاه بسازید
توضیح کوتاه
یک پرگار بزرگ و خوش دست برای کارگاه تان بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: با آویزهای قدیمی لوستر بسازید... در این پست ساختنی نحوه ساخت این لوستر ها را می خوانید چیزی که خار آید روزی بکار آید. حتماً شما هم این ضرب المثل قدیمی را شنیده اید. در این پست ساختن...
مدار الکتروکاردیوگرام یا ECG ساده و کارآمد بسازید... الکتروکاردیوگرافی به معنای مطالعه سیگنال های الکتریکی ایجاد شده توسط قلب در حین چرخه قلبی است. با بررسی وضعیت الکتروکاردیوگرام یک فرد می توان اطلاعات ...
آموزش ساخت : تختخواب دو طبقه بسازید فکر می کنید میتوانید بدون داشتن مهارت نجاری یک تختخواب دو طبقه بسازید؟ اگر از این آموزش ساخت استفاده کنید هم میتوانید و هم از نتیجه کارتان لذت میبرید....
دسر کاراملی شکلاتی با کشک لیمو درست کنید... ترکیب شکلات، کارامل غلیظ و کشک لیمو به همراه کمی خامه طعمی را خلق میکند که قبلاً مشابهش را نچشیده اید. این دسر کاراملی شکلاتی برای هر فصلی از سال مناس...
دستگاه نمایشگر دیسک نوری بسازید دوست دارید بدانید دیسک های نوری چطور کار می کنند؟ به ساخت پروژه های الکترونیکی علاقه دارید؟ این نمایشگر دیسک نوری را بسازید تا هم با دیسک های نوری بیش...
با پیچ و تخته بدون استفاده پلاک فلزی شیک و منحصر به فرد بسازید... با یک تخته چوب کهنه و چند بسته پیچ می‌توانید شیک ترین و متفاوت ترین پلاک محله را بسازید. برای ساخت پلاک فلزی با این روش نیاز به ابزار خاصی ندارید؛ دری...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید