خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت دستگاه نوشابه ریز با وسایل ارزان

آموزش ساخت دستگاه نوشابه ریز با وسایل ارزان

در این ساختنی یاد می گیرید با وسایل ارزان یک دستگاه نوشابه ریز رومیزی بسازید. این دستگاه نوشابه ریز دو نازل دارد و می توانید همزمان دو نوع نوشابه را با آن سرو کنید. البته دستگاه نوشابه ریز برای سرو انواع دیگر نوشیدنی هم قابل استفاده است.

دستگاه نوشابه ریز رومیزی بسازید
دستگاه نوشابه ریز رومیزی بسازید

ساخت دستگاه نوشابه ریز بسیار ساده است و نیاز به مهارت زیادی ندارد. شما می توانید آن را در اندازه های بزرگتر بسازید تا بتوانید حجم بیشتری از نوشیدنی را با آن سرو کنید. فقط باید اندازه بدنه و البته موتورهای دستگاه را بزرگتر کنید.

می توانید در ویدیوی زیر آموزش ساخت این دستگاه کاربردی را ببینید. حتماً ویدیو را ببینید تا ساخت دستگاه را با تمام جزییاتش یاد بگیرید:

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • ورق پلاستیکی
  • دو عدد موتور پمپ هوا
  • دو عدد دکمه الکترونیکی
  • لوله لاستیکی در دو اندازه مختلف
  • یک تکه نوار LED کوچک
  • دو عدد LED
  • سیم برق
  • چسب حرارتی
  • هویه

گام دوم: بدنه دستگاه را بسازید

بدنه دستگاه را بسازید
بدنه دستگاه را بسازید

ابتدا باید اندازه دستگاه را مشخص کنید. دستگاهی که در تصاویر می بینید، برای نگه داشتن دو بطری کولا یا دو بطری نیم لیتری طراحی شده است. بعد از مشخص کردن ابعاد دستگاه، ورق های پلاستیکی لازم را طبق ویدیوی آموزشی ببرید.

دو در بطری بردارید و روی هر کدام از آنها دو سوراخ برای رد کردن لوله های لاستیکی دریل کنید. نوشابه از این لوله ها داخل لیوان می ریزد. روی ورق جلویی بدنه هم دو سوراخ برای دکمه های فعال کننده موتور دریل کنید.

حالا همه اجزای بدنه آماده اند و می توانید مونتاژ بدنه را شروع کنید. ورق های پلاستیکی را طبق ویدیوی آموزشی با چسب حرارتی بهم بچسبانید تا بدنه شکل بگیرد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت قایق موتوری اسفنجی با وسایل ساده و ارزان

گام سوم: اتصالات الکترونیکی را ایجاد کنید

قطعات الکترونیکی را بهم وصل کنید
قطعات الکترونیکی را بهم وصل کنید

ابتدا هر موتور پمپ هوا را به یکی از پوش باتن ها وصل کنید. به هر کدام از آنها هم یک LED وصل کنید تا جای دکمه ها روی دستگاه کاملاً مشخص باشد. اگر لازم بود می توانید سیم های موتور را با سیم اضافی بلند کنید.

دستگاه نوشابه ریز برای کار با منبع تغذیه USB 5 ولتی طراحی شده است. به این ترتیب می توانید آن را با انواع پاوربانک، شارژر گوشی و حتی لپ تاپ هم روشن کنید.

منبع تغذیه ۵ ولتی را به موتورها وصل کنید و پوش باتن را فشار بدهید. اگر موتورها حرکت کردند، می توانید ساخت دستگاه را ادامه بدهید. یک سر لوله لاستیکی نازک را به موتور پمپ هوا و سر دیگرش را از سوراخ روی در بطری رد کنید. دو لوله ها را با چسب عایق کنید.

حالا می توانید قطعات الکترونیکی را داخل بدنه پلاستیکی بگذارید. همه قطعات الکترونیکی بخصوص پوش باتن و موتور را با چسب حرارتی به بدنه بچسبانید تا حرکت نکنند. دو در بطری را به قوطی های نوشابه وصل کنید و لوله لاستیکی بزرگتر را داخل نوشابه ها فرو کنید. سپس قوطی ها را داخل دستگاه بگذارید.

برای دسترسی به قطعات الکترونیکی می توانید ورق پشتی یا بالایی بدنه را بلند کنید. به این ترتیب تعویض قطعات هم بسیار ساده می شود.

دستگاه نوشابه ریز آماده است

دستگاه نوشابه ریز آماده است
دستگاه نوشابه ریز آماده است

حالا با فشار دادن دکمه ها نوشابه داخل لیوان تان می ریزد. با اضافه کردن موتورهای بیشتر می توانید تنوع نوشیدنی های دستگاه را بیشتر کنید. نکته آخر اینکه حتماً ویدیوی آموزشی را هم ببینید تا تمام جزییات ساخت دستگاه را یاد بگیرید. اگر از ساخت این دستگاه لذت برده اید، ساخت وندینگ ماشین و دستگاه هدیه یاب هم برایتان جالب خواهد بود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با رزبری پای فرستنده صوتی FM بسازید

اگر دستگاه نوشابه ریز را ساختید، تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت دستگاه نوشابه ریز با وسایل ارزان
عنوان مطلب
آموزش ساخت دستگاه نوشابه ریز با وسایل ارزان
توضیح کوتاه
با این دستگاه می توانید انواع نوشیدنی را به بهداشتی ترین روش ممکن سرو کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

جاکلیدی چرمی چرخشی سبک و شیک بسازید در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمترین هزینه و ابزار ممکن، جاکلیدی چرمی چرخشی بسازید. قبلاً آموزش ساخت جاکلیدی چرخشی چوبی را یاد گرفته بودید ...
آموزش ساخت : سیستم کنترل تلویزیون بسازید... بیشتر ما زمان زیادی را مقابل تلویزیون صرف می کنیم. اگر شما هم اینطور هستید به یک سیستم کنترل تلویزیون نیاز دارید که زمان مشاهده تلویزیون را مدیریت کند...
آموزش ساخت کنسول بازی دوز لمسی با برد آردوینو... قبلاً در ساختنی طرز ساخت کنسول بازی آردوینو را یاد گرفته بودید. در این پست هم ساخت کنسول بازی دوز لمسی را یاد می گیرید که بازی محبوب کودکی همه ماست. ا...
آموزش دوخت کوله پشتی نمدی به روش آسان و سریع... دوخت کوله پشتی کار سختی نیست و تقریباً هر کسی می تواند از عهده آن بربیاید. قبلاً در ساختنی آموزش دوخت کوله پشتی چرمی، کیسه ای، پارچه ای و ... را یاد گ...
قلاب بافی با سیم؛ لوستر توری ارزان و شیک ببافید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کمی سیم رنگی یک لوستر توری شیک بسازید. این لوستر توری در حالت روشن و خاموش جلوه خاصی به اتاق می دهد. هر کسی می توان...
آموزش ساخت : موتور DC بسازید در این ساختنی آموزش ساخت یک ابزار آموزشی جالب را یاد می گیرید. یک موتور DC کوچک که بخوبی می تواند طرز کار موتور را نشان بدهد. ساخت موتور ایده خوبی برا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید