خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پروژکتور عکاسی یا پنل نورپردازی LED پرتابل بسازید

پروژکتور عکاسی یا پنل نورپردازی LED پرتابل بسازید

اگر اهل عکاسی باشید، پروژکتور عکاسی پرتابل یکی از تجهیزاتی است که بالاخره به آن نیاز پیدا می کنید. با این پروژکتور عکاسی می توانید در هر ساعتی از روز عکس های باکیفیت بگیرید و نگران نورپردازی عکس هایتان نباشد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمترین هزینه پروژکتور عکاسی LED پرتابل بسازید.

پروژکتور عکاسی پرتابل بسازید
پروژکتور عکاسی پرتابل بسازید

این پنل نورپردازی برای دوربین های دیجیتال و با در نظر گرفتن موارد زیر طراحی شده است:

  • سبک، کوچک و پرتابل بودن تا در کیف دوربین جا بگیرد؛
  • طراحی کاربردی اما ساده تا ساختش راحت باشد؛
  • بادوام بودن تا اگر روی زمین افتاد، نشکند؛
  • ارزان بودن؛
  • پخش کردن نور به صورت متعادل تا تمام سطح سوژه عکاسی را روشن کند.

برای ساخت پروژکتور عکاسی لزوماً نباید از تجهیزاتی که در تصاویر می بینید، استفاده کنید. می توانید بدنه پروژکتور را با وسایل و ابزار ارزانتر هم بسازید ولی باید بادوام و مقاوم بودن آن را در نظر داشته باشید. مونتاژ نوارهای LED هم نیاز به مهارت الکترونیکی پیشرفته ندارد. اگر لحیم کاری بلد باشید و قبلاً با نوار LED کار کرده باشید، می توانید براحتی نوارهای LED را بهم وصل کنید.

گام اول: ورق پلاستیکی را ببرید

کارتان را با بریدن ورق پلی کربنات روی اره رومیزی شروع کنید. ورق پلی کربنات بهترین انتخاب برای ساخت پنل نورپردازی است چون سبک و مقاوم است و در عین حال ترک نمی خورد. همانطور که در دیاگرام بالا می بینید برای ساخت بدنه پروژکتور به سه ورق پلی کربنات نیاز دارید. اندازه این سه ورق به ابعادی که برای پنل در نظر دارید، بستگی دارد. اگر می خواهید پنل هم اندازه پنلی باشد که در تصاویر می بینید، باید ورق های پلی کربنات را طبق اندازه های دیاگرام ببرید (اندازه ها به اینچ هستند). بعد از بریدن ورق ها، گوشه ها را سنباده بکشید تا دست تان را نبرد.

در ساختنی بخوانید :  قهوه ترک را به روش حرفه ای ها درست کنید

سپس باید چهار گوشه هر سه ورق را سوراخ کنید. این سوراخ ها باید کاملاً با هم تراز باشند. پس بهتر است ابتدا هر سه ورق را بهم وصل کنید و سپس سوراخ ها را همزمان روی آنها دریل کنید.

روی ورق وسطی هم چند سوراخ برای رد کردن سیم ها دریل کنید.

گام دوم: باتری ها را آماده کنید

انتخاب صحیح باتری در کارایی پروژکتور عکاسی پرتابل اهمیت زیادی دارد. شما می توانید این پروژکتور را با دو باتری AA تغذیه کنید اما در آن صورت وزن پروژکتو زیادی می شود و نمی توانید آن را براحتی روی دوربین قرار بدهید. به همین خاطر باید دنبال باتری های سبک تر بگردید. باتری های لیتیوم یون سکه ای انتخاب خوبی برای این پروژه هستند. برای استفاده از این باتری ها باید هولدر مخصوص آنها را هم تهیه کنید که قیمت بسیار مناسبی دارد.

بعد از انتخاب نوع باتری باید ولتاژ مورد نیاز برای روشن کردن پروژکتور را بدست بیاورید. اگر می خواهید پروژکتور را از ۵ نوار LED 9تایی بسازید، مجموعاً به ۱۲ ولت جریان نیاز دارید. این باتری های سکه ای ۳ ولتی هستند؛ یعنی برای رسیدن به جریان ۱۲ ولتی باید چهار هولدر باتری را به صورت سری بهم سیم کشی کنید.

بعد از لحیم کردن هولدرها به یکدیگر، باتری ها را داخل آنها قرار بدهید. سپس منبع تغذیه ای که برای پنل نورپردازی ساخته اید را تست کنید و مطمئن شوید کار می کند.

گام چهارم: نوارهای LED را بهم وصل کنید

منبع نوری پنل نوپردازی، نوار LED 12 ولتی است. برای ساخت نمونه مشابه پنلی که در تصاویر می بینید، باید ۵ نوار LED 9تایی ببرید. به این ترتیب می توانید LEDها را در سرتاسر پنل پخش کنید تا نور آنها مثل نور فلش متمرکز نباشد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: شیشه های تزئینی سندبلاست (sandblast) بسازید

نوارهای LED را از محل مشخص شده ببرید. برچسب پشت آنها را بردارید و آنها را به ورق پلی کربنات وسطی بچسبانید. دقت کنید نوارهای LED درست وسط ورق قرار بگیرند و از هم فاصله نداشته باشند. برای اتصال نوارهای LED به یکدیگر از یک طرف شروع کنید و تمام پین های مثبت را بهم وصل کنید. پین های منفی را هم از طرف دیگر بهم وصل کنید. بهتر است از یک تکه سیم برای ایجاد اتصالات استفاده کنید تا ظاهر پروژکتور مرتب باشد. بعد از اتمام لحیم کاری هم سیم ها را از سوراخ هایی که روی ورق وسطی دریل کرده اید به پشت ورق بکشید.

گام پنجم: سوئیچ را وصل کنید

برای اینکه استفاده از پروژکتور عکاسی پرتابل ساده تر بشود، بهتر است یک سوئیچ هم به آن اضافه کنید. لاین مثبت سوئیچ را به طرف مثبت هولدرهای باتری وصل کنید. سپس طرف منفی باتری ها را به نوارهای LED وصل کنید. حالا می توانید هولدرهای باتری را با چسب حرارتی به پشت ورق وسطی بچسبانید.

گام ششم: پایه پروژکتور را بسازید

استفاده از این پروژکتور عکاسی پرتابل روش های مختلفی دارد؛ می توانید آن را در دست تان نگه دارید، بالای سوکت hot shoe دوربین وصل کنید یا روی سه پایه دوربین بگذارید. برای اینکه بتوانید از پروژکتور در این سه حالت استفاده کنید باید یک پایه نصب برایش بسازید.

ابتدا سوکت hot shoe دوربین را اندازه بگیرید و سپس یک تکه نوار آلومینیومی L شکل به همان اندازه ببرید. سپس روی هر لبه آن یک سوراخ دریل کنید و یکی از سوراخ ها را با میله دندانه دار، شیار بدهید تا قابلیت اتصال به سه پایه دوربین را پیدا کند.

در ساختنی بخوانید :  یک دکمه USB بسازید و با آن درجه صدای کامپیوتر را کنترل کنید

پروژکتور عکاسی پرتابل آماده است

حالا فقط باید پروژکتور پرتابل را مونتاژ کنید. ابتدا یک سوراخ اضافی برای نصب پایه آلومینیومی دریل کنید و آن را با پیچ و مهره به ورق پلی کربنات وصل کنید. در نهایت هم هر سه ورق را به ترتیب روی هم بگذارید و آنها را با چهار سوراخی که در گوشه ها دریل کرده اید، بهم وصل کنید. در هر سوراخ از یک اسپیسر، یک پیچ M3 و یک واشر قفلی استفاده کنید تا اتصال بین ورق ها کاملاً محکم بشود.

پروژکتور عکاسی پرتابل آماده است و می توانید آن را به تجهیزات عکاسی تان اضافه کنید. ساخت تجهیزات عکاسی کار بسیار ساده است و نیاز به صرف هزینه های هنگفت ندارد. اگر شما هم ایده ای برای ساخت تجهیزات عکاسی یا بهبود طراحی پروژکتور پرتابل دارید، آن را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
پروژکتور عکاسی یا پنل نورپردازی LED پرتابل بسازید
عنوان مطلب
پروژکتور عکاسی یا پنل نورپردازی LED پرتابل بسازید
توضیح کوتاه
با این پروژکتور می توانید در هر ساعتی از روی عکس های شفاف و باکیفیت بگیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : داخل دیوارهای آشپزخانه کابینت بزنید!... در آشپزخانه تان جای کافی برای ادویه ها ندارید؟ کمدهای اتاق تان را آنقدر پر کرده اید که همیشه باید دنبال خرده ریزها بگردید؟ راه حل پیشنهادی ساختنی این ...
آموزش ساخت : دستگاه پرتاب موشک کاغذی بسازید... همه ما بلدیم موشک کاغذی درست کنیم و ساخت موشک و پرتاب آن یکی از تفریح های اصلی دوران کودکی مان بوده است. در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه پرتاب موشک ر...
آموزش ساخت : زیورآلات رنگی درست کنید در این پست ساختنی یک تکنیک ساخت زیورآلات را یاد می گیرید که با آن می توانید گردنبند، دستبند، آویز، گوشواره و آویز تزیینی درست کنید. درست کردن این نوع ...
آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع آمپلی فایر کوچک و بزرگ را یاد گرفته اید. تمام آن آمپلی فایرها با بلندگو و قطعات الکترونیکی دیگر ساخته می شوند. اما یک ن...
سوت چوبی نجات مخصوص کیت بقا و شرایط اضطراری بسازید... سوت یکی از اجزای اصلی کیت بقای کوهنوردی است و در شرایط اضطراری خیلی به درد می خورد. در این ساختنی طرز ساخت یک سوت چوبی را یاد می گیرید که فقط با یک تک...
آموزش ساخت : با پرینتر سه بعدی هواپیمای اسباب بازی بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک هواپیمای اسباب بازی با سلول های خورشیدی و موتور میکرو را می آموزید. این هواپیما با پرینتر سه بعدی ساخته شده است و سلول ه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با بطری نوشابه کیف لنز دوربین سبک و ضدآب بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت کیف لنز دوربین مقاوم، سبک و ضدآب را یاد می …

پاسخ دهید