خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با کمترین هزینه هگزاکوپتر کوچک شش موتوره بسازید

با کمترین هزینه هگزاکوپتر کوچک شش موتوره بسازید

اگر تجربه ساخت ربات‌های پرنده مثل کوادکوپتر را داشته باشید، احتمالاً بدتان نمی‌آید مهارت‌تان در ساخت ربات‌های مشابه را به چالش بکشید. پیشنهاد ساختنی به شما ساخت هگزاکوپتر کوچک است که هم در خانه و هم بیرون از خانه پرواز می‌کند. ساخت هگزاکوپتر بسیار ساده است و هزینه کمی‌دارد. احتمالاً گران‌ترین قطعه، فلایت کنترلر است چون باید از کنترلری استفاده کنید که همزمان شش موتور را کنترل کند.

هگزاکوپتر در واقع یک پهپاد چند موتوره است که شش بازو با شش موتور دارد. با تغییر سرعت هر کدام از موتورها می‌توانید این ربات پرنده را به حرکت دربیاورید. هگزاکوپتر نسبت به کوادکوپتر برتری‌های زیادی دارد که همه آنها ناشی از تعداد بیشتر موتورهاست. هرچه تعداد موتورهای یک پهپاد بیشتر باشد، نیروی پرتاب آن هم بیشتر است. در نتیجه پرنده می‌تواند فریم سنگین تری داشته باشد و سرعت بیشتری بگیرد. داشتن شش پروانه به هگزاکوپتر قدرت مانور و پرواز بیشتری هم می‌دهد.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • فرستنده FrSky
  • بدنه هگزاکوپتر فیبر کربن ۱۵۰ HEX-6
  • سه دست پروانه Ladybird
  • شش عدد موتور بدون هسته ۸۵۲۰ ۵۳۵۰۰RPM
  • برد فلایت کنترل ۳۲bits F3
  • رسیور Frsky 8CH کوچک
  • ۵ عدد باتری ۳٫۷V 500MAH 20C به همراه شارژر
  • دوربین FPV فرستنده FX FX798T 5.8G NTSC (اختیاری)

گام دوم: چینش موتورها را مشخص کنید

اولین گام ساخت هگزاکوپتر کوچک، چیدن موتورهاست. یکی از لبه‌های بدنه را به عنوان جلوی هگزاکوپتر در نظر بگیرید (بهتر است لبه ای را انتخاب کنید که زبانه دارد تا بتوانید دوربین را به آن وصل کنید) و سپس موتورها را طبق دیاگرام نرم افزار کلین فلایت که در تصویر بالا می‌بینید، بچینید. موتورهای قرمز و آبی در جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌کنند. موتورهای قرمز مثبت و موتورهای آبی منفی هستند. موتورهای مشکی و سفید برخلاف عقربه‌های ساعت حرکت می‌کنند و موتورهای مشکی مثبت و موتورهای سفید منفی هستند (دقت کنید که ممکن است ترتیب چیدن موتورها روی بدنه ای که شما خریده اید، متفاوت باشد).

در ساختنی بخوانید :  ساعت اتاق کودک را با این روش خلاقانه تزیین کنید

موتورها را بردارید و آنها را به ترتیب درست روی بدنه هگزا بچینید. ترتیب درست به این صورت است که موتور اول خلاف جهت عقربه‌های ساعت، موتور دوم در جهت عقربه‌های ساعت، موتور سوم خلاف جهت عقربه‌های ساعت و … .

اگر به برد فلایت کنترل توجه کنید، می‌بینید که چینش موتورها را به صورت ۱، ۵، ۲ و ۳، ۶، ۴ است. اما چینش موتورها طبق کلین فلایت Hex-X به صورت ۱، ۶، ۲ و ۳، ۵، ۴ است. این اختلاف لحیم کردن موتورها به فلایت کنترل را کمی‌پیچیده می‌کند. برای حل این مشکل، پیکربندی کلین فلایت را دنبال کنید و موتورها را از وسط سیم کشی کنید (جای موتور ۵ و ۶ را عوض کنید).

گام سوم: قطعات را بهم لحیم کنید

حالا باید همه قطعات را بهم وصل کنید. دستگاه لحیمکاری را روشن کنید و سر سیم موتورها را لخت کنید. سپس سیم‌ها را به جای صحیح‌شان روی برد فلایت کنترل وصل کنید. سپس با استفاده از سرب، باتری را هم به برد فلایت کنترل وصل کنید.

حالا باید رسیور را آماده کنید. روی رسیور سه زبانه وجود دارد: S، + و – . روی برد فلایت کنترل دنبال بخش UART 2 بگردید. در این قسمت برد، یک زبانه مربعی با دو زبانه اضافی وجود دارد. این بخش، بخش ورودی S، + و – است که زبانه‌های رسیور به آن وصل می‌شوند (S به S، + به + و – به -). اگر نتوانستید زبانه‌ها را پیدا کنید، از تصاویر بالا کمک بگیرید.

گام چهارم: رسیور و فرستنده را با هم جفت کنید

به کانکتور باتری فلایت کنترلر یک باتری وصل کنید. اگر اتصالات را درست انجام داده باشید، LEDهای هر دو برد روشن می‌شوند. باتری را یکبار جدا کنید و دوباره وصل کنید اما اینبار دکمه bind رسیور را فشار بدهید و پایین نگه دارید. همین طور که دکمه را پایین نگه داشته اید، فرستنده را بردارید و یک مدل جدید بسازید. دکمه page را بزنید و به سمت پایین اسکرول کنید، حالت را به D8 تغییر بدهید و دوباره دکمه Bind را بزنید. رسیور و فرستنده بلافاصله با هم جفت می‌شوند و شما می‌توانید باتری را جدا کنید و کارکرد bind را خاموش کنید. باتری را دوباره وصل کنید؛ اگر LED سبز است (و چشمک نمی‌زند) یعنی رسیور به فرستنده وصل شده است.

در ساختنی بخوانید :  حلقه آویز قلاب بافی شده با چراغ های توکار رنگی بسازید

گام پنجم: فلایت کنترل را با Cleanflight تنظیم کنید

هگزاکوپتر را به Cleanflight وصل کنید و آن را با آخرین نسخه نرم افزار SP Racing فلش کنید. سپس برد را وصل کنید و آن را روی حالت hex X formation تنظیم کنید. به منوی ports بروید و Serial RX را برای UART2 فعال کنید. مطمئن شوید در زبانه reciever گزینه RX_SERIAL انتخاب شده و سپس برند رسیور را با SBUS تنظیم کنید. حالا باید حرکت صحیح کانال‌ها را در یک باکس کوچک ببینید. در زبانه modes ، یک سوئیچ برای آرم و دیس‌آرم کردن هگزاکوپتر تعریف کنید. به CLI بروید و عبارت Type: set motor_pwm_rate=32000 را تایپ کنید و سپس عبارت Save را تایپ کنید.

می‌توانید سایر گزینه‌ها و تنظیمات را روی انتخاب‌های پیش فرض باقی بگذارید. البته پیشنهاد ما این است که تنظیمات را تغییر بدهید تا به بهترین پیکربندی برای هگزاکوپتر برسید.

گام ششم: پروانه‌ها و دوربین FPV را اضافه کنید

استفاده از دوربین FPV در ساخت هگزاکوپتر کاملاً اختیاری است اما امکان مشاهده مناظر روبروی دوربین را برایتان فراهم می‌کند. برای اتصال دوربین، دوربین FPV و فرستنده را بردارید و کانکتور پلاستیکی آن را ببرید. سپس سر سیم‌ها را لخت کنید، سرب اندود کنید و آنها را مستقیماً به زبانه‌های ورودی باتری فلایت کنترلر لحیم کنید. به این ترتیب دوربین جریان ۳٫۷ ولتی مورد نیاز برای ارسال تصاویر را دریافت می‌کند. سپس باتری را سرجایش وصل کنید و ببینید LED روشن می‌شود یا نه. اگر روشن شد، با استفاده از دکمه‌های روی دوربین فرکانس را تنظیم کنید تا با لنزهای FPV مچ بشود. حالا می‌توانید دوربین را با کمی‌چسب حرارتی به جلوی هگزاکوپتر وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ایستگاه هواشناسی با برد آردوینو و سنسور BME280

برای اضافه کردن پروانه‌ها، باید پروانه‌های هم جهت با عقربه‌های ساعت روی موتورهای هم جهت با عقربه‌های ساعت و پروانه‌های برخلاف جهت عقربه‌ها را روی موتورهای برخلاف عقربه‌های ساعت وصل کنید. سپس با یک فشار کوچک پروانه‌ها را روی موتورها ثابت کنید. حواستان باشد بیش از حد به موتور و پروانه فشار نیاورید تا نشکند.

هگزاکوپتر کوچک آماده است

حالا فقط باید باتری‌ها را سرجایشان وصل کنید تا هگزاکوپتر روشن بشود و به پرواز دربیاید. فراموش نکنید تصاویر هگزاکوپتری که می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید. منتظر پیشنهادهای شما برای بهبود طراحی و روش ساخت این ربات پرنده نیز هستیم.

منبع

خلاصه مطلب
با کمترین هزینه هگزاکوپتر کوچک شش موتوره بسازید
عنوان مطلب
با کمترین هزینه هگزاکوپتر کوچک شش موتوره بسازید
توضیح کوتاه
یک هگزاکوپتر کوچک اما سریع بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : ست میز عسلی بسازید این ست میز عسلی برای پذیرایی های کوچک بسیار مناسب و ایده آل است. این میزها داخل همدیگر قرار می گیرند و وقتی از آنها استفاه نمی کنید، فقط به اندازه یک ...
آموزش ساخت : با کمترین وسایل فرستنده FM بسازید... آیا تابحال خواسته اید ایستگاه رادیویی خودتان را بسازید؟ در این ساختنی طرز ساخت یک فرستنده FM را یاد می گیرید که با آن می توانید یک ایستگاه رادیویی افت...
پرینتر سه بعدی حرفه ای و کامل بسازید – قسمت دوم... در این پست ساختنی قسمت دوم طرز ساخت یک پرینتر سه بعدی ارزان را می آموزید. سعی کرده ایم در این پست مبنا را بر حداقل ها بگذاریم تا افراد بیشتری امکان سا...
آموزش ساخت : کیف سکه چرم بدوزید در این ساختنی طرز ساخت یک کیف سکه چرم را یاد می گیرید. با کمک الگویی که به پست ضمیمه شده می توانید خیلی راحت این کیف را بدوزید. اگر دلتان میخواهد یک ک...
آموزش ساخت : یک کیف پارچه ای شیک و جادار بدوزید... قبل از هر چیز بگوییم که برای دوختن این کیف پارچه حتماً نباید خیاطی بلد باشید؛ فقط کافی است الفبای دوخت و دوز را بدانید. در این پست طرز دوخت یک کیف پار...
آموزش تصویری نصب کتابخانه در نرم افزار آردوینو... نصب کتابخانه های جدید در آردوینو یکی از مهارت های پایه برای کار با این بردهاست. تقریباً هر پروژه آردوینو نیاز به نصب یک یا چند کتابخانه جدید دارد. به ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

یک دیدگاه

  1. واقعا اموزش نقص‌های زیادی داره و کامل نیست و به همه چیز اشاره نشده به قول معروف فقط ارائه مطلب است بدون اینکه مفید باشد.

پاسخ دهید