خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با کمترین هزینه هگزاکوپتر کوچک شش موتوره بسازید

با کمترین هزینه هگزاکوپتر کوچک شش موتوره بسازید

اگر تجربه ساخت ربات های پرنده مثل کوادکوپتر را داشته باشید، احتمالاً بدتان نمی آید مهارت‌تان در ساخت ربات های مشابه را به چالش بکشید. پیشنهاد ساختنی به شما ساخت هگزاکوپتر کوچک است که هم در خانه و هم بیرون از خانه پرواز می کند. ساخت هگزاکوپتر بسیار ساده است و هزینه کمی دارد. احتمالاً گران‌ترین قطعه، فلایت کنترلر است چون باید از کنترلری استفاده کنید که همزمان شش موتور را کنترل کند.

هگزاکوپتر در واقع یک پهپاد چند موتوره است که شش بازو با شش موتور دارد. با تغییر سرعت هر کدام از موتورها می توانید این ربات پرنده را به حرکت دربیاورید. هگزاکوپتر نسبت به کوادکوپتر برتری های زیادی دارد که همه آنها ناشی از تعداد بیشتر موتورهاست. هرچه تعداد موتورهای یک پهپاد بیشتر باشد، نیروی پرتاب آن هم بیشتر است. در نتیجه پرنده می تواند فریم سنگین تری داشته باشد و سرعت بیشتری بگیرد. داشتن شش پروانه به هگزاکوپتر قدرت مانور و پرواز بیشتری هم می دهد.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • فرستنده FrSky
 • بدنه هگزاکوپتر فیبر کربن ۱۵۰ HEX-6
 • سه دست پروانه Ladybird
 • شش عدد موتور بدون هسته ۸۵۲۰ ۵۳۵۰۰RPM
 • برد فلایت کنترل ۳۲bits F3
 • رسیور Frsky 8CH کوچک
 • ۵ عدد باتری ۳٫۷V 500MAH 20C به همراه شارژر
 • دوربین FPV فرستنده FX FX798T 5.8G NTSC (اختیاری)

گام دوم: چینش موتورها را مشخص کنید

اولین گام ساخت هگزاکوپتر کوچک، چیدن موتورهاست. یکی از لبه های بدنه را به عنوان جلوی هگزاکوپتر در نظر بگیرید (بهتر است لبه ای را انتخاب کنید که زبانه دارد تا بتوانید دوربین را به آن وصل کنید) و سپس موتورها را طبق دیاگرام نرم افزار کلین فلایت که در تصویر بالا می بینید، بچینید. موتورهای قرمز و آبی در جهت عقربه های ساعت حرکت می کنند. موتورهای قرمز مثبت و موتورهای آبی منفی هستند. موتورهای مشکی و سفید برخلاف عقربه های ساعت حرکت می کنند و موتورهای مشکی مثبت و موتورهای سفید منفی هستند (دقت کنید که ممکن است ترتیب چیدن موتورها روی بدنه ای که شما خریده اید، متفاوت باشد).

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت میکروکنترلر با پردازنده ATmega88

موتورها را بردارید و آنها را به ترتیب درست روی بدنه هگزا بچینید. ترتیب درست به این صورت است که موتور اول خلاف جهت عقربه های ساعت، موتور دوم در جهت عقربه های ساعت، موتور سوم خلاف جهت عقربه های ساعت و … .

اگر به برد فلایت کنترل توجه کنید، می بینید که چینش موتورها را به صورت ۱، ۵، ۲ و ۳، ۶، ۴ است. اما چینش موتورها طبق کلین فلایت Hex-X به صورت ۱، ۶، ۲ و ۳، ۵، ۴ است. این اختلاف لحیم کردن موتورها به فلایت کنترل را کمی پیچیده می کند. برای حل این مشکل، پیکربندی کلین فلایت را دنبال کنید و موتورها را از وسط سیم کشی کنید (جای موتور ۵ و ۶ را عوض کنید).

گام سوم: قطعات را بهم لحیم کنید

حالا باید همه قطعات را بهم وصل کنید. دستگاه لحیمکاری را روشن کنید و سر سیم موتورها را لخت کنید. سپس سیم ها را به جای صحیح‌شان روی برد فلایت کنترل وصل کنید. سپس با استفاده از سرب، باتری را هم به برد فلایت کنترل وصل کنید.

حالا باید رسیور را آماده کنید. روی رسیور سه زبانه وجود دارد: S، + و – . روی برد فلایت کنترل دنبال بخش UART 2 بگردید. در این قسمت برد، یک زبانه مربعی با دو زبانه اضافی وجود دارد. این بخش، بخش ورودی S، + و – است که زبانه های رسیور به آن وصل می شوند (S به S، + به + و – به -). اگر نتوانستید زبانه ها را پیدا کنید، از تصاویر بالا کمک بگیرید.

گام چهارم: رسیور و فرستنده را با هم جفت کنید

به کانکتور باتری فلایت کنترلر یک باتری وصل کنید. اگر اتصالات را درست انجام داده باشید، LEDهای هر دو برد روشن می شوند. باتری را یکبار جدا کنید و دوباره وصل کنید اما اینبار دکمه bind رسیور را فشار بدهید و پایین نگه دارید. همین طور که دکمه را پایین نگه داشته اید، فرستنده را بردارید و یک مدل جدید بسازید. دکمه page را بزنید و به سمت پایین اسکرول کنید، حالت را به D8 تغییر بدهید و دوباره دکمه Bind را بزنید. رسیور و فرستنده بلافاصله با هم جفت می شوند و شما می توانید باتری را جدا کنید و کارکرد bind را خاموش کنید. باتری را دوباره وصل کنید؛ اگر LED سبز است (و چشمک نمی زند) یعنی رسیور به فرستنده وصل شده است.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش CNC، پازل چوبی ساده بسازید

گام پنجم: فلایت کنترل را با Cleanflight تنظیم کنید

هگزاکوپتر را به Cleanflight وصل کنید و آن را با آخرین نسخه نرم افزار SP Racing فلش کنید. سپس برد را وصل کنید و آن را روی حالت hex X formation تنظیم کنید. به منوی ports بروید و Serial RX را برای UART2 فعال کنید. مطمئن شوید در زبانه reciever گزینه RX_SERIAL انتخاب شده و سپس برند رسیور را با SBUS تنظیم کنید. حالا باید حرکت صحیح کانال ها را در یک باکس کوچک ببینید. در زبانه modes ، یک سوئیچ برای آرم و دیس‌آرم کردن هگزاکوپتر تعریف کنید. به CLI بروید و عبارت Type: set motor_pwm_rate=32000 را تایپ کنید و سپس عبارت Save را تایپ کنید.

می توانید سایر گزینه ها و تنظیمات را روی انتخاب های پیش فرض باقی بگذارید. البته پیشنهاد ما این است که تنظیمات را تغییر بدهید تا به بهترین پیکربندی برای هگزاکوپتر برسید.

گام ششم: پروانه ها و دوربین FPV را اضافه کنید

استفاده از دوربین FPV در ساخت هگزاکوپتر کاملاً اختیاری است اما امکان مشاهده مناظر روبروی دوربین را برایتان فراهم می کند. برای اتصال دوربین، دوربین FPV و فرستنده را بردارید و کانکتور پلاستیکی آن را ببرید. سپس سر سیم ها را لخت کنید، سرب اندود کنید و آنها را مستقیماً به زبانه های ورودی باتری فلایت کنترلر لحیم کنید. به این ترتیب دوربین جریان ۳٫۷ ولتی مورد نیاز برای ارسال تصاویر را دریافت می کند. سپس باتری را سرجایش وصل کنید و ببینید LED روشن می شود یا نه. اگر روشن شد، با استفاده از دکمه های روی دوربین فرکانس را تنظیم کنید تا با لنزهای FPV مچ بشود. حالا می توانید دوربین را با کمی چسب حرارتی به جلوی هگزاکوپتر وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  احتمال کشف شدن ماده تاریک یا Dark Matter روی زمین

برای اضافه کردن پروانه ها، باید پروانه های هم جهت با عقربه های ساعت روی موتورهای هم جهت با عقربه های ساعت و پروانه های برخلاف جهت عقربه ها را روی موتورهای برخلاف عقربه های ساعت وصل کنید. سپس با یک فشار کوچک پروانه ها را روی موتورها ثابت کنید. حواستان باشد بیش از حد به موتور و پروانه فشار نیاورید تا نشکند.

هگزاکوپتر کوچک آماده است

حالا فقط باید باتری ها را سرجایشان وصل کنید تا هگزاکوپتر روشن بشود و به پرواز دربیاید. فراموش نکنید تصاویر هگزاکوپتری که می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید. منتظر پیشنهادهای شما برای بهبود طراحی و روش ساخت این ربات پرنده نیز هستیم.

منبع

خلاصه مطلب
با کمترین هزینه هگزاکوپتر کوچک شش موتوره بسازید
عنوان مطلب
با کمترین هزینه هگزاکوپتر کوچک شش موتوره بسازید
توضیح کوتاه
یک هگزاکوپتر کوچک اما سریع بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

تلسکوپ چوبی با تکنیک آینه ای بسازید- بخش دوم : بدنه تلسکوپ... در قسمت اول آموزش ساخت تلسکوپ چوبی به مراحل ساخت آینه اصلی پرداختیم. آینه یکی از مهمترین اجزای هر تلسکوپ است و تاثیر زیادی روی کیفیت آن دارد. بعد از س...
دستور تهیه : کباب دنده را در فر بپزید! اگر همیشه دوست داشتید کباب دنده بپزید و بخاطر نداشتن کباب پز موفق نشده اید، حالا وقتش است سراغ فر بروید! کباب دنده را با روش ساختنی داخل فر بپزید و مط...
آموزش ساخت : چراغ هشدار دهنده ایمیل بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گجت رومیزی جالب را خواهید آموخت : چراغ هشدار دهنده ایمیل جدید. با ساخت و استفاده از این چراغ می توانید در حین کار از رسیدن ا...
ساخت آبگرمکن خورشیدی مخصوص بچه ها ساخت آبگرمکن خورشیدی بهترین راه برای یادگیری بیشتر درباره انرژی خورشیدی است. قبلاً در ساختنی طرز ساخت آبگرمکن خورشیدی را یاد گرفته اید اما این یکی مخص...
با برد آردوینو مترجم مورس بسازید و کدهای مورس را ترجمه کنید... در این ساختنی آموزش ساخت مداری را می خوانید که با آن می توانید کدهای مورس را به کلمات انگلیسی ترجمه کنید! این مترجم مورس به شما کمک می کند مهارت‌تان د...
آموزش ساخت : پایه خنک کننده لپ تاپ بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پایه خنک کننده لپ تاپ چوبی را یاد می گیرید. این پایه برای لپ تاپ هایی مناسب است که خیلی داغ نمی کنند و همین که هوای کافی زیر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

۲ دیدگاه ها

 1. واقعا اموزش نقص های زیادی داره و کامل نیست و به همه چیز اشاره نشده به قول معروف فقط ارائه مطلب است بدون اینکه مفید باشد.

  • به نظر من بخاطر اینکه بعضی قطعات توی ایران راحت پیدا نمیشن اینجوری بنظر میاد
   اگر گردانندگان سایت بتونن این سایتو شبیه instructables کنن یعنی هر کسی ساخته خودشو آموزش بده مطالب سایت کاربردی تر میشن وساختشون بخاطر استفاده قطعاتی که آسونتر تو ایران پیدا میشن راحت میشه.

پاسخ دهید