خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره؛ پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء!

آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره؛ پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء!

در این ساختنی یاد می گیرید با لوله PVC پمپ دستی چندکاره بسازید. این پمپ دستی کار پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء را به صورت همزمان انجام می دهد. ساخت پمپ دستی با این روش نیاز مهارت خاصی ندارد و خیلی ارزان تمام می شود.

آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره
آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره

برای ساخت پمپ دستی نیاز به ابزاری مثل اره رومیزی دارید. البته می توانید برش ها را با ابزارهای دستی جایگزین هم انجام بدهید. دقت داشته باشید که این پمپ چندکاره برای استفاده در فشار بالا طراحی نشده است.

می توانید در ویدیوی زیر آموزش کامل ساخت پمپ دستی PVC را ببینید:

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت پمپ دستی

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

در تصویر بالا تمام لوله ها و اتصالاتی که برای ساخت پمپ دستی نیاز دارید، آمده است. دقت کنید که اندازه ها به اینچ هستند.

علاوه بر قطعاتی که در تصویر می بینید، به دو چک سوپاپ هم نیاز دارید. اگر می خواهید هزینه ساخت پمپ دستی را کاهش بدهید، می توانید با کمک ویدیوی آموزشی زیر خودتان چک سوپاپ PVC بسازید:

گام دوم: پیستون را بسازید

همانطور که در تصویر اول می بینید، لوله یک اینچی براحتی داخل لوله ۱/۴-۱ اینچی جا می شود. فقط یک فاصله کوچک وجود دارد اما برای ساخت پیستون باید اتصال لوله ها را کاملاً هوابندی کنیم. برای هوابندی لوله ها از حلقه O شکل لاستیکی استفاده می کنیم.

برای بریدن شیارهای حلقه ها از اره رومیزی استفاده می کنیم. لوله را کاملاً صاف روی میز نگه دارید و تیغه را آنقدر پایین بیاورید که فقط نیمی از عمق پلاستیک را ببرد. شیار را طوری ببرید که حلقه لاستیکی داخلش جا بشود اما مقاومت لوله خیلی کم نشود. دو شیار روی لوله PVC ببرید؛ یکی با فاصله یک اینچی و دیگری با فاصله ۲ اینچی از سر لوله.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کمد چوبی ساده با چهار کشو بسازید

برای ثابت نگه داشتن لوله ها در حین بریدن شیارها از تخته های چوبی استفاده کنید. با یک دست لوله را روی تیغه نگه دارید و با دست دیگر، لوله را به آرامی بچرخانید تا شیارهای روی لوله به عمق کافی برسند. بعد از بریدن شیارها، حلقه های لاستیکی سرجایشان وصل کنید.

به سر دیگر لوله هم یک پلاگ PVC وصل کنید. برای هوابندی این سرپوش از چسب استفاده کنید و دورش را کاملاً با چسب بپوشانید. اگر لازم بود می توانید از پلاگ PVC 3/4 اینچی استفاده کنید و آن را طوری سنباده بزنید که داخل لوله یک اینچی جا بگیرد.

گام سوم: پیستون و محفظه را کامل کنید

برای کامل کردن پیستون پمپ دستی باید کمی روی لوله خارجی آن کار کنید. ابتدا با مته خزینه یک سوراخ وسط درپوش ۱/۴-۱ اینچی دریل کنید. یک حلقه لاستیکی داخل درپوش و دور سوراخ قرار بدهید و درپوش آماده را یک گوشه بگذارید.

برای اضافه کردن پیستون، باید حلقه های لاستیکی را کمی روغن کاری کنید تا اصطکاک دیواره های داخلی به آنها آسیب نزند. می توانید از وازلین یا روغن سیلیکونی استفاده کنید. البته این را بدانید که وازلین به مرور زمان حلقه لاستیکی را می خورد.

به سر دیگر لوله ۱/۴-۱ اینچی، یک کاپلینگ، بوشن کاهنده ۳/۴ اینچی، رایزر و سه راهی شیار دار T شکل وصل کنید. ترتیب اتصال قطعات به همین صورت است که نوشته شده و در دیاگرام گام اول آمده است.

با استفاده از دو حلقه لاستیکی روغن کاری شده، پیستون داخل لوله بزرگتر کاملاً هوابندی می شود. درپوشی که آماده کرده اید هم بالای لوله وصل می شود و وقتی پیستون برعکس باشد، فقط چند اینچ از لوله داخلی بیرون می زند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت بالم لب خانگی (مرطوب کننده لب ها) با طعم شکلات و عسل

گام چهارم: لوله ها را رنگ کنید

آخرین مرحله ساخت پمپ دستی چندکاره، رنگ کردن و چسب کاری لوله ها و اتصالات است. دسته پمپ از دو لوله PVC 2/1-4 در ۱ اینچ ساخته می شود. می توانید این دو لوله را از تکه های باقیمانده پیستون بسازید. اجزای دسته را مطابق تصاویر با چسب سمان بهم بچسبانید و وقتی دسته کامل شد، آن را به لوله ای که از داخل پیستون بیرون زده بچسبانید.

حالا پیستون هم کامل شده و می توانید دو چک سوپاپ را به اتصال T شکل انتهای پمپ وصل کنید. دقت کنید که سوپاپ ها باید به سمت راست تنظیم بشوند. حالا پمپ دستی آماده است.

گام پنجم: پمپ دستی را چک کنید

چون از چک سوپاپ شیاردار برای ساخت پمپ دستی استفاده کردیم، می توانیم براحتی آنها را تکان بدهیم، عوض کنیم یا جهت شان را تنظیم کنیم. با اضافه کردن لوله های PVC اضافی می توانید کارکردهای پمپ دستی را بیشتر کنید. با استفاده از این پمپ می توانید آن را به صورت عمودی بالا بکشید یا از قدرت پایتان برای انتقال آب استفاده کنید.

اگر پمپ دستی را با همین اندازه ها ساخته باشید، در هر چرخه عمودی می توانید دو لیوان آب را حرکت بدهید. قدرت انتقال پمپ در چرخه های افقی، سه گالن در دقیقه است اما در چرخه های عمودی این مقدار به ۵ گالن در دقیقه می رسد چون می توانید وزن تان را روی پمپ بیاندازید.

پمپ دستی چندکاره آماده است

پمپ دستی چندکاره آماده است
پمپ دستی چندکاره آماده است

همانطور که در ابتدا گفتیم می توانید از این پمپ دستی به عنوان پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء استفاده کنید. این پمپ یک طرف ورودی و یک طرف خروجی دارد. اگر طرف ورودی را به وسیله مورد نظرتان وصل کنید، خلاء ایجاد می شود. می توانید آزمایش پمپ هوا و پمپ خلاء را با یک بادکنک انجام بدهید. ابتدا بادکنک را به طرف خروجی وصل کنید و آن را باد کنید. سپس بادکنک بادشده را به ورودی پمپ وصل کنید و هوای داخل را بیرون بکشید.

در ساختنی بخوانید :  صداگیری و بالانس موتور با خمیر و گوشی هوشمند!

چون پیستون را به صورت فیزیکی به سایر قطعات پمپ وصل نکرده ایم، دسته ۳۶۰ درجه می چرخد. در نتیجه هربار نیاز بود پمپ را تمیز یا روغن کاری کنید، میتوانید دسته را براحتی بیرون بکشید.
اگر ایده ای برای بهبود ساخت پمپ دستی چندکاره دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره؛ پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء!
عنوان مطلب
آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره؛ پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء!
توضیح کوتاه
با لوله PVC یک پمپ دستی چندکاره و ارزان بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با دینام یک چراغ دوچرخه بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک چراغ دوچرخه را می آموزید که نیازی به باتری ندارد و با پدال زدن روشن می شود. با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید چندین...
لیف بافتنی نرم و بادوام با طرح بافت ستاره ای ببافید... بافت ستاره ای یکی از روش های قلاب بافی پرکاربرد است که در دوخت وسایل کاربردی زیاد استفاده می شود. در این ساختنی، آموزش بافت لیف بافتنی با این طرح را ی...
با منجوق و مروارید لباس های قدیمی سنجاق سر بسازید... اگر می خواهید برای خودتان یا یکی از عزیزان تان سنجاق سر درست کنید، باید سراغ لباس ها و زیورآلات قدیمی تان بروید. ما در این ساختنی طرز ساخت سنجاق سر را...
با چوب و گوی شیشه ای یک چراغ تزیینی زیبا و خیره کننده بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ تزیینی بسیار زیبا را یاد می گیرید که ساختش هم کار ساده ای است. بدون ابزار نجاری حرفه ای هم می توانید این چراغ را بسازید...
لوستر مقوایی شیک و مقرون به صرفه بسازید... شاید شما هم جزو کسانی باشید که ایده آویزان کردن لوستر مقوایی از اتاق برایتان چندان جالب نباشد اما این طراحی می تواند نظرتان را تغییر بدهد. در این ساخت...
آموزش دوخت کاور چرمی شیک و بادوام برای مک بوک ۱۳ اینچی... کاور چرمی یکی از بهترین روش ها برای مراقبت از لپ تاپ در برابر خط خوردگی و خراش است. اگر شما هم مک بوک ۱۳ اینچی دارید، در این ساختنی آموزش دوخت کاور چر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید