خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره؛ پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء!

آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره؛ پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء!

در این ساختنی یاد می‌گیرید با لوله PVC پمپ دستی چندکاره بسازید. این پمپ دستی کار پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء را به صورت همزمان انجام می‌دهد. ساخت پمپ دستی با این روش نیاز مهارت خاصی ندارد و خیلی ارزان تمام می‌شود.

آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره
آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره

برای ساخت پمپ دستی نیاز به ابزاری مثل اره رومیزی دارید. البته می‌توانید برش‌ها را با ابزارهای دستی جایگزین هم انجام بدهید. دقت داشته باشید که این پمپ چندکاره برای استفاده در فشار بالا طراحی نشده است.

می‌توانید در ویدیوی زیر آموزش کامل ساخت پمپ دستی PVC را ببینید:

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت پمپ دستی

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

در تصویر بالا تمام لوله‌ها و اتصالاتی که برای ساخت پمپ دستی نیاز دارید، آمده است. دقت کنید که اندازه‌ها به اینچ هستند.

علاوه بر قطعاتی که در تصویر می‌بینید، به دو چک سوپاپ هم نیاز دارید. اگر می‌خواهید هزینه ساخت پمپ دستی را کاهش بدهید، می‌توانید با کمک ویدیوی آموزشی زیر خودتان چک سوپاپ PVC بسازید:

گام دوم: پیستون را بسازید

همانطور که در تصویر اول می‌بینید، لوله یک اینچی براحتی داخل لوله ۱/۴-۱ اینچی جا می‌شود. فقط یک فاصله کوچک وجود دارد اما برای ساخت پیستون باید اتصال لوله‌ها را کاملاً هوابندی کنیم. برای هوابندی لوله‌ها از حلقه O شکل لاستیکی استفاده می‌کنیم.

برای بریدن شیارهای حلقه‌ها از اره رومیزی استفاده می‌کنیم. لوله را کاملاً صاف روی میز نگه دارید و تیغه را آنقدر پایین بیاورید که فقط نیمی‌از عمق پلاستیک را ببرد. شیار را طوری ببرید که حلقه لاستیکی داخلش جا بشود اما مقاومت لوله خیلی کم نشود. دو شیار روی لوله PVC ببرید؛ یکی با فاصله یک اینچی و دیگری با فاصله ۲ اینچی از سر لوله.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ست میز عسلی بسازید

برای ثابت نگه داشتن لوله‌ها در حین بریدن شیارها از تخته‌های چوبی استفاده کنید. با یک دست لوله را روی تیغه نگه دارید و با دست دیگر، لوله را به آرامی‌بچرخانید تا شیارهای روی لوله به عمق کافی برسند. بعد از بریدن شیارها، حلقه‌های لاستیکی سرجایشان وصل کنید.

به سر دیگر لوله هم یک پلاگ PVC وصل کنید. برای هوابندی این سرپوش از چسب استفاده کنید و دورش را کاملاً با چسب بپوشانید. اگر لازم بود می‌توانید از پلاگ PVC 3/4 اینچی استفاده کنید و آن را طوری سنباده بزنید که داخل لوله یک اینچی جا بگیرد.

گام سوم: پیستون و محفظه را کامل کنید

برای کامل کردن پیستون پمپ دستی باید کمی‌روی لوله خارجی آن کار کنید. ابتدا با مته خزینه یک سوراخ وسط درپوش ۱/۴-۱ اینچی دریل کنید. یک حلقه لاستیکی داخل درپوش و دور سوراخ قرار بدهید و درپوش آماده را یک گوشه بگذارید.

برای اضافه کردن پیستون، باید حلقه‌های لاستیکی را کمی‌روغن کاری کنید تا اصطکاک دیواره‌های داخلی به آنها آسیب نزند. می‌توانید از وازلین یا روغن سیلیکونی استفاده کنید. البته این را بدانید که وازلین به مرور زمان حلقه لاستیکی را می‌خورد.

به سر دیگر لوله ۱/۴-۱ اینچی، یک کاپلینگ، بوشن کاهنده ۳/۴ اینچی، رایزر و سه راهی شیار دار T شکل وصل کنید. ترتیب اتصال قطعات به همین صورت است که نوشته شده و در دیاگرام گام اول آمده است.

با استفاده از دو حلقه لاستیکی روغن کاری شده، پیستون داخل لوله بزرگتر کاملاً هوابندی می‌شود. درپوشی که آماده کرده اید هم بالای لوله وصل می‌شود و وقتی پیستون برعکس باشد، فقط چند اینچ از لوله داخلی بیرون می‌زند.

در ساختنی بخوانید :  پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید [Arduino]

گام چهارم: لوله‌ها را رنگ کنید

آخرین مرحله ساخت پمپ دستی چندکاره، رنگ کردن و چسب کاری لوله‌ها و اتصالات است. دسته پمپ از دو لوله PVC 2/1-4 در ۱ اینچ ساخته می‌شود. می‌توانید این دو لوله را از تکه‌های باقیمانده پیستون بسازید. اجزای دسته را مطابق تصاویر با چسب سمان بهم بچسبانید و وقتی دسته کامل شد، آن را به لوله ای که از داخل پیستون بیرون زده بچسبانید.

حالا پیستون هم کامل شده و می‌توانید دو چک سوپاپ را به اتصال T شکل انتهای پمپ وصل کنید. دقت کنید که سوپاپ‌ها باید به سمت راست تنظیم بشوند. حالا پمپ دستی آماده است.

گام پنجم: پمپ دستی را چک کنید

چون از چک سوپاپ شیاردار برای ساخت پمپ دستی استفاده کردیم، می‌توانیم براحتی آنها را تکان بدهیم، عوض کنیم یا جهت شان را تنظیم کنیم. با اضافه کردن لوله‌های PVC اضافی می‌توانید کارکردهای پمپ دستی را بیشتر کنید. با استفاده از این پمپ می‌توانید آن را به صورت عمودی بالا بکشید یا از قدرت پایتان برای انتقال آب استفاده کنید.

اگر پمپ دستی را با همین اندازه‌ها ساخته باشید، در هر چرخه عمودی می‌توانید دو لیوان آب را حرکت بدهید. قدرت انتقال پمپ در چرخه‌های افقی، سه گالن در دقیقه است اما در چرخه‌های عمودی این مقدار به ۵ گالن در دقیقه می‌رسد چون می‌توانید وزن تان را روی پمپ بیاندازید.

پمپ دستی چندکاره آماده است

پمپ دستی چندکاره آماده است
پمپ دستی چندکاره آماده است

همانطور که در ابتدا گفتیم می‌توانید از این پمپ دستی به عنوان پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء استفاده کنید. این پمپ یک طرف ورودی و یک طرف خروجی دارد. اگر طرف ورودی را به وسیله مورد نظرتان وصل کنید، خلاء ایجاد می‌شود. می‌توانید آزمایش پمپ هوا و پمپ خلاء را با یک بادکنک انجام بدهید. ابتدا بادکنک را به طرف خروجی وصل کنید و آن را باد کنید. سپس بادکنک بادشده را به ورودی پمپ وصل کنید و هوای داخل را بیرون بکشید.

در ساختنی بخوانید :  با رزبری پای میکروفون وایرلس FM بسازید

چون پیستون را به صورت فیزیکی به سایر قطعات پمپ وصل نکرده ایم، دسته ۳۶۰ درجه می‌چرخد. در نتیجه هربار نیاز بود پمپ را تمیز یا روغن کاری کنید، میتوانید دسته را براحتی بیرون بکشید.
اگر ایده ای برای بهبود ساخت پمپ دستی چندکاره دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره؛ پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء!
عنوان مطلب
آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره؛ پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء!
توضیح کوتاه
با لوله PVC یک پمپ دستی چندکاره و ارزان بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر... اگر در کارگاه، باغ یا باغچه‌تان به یک تبر کوچک نیاز دارید، خودتان هم می توانید آن را بسازید. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با تیغه اره گرد یک تبر کو...
دستگاه لحیم کاری گیره دار حرفه ای بسازید... اگر لحیم کاری برایتان سخت است، این دستگاه لحیم کاری کار را برایتان ساده خواهد کرد. این دستگاه یک سطح کار متحرک دارد که می تواند بردها را رویش قرار بده...
چطور مدار الکترونیکی را از برد بورد به بورد اصلی منتقل کنیم؟... اگر ساختنی های الکترونیکی سایت را دنبال کرده باشید، حتماً می دانید بهتر است ابتدا مدار را روی برد بورد بسازید و سپس آن را به بورد اصلی منتقل کنید. با ...
آموزش ساخت: تخت قایقی با محفظه های مخفی تخت خوابی بسازید که شبیه به قایق است و چند محفظه مخفی نیز دارد در این پست باز هم سراغ نجاری رفته ایم و یکی از جالب ترین ساختنی های چوبی را برایتان آ...
جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید اولین جدول تناوبی در سال ۱۸۶۲ توسط زمین شناس فرانسوی الکساندر-امیل بگویه دو شانکورتوآ تهیه شد. این دانشمند عناصر را در یک استوانه با محیط ۱۶ یونیت قرا...
چاپ روی قاب موبایل را در خانه انجام بدهید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور طرح های دلخواه تان را روی قاب موبایل بیاندازید. چاپ روی قاب موبایل دو کارکرد خیلی مهم دارد : می توانید بدنه کهنه موبای...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید