خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی وایرلس بسازید

با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی وایرلس بسازید

در این ساختنی طرز ساخت چراغ رومیزی وایرلس با طراحی شیک و مدرن را یاد می گیرید. منبع تغذیه این چراغ رومیزی یک باتری است که به صورت وایرلس شارژ می شود و در هربار شارژ ۱٫۵ ساعت روشن می ماند. ما فایل های طراحی بدنه چراغ رومیزی وایرلس را در اختیارتان قرار می دهیم اما برای ساخت آن باید با الکترونیک آشنا باشید. با ساختنی همراه باشید.

چراغ رومیزی وایرلس یک شارژر USB دارد که به پایه چراغ وصل می شود. خود چراغ هم روی پایه قرار می گیرد و از طریق القاب الکتریکی شارژ می شود. جای لامپ، پایه شارژ و لنزهای چراغ رومیزی وایرلس با پرینتر سه بعدی FDM ساخته می شوند.

گام اول: وسایل مورد نیاز

قطعات مورد نیاز
قطعات مورد نیاز
 • فرستنده شارژ وایرلس Qi – این قطعه به یک منبع تغذیه USB وصل می شود و جریان ۳٫۷ ولتی را از طریق کویل مسی ساطع می کند. فرستنده شارژ داخل پایه شارژ چراغ قرار می گیرد.
 • ماژول رسیور وایرلس Qi – این قطعه شارژ ساطع شده از کویل مسی را دریافت می کند. این قطعه داخل چراغ قرار می گیرد.
 • جک میکرو Lipo w/MicroUSB، شارژر USB LiIon/LiPoly – این قطعه شارژ رسیور وایرلس را ثابت می کند و روی ۳٫۷ ولت نگه می دارد.
 • باتری لیتیوم یونی ۳٫۷v 2000mAh
 • LED سفید یک واتی به همراه هیت سینک – این نوع LED با جریان ۳٫۷ ولتی روشن می شود.
 • سوئیچ پوش باتن ۱۶ میلیمتری DC3-250V SPST

ابزار مورد نیاز

 • پرینتر سه بعدی FDM – اندازه چراغ رومیزی وایرلس یک مکعب ۱۲۷ در ۱۲۷ میلیمتر است. بنابراین باید از پرینتری استفاده کنید که تخت پرینت آن به اندازه کافی بزرگ باشد.
 • دستگاه لحیم کاری
 • پیچ گوشتی
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: یک میز زیبا و کم هزینه بسازید

گام دوم: بدنه چراغ رومیزی را طراحی کنید

برای طراحی بدنه چراغ رومیزی از نرم افزار Fusion 360 استفاده می کنیم. این نرم افزار تمام ابزارهای لازم برای طراحی سه بعدی را دارد و کار با آن هم بسیار ساده است. فایل های لازم برای پرینت بدنه چراغ را از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است).

چون شارژ چراغ رومیزی به صورت وایرلس انجام می شود، نیاز به قطعه مستطیلی در بدنه نداریم. تا وقتی رسیور و فرستنده در محدوده ۳ میلیمتری هم باشند، می توانید از قطعات گرد در بدنه استفاده کنید. البته گرد کردن بیش از حد اجسام باعث می شود لنز از بالا شروع بشود که برای یک لامپ رومیزی مناسب نیست.

به همین خاطر بهترین انتخاب مکعب با لبه های گرد است که سه تا از وجوه آن لنز باشند. به این ترتیب می توانید سوئیچ را هم در جای بهتری قرار بدهید و حداکثر استفاده را از نور LED یک واتی ببرید.

لنز طوری طراحی شده که با قفل زبانه داخلی که روی لبه هایش قرار دارد، داخل بدنه فرو برود. محل نصب LED داخل بدنه هم ۴۵ درجه زاویه به سمت لنزها دارد. ضخامت مانع بین رسیور و فرستنده هم ۳ میلیمتر است که نباید بیشتر بشود.

گام سوم: قطعات بدنه را پرینت کنید

برای پرینت لنزها از PLA شفاف و برای سایر قطعات بدنه از PLA فیبر چوب استفاده کنید. جهت مدل و محل قرارگیری آن روی پلتفرم پرینتر تاثیر زیادی روی ساختار قطعات دارد. مخصوصاً درباره لنزها که این جهت روی میزان و نحوه بازتاب نور از آنها هم موثر است. در تصویر اول لنز با جهت پرینت اشتباه و در تصویر دوم لنز با جهت پرینت مناسب را می بینید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : خودتان هاوربال بسازید

در نمونه اول، سطح بالایی لنز روی تخت پرینت خوابانده شده است. با اینکار در متریال پایه صرفه جویی می شود اما نتیجه کار برای لنز مناسب نیست. در این حالت، نور LED فاصله داخلی بین دیواره ها و لنزها را برجسته می کند. ضمن اینکه لبه های سطح بالایی لنز و طرح شبکه ای هم کاملاً قابل رویت هستند.

در نمونه دوم، سه گوشه لنز روی تخت پرینت خوابانده شده است. در این حالت، مقدار زیادی متریال پایه استفاده می شود اما لایه های لنزها در اطراف گوشه ها متحدالمرکز هستند. به این ترتیب طرح شطرنجی هم دیده نمی شود و ظاهر لنز یکپارچه تر می شود.

گام چهارم: چراغ رومیزی را مونتاژ کنید

در دیاگرام بالا می توانید نحوه و ترتیب قرار گرفتن قطعات روی یکدیگر را ببینید. برای سهولت کار، قطعات در دیاگرام شماره گذاری شده اند که یکبار در ادامه شماره ها را یادآوری می کنیم:

 1. لنزها
 2. سوئیچ
 3. رسیور وایرلس
 4. LED
 5. باتری
 6. پایه نصب LED و باتری
 7. جای لامپ
 8. جای قطعات الکترونیکی
 9. فرستنده وایرلس
 10. بست فرستنده
 11. ورق زیری
 12. پیچ ماشینی

گام پنجم: سیم های LED را به شارژر وصل کنید

قطعات را سیم کشی کنید
قطعات را سیم کشی کنید

دو جفت سیم قرمز و مشکی به بالا و سمت راست برد لحیم کنید. ترمینال مشکی بالای برد به باتری وصل می شود و سیم های سمت راست هم به رسیور وایرلس وصل می شود. دو سیم قرمز و مشکی هم به ترمینال های بالایی باتری ها وصل کنید تا LED را روشن کنید.

گام ششم: قطعات بدنه چراغ را مونتاژ کنید

برای مونتاژ چراغ رومیزی وایرلس ، پد رسیور وایرلس را به تورفتگی کف جای لامپ بچسبانید. در پایه نصب جای نصب باتری و LED مشخص شده است. سوئیچ هم مثل براکت بین LED و شارژر قرار می گیرد. در تصاویر بالا جزییات بیشتر و دیاگرام سیم کشی و مونتاژ چراغ رومیزی وایرلس آمده است.

در ساختنی بخوانید :  دستور پخت: شکلات خانگی ساده با طعم بادام زمینی

گام هفتم: پایه شارژ را مونتاژ کنید

مونتاژ پایه یا داک شارژ چراغ رومیزی بسیار ساده است. کویل شارژ را داخل جای مشخص شده در قسمت زیری فشار بدهید. بست را سرجایش قرار بدهید، سپس برد مدار را با چند پیچ ماشینی به سطح بالایی وصل کنید. ورق پایه هم به زیر داک وصل می شود تا از قطعات محافظت کند. پایه شارژ چند شیار برای ترمینال های USB روی برد مدار دارد تا بتوانید از سیم استاندارد یا میکرو USB برای شارژ استفاده کنید.

چراغ رومیزی وایرلس آماده است

با اضافه کردن سنسور می توانید این چراغ رومیزی وایرلس را هوشمند هم بکنید. فراموش نکنید تصاویر چراغ هایی که با این روش می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی وایرلس بسازید
عنوان مطلب
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی وایرلس بسازید
توضیح کوتاه
این چراغ شیک و مدرن به صورت وایرلس شارژ می شود.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: پایه چاقوی ساده بسازید در این ساختنی، طرز ساخت یک پایه چاقو ساده را می آموزید که ساخت آن کمتر از ۲۰ دقیقه زمان می برد و هزینه زیادی هم ندارد. اگر پایه چاقوهایتان شکسته یا از...
آموزش ساخت: کیف دستی کریستالی بسازید در این ساختنی، طرز ساخت یک کیف دستی را می آموزید که روکش آن از منجوق های کریستالی است. این کیف را می توانید به عنوان کیف دستی یا کیف لوازم آرایش هم اس...
دستور پخت: شکلات خانگی ساده با طعم بادام زمینی... همه یک دستور پخت ساده و  خوب را دوست دارند!هیچ استثنایی هم در این مورد نیست! این دستور مانند شکلات های مشهور موجود در مغازه ها نمی شود، اما بسیار خوشم...
برای رزبری پای کانکتور HDD با پورت USB و منبع تغذیه بسازید... فضای ذخیره سازی رزبری پای برای بسیاری از پروژه های رزبری پای کافی نیست. در این ساختنی یک راهکار ساده و ارزان برای این مشکل ارائه می کنیم. یک کانکتور H...
آموزش ساخت : با آردوینو تیونر گیتار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک تیونر گیتار را یاد می گیرید که با آردوینو ساخته میشود. در این تیونر آردوینو کار تشخیص فرکانس ورودی صوتی را انجام میدهد و LED...
آموزش ساخت: آویز بالای تخت اوریگامی این آویز برای بالای تخت نوزادان عالی است. وسایل مورد نیاز: حلقه ی چوبی روبان ساتن سفید مهره نخ پنبه ای سفید کاغذ ساده چسب و قیچی قدم...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری هلیکون چوبی (Helicone) رومیزی بسازید

اگر طرفدار سازه های عجیب و غریب باشید، حتماً دوست دارید یک هلیکون چوبی (Helicone) روی …

یک دیدگاه

 1. سلام ببخشید من پیرینتر سه بعدی ندارم پس میشه چوب افرا رو داخلشو خالی کنم بعد به جای قطعات پیرینت شده استفاده کنم؟

پاسخ دهید