خانه / ویژه ها / ساخت چوب از کاغذ ؛ چطور دوباره کاغذ را به چوب تبدیل کنیم؟

ساخت چوب از کاغذ ؛ چطور دوباره کاغذ را به چوب تبدیل کنیم؟

در این ساختنی به شما یاد می دهیم از کاغذهای باطله چوب بسازید و از آن چوب برای ساخت کاردستی و وسایل کاربردی استفاده کنید. ساخت چوب از کاغذ بسیار ساده است و نیاز به ابزار خاصی ندارد. ضمن اینکه یکی از بهترین روش ها برای بازیافت کاغذهای باطله است.با ساختنی همراه باشید.

آموزش ساخت چوب از کاغذ
آموزش ساخت چوب از کاغذ

چوبی که از کاغذ می سازید، آنقدر مقاوم هست که بتوانید با آن وسایلی مثل میز بسازید. ساخت چوب از کاغذ کار سختی نیست اما کمی زمانبر است. در ضمن بعد از ساخت چوب از کاغذ باز هم می توانید آن را به کاغذ تبدیل کرد چون در فرایند ساخت از چسب بر پایه آب استفاده می شود.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • مقدار زیادی کاغذ باطله
 • میله چوبی
 • چسب برپایه آب
 • سینی رنگ
 • غلطک نقاشی
 • اره نواری

گام دوم: کاغذهای باطله را جمع کنید

بهتر است از کاغذهای هم اندازه استفاده کنید. در غیر این صورت وقتی بخواهید کنده کاغذ را لمینت کنید، تکه های کاغذ کوچک از بین رول بیرون خواهند زد. برای اینکه چوب یا تخته چندلایی که می سازید بافت و الگوی جالبی پیدا کند، از کاغذهایی استفاده کنید که نوشته و تصویر در رنگ های مختلف داشته باشند. بهترین جا برای پیدا کردن این کاغذها، استودیوهای معماری است.

جنس کاغذهایی که استفاده می کنید، تاثیر زیادی روی کیفیت و فرایند ساخت چوب از کاغذ ندارد.

گام سوم: کنده کاغذ را بسازید

این گام، مهمترین و البته طولانی‌ترین مرحله ساخت چوب از کاغذ است. ما از کاغذهای ۲۱ در ۲۸ سانتیمتری و ۲۸ در ۴۳ سانتیمتر استفاده کردیم. بنابراین طول کنده کاغذ، ۲۸ سانتیمتر خواهد بود که در هر دو اندازه مشترک است. میله چوبی که برای ساخت کنده کاغذ استفاده می کنید، باید کمی بلندتر از طول کنده باشد تا ساخت کنده و ورق ورق کردن آن ساده تر بشود.
حالا که همه چیز را آماده کردید، می توانید ساخت کنده را به روش زیر انجام بدهید:

 • ابتدا محل کارتان را آماده کنید (ساخت کنده کمی کثیف کاری خواهد داشت).
 • چند گرم از چسب را داخل سینی رنگ بریزید.
 • کارتان را با چسباندن لبه کاغذ اول به میله چوبی شروع کنید. دقت کنید لبه کاغذ روی میله کاملاً صاف باشد چون لبه کج بعداً مشکل ایجاد می کند.
 • یک طرف کاغذ را با غلطک نقاشی با چسب بپوشانید.
 • خیلی آرام کاغذ را دور میله بپیچید. دقت کنید کاغذ صاف و در عین حال محکم دور میله پیچانده بوشد. با فشار انگشت حباب های هوا و تجمع چسب زیر کاغذ را از بین ببرید.
 • این فرایند را در فواصل ۱۰ تا ۲۰ کاغذ تکرار کنید. چسب خشک می شود و نمی گذارد کاغذهای زیری در حین اعمال فشار جابجا بشوند.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قفسه ایستاده ساده و جادار بسازید

اگر نگاهی به اندازه کنده کاغذ در تصاویر بالا بیاندازید، متوجه می شوید که ساخت کنده چقدر زمان میبرد. پس حوصله به خرج بدهید و اگر لازم دیدید از کسی کمک بگیرید.

گام سوم: کنده کاغذ را ببرید

حالا کنده کاغذ – یا بهتر بگوییم تخته چندلا – آماده است و می توانید آن را قطعات کوچک ببرید. البته قبل از اینکه بریدن را شروع کنید، باید مطمئن شوید لایه های چسب کاملاً خشک شده اند.
کارتان را با برش های صاف از دو طرف کنده شروع کنید. سعی کنید برش ها تا جایی که می شود بهم نزدیک باشند. در نهایت هم لبه های تخته های بریده شده را صاف کنید. از اینجا به بعد می توانید با این تخته هایی که از کاغذ ساخته اید، درست مثل چوب رفتار کنید. آنها را با ابزار نجاری ببرید، سنباده بکشید، پرداخت کنید و … .

شما با این چوب بازیافتی چه خواهید ساخت؟

بعد از ساخت چوب از کاغذ می توانید سراغ ساخت وسایل دلخواه تان بروید. با این چوب ها می توانید انواع وسایل کاربردی، وسایل تزیینی یا زیورآلات چوبی بسازید. میزی که در تصویر بالا می بینید با همین نوع چوب ساخته شده است. البته بدنه چوب فلزی و از پیش ساخته است و روی چوب هم با شیشه پوشانده شده است.

در ساختنی بخوانید :  با آردوینو سنسور نوری مخصوص آزمایشگاه بسازید [َArduino]

تصاویر وسایلی که با این نوع چوب می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
ساخت چوب از کاغذ ؛ چطور دوباره کاغذ را به چوب تبدیل کنیم؟
عنوان مطلب
ساخت چوب از کاغذ ؛ چطور دوباره کاغذ را به چوب تبدیل کنیم؟
توضیح کوتاه
در این ساختنی یاد می گیرید چطور کاغذهای باطله را به تخته چندلا تبدیل کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: پایه چاقوی ساده بسازید در این ساختنی، طرز ساخت یک پایه چاقو ساده را می آموزید که ساخت آن کمتر از ۲۰ دقیقه زمان می برد و هزینه زیادی هم ندارد. اگر پایه چاقوهایتان شکسته یا از...
آتش درست کردن در طبیعت با سیم ظرفشویی و باتری کتابی!... اگر اهل کمپ زدن در طبیعت و کوهنوردی باشید، حتماً از اهمیت مهارت آتش درست کردن خبر دارید. همه بلدند با کبریت یا انواع آتش زنه، آتش درست کنند اما اینها ...
با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید... اگر کارگاه نجاری داشته باشید و اهل ساختنی های چوبی باشید، حتماً مقدار زیادی تکه چوب بدون استفاده دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با این ت...
دستور تهیه : خوراک سیب زمینی شیرین و کاری درست کنید... در این ساختنی دستور تهیه یک خوراک گیاهی و سالم را یاد می گیرید که در عرض کمتر از 45 دقیقه آماده میشود. اگر دنبال وعده غذای کامل هستید که درست کردنش وق...
دستگاه آبیاری اتوماتیک گیاهان بسازید ! اگر دوست دار گیاهان هستنید و یا در خانه و آپارتمان خود گیاه نگهداری می کنید، حتما می دانید که آبیاری به موقع گیاهان چه اهمیتی در رشد و سلامتی آن ها دا...
هولدر رومیزی موبایل و وسایل شخصی بسازید... اگر روی میز شما هم همیشه شلوغ است، باید یک هولدر رومیزی بسازید. با این هولدر رومیزی می توانید موبایل، تبلت، دسته کلید و بقیه وسایل تان را مرتب روی میز...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید