خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر

آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر

اگر در کارگاه، باغ یا باغچه‌تان به یک تبر کوچک نیاز دارید، خودتان هم می‌توانید آن را بسازید. در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور با تیغه اره گرد یک تبر کوچک بسازید که خیلی تیز و البته خوش دست است. برای ساخت تیغه و دسته تبر به چند ابزار مثل ماشی سنگ زنی و چرخ سنباده نیاز دارید. البته دسته چوبی را می‌توانید با ابزارهای دیگر هم بسازید. با ساختنی همراه باشید.

ضخامت دسته این تبر سه میلیمتر است که برای بریدن متریال‌های مختلف مناسب است. می‌توانید از همین روش ساخت تبر برای ساخت تبرهای بزرگتر هم استفاده کنید. آموزش کامل ساخت تبر را در ویدیوی زیر ببینید:

وسایل مورد نیاز برای ساخت تبر

 • تیغ اره گرد
 • چوب زیتون
 • لوله یا میله آهنی کوچک
 • چسب اپوکسی
 • روغن جلا
 • کاغذ سنباده با شماره‌های مختلف

ابزار مورد نیاز

 • ماشین سنگ زنی
 • چرخ سنباده
 • سنباده نواری
 • درمل
 • دریل
 • مشعل
 • اره آهن بر

گام اول: تیغه را ببرید

ابتدا شکل تیغه را در ابعاد دلخواه – با توجه به اندازه تیغه گردی که دارید – روی کاغذ بکشید. سپس الگو را با اسپری چسب روی تیغه بچسبانید. سپس با ماشین سنگ زنی شروع به بریدن تیغه کنید. هرچه تیغه ضخیم تر باشد، بریدن سخت می‌شود اما با کمی‌صبر و دقت می‌توانید تیغه را برش بدهید.

بعد از بریدن تیغه، باید جای میخ‌ها را روی تیغه علامت بزنید. برای اینکار از درفش و چکش استفاده کنید. سپس یک الگو برای ایجاد زاویه مناسب در سر تیغه بسازید. برای ایجاد زاویه و نازک کردن سر تیغه از اره نواری استفاده می‌کنیم. وقتی از اره نواری استفاده می‌کنید، باید ماسک بگذارید اما از ماشین وکیوم استفاده نکنید چون براده‌ها با برخورد تکه‌های چوبی داخل وکیوم آتش می‌گیرند.

در ساختنی بخوانید :  یک شانه چوبی شیک و منحصر به فرد با طرح دلخواه تان بسازید

گام دوم: سوراخ‌ها را دریل کنید

بعد از آماده کردن سر تیغه، باید تیغه را داغ کنید تا دریل کردن سوراخ‌ها روی آن ساده تر بشود. مشعل را روی دسته بگیرید و وقتی دسته سیاه شد، مشعل را خاموش کنید و صبر کنید تا دسته کمی‌خنک بشود.

حالا می‌توانید سوراخ کردن دریل‌ها را شروع کنید. اگر متوجه شدید مته دیگر داخل فلز پیش نمی‌رود، دور دریل را آهسته تر کنید. بعد از دریل کردن سوراخ‌ها، طول دسته را تنظیم کنید (اگر لازم است) و یکبار دیگر آن را داغ و دوباره سردش کنید.

گام سوم: تیغه را سنباده بکشید

آخرین مرحله آماده کردن تیغه برای ساخت تبر سنباده کاری است. ابتدا تیغه را با چرخ سنباده و کاغذ ۱۲۰ کاملاً صاف کنید و سپس سنباده کاری با دست و کاغذهای ۳۲۰ و ۵۰۰ را آغاز کنید. لبه‌های تیغه را هم با درمل سنباده بکشید.

بعد از آماده کردن تیغه می‌توانید ابعاد دسته چوبی تبر را مشخص کنید. طول دسته چوبی تبر باید آنقدر بلند باشد که دسته تیغه را کاملاً بپوشانید. عرضش هم باید برای پوشاندن دسته کافی باشد. یک تکه چوب با ضخامت کافی پیدا کنید و آن را در اندازه مناسب ببرید. سپس آن را از وسط ببرید تا در مرحله بعد به دو طرف دسته وصل بشود.

گام چهارم: دسته چوبی را به تیغه وصل کنید

تیغه را روی دسته‌ها بگذارید و جای سوراخ‌ها را علامت بزنید. سپس سوراخ‌های روی چوب‌ها را با مته مناسب دریل کنید. یک لوله آهنی به ضخامت سوراخ‌هایی که دریل کرده اید پیدا کنید و دو تکه از آن ببرید. از این لوله‌ها به عنوان میخ‌های روی دسته تبر استفاده می‌کنیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : برای کابینت کشوی چوبی بسازید

به تیغه تبر چسب اپوکسی بزنید و آن را روی یکی از دو نیمه دسته چوبی بگذارید. سپس لوله‌ها را داخل سوراخ‌ها بگذارید و با چکش آنها را در دسته چوبی زیری فرو کنید. لایه چوبی رویی را هم اضافه کنید و دوباره میخ‌های آهنی را با چکش سفت کنید. چند ساعت صبر کنید تا دسته خشک بشود و سپس قسمت اضافی میخ‌های آهنی را با اره دستی ببرید.

حالا باید کارتان را با چرخ سنباده شروع کنید و دسته را شکل بدهید. هرچه وقت و دقت بیشتری صرف شکل دادن دسته بکنید، تبر خوش دست‌تر می‌شود. بعد از ساخت تیغه، این مرحله مهمترین قسمت ساخت تبر است. چرخ سنباده را با کاغذ ۸۰ بپوشانید و شکل دادن دسته را شروع کنید. بعد از اینکه دسته به شکل دلخواه تان رسید، سراغ سوهان و کاغذ سنباده بروید و دسته چوبی را پرداخت کنید. بعد از پرداخت هم چند لایه روغن جلا روی دسته بزنید.

تبر کوچک‌تان آماده است و می‌توانید آن را بین ابزارتان قرار بدهید. هر وقت تیغه تبر کند شد، دوباره آن را با سوهان یا ماشین سنگ زنی تیز کنید. اگر ساخت تبر را امتحان کردید، تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر
عنوان مطلب
آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر
توضیح کوتاه
از این تبر می‌توانید در کارگاه یا باغچه استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با کمترین هزینه یک میز تاشو بسازید... اگر شما هم بخاطر کمبود فضا در آشپزخانه یا اتاق خواب تان میز نمی گذارید، میز تاشو چاره کارتان است. در این ساختنی طرز ساخت یک میز تاشوی ساده را یاد می گ...
آموزش ساخت : جالباسی ساده و ارزان بسازید... بیشتر ما مشکل کمبود جا برای لباس هایمان را تجربه کرده ایم. همین کمبود جا هم نمی گذارد از هر نوع جالباسی استفاده کرد. بیشتر ما جای زیادی در خانه مان بر...
آویز سقفی بافتنی بسازید و اتاق‌تان را زیباتر کنید... اگر می خواهید دکور یکی از اتاق هایتان را عوض کنید، حتماً نباید وسایل تزیینی گران قیمت بخرید. خودتان هم می توانید با ساخت وسایلی مثل لوستر، گلدان، تابل...
آموزش ساخت: شیشه های تزئینی سندبلاست (sandblast) بسازید... در این ساختنی، یک روش عالی برای بازسازی شیشه های قدیمی می آموزید: سندبلاست. با سندبلاست کردن ظاهر نامرتب شیشه های قدیمی را ترمیم کنید و آنها را به شیش...
آموزش ساخت : با زیپ های پلاستیکی لوستر بسازید!... نظرتان راجع به این لوستر چیست؟ اگر از این لوستر خوشتان نیامده که روی این لینک کلیک کنید تا نمونه های لوستر دیگر ساختنی را ببینید. اگر هم خوشتان آمده ی...
آموزش ساخت: کیف دستی کریستالی بسازید در این ساختنی، طرز ساخت یک کیف دستی را می آموزید که روکش آن از منجوق های کریستالی است. این کیف را می توانید به عنوان کیف دستی یا کیف لوازم آرایش هم اس...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید