خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر

آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر

اگر در کارگاه، باغ یا باغچه‌تان به یک تبر کوچک نیاز دارید، خودتان هم می توانید آن را بسازید. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با تیغه اره گرد یک تبر کوچک بسازید که خیلی تیز و البته خوش دست است. برای ساخت تیغه و دسته تبر به چند ابزار مثل ماشی سنگ زنی و چرخ سنباده نیاز دارید. البته دسته چوبی را می توانید با ابزارهای دیگر هم بسازید. با ساختنی همراه باشید.

ضخامت دسته این تبر سه میلیمتر است که برای بریدن متریال های مختلف مناسب است. می توانید از همین روش ساخت تبر برای ساخت تبرهای بزرگتر هم استفاده کنید. آموزش کامل ساخت تبر را در ویدیوی زیر ببینید:

وسایل مورد نیاز برای ساخت تبر

 • تیغ اره گرد
 • چوب زیتون
 • لوله یا میله آهنی کوچک
 • چسب اپوکسی
 • روغن جلا
 • کاغذ سنباده با شماره های مختلف

ابزار مورد نیاز

 • ماشین سنگ زنی
 • چرخ سنباده
 • سنباده نواری
 • درمل
 • دریل
 • مشعل
 • اره آهن بر

گام اول: تیغه را ببرید

ابتدا شکل تیغه را در ابعاد دلخواه – با توجه به اندازه تیغه گردی که دارید – روی کاغذ بکشید. سپس الگو را با اسپری چسب روی تیغه بچسبانید. سپس با ماشین سنگ زنی شروع به بریدن تیغه کنید. هرچه تیغه ضخیم تر باشد، بریدن سخت می شود اما با کمی صبر و دقت می توانید تیغه را برش بدهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با لامپ پرمصرف گلدان شیشه ای بسازید

بعد از بریدن تیغه، باید جای میخ ها را روی تیغه علامت بزنید. برای اینکار از درفش و چکش استفاده کنید. سپس یک الگو برای ایجاد زاویه مناسب در سر تیغه بسازید. برای ایجاد زاویه و نازک کردن سر تیغه از اره نواری استفاده می کنیم. وقتی از اره نواری استفاده می کنید، باید ماسک بگذارید اما از ماشین وکیوم استفاده نکنید چون براده ها با برخورد تکه های چوبی داخل وکیوم آتش می گیرند.

گام دوم: سوراخ ها را دریل کنید

بعد از آماده کردن سر تیغه، باید تیغه را داغ کنید تا دریل کردن سوراخ ها روی آن ساده تر بشود. مشعل را روی دسته بگیرید و وقتی دسته سیاه شد، مشعل را خاموش کنید و صبر کنید تا دسته کمی خنک بشود.

حالا می توانید سوراخ کردن دریل ها را شروع کنید. اگر متوجه شدید مته دیگر داخل فلز پیش نمی رود، دور دریل را آهسته تر کنید. بعد از دریل کردن سوراخ ها، طول دسته را تنظیم کنید (اگر لازم است) و یکبار دیگر آن را داغ و دوباره سردش کنید.

گام سوم: تیغه را سنباده بکشید

آخرین مرحله آماده کردن تیغه برای ساخت تبر سنباده کاری است. ابتدا تیغه را با چرخ سنباده و کاغذ ۱۲۰ کاملاً صاف کنید و سپس سنباده کاری با دست و کاغذهای ۳۲۰ و ۵۰۰ را آغاز کنید. لبه های تیغه را هم با درمل سنباده بکشید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چراغ خواب لامپ عجیب و متفاوت !

بعد از آماده کردن تیغه می توانید ابعاد دسته چوبی تبر را مشخص کنید. طول دسته چوبی تبر باید آنقدر بلند باشد که دسته تیغه را کاملاً بپوشانید. عرضش هم باید برای پوشاندن دسته کافی باشد. یک تکه چوب با ضخامت کافی پیدا کنید و آن را در اندازه مناسب ببرید. سپس آن را از وسط ببرید تا در مرحله بعد به دو طرف دسته وصل بشود.

گام چهارم: دسته چوبی را به تیغه وصل کنید

تیغه را روی دسته ها بگذارید و جای سوراخ ها را علامت بزنید. سپس سوراخ های روی چوب ها را با مته مناسب دریل کنید. یک لوله آهنی به ضخامت سوراخ هایی که دریل کرده اید پیدا کنید و دو تکه از آن ببرید. از این لوله ها به عنوان میخ های روی دسته تبر استفاده می کنیم.

به تیغه تبر چسب اپوکسی بزنید و آن را روی یکی از دو نیمه دسته چوبی بگذارید. سپس لوله ها را داخل سوراخ ها بگذارید و با چکش آنها را در دسته چوبی زیری فرو کنید. لایه چوبی رویی را هم اضافه کنید و دوباره میخ های آهنی را با چکش سفت کنید. چند ساعت صبر کنید تا دسته خشک بشود و سپس قسمت اضافی میخ های آهنی را با اره دستی ببرید.

حالا باید کارتان را با چرخ سنباده شروع کنید و دسته را شکل بدهید. هرچه وقت و دقت بیشتری صرف شکل دادن دسته بکنید، تبر خوش دست‌تر می شود. بعد از ساخت تیغه، این مرحله مهمترین قسمت ساخت تبر است. چرخ سنباده را با کاغذ ۸۰ بپوشانید و شکل دادن دسته را شروع کنید. بعد از اینکه دسته به شکل دلخواه تان رسید، سراغ سوهان و کاغذ سنباده بروید و دسته چوبی را پرداخت کنید. بعد از پرداخت هم چند لایه روغن جلا روی دسته بزنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چراغ دوچرخه را با باتری لپ تاپ روشن کنید!

تبر کوچک‌تان آماده است و می توانید آن را بین ابزارتان قرار بدهید. هر وقت تیغه تبر کند شد، دوباره آن را با سوهان یا ماشین سنگ زنی تیز کنید. اگر ساخت تبر را امتحان کردید، تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر
عنوان مطلب
آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر
توضیح کوتاه
از این تبر می توانید در کارگاه یا باغچه استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : مشکل داغ کردن لپ تاپ را با این روش حل کنید... مشکل داغ کردن لپ تاپ میتوانید دلایل مختلفی داشته باشد و هر کدام از این دلیل ها راهکار مخصوص خودش را دارند. یکی از دلایلی که میتواند باعث داغ کردن لپ ت...
ساخت کلید یدکی کپی با کارت ویزیت و قوطی کنسرو... کلید یدکی یکی از وسایل به شدت کار راه بیانداز است. به همین خاطر می خواهیم آموزش ساخت آن را هم به شما یاد بدهیم. برای ساخت کلید یدکی با این روش نیاز به...
پازل چوبی سه بعدی با طرح بیست وجهی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پازل چوبی را یاد می گیرید که می تواند هدیه بسیار خوبی برای طرفداران پازل باشد. برای ساخت این پازل چوبی سه بعدی باید به دستگا...
آموزش ساخت : کابینت چرخدار و مخفی بسازید... اگر در آشپزخانه تان کابینتی دارید که کاملاً به دیوار نچسبیده، این کابینت چرخدار بسازید و خودتان را از شر کابینت های شلوغ خلاص کنید. این کابینت مخفی را...
دریل شارژی را با پاور کامپیوتر یا شارژر لپ تاپ روشن کنید!... اگر از دریل شارژی استفاده می کنید، احتمالاً در جریان قیمت بالای باتری قابل شارژ دریل هستید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم دریل شارژی را با شارژر لپ...
آموزش ساخت استیک آتش زنه بادوام، سبک و کوچک... یکی از مهمترین وسایلی که باید در هر کیت کوهنوردی باشد، وسایل روشن کردن آتش است. قبلاً در ساختنی روش های مختلف آتش درست کردن در طبیعت و ساخت آتش زنه را...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با مدادرنگی های کهنه زیرلیوانی رنگی و جذاب بسازید

شما ته مدادرنگی هایتان چکار می کنید؟ اگر آنها را دور می ریزید، با ساختنی …

پاسخ دهید