خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید

بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید

برای آموزش اصول علم الکترونیک هیچ چیز بهتر است ساخت مدارهای ساده نیست. با ساخت این نوع مدارها می توانید سنسورها و قطعات مختلف را در مسیرها و اتصالات یکسان یا متفاوت تست کنید و کارایی آنها را یاد بگیرید. در این پست آموزش ساخت مدار LED ساده ای را یاد می گیرید که برای آموزش و تمرین الکترونیک – بویژه ساخت مدار – بسیار مناسب است. اگر هنوز لحیم کاری بلد نیستید هم می توانید این مدار را بسازید چون با جعبه پیتزا، میخ و گیره کاغذ ساخته می شود! با ساختنی همراه شوید.

مدار LED ساده و بدون لحیم کاری بسازید
مدار LED ساده و بدون لحیم کاری بسازید

در این مدار LED جریان برق را از سنسورهای مختلف عبور می دهیم و سپس به LED می رسانیم. با این طراحی می توانید عملکرد مدار را با یک سوئیچ و بین روشن شدن LED یا به صدا درآمدن بازر تغییر بدهید. همچنین می توانید از یک مقاومت وابسته به نور یا LDR هم به همراه LED یا بازر استفاده کنید. بعد از اینکه مدار LED را ساختید و طرز کارش را یاد گرفته اید، می توانید سنسورها و قطعات دیگری هم به آن اضافه کنید و مدار را در وضعیت های مختلف تست کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • جعبه پیتزا یا کارتن – اگر از جعبه پیتزا استفاده می کنید، مطمئن شوید تمیز باشد.
 • LED سفید یا آبی – دلیل انتخاب این دو رنگ این است که می توانند جریان ۳ ولتی را تحمل کنند. سایر رنگ ها به مقاومت نیاز خواهند داشت.
 • بازر پیزوالکتریک
 • مقاومت وابسته نور LDR
 • باتری سکه ای ۳ ولتی
 • ۲۵ عدد میخ فلزی – حتماً از میخ هایی که در تصویر می بینید، استفاده کنید.
 • ۲۰ عدد گیره کاغذ
 • میخ کوچک – یا هر چیزی که با آن بتوانید کارتن را سوراخ کنید.
 • چسب نواری – چسب برق برای پوشاندن اتصالات از زیر و چسب سفید برای بستن مدار از رو.

گام دوم: اتصالات باتری را ایجاد کنید

اگر می خواهید طراحی یا اندازه مدار LED را تغییر بدهید، باید قبل از شروع ساخت نقشه مدار را آماده کنید. اگر می خواهید مشابه مداری که در تصاویر می بینید را بسازید، باید از اتصال باتری شروع کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستگاه پولیش مخصوص قطعات پرینت شده بسازید

ابتدا جعبه پیتزا را آماده می کنیم. جعبه را تمیز کنید، مربع کف آن را ببرید و با کمک لبه میز آن را از وسط تا کنید. ایده ساخت این مدار استفاده از میخ و گیره کاغذ بجای سیم و لحیم کاری است. بنابراین تمام اتصالات با استفاده از میخ و گیره روی کارتن ایجاد می شوند.

اتصالات قطعات را از منبع تغذیه مدار LED یعنی باتری شروع می کنیم. جای باتری روی برد – یا همان کارتن – را انتخاب کنید و یک گیره کاغذ روی آن نقطه بگذارید. با میخ دو سوراخ روی کارتن و داخل دو سر گیره ایجاد کنید. گیره را ۹۰ درجه بچرخانید و دو سوراخ دیگر هم ایجاد کنید (جای دقیق سوراخ ها در تصاویر مشخص است). یک میخ داخل سوراخ سمت چپ و یک میخ دیگر داخل گیره و سوراخ سمت راست قرار بدهید. حالا برد را برگردانید.

پشت کارتن یک گیره کاغذ روی دو میخ بگذارید و با خواباندن پایه های میخ، آنها را ثابت کنید. این اتصال منفی باتری است. روی پایه های میخ را با چسب برق بپوشانید.

داخل سوراخ های بالایی و پایینی میخ قرار بدهید. روی میخ بالایی یک گیره کاغذ بگذارید. پشت برد، باید باتری را بین گیره ای که از چپ به راست می رود و گیره ای که از بالا به پایین می رود، قرار بدهید. دقت کنید باتری در جهت درست وصل بشود؛ طرف مثبت باتری باید رو به شما باشد و پین های بالایی و پایینی را لمس کند. بعد از تنظیم باتری، پایه های میخ را بخوابانید و به آن چسب بزنید.

باتری مدار LED آماده است و می توانید اتصالات را تست کنید. برد را برگردانید و آن را با LED تست کنید (پایه بلندتر، پایه مثبت است). اگر LED روشن شد، می توانید ساخت مدار را ادامه بدهید.

گام سوم: سوئیچ را وصل کنید

سوئیچ اول را اضافه کنید
سوئیچ اول را اضافه کنید

می توانید از اولین گیره کاغذی که از پین مثبت (میخ بالایی) بیرون زده، به عنوان سوئیچ روشن/خاموش استفاده کنید. این گیره را به سمت بالای برد تنظیم کنید و یک سوراخ در انتهای آن ایجاد کنید. سپس گیره را به سمت کنار بزنید و یک گیره کاغذ دیگر را با میخ به سوراخی که ایجاد کرده اید، وصل کنید.

حالا این اتصال را بلندتر کنید؛ یک گیره دیگر اضافه کنید، کارتن را سوراخ کنید، یک گیره دیگر اضافه کنید و با میخ آن را ثابت کنید (برای جزییات بیشتر به تصاویر دقت کنید). حالا یک سوئیچ SPST به مدار اضافه کردید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : گیتار الکتریک بسازید

همه اتصالات که همان سیم های مدار LED هستند، با همین روش بلند می شوند. این روش را به خاطر داشته باشید چون در ادامه دوباره به آن نیاز داریم.

گام چهارم: LDR را اضافه کنید

در این مرحله یک سوئیچ دیگر می سازیم که با آن می توانید مقاومت وابسته به نور را به مدار LED اضافه کنید. این سوئیچ با سوئیچ مرحله قبل فرق دارد و از نوع SPDT است.

آخرین گیره کاغذ را به سمت بالای برد تنظیم کنید و هر دو طرف آن سوراخ ایجاد کنید. سپس دو میخ داخل این سوراخ ها قرار بدهید. گیره کاغذ سمت چپ باید به سمت بالا باشد و یک میخ بدون گیره در انتهای آن قرار داشته باشد.

درست بعد از آخرین میخ، دو سوراخ برای LDR ایجاد کنید. یک سوراخ هم بعد از این دو برای اضافه کردن میخ و گیره جدید ایجاد کنید. پایه های LDR را در سوراخ های بین میخ و گیره قرار بدهید و برد را بچرخانید.

قبل از اینکه پایه های میخ ها را بخوابانید، هر پایه LDR را دور یکی از پایه ها بپیچید تا اتصال ایجاد بشود.

سپس گیره کاغذ بالایی را با یک گیره و میخ دیگر به طرف دیگر سوئیچ وصل کنید (به تصاویر دقت کنید). این سومین گیره کاغذ که بیرون زده، سوئیچ دیگر مدار LED است.

گام پنجم: LED یا بازر را اضافه کنید

اتصالاتی که در این مرحله ایجاد می کنید هم یک سوئیچ SPDT دیگر است که هر طرف آن یک سنسور دارد. سنسور سمت چپ LED و سنسور سمت چپ بازر خواهد بود.

در هر دو طرف گیره کاغذی که کار سوئیچ را می کند، یک میخ قرار بدهید. بالای میخ سمت چپ یک سوراخ بزرگ برای LED ایجاد کنید و لنز را از زیر به کارتن بچسبانید. دقت کنید که LED باید درست وصل بشود؛ پایه مثبت LED بلندتر از پایه منفی است. پایه مثبت را دور پایه میخ پایین آن و پایه منفی را دور پایه میخ بالای آن بپیچید.

طرف دیگر سوئیچ هم همین طور سیم کشی می شود اما به آن بازر وصل می شود. یک سوراخ نزدیک سمت راست میخ سوئیچ ایجاد کنید و هر دو سیم بازر را از آن رد کنید. ممکن است لازم باشد مقدار بیشتری از سر سیم را لخت کنید. سیم قرمز را دور میخ سوئیچ و سیم مشکی را دور هر میخی که بعد از LED قرار دارد، بپیچید.

در ساختنی بخوانید :  با قطعات ارزان هویه شارژی پرتابل بسازید

برای چسباندن بازر به کارتن هم از کمی چسب تاشده استفاده کنید. بعد از اتمام این گام، مدار LED باید شبیه تصویر آخر باشد.

گام ششم: مدار را تست کنید

مدار تقریباً آماده است و می توانید آن را تست کنید. در این مرحله، سمت منفی LED و بازر باید به بالای آخرین زنجیره سیم وصل باشند. یک سیم (یا اتصال) دیگر برای وصل کردن طرف منفی سنسور به منفی باتری، اضافه کنید. برای اینکه مطمئن شوید مدار کوتاه نمی شود به پایه های میخ زیر کارتن، چسب برق بزنید.

برای استفاده از سوئیچ ها، آنها را تکان بدهید و کمی بلندشان کنید تا به میخ وصل بشوند.

حالا مدار را تست کنید و مطمئن شوید کار می کند. سوئیچ اول را روشن کنید؛ سپس طرف بدون LDR آن را وصل کنید؛ LED را انتخاب کنید تا روشن بشود. یکبار دیگر تست را با انتخاب بازر تکرار کنید تا به صدا دربیاید. مدار را در همین حالت بگذارید و اینبار LDR را انتخاب کنید. دست تان را بالای آن حرکت بدهید یا یک نور رویش بتابانید. با اینکار صدای بازر باید بلند و آرام بشود.

وقتی همه تست ها را انجام دادید و مطمئن شدید مدار کار می کند، لبه های تاشده کارتن را با چسب نواری بهم بچسبانید.

مدار LED ساده و بدون لحیم آماده است

مدار آماده است و می توانید نمادهای الکترونیکی را روی آن بکشید یا مسیرها را با ماژیک های رنگی مشخص کنید. اگر همه مراحل بالا را انجام داده اید اما LED و بازر روشن نمی شوند، احتمالاً اشکال در یکی از موارد زیر است:

 • باتری خالی است؛ باتری را عوض کنید.
 • باتری شل است؛ جای باتری را با چسب بیشتر ثابت کنید.
 • مدار کوتاه شده است؛ پشت برد را بررسی کنید و مطمئن شوید زبانه ها یا پایه های فلزی نچرخیده باشند و قسمت هایی که نباید را لمس نکرده باشند.
 • یک اتصال ضعیف بین یکی از جفت های گیره و میخ وجود دارد؛ مطمئن شوید تمام میخ ها کامل و محکم به سمت کارتن خم شده باشند.
 • یک اتصال ضعیف در سوئیچ وجود دارد؛ بهتر است گیره کاغذ متحرک را پایین سایر گیره های متصل به آن قرار بدهید.
 • قطبیت یکی از قطعات غلط است؛ باتری، بازر و LED را برعکس کنید و دوباره مدار را تست کنید.

اگر مدار را ساختید یا در طراحی مدار تغییری ایجاد کردید یا قطعات دیگری به مدار اضافه کردید، تصاویر مدار را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید
عنوان مطلب
بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید
توضیح کوتاه
این مدار ساده می تواند اولین تجربه شما در زمینه الکترونیک باشد.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت رگولاتور ساده و ارزان برای انواع منبع تغذیه... در این ساختنی طرز ساخت رگولاتور ارزانی را یاد می گیرید که با آن می توانید علاوه بر محافظت از منبع تغذیه خیلی راحت به جریان مورد نظرتان برسید. با قرار ...
با شیشه مربا اسپیکر بلوتوثی شیک و قوی بسازید... احتمالاً این اسپیکر بلوتوثی متفاوت ترین اسپیکری است که تابحال دیده اید. قبلاً در ساختنی طرز ساخت انوع اسپیکر را یاد گرفته اید اما این اسپیکر بلوتوثی ک...
آموزش ساخت : با دستگاه برش لیزری چراغ رومیزی بسازید... اگر طرفدار لوازم خانگی با طراحی مدرن هستید، از این چراغ رومیزی خوشتان خواهد آمد. این چراغ را می توانید بصورت رومیزی یا سقفی استفاده کنید. برای ساخت ای...
یک کاردستی ساده و آموزشی؛ موتور سلونوئیدی ساده بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک موتور سلونوئیدی ساده را یاد می گیرید که با وسایل ارزان ساخته می شود. برای ساخت این موتور نیاز به مهارت خاص یا آشنایی با الکت...
آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید... به نظرتان این آباژور قشنگ هست؟ ممکن است این آپاژور از نظر خیلی ها شیک و قشنگ نباشد اما حتماً برای همه جالب است چون کاملاً از کارتن ساخته شده است. در ا...
آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید آموزش ساخت زیورآلات در ساختنی زیاد است؛ طرز ساخت جعبه زیورآلات و کمد زیورآلات هم در ساختنی داشته ایم. امروز دوباره سراغ لوازم نگه داری از زیورآلات رفت...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

مدار سنسور مادون قرمز یا سنسور IR بسازید

ساخت مدار ماژول سنسور مادون قرمز یا سنسور IR

سنسورها بخش خیلی مهمی در الکترونیک، به ویژه در رباتیک و اتوماسیون هستند. سنسورها در …

پاسخ دهید