خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو با پالت چوبی

آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو با پالت چوبی

ساخت ساعت دیواری یکی از پروژه‌هایی است که جای خلاقیت زیادی دارد. می‌شود از هر چیزی برای ساخت ساعت دیواری استفاده کنید؛ از صفحه گرام گرفته تا بشقاب‌های آنتیک. در این پست ساخت ساعت دیواری با پالت چوبی و دومینو را یاد می‌گیرید. ایده اصلی این ساختنی استفاده از کاشی‌های دومینو بجای اعداد ساعت است. به همین خاطر می‌توانید بدنه ساعت دیواری را از هر جنس دیگری که دوست دارید، بسازید. با ساختنی همراه شوید.

آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو
ساعت دیواری دومینو بسازید

دلیل استفاده از پالت چوبی برای ساخت بدنه ارزان بودن و ظاهر ساده اما منحصربه‌فرد آن است. اگر به ابزار کار با چوب دسترسی ندارید می‌توانید از بدنه آماده ساعت دیواری یا متریال‌های دیگر استفاده کنید. در ضمن برای ساخت ساعت دیواری با پال هم لزوماً نباید از ابزارهایی که در تصاویر می‌بینید، استفاده کنید. بسیاری از این ابزار با نمونه‌های دستی که کارکرد مشابه دارند، قابل جایگزینی هستند. مثلاً می‌توانید بجای اره رومیزی از اره دستی یا بجای روتر از اسکنه و مغار استفاده کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت ساعت دیواری

 • پالت چوبی
 • چسب اپوکسی
 • روغن جلا
 • قلم مو
 • کاشی‌های دومنیو
 • مکانیزم ساعت
 • چسب چوب
 • چند پیچ چوب کوچک

ابزار مورد نیاز

 • اره فارسی بر
 • اره رومیزی
 • دریل و مته
 • پیچ گوشتی
 • گیره نجاری

گام دوم: پالت چوبی را آماده کنید

یکی از تخته‌های پالت چوبی را جدا کنید و آن را به سه تکه مساوی تقسیم کنید. با چسباندن این سه تخته به یکدیگر یک مربع چوبی می‌سازیم که بدنه ساعت دیواری است.

گام سوم: تخته‌ها را آماده کنید

برای اینکه تخته‌ها خوب بهم بچسبند، باید لبه‌های آنها را صاف کنید. دو لبه تخته‌ها را از چندبار از کنار تیغه اره رومیزی رد کنید و سعی کنید هربار کمترین میران ممکن را ببرید. فنس اره رومیزی را طوری تنظیم کنید که برش بیشتر از یک میلیمتر نشود. اینکار را آنقدر تکرار کنید که دو لبه بلند تخته‌ها کاملاً صاف بشود.

در تصاویر از اره رومیزی استفاده شده که قبلاً در آموزش ساخت آن را در ساختنی خوانده اید.

گام چهارم: تخته‌ها را بهم بچسبانید

به لبه تخته‌ها چسب چوب بزنید و آنها را بهم بچسبانید. با چند تکه چوب اضافی تخته‌ها را بهم گیره کنید و صبر کنید تا چسب کاملاً خشک بشود. اگر از درزها چسب چوب بیرون زده، بلافاصله آنها را تمیز کنید. اتصال را طوری انجام بدهید که سطح تخته تا حد ممکن صاف بشود.

گام پنجم: جای مکانیزم ساعت را آماده کنید

وسط تخته چوبی را علامت بزنید و مکانیزم را طوری روی آن قرار بدهید که کاملاً وسط تخته باشد. دور مکانیزم را روی تخته بکشید. یک سوراخ برای شفت مکانیزم ساعت دریل کنید و قسمتی که علامت زده اید را با روتر یا مغار برای مکانیزم ساعت خالی کنید.

گام ششم: تخته را پرداخت کنید

ساخت بدنه ساعت دیواری تمام است و باید آن را پرداخت کنید. ابتدا تخته را با کاغذ ۱۲۰ سنباده بکشید و سپس آن را روی چهار پیچ چوبی قرار بدهید. به این ترتیب تخته از سطح میز فاصله می‌گیرد و می‌توانید به آن روغن جلا بزنید.

گام هفتم: دومینو را اضافه کنید

برای چسباندن کاشی‌های دومینو باید یک الگوی کاغذی بسازید. قطر این دایره به اندازه فاصله مرکز مربع از لبه پایینی کاشی‌های دومینو خواهد بود. دایره را ببرید و آن را به ۱۲ قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس الگو را روی تخته چوبی بچسبانید و با کمک آن دومینوها را سرجایشان بچسبانید. برای چسباندن کاشی‌های دومینو از چسب اپوکسی استفاده کنید.

گام هشتم: مکانیزم ساعت را اضافه کنید

آخرین مرحله ساخت ساعت دیواری اضافه کردن مکانیزم ساعت است. بعد از خشک شدن چسب کاشی‌ها، الگوی کاغذی را جدا کنید و عقربه‌ها و مکانیزم ساعت را وصل کنید.

یک سوراخ پشت ساعت برای وصل کردن ساعت به دیوار دریل کنید.

ساعت دیواری دومینو آماده است

اگر پالت چوبی و دومینو داشته باشید، ساخت ساعت دیواری برایتان مجانی تمام می‌شود. اگر طراحی ساعت به نظرتان خیلی ساده است، می‌توانید بدنه ساعت دیواری را به روش دیگری بسازید. تصاویر ساعت‌هایی که می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو با پالت چوبی
عنوان مطلب
آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو با پالت چوبی
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه یک ساعت دیواری شیک بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با وسایل دم دستی اسپری لیمو و مرکبات بسازید... حتماً شما هم تبلیغات اسپری لیمو و مرکبات را در تلویزیون و اینترنت دیده اید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم که چطور خودتان با وسایل دم دستی این ابزار...
آموزش ساخت : یک جعبه چوبی شیک بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک جعبه چوبی را یاد می گیرید. زیبایی این حلقه چوبی به این خاطر است که در ساخت آن فقط از چوب استفاده شده و حتی لولایش هم چوبی اس...
آموزش ساخت : با چوب بستنی باکس دیواری بسازید... ساخت باکس دیواری با چوب بستنی زمان زیادی میبرد اما اگر این زمان را هزینه ای که صرف می کنید و چیزی که می سازید مقایسه کنید، می بینید که ارزشش را دارد. ...
کوسن پنبه ای نرم و راحت به شکل گل بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک کوسن پنبه ای را یاد می گیرید که دوختش نیاز به مهارت خیاطی ندارد. همین قدر که بلد باشید سوزن نخ کنید و کوک بزنید، برای دوخت ک...
با نوشت افزارهای معمولی نوشته نامرئی بنویسید!... حتماً شما هم تبلیغات خودکارهای نامرئی و نوشت افزارهای این چنینی را دیده اید. هر کسی می تواند با این وسایل نوشته نامرئی بنویسد اما بنظرتان بدون این وسا...
ساخت میز پذیرایی شیک و متفاوت با کنده درخت و شیشه... ساخت میز پذیرایی با تنه درخت ایده بسیار جالبی است و قبلاً در ساختنی به آن پرداخته ایم. اگر می خواهید این ایده را امتحان کنید اما ابزار نجاری زیادی ندا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید