خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو با پالت چوبی

آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو با پالت چوبی

ساخت ساعت دیواری یکی از پروژه هایی است که جای خلاقیت زیادی دارد. می شود از هر چیزی برای ساخت ساعت دیواری استفاده کنید؛ از صفحه گرام گرفته تا بشقاب های آنتیک. در این پست ساخت ساعت دیواری با پالت چوبی و دومینو را یاد می گیرید. ایده اصلی این ساختنی استفاده از کاشی های دومینو بجای اعداد ساعت است. به همین خاطر می توانید بدنه ساعت دیواری را از هر جنس دیگری که دوست دارید، بسازید. با ساختنی همراه شوید.

آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو
ساعت دیواری دومینو بسازید

دلیل استفاده از پالت چوبی برای ساخت بدنه ارزان بودن و ظاهر ساده اما منحصربه‌فرد آن است. اگر به ابزار کار با چوب دسترسی ندارید می توانید از بدنه آماده ساعت دیواری یا متریال های دیگر استفاده کنید. در ضمن برای ساخت ساعت دیواری با پال هم لزوماً نباید از ابزارهایی که در تصاویر می بینید، استفاده کنید. بسیاری از این ابزار با نمونه های دستی که کارکرد مشابه دارند، قابل جایگزینی هستند. مثلاً می توانید بجای اره رومیزی از اره دستی یا بجای روتر از اسکنه و مغار استفاده کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت ساعت دیواری

 • پالت چوبی
 • چسب اپوکسی
 • روغن جلا
 • قلم مو
 • کاشی های دومنیو
 • مکانیزم ساعت
 • چسب چوب
 • چند پیچ چوب کوچک

ابزار مورد نیاز

 • اره فارسی بر
 • اره رومیزی
 • دریل و مته
 • پیچ گوشتی
 • گیره نجاری

گام دوم: پالت چوبی را آماده کنید

یکی از تخته های پالت چوبی را جدا کنید و آن را به سه تکه مساوی تقسیم کنید. با چسباندن این سه تخته به یکدیگر یک مربع چوبی می سازیم که بدنه ساعت دیواری است.

در ساختنی بخوانید :  هولدر هندزفری چوبی مخصوص گوشی های آیفون بسازید

گام سوم: تخته ها را آماده کنید

برای اینکه تخته ها خوب بهم بچسبند، باید لبه های آنها را صاف کنید. دو لبه تخته ها را از چندبار از کنار تیغه اره رومیزی رد کنید و سعی کنید هربار کمترین میران ممکن را ببرید. فنس اره رومیزی را طوری تنظیم کنید که برش بیشتر از یک میلیمتر نشود. اینکار را آنقدر تکرار کنید که دو لبه بلند تخته ها کاملاً صاف بشود.

در تصاویر از اره رومیزی استفاده شده که قبلاً در آموزش ساخت آن را در ساختنی خوانده اید.

گام چهارم: تخته ها را بهم بچسبانید

به لبه تخته ها چسب چوب بزنید و آنها را بهم بچسبانید. با چند تکه چوب اضافی تخته ها را بهم گیره کنید و صبر کنید تا چسب کاملاً خشک بشود. اگر از درزها چسب چوب بیرون زده، بلافاصله آنها را تمیز کنید. اتصال را طوری انجام بدهید که سطح تخته تا حد ممکن صاف بشود.

گام پنجم: جای مکانیزم ساعت را آماده کنید

وسط تخته چوبی را علامت بزنید و مکانیزم را طوری روی آن قرار بدهید که کاملاً وسط تخته باشد. دور مکانیزم را روی تخته بکشید. یک سوراخ برای شفت مکانیزم ساعت دریل کنید و قسمتی که علامت زده اید را با روتر یا مغار برای مکانیزم ساعت خالی کنید.

گام ششم: تخته را پرداخت کنید

ساخت بدنه ساعت دیواری تمام است و باید آن را پرداخت کنید. ابتدا تخته را با کاغذ ۱۲۰ سنباده بکشید و سپس آن را روی چهار پیچ چوبی قرار بدهید. به این ترتیب تخته از سطح میز فاصله می گیرد و می توانید به آن روغن جلا بزنید.

در ساختنی بخوانید :  با شلوارهای جین کهنه چه کنیم؟ایده هایی برای بازیافت شلوارهای کهنه

گام هفتم: دومینو را اضافه کنید

برای چسباندن کاشی های دومینو باید یک الگوی کاغذی بسازید. قطر این دایره به اندازه فاصله مرکز مربع از لبه پایینی کاشی های دومینو خواهد بود. دایره را ببرید و آن را به ۱۲ قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس الگو را روی تخته چوبی بچسبانید و با کمک آن دومینوها را سرجایشان بچسبانید. برای چسباندن کاشی های دومینو از چسب اپوکسی استفاده کنید.

گام هشتم: مکانیزم ساعت را اضافه کنید

آخرین مرحله ساخت ساعت دیواری اضافه کردن مکانیزم ساعت است. بعد از خشک شدن چسب کاشی ها، الگوی کاغذی را جدا کنید و عقربه ها و مکانیزم ساعت را وصل کنید.

یک سوراخ پشت ساعت برای وصل کردن ساعت به دیوار دریل کنید.

ساعت دیواری دومینو آماده است

اگر پالت چوبی و دومینو داشته باشید، ساخت ساعت دیواری برایتان مجانی تمام می شود. اگر طراحی ساعت به نظرتان خیلی ساده است، می توانید بدنه ساعت دیواری را به روش دیگری بسازید. تصاویر ساعت هایی که می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو با پالت چوبی
عنوان مطلب
آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو با پالت چوبی
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه یک ساعت دیواری شیک بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : یک پاوربانک با باتری های اضافه درست کنید... نیاز ما به گوشی های هوشمندمان هر روز بیشتر می شود اما باتری ها متناسب با این افزایش نیاز تغییر نمی کنند. به همین خاطر است که پاوربانک تبدیل به یکی از ...
با برد آردوینو و ماژول RTC ساعت ماتریکس بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت ماتریکس LED و تبدیل آن را به ساعت ماتریکس را یاد گرفته اید. در این پست یک روش ساده تر برای ساخت ساعت ماتریکس را یاد می گیرید....
آموزش ساخت گل فلزی بدون جوشکاری و آهنگری... گل های فلزی یکی از وسایل تزیینی هستند که بخاطر دوام بالا و زیبایی خاص، طرفداران زیادی دارند. این گل های فلزی معمولاً با تکنیک ها و ابزارهای جوشکاری سا...
با وسایل بدون استفاده اره گردبر رومیزی کوچک بسازید... هروقت می خواهید یکی از ابزارها و وسایلی که موتور الکتریکی دارند را دور بیاندازید، حتماً موتورش را جدا کنید چون یک روز به دردتان میخورد. مثلاً برای ساخ...
روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید... با یک جستجوی ساده در ساختنی می توانید طرز ساخت انواع آباژور و روکش آباژور را پیدا کنید. اما ساخت بیشتر آنها به وسایل و ابزاری نیاز دارد که باید برای خ...
آموزش ساخت : دستگاه پرتاب موشک کاغذی بسازید... همه ما بلدیم موشک کاغذی درست کنیم و ساخت موشک و پرتاب آن یکی از تفریح های اصلی دوران کودکی مان بوده است. در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه پرتاب موشک ر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

تزیین پادری و موکت با ترکیب رنگ و اشکال هندسی

در این ساختنی تکنیکی را یاد می گیرید که با آن می توانید ساده ترین …

پاسخ دهید