خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آویز سقفی بافتنی بسازید و اتاق‌تان را زیباتر کنید

آویز سقفی بافتنی بسازید و اتاق‌تان را زیباتر کنید

اگر می خواهید دکور یکی از اتاق هایتان را عوض کنید، حتماً نباید وسایل تزیینی گران قیمت بخرید. خودتان هم می توانید با ساخت وسایلی مثل لوستر، گلدان، تابلوی دیواری، چراغ تزیینی و … تغییرات جزیی اما موثری در دکوراسیون اتاق ایجاد کنید. در این ساختنی طرز ساخت آویز سقفی را یاد می گیرید که بسیار ساده و البته ارزان است و می تواند اتاق‌تان را رنگارنگ و زیبا کند. پس با ساختنی همراه باشید.

ما این آویز سقفی بافتنی را طناب کنفی درست کردیم اما شما می توانید از کامواهای رنگی استفاده کنید و آویز سقفی را همرنگ با وسایل اتاق بسازید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • سبد فلزی آویزدار – این سبدها را می توانید در گلفروشی‌ها پیدا کنید.
 • طناب کنفی
 • قیچی
 • قلم مو
 • رنگ طلایی

گام دوم: سبد را رنگ کنید (اختیاری)

سبد را رنگ کنید
سبد را رنگ کنید

رنگ کردن سبد فلزی اختیاری است اما تاثیر زیادی در ظاهر آویز سقفی دارد. سبد را باید همرنگ طنابی که انتخاب کرده اید، رنگ کنید (یا رنگ های نزدیک به رنگ طناب). ما از طناب کنفی برای ساخت آویز سقفی استفاده می کنیم و به همین خاطر سبد را طلایی کردیم. البته رنگ های نقره ای و مشکی هم انتخاب های خوبی هستند.

گام سوم: طناب را ببرید

۲۴ تکه طناب کنفی به طول ۱٫۵ متر ببرید. البته تعداد طناب هایی که می برید به سبد بستگی دارد. برای هر میله سبد به دو تکه طناب نیاز دارید که طول آنها به اندازه ای که برای آویز در نظر دارید، بستگی دارد. سبد ما ۱۲ میله دارد و به همین خاطر ۲۴ تکه طناب بریده ایم. ۱٫۵ متر هم حداقل طول طناب است و اگر طناب ها را کوتاه‌تر ببرید، ظاهر آویز خیلی جالب نمی شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : شمع یخی درست کنید

گام چهارم: طناب های ردیف اول را گره بزنید

کارتان را از ردیف پایینی سبد شروع کنید. هر طناب را دور یکی از میله ها حلقه کنید و سپس دنباله طناب را از داخل حلقه رد کنید. به این ترتیب گره ای که در تصاویر می بینید ایجاد می شود. همانطور که می بینید به هر میله دو طناب وصل می شود.

گام پنجم: طناب های پایه را گره بزنید

قبل از شروع این مرحله بهتر است سبد را از جایی آویزان کنید تا کارتان ساده تر بشود. حالا می توانید گره‌زنی را شروع کنید. گره های آویز سقفی در واقع تکرار یک سری گره مربعی است و کار بسیار ساده ای است. به تصاویر بالا دقت کنید و طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. کارتان را با دو طناب پایه شروع کنید (در واقع چهار طناب در دست‌تان خواهد بود).
 2. دو طناب بیرونی را بگیرید و طناب راستی را از روی دو طناب وسطی و زیر طناب چپی رد کنید.
 3. حالا طناب چپی را از زیر دو طناب وسطی رد کنید و روی حلقه ای که با طناب راستی ایجاد کرده اید، بالا بکشید. هر دو طناب را بکشید تا گره محکم بشود.
 4. مراحل دوم و سوم را یکبار دیگر تکرار کنید تا یک گره مربعی دوتایی و محکم ایجاد بشود.
 5. حالا سراغ چهار طناب بعدی بروید و سه مرحله آخر را تکرار کنید. به همین ترتیب دور سبد حرکت کنید تا تمام طناب ها گره بخورند.
 6. حالا باید مراحل دوم تا چهارم را برای ایجاد ردیف بعدی گره ها ایجاد کنید. اما اینبار باید طناب ها را عوض کنید تا الگوی الماسی ایجاد بشود (به دو تصویر آخر دقت کنید).
در ساختنی بخوانید :  بافت پادری را با تیشرت های قدیمی تجربه کنید

یکبار دیگر هم مراحل بالا را تکرار کنید تا سه ردیف گره دور پایه سبد شکل بگیرد. البته طراحی آویز سقفی به خودتان بستگی دارد و می توانید آن را هر طور که می خواهید پیش ببرید. همچنین می توانید با رد کردن سنگ های های تزیینی از طناب های کنفی آویز را تزیین هم بکنید.

گام ششم: ردیف های دوم و سوم را گره بزنید

۲۴ تکه طناب دیگر ببرید و مراحل گره‌زنی را برای ردیف دوم سبد هم تکرار کنید. ۲۴ طناب دیگر هم برای ردیف سوم ببرید و طناب ها را به این ردیف از میله های سبد گره بزنید. اینکار ظاهر منسجم و لایه لایه به آویز سقفی می دهد. می توانید رنگ طناب های هر ردیف را متفاوت انتخاب کنید.

بعد از گره زدن ردیف های دوم و سوم هم باید دنباله طناب ها را ببرید. می توانید همه طناب ها را هم اندازه کنید یا آنها را همان طوری که هستند، رها کنید.

آویز سقفی بافتنی آماده است

از این آویز سقفی می توانید به عنوان لوستر هم استفاده کنید. فراموش نکنید تصاویر آویزهایی که می سازید را برای ساختنی ارسال کنید. برای دریافت آموزش های مشابه هم کافی است در کانال تلگرام ساختنی عضو شوید.

منبع

خلاصه مطلب
آویز سقفی بافتنی بسازید و اتاق‌تان را زیباتر کنید
عنوان مطلب
آویز سقفی بافتنی بسازید و اتاق‌تان را زیباتر کنید
توضیح کوتاه
با این آویز سقفی اتاق تان را رنگارنگ کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

صداگیری و بالانس موتور با خمیر و گوشی هوشمند!... لرزش موتور و بالانس نبودن آن در وسایل خانگی دارای موتور یا دستگاه های صنعتی که در آن ها از موتور الکتریکی استفاده شده می تواند باعث ایجاد سر و صدای بس...
آموزش ساخت : میز تلویزیون بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک میز تلویزیونی چوبی و فلزی را می خوانید. این میز تلویزیون خیلی ساده طراحی شده و به خاطر همین سادگی برای انواع دستگاه های ...
ساخت انواع مدل های جعبه کادویی را یاد بگیرید... اگر خیلی اهل هدیه دادن باشید، احتمالاً همیشه با مشکل جعبه کادویی یا کادوپیچ کردن هدیه ها درگیر بوده اید. در این ساختنی می خواهیم ساخت انواع مدل های جع...
آموزش ساخت : با فوم کاردستی کیف گوشی بسازید... جنس کاور یا کیف گوشی شما چیست؟ احتمالاً یا چرم است یا پلاستیک. اما با وسایل ارزان تری هم میتواند کیف گوشی ساخت. در این ساختنی هم آموزش ساخت یک کیف گوش...
آموزش ساخت : گیتار الکتریک بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت گیتار الکتریک را یاد می گیرید. قطعاً ساخت آلات موسیقی به ابزار خاصی نیاز دارد اما سعی کرده ایم تا حد امکان از ابزاری استفاد...
آموزش ساخت گلخانه ارزان و کم هزینه با سیستم آب پاش... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کمترین هزینه یک گلخانه کوچک با سیستم آب پاش بسازید. ساخت گلخانه با این روش بسیار ساده است و نیاز به ابزار خاصی ندار...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت درختچه بونسای تزیینی با سیم!

ساخت درختچه تزیینی با سیم یکی از ایده های ارزان و محبوب بین طرفداران ساختنی …

پاسخ دهید