خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت کنسول بازی چهار نفره با برد آردوینو

آموزش ساخت کنسول بازی چهار نفره با برد آردوینو

ساخت کنسول بازی با میکروکنترلرهایی مثل آردوینو و رزبری پای کار سختی نیست. قبلاً طرز ساخت بازی فلپی برد را در ساختنی خوانده اید و امروز هم ساخت یک کنسول بازی چهار نفره را یاد می گیرید. ساخت این بازی واکنشی بسیار ساده است و قطعه اصلی آن هم برد آردوینو است. با ساختنی همراه شوید.

این کنسول بازی یک تا چهار نفره است و روش بسیار ساده ای دارد. بعد از زدن دکمه استارت بازی، یک وقفه رندوم به همراه پالس نوری زرد شروع می شود. بعد از وقفه چراغ سفید روشن می شود، یا پیزو به صدا در می آید یا هر دو. حالا وقت شروع بازی است و هر کس زودتر دکمه مقابلش را بزند، برنده است. سرعت واکنش برنده هم نشان داده می شود تا بتوانید رکورد خود را ثبت کنید و حتی تنهایی با کنسول بازی کنید.

در ساخت کنسول بازی از تراشه ۷۴HC595 هم استفاده می شود اما می توانید آن را حذف کنید. حذف این تراشه تاثیر زیادی روی طرز کار یا کیفیت کنسول بازی نخواهد داشت.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • برد آردوینو Uno یا Nano
 • سیم جامپر در رنگ های مختلف
 • سه عدد برد بورد کوچک
 • هشت عدد مقاومت ۲۲۰ohm
 • شش عدد مقاومت ۱۰K
 • دو عدد پوش باتن استاندارد
 • چهار عدد پوش باتن Arcade با LED توکار
 • نمایشگر LCD عددی و الفبایی (۱۶x2 یا بزرگتر)
 • پیزو یا اسپیکر کوچک
 • پتانسیومتر ۱۰K
 • LED سفید
 • LED زرد
 • هولدر کتابی باتری ۹ ولتی
 • سوئیچ ساده
 • پلکسی گلاس برای ساخت قاب کنسول (قاب را می توانید از متریال های دیگر هم بسازید)
 • تراشه ۷۴HC595 (اختیاری)
 • چهار عدد LED به رنگ های آبی، زرد، سبز و قرمز (اختیاری)
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت قطار کنترلی با آردوینو و ریموت تلویزیون

گام دوم: کدها را کامپایل / آپلود کنید

کدها را آپلود کنید
کدها را آپلود کنید

به نظر می رسد آپلود کدها قبل از ساخت مدار برعکس کردن مراحل باشد. اما اگر اینطور پیش بروید می توانید هر قسمت مدار را بلافاصله بعد از ساخت تست کنید. اگر مدار را کامل بسازید و سپس کدها را آپلود و آن را تست کنید، اشکال یابی دشوار می شود. یک روتین در ابتدای کدها قرار دارد که بعد از روت اجرا می شود. این روتین شامل روشن کردن LEDها، به صدا درآوردن پیزو و نمایش متن روی LCD است و اگر کامل اجرا بشود یعنی هیچ قسمتی از مدار کنسول بازی مشکل ندارد.

این کدها روی برد آردوینو UNO و NANO تست شده اند و برای آپلود آنها می توانید از نرم افزار Arduino IDE یا PlatformIO استفاده کنید. اگر نمی خواهید طرز کار کدها را بررسی کنید، نرم افزار Arduino IDE ابزار بهتری برای آپلود کدهاست. اما اگر می خواهید کدها را قبل از آپلود ویرایش کنید، بهتر است از پلتفرم های کامل‌تر استفاده کنید.

برای آپلود کدهای کنسول بازی روی آردوینو به روش زیر عمل کنید:

 • آخرین نسخه کدها را از این لینک
  دانلود کنید.
 • فایل دانلودی را از حالت فشرده خارج کنید.
 • اگر از Arduino IDE استفاده می کنید، دایرکتوری fastest کنار بقیه پروژه های آردوینو ذخیره کنید و فایل fastest.ino را باز کنید.
 • اگر از PlatformIO استفاده می کنید، تمام محتویات فایل دانلودی را به عنوان پروژه ذخیره کنید.
 • سپس کدها را روی برد آردوینو آپلود کنید.

دقت کنید که اگر از برد آردوینوی برندهای معتبر استفاده نمی کنید، باید درایورهای لازم برای ارتباط آردینو را روی کامپیوتان نصب کنید.

در ساختنی بخوانید :  ساخت دسته چاقو با طناب پاراکورد ؛ کاربردی و کم هزینه

گام سوم: مدار را بسازید و تست کنید

در این مرحله باید مدار کنسول بازی را بسازید و در حین ساخت آن را تست کنید. در تصاویر بالا می توانید دیاگرام و شماتیک مدار را ببینید اما نسخه باکیفیت‌تر را در لینک های زیر پیدا کنید:

هربار که قطعه ای را اضافه می کنید و قسمتی از مدار را کامل می کنید، آن را تست کنید. در این مرحله به باتری نیاز ندارید چون می توانید مدار را از طریق اتصال USB هم تغذیه کنید. در واقع اگر می توانید کابل USB را به کنسول بازی متصل نگه دارید، اصلاً به باتری نیاز نخواهید نداشت اما اینطوری کنسول دیگر پرتابل نخواهد بود.

همانطور که در مقدمه گفتیم اگر تراشه ۷۴HC595 ندارید، می توانید این قسمت از مدار را فقط با LEDهای اعلام برنده پر کنید. تنها چیزی که با حذف این تراشه از دست می دهید، روشن شدن دکمه برنده بعد از برنده شدن است که چندان مهم نیست.

LEDهای پوشن باتن Arcade برای جریان ۱۲ ولتی طراحی شده اند اما کنسول بازی آنها را با جریان ۵ ولتی آردوینو تغذیه می کند. این تفاوت تاثیری روی کارایی سوئچی ندارد اما نور آنها کم می شود. می توانید با عوض کردن LEDهای پوش باتن این مشکل را حل کنید. برای اینکار باید دکمه ها را از زیر باز کنید و LEDهای ۱۲ ولتی را با LEDهای جدید جایگزین کنید.

گام چهارم: قاب کنسول را بسازید

اگر بخواهید می توانید مدار را با متد لحیم کاری بسازید اما برد بورد هم برای این طراحی جواب می دهد. البته در نسخه برد بورد هم بهتر است اتصالات سیم های جامپر به قطعات را لحیم کنید (مثل اتصال سیم ها به سوئیچ و ترمینال های پوش باتن). اگر هم تجهیزات لحیم کاری ندارید، سمی را محکم دور ترمینال های فلزی سوئیچ بپیچید و سپس چند قطره چسب به آن اضافه کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش برنامه نویسی آردوینو به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث

بعد از آماده شدن مدار نوبت به ساخت قاب کنسول می رسد. قاب را می توانید با هر روشی که دوست دارید بسازید اما برای قرار دادن مدار داخلش باید نکات زیر را رعایت کنید (البته اگر مدار را به سه برد بورد ساخته اید):

 1. یکی از برد ها را به روی قاب وصل کنید، LCD و LED شروع بازی را درست وسط نگه دارید تا همه بازیکنان آن را ببینند.
 2. بردی که آردینو رویش نصب شده را به لبه دیواره کف قاب وصل کنید تا پورت USB در دسترس باشد.
 3. برد سوم را وسط دیواره کف قاب نصب کنید. این برد محل پوش باتن ها، LEDهای اعلام برنده و سایر اتصالات است.
 4. نکته آخر هم اینکه قاب باید آنقدر بزرگ باشد که چهار نفر بتوانند به صورت همزمان با آن بازی کنند.

کنسول بازی را تست کنید

کنسول بازی آماده است
کنسول بازی آماده است

کنسول بازی آماده است و می توانید آن را تست کنید. این بازی یک تا چهار نفره خیلی ساده است اما بخاطر ماهیت رقابتی جذابیت بسیار بالایی ندارد. اگر کنسول بازی را ساختید، تصاویرش را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت کنسول بازی چهار نفره با برد آردوینو
عنوان مطلب
آموزش ساخت کنسول بازی چهار نفره با برد آردوینو
توضیح کوتاه
یک بازی ساده اما سرگرم کننده و رقابتی بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مدار مختل کننده ریموت تلویزیون با استفاده از IC 555... اگر شما هم تجربه دیدن تلویزیون با بقیه افراد خانواده را داشته باشید ، حتما برای شما هم پیش آمده است که یک نفر ریموت کنترلر تلویزیون را در دست بگیرد و ...
دستگاه ضربان سنج قلب با حسگر فروسرخ و میکرو کنترلر PIC... دستگاه ضربان سنج در واقع نشان دهنده وضعیت سلامت سیستم قلبی عروقی بدن انسان است. امروزه گجت های سلامتی در حال تبدیل شدن به وسایل ضروری هستند که در وسای...
آموزش ساخت : برای لوازم خانگی تان ریموت کنترل بسازید... نگاهی به ریموت کنترل هایی که در خانه دارید، بیاندازید. خیلی از دکمه های کنترل ها هیچوقت استفاده نمی شوند. فکر نمی کنید بهتر است از آنها استفاده کنید؟ ...
با برد آردوینو مترجم مورس بسازید و کدهای مورس را ترجمه کنید... در این ساختنی آموزش ساخت مداری را می خوانید که با آن می توانید کدهای مورس را به کلمات انگلیسی ترجمه کنید! این مترجم مورس به شما کمک می کند مهارت‌تان د...
مدار الکترونیکی واکی تاکی (Walkie Talkie) یا بیسیم بسازید... واکی تاکی یا بیسیم دو طرفه یکی از ابزار هایی است که هم در پروژه های الکترونیکی برای سرگرمی بسیار محبوب است و هم ابزاری کاربردی برای ارتباط دو طرفه در ...
پروژه آردوینو : تصویربرداری زمان گریز با دوربین های معمولی... اگر زیاد با دوربین سر و کار داشته دارید، حتماً برایتان پیش آمده که بخواهید از موقعیتی فیلم بگیرید که فیلم برداری از آن عملاً نشدنی است. در چنین موقعیت...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

راه اندازی استپر موتور با استفاده از آردوینو

کنترل استپر موتور با آردوینو و استفاده از IC دارلینگتون UL2003A

در این ساختنی قصد توضیح جنبه های متفاوتی از کنترل استپر موتور (Stepper Motor) توسط آردوینو …

پاسخ دهید