خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید

با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک ماژول سنسور مادون قرمز را یاد می گیرید که می توانید آن را مستقیماً به ربات یا سایر پروژه های الکترونیکی وصل کنید. این آموزش دو بخش دارد: در بخش اول یاد می گیرید چطور ماژول را روی برد بورد بسازید و آن را اشکال یابی کنید؛ بخش دوم هم مربوط به ساخت ماژول روی استریپ بورد است. با ساختنی همراه شوید.

ماژول سنسور مادون قرمز بسازید
ماژول سنسور مادون قرمز بسازید

بعد از ساخت ماژول سنسور مادون قرمز روی استریپ بورد می توانید آن را به دستگاه های الکترونیکی مختلف استفاده کنید. برای تست ماژول از برد آردوینو استفاده می کنیم و به همین خاطر برای ساخت ماژول باید کار با آردوینو را بلد باشید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • برد آردوینو
 • برد بورد
 • استریپ بورد
 • سیم سیاه
 • سیم قرمز
 • سیم سبز
 • دو عدد LED مادون قرمز
 • دو عدد ترانزیستور نوری
 • دو عدد LEDقرمز ۵ میلیمتری
 • دو عدد مقاومت ۱K
 • دو عدد مقاومت ۲۲۰ohm

ابزار مورد نیاز

 • سیم چین
 • سیم لخت کن
 • دستگاه لحیم کاری
 • هیت شرینک (اختیاری)

گام دوم: قطعات اصلی را نصب کنید

برد بورد را بردارید و LED مادون قرمز و ترانزیستور نوری را روی آن نصب کنید. همانطور که در تصاویر می بینید این قططعات کنار هم و با فاصله یک سوراخ قرار می گیرند. همین کار را برای LED مادون قرمز دیگر هم تکرار کنید.

حالا باید سیم کشی LED مادون قرمز را شروع کنید. یک مقاومت ۲۲۰ اهمی در ردیف کاتد LED قرار بدهید و سپس آن را با سیم به زمین وصل کنید (هر دو را سیم کشی کنید). سپس هر دو آند LED مادون قرمز را به ریل برق وصل کنید.

گام سوم: نصب قطعات را ادامه بدهید

حالا باید ترانزیستور نوری را سیم کشی کنید. LED قرمز را بردارید و کاتد آن را در ردیف آند ترانزیستور نوری قرار بدهید. یک مقاومت یک کیلویی داخل کاتد ترانزیستور نوری قرار بدهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : نشانه کتاب هری پاتر درست کنید

یک سیم بردارید و آند LED قرمز را به ریل برق وصل کنید. سپس ترانزیستور نوری را به زمین وصل کنید.

ترانزیستورهای نوری را به ورودی های آنالوگ صفر و یک سیم کشی کنید. برای اینکار باید ابتدا کاتد ترانزیستور نوری را به مقاومت یک کیلویی وصل کنید و سپس سیم سمت چپ را به ورودی صفر و سیم سمت راست را به ورودی یک وصل کنید.

گام چهارم: آردوینو را وصل کنید

اگر منبع تغذیه را از برد آردوینو سیم کشی کرده باشید (+۵V و GND)، می توانید مدار را تست کنید. دست تان را جلوی جفت LED مادون قرمز و ترانزیستور نوری بگیرید. حالا LED قرمز باید به تدریج روشن بشود و با عقب بردن دست به تدریخ خاموش بشود.

اگر با عقب و جلو بردن دست تان LED قرمز واکنشی نشان نمی دهد، باید سیم کشی ماژول سنسور مادون قرمز را چک کنید. به احتمال زیاد LEDهای مادون قرمز سوخته اند یا برعکس وصل شده اند.

برای اینکه کیفیت اطلاعات دریافتی ماژول سنسور مادون قرمز بیشتر بشود، دور ترانزیستور نوری را با هیت شرینک بپوشانید. اینکار باعث می شود نور محیط روی خوانش سنسور تاثیر نگذارد.

گام پنجم: کدها را آپلود کنید

کدهای آردوینو را آپلود کنید
کدهای آردوینو را آپلود کنید

برای تست ماژول سنسور مادون قرمز کدهای زیر را روی برد آردوینو آپلود کنید:

بعد از آپلود کدها روی آردوینو، سریال مانیتور را باز کنید. در این صفحه یک سری مقادیر خواهید دید که مقدار نور دریافتی ترانزیستور نوری را مشخص می کنند.

در ساختنی بخوانید :  یک شانه چوبی شیک و منحصر به فرد با طرح دلخواه تان بسازید

گام ششم: قطعات را به استریپ بورد منتقل کنید

بعد از تست مدار می توانید قطعات را به استریپ بورد منتقل کنید. یک تکه از ۵ در ۹ سوراخ از استریپ بورد جدا کنید. سپس قطعات را دانه به دانه از روی برد بورد بردارید و مدار را به همان روشی که روی برد بورد ساختید، روی استریپ بورد هم بسازید. انتقال قطعات را از LED مادون قرمز و ترانزیستور نوری شروع کنید.

گام هفتم: سیم ها را لحیم کنید

بعد از اینکه همه قطعات را روی استریپ بورد قرار دادید، چهار تکه سیم رنگی ببرید (یک سیم قرمز، دو سیم مشکی و یک سیم زرد یا سبز) و آنها را کمی خم کنید تا روی استریپ بورد قرار بگیرند.
همانطور که در تصاویر مشخص است ما فراموش کردیم سیم اتصال به زمین را از مقاومت ۱K به سوراخ خالی بین مقاومت ۲۲۰ و سیم اتصال به زمین دیگر قرار بدهیم. به همین خاطر از یک پین هدر نر استفاده کردیم و آن را بجای سیم لحیم کردیم.

ماژول سنسور مادون قرمز آماده است

ماژول سنسور مادون قرمز آماده است
ماژول سنسور مادون قرمز آماده است

حالا می توانید از این ماژول در ساخت انواع ربات، دستگاه های تعاملی و … استفاده کنید. اگر برای این ماژول به یک رسیور مادون قرمز نیاز دارید، آن را هم خودتان می توانید بسازید (آموزش ساخت رسیور مادون قرمز). اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی ماژول مادون قرمز دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید
عنوان مطلب
با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید
توضیح کوتاه
از این ماژول می توانید در ساخت انواع ربات استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با چوب بستنی چراغ مطالعه پیکسار بسازید اگر شما هم طرفدار چراغ مطالعه معروف پیکسار هستید، دست بکار شوید و یکی برای خودتان بسازید. برای ساخت چراغ مطالعه پیکسار با این روش نیاز به وسایل خاصی ن...
آموزش ساخت : مدار تست ترانزیستور بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک مدار را یاد می گیرید که ترانزیستورهای NPN و PNP را تست میکند و نقشه پین های آنها را مشخص میکند. هر کسی که با ساخت مدارهای ال...
آموزش ساخت : رخت آویز جادویی بسازید! مرتب نگه داشتن روسری، شال، کراوات و کمربند داخل کمد خیلی مشکل است؛ مگر اینکه ابزار مناسب برای اینکار را داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت یک رخت آوی...
آموزش ساخت : داخل دیوارهای آشپزخانه کابینت بزنید!... در آشپزخانه تان جای کافی برای ادویه ها ندارید؟ کمدهای اتاق تان را آنقدر پر کرده اید که همیشه باید دنبال خرده ریزها بگردید؟ راه حل پیشنهادی ساختنی این ...
آموزش ساخت : یک چراغ رومیزی متفاوت بسازید... این جعبه چوبی ساده ای که می بینید در واقع یک چراغ رومیزی است. وقتی سوئیچ را بزنید، لامپ روشن میشود و طرح آن از بیرون جعبه چوبی پیدا میشود. با استفاده ...
آموزش بافت کاور بافتنی برای دسته تابه و قابلمه... در این ساختنی یاد می گیرید چطور برای دسته تابه و قابلمه کاور بافتنی ببافید. با بافت این کاورها دیگر مجبور نیستید همیشه دستگیره به دست باشید و آشپزی بر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

مدار سنسور مادون قرمز یا سنسور IR بسازید

ساخت مدار ماژول سنسور مادون قرمز یا سنسور IR

سنسورها بخش خیلی مهمی در الکترونیک، به ویژه در رباتیک و اتوماسیون هستند. سنسورها در …

پاسخ دهید