خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید

با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک ماژول سنسور مادون قرمز را یاد می گیرید که می توانید آن را مستقیماً به ربات یا سایر پروژه های الکترونیکی وصل کنید. این آموزش دو بخش دارد: در بخش اول یاد می گیرید چطور ماژول را روی برد بورد بسازید و آن را اشکال یابی کنید؛ بخش دوم هم مربوط به ساخت ماژول روی استریپ بورد است. با ساختنی همراه شوید.

ماژول سنسور مادون قرمز بسازید
ماژول سنسور مادون قرمز بسازید

بعد از ساخت ماژول سنسور مادون قرمز روی استریپ بورد می توانید آن را به دستگاه های الکترونیکی مختلف استفاده کنید. برای تست ماژول از برد آردوینو استفاده می کنیم و به همین خاطر برای ساخت ماژول باید کار با آردوینو را بلد باشید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • برد آردوینو
 • برد بورد
 • استریپ بورد
 • سیم سیاه
 • سیم قرمز
 • سیم سبز
 • دو عدد LED مادون قرمز
 • دو عدد ترانزیستور نوری
 • دو عدد LEDقرمز ۵ میلیمتری
 • دو عدد مقاومت ۱K
 • دو عدد مقاومت ۲۲۰ohm

ابزار مورد نیاز

 • سیم چین
 • سیم لخت کن
 • دستگاه لحیم کاری
 • هیت شرینک (اختیاری)

گام دوم: قطعات اصلی را نصب کنید

برد بورد را بردارید و LED مادون قرمز و ترانزیستور نوری را روی آن نصب کنید. همانطور که در تصاویر می بینید این قططعات کنار هم و با فاصله یک سوراخ قرار می گیرند. همین کار را برای LED مادون قرمز دیگر هم تکرار کنید.

حالا باید سیم کشی LED مادون قرمز را شروع کنید. یک مقاومت ۲۲۰ اهمی در ردیف کاتد LED قرار بدهید و سپس آن را با سیم به زمین وصل کنید (هر دو را سیم کشی کنید). سپس هر دو آند LED مادون قرمز را به ریل برق وصل کنید.

گام سوم: نصب قطعات را ادامه بدهید

حالا باید ترانزیستور نوری را سیم کشی کنید. LED قرمز را بردارید و کاتد آن را در ردیف آند ترانزیستور نوری قرار بدهید. یک مقاومت یک کیلویی داخل کاتد ترانزیستور نوری قرار بدهید.

یک سیم بردارید و آند LED قرمز را به ریل برق وصل کنید. سپس ترانزیستور نوری را به زمین وصل کنید.

ترانزیستورهای نوری را به ورودی های آنالوگ صفر و یک سیم کشی کنید. برای اینکار باید ابتدا کاتد ترانزیستور نوری را به مقاومت یک کیلویی وصل کنید و سپس سیم سمت چپ را به ورودی صفر و سیم سمت راست را به ورودی یک وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  ساعت دیجیتالی مخصوص کلاس درس بسازید [Arduino]

گام چهارم: آردوینو را وصل کنید

اگر منبع تغذیه را از برد آردوینو سیم کشی کرده باشید (+۵V و GND)، می توانید مدار را تست کنید. دست تان را جلوی جفت LED مادون قرمز و ترانزیستور نوری بگیرید. حالا LED قرمز باید به تدریج روشن بشود و با عقب بردن دست به تدریخ خاموش بشود.

اگر با عقب و جلو بردن دست تان LED قرمز واکنشی نشان نمی دهد، باید سیم کشی ماژول سنسور مادون قرمز را چک کنید. به احتمال زیاد LEDهای مادون قرمز سوخته اند یا برعکس وصل شده اند.

برای اینکه کیفیت اطلاعات دریافتی ماژول سنسور مادون قرمز بیشتر بشود، دور ترانزیستور نوری را با هیت شرینک بپوشانید. اینکار باعث می شود نور محیط روی خوانش سنسور تاثیر نگذارد.

گام پنجم: کدها را آپلود کنید

کدهای آردوینو را آپلود کنید
کدهای آردوینو را آپلود کنید

برای تست ماژول سنسور مادون قرمز کدهای زیر را روی برد آردوینو آپلود کنید:

بعد از آپلود کدها روی آردوینو، سریال مانیتور را باز کنید. در این صفحه یک سری مقادیر خواهید دید که مقدار نور دریافتی ترانزیستور نوری را مشخص می کنند.

در ساختنی بخوانید :  شیلد ژنراتور شکل موج مخصوص آردوینو بسازید

گام ششم: قطعات را به استریپ بورد منتقل کنید

بعد از تست مدار می توانید قطعات را به استریپ بورد منتقل کنید. یک تکه از ۵ در ۹ سوراخ از استریپ بورد جدا کنید. سپس قطعات را دانه به دانه از روی برد بورد بردارید و مدار را به همان روشی که روی برد بورد ساختید، روی استریپ بورد هم بسازید. انتقال قطعات را از LED مادون قرمز و ترانزیستور نوری شروع کنید.

گام هفتم: سیم ها را لحیم کنید

بعد از اینکه همه قطعات را روی استریپ بورد قرار دادید، چهار تکه سیم رنگی ببرید (یک سیم قرمز، دو سیم مشکی و یک سیم زرد یا سبز) و آنها را کمی خم کنید تا روی استریپ بورد قرار بگیرند.
همانطور که در تصاویر مشخص است ما فراموش کردیم سیم اتصال به زمین را از مقاومت ۱K به سوراخ خالی بین مقاومت ۲۲۰ و سیم اتصال به زمین دیگر قرار بدهیم. به همین خاطر از یک پین هدر نر استفاده کردیم و آن را بجای سیم لحیم کردیم.

ماژول سنسور مادون قرمز آماده است

ماژول سنسور مادون قرمز آماده است
ماژول سنسور مادون قرمز آماده است

حالا می توانید از این ماژول در ساخت انواع ربات، دستگاه های تعاملی و … استفاده کنید. اگر برای این ماژول به یک رسیور مادون قرمز نیاز دارید، آن را هم خودتان می توانید بسازید (آموزش ساخت رسیور مادون قرمز). اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی ماژول مادون قرمز دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید
عنوان مطلب
با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید
توضیح کوتاه
از این ماژول می توانید در ساخت انواع ربات استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت مدار مبدل استریو به مونو با ترانزیستور اثر میدان (FET)... تبدیل صدای استریو به مونو روش های مختلفی دارد؛ کابل های رابط، نرم افزارهای کامپیوتری و ... . یکی دیگر از این روش ها، مدار مبدل استریو به مونو است که د...
آموزش ساخت : جعبه پریز هوشمند بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک جعبه پریز را یاد می گیرید که با امکان کنترل پریزهای خانه با موبایل را فراهم میکند. فقط با فشار دادن چند دکمه روی برنامه گوشی...
آموزش ساخت : صندلی کامپیوتر کهنه را دوباره نو کنید!... صندلی کامپوتر یکی از لوازمی است که عمر بسیار بالایی دارد و خیلی طول می کشد که بدنه آن خراب بشود. با این حال خیلی از ما صندلی کارمان را قبل از خراب شدن...
آموزش ساخت : یک چراغ دیواری شیک بسازید در کارتون ها وقتی یک ایده به ذهن کسی میرسد، بلافاصله یک چراغ بالای سرش روشن میشود. چطور است از این ایده جالب برای ساخت یک چراغ دیواری استفاده کنیم؟ اگ...
آموزش ساخت کویل تسلا ؛ یک کاردستی ارزان اما هیجان انگیز... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت کویل تسلا به دو روش مختلف را یاد گرفته اید؛ کویل تسلای GU-81 و یک کویل تسلای متوسط. ساخت هر دوی این کویل ها نیاز به مهارت ه...
تابلوی چوبی سیاه و سفید با طرح لوگان بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تابلوی چوبی بسازید و طرح دلخواه تان را روی آن بکشید. ما طرح سیاه و سفید لوگان را برای ساخت تابلوی چوبی انتخاب کردیم...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با آردوینو لوکس متر بسازید؛ آموزش اندازه گیری شدت نور

اگر به یک لوکس متر برای اندازه گیری شدت نور و روشنایی نیاز دارید، می …

پاسخ دهید