خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید

با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک ماژول سنسور مادون قرمز را یاد می‌گیرید که می‌توانید آن را مستقیماً به ربات یا سایر پروژه‌های الکترونیکی وصل کنید. این آموزش دو بخش دارد: در بخش اول یاد می‌گیرید چطور ماژول را روی برد بورد بسازید و آن را اشکال یابی کنید؛ بخش دوم هم مربوط به ساخت ماژول روی استریپ بورد است. با ساختنی همراه شوید.

ماژول سنسور مادون قرمز بسازید
ماژول سنسور مادون قرمز بسازید

بعد از ساخت ماژول سنسور مادون قرمز روی استریپ بورد می‌توانید آن را به دستگاه‌های الکترونیکی مختلف استفاده کنید. برای تست ماژول از برد آردوینو استفاده می‌کنیم و به همین خاطر برای ساخت ماژول باید کار با آردوینو را بلد باشید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • برد آردوینو
 • برد بورد
 • استریپ بورد
 • سیم سیاه
 • سیم قرمز
 • سیم سبز
 • دو عدد LED مادون قرمز
 • دو عدد ترانزیستور نوری
 • دو عدد LEDقرمز ۵ میلیمتری
 • دو عدد مقاومت ۱K
 • دو عدد مقاومت ۲۲۰ohm

ابزار مورد نیاز

 • سیم چین
 • سیم لخت کن
 • دستگاه لحیم کاری
 • هیت شرینک (اختیاری)

گام دوم: قطعات اصلی را نصب کنید

برد بورد را بردارید و LED مادون قرمز و ترانزیستور نوری را روی آن نصب کنید. همانطور که در تصاویر می‌بینید این قططعات کنار هم و با فاصله یک سوراخ قرار می‌گیرند. همین کار را برای LED مادون قرمز دیگر هم تکرار کنید.

حالا باید سیم کشی LED مادون قرمز را شروع کنید. یک مقاومت ۲۲۰ اهمی‌در ردیف کاتد LED قرار بدهید و سپس آن را با سیم به زمین وصل کنید (هر دو را سیم کشی کنید). سپس هر دو آند LED مادون قرمز را به ریل برق وصل کنید.

گام سوم: نصب قطعات را ادامه بدهید

حالا باید ترانزیستور نوری را سیم کشی کنید. LED قرمز را بردارید و کاتد آن را در ردیف آند ترانزیستور نوری قرار بدهید. یک مقاومت یک کیلویی داخل کاتد ترانزیستور نوری قرار بدهید.

یک سیم بردارید و آند LED قرمز را به ریل برق وصل کنید. سپس ترانزیستور نوری را به زمین وصل کنید.

ترانزیستورهای نوری را به ورودی‌های آنالوگ صفر و یک سیم کشی کنید. برای اینکار باید ابتدا کاتد ترانزیستور نوری را به مقاومت یک کیلویی وصل کنید و سپس سیم سمت چپ را به ورودی صفر و سیم سمت راست را به ورودی یک وصل کنید.

گام چهارم: آردوینو را وصل کنید

اگر منبع تغذیه را از برد آردوینو سیم کشی کرده باشید (+۵V و GND)، می‌توانید مدار را تست کنید. دست تان را جلوی جفت LED مادون قرمز و ترانزیستور نوری بگیرید. حالا LED قرمز باید به تدریج روشن بشود و با عقب بردن دست به تدریخ خاموش بشود.

اگر با عقب و جلو بردن دست تان LED قرمز واکنشی نشان نمی‌دهد، باید سیم کشی ماژول سنسور مادون قرمز را چک کنید. به احتمال زیاد LEDهای مادون قرمز سوخته اند یا برعکس وصل شده اند.

برای اینکه کیفیت اطلاعات دریافتی ماژول سنسور مادون قرمز بیشتر بشود، دور ترانزیستور نوری را با هیت شرینک بپوشانید. اینکار باعث می‌شود نور محیط روی خوانش سنسور تاثیر نگذارد.

گام پنجم: کدها را آپلود کنید

کدهای آردوینو را آپلود کنید
کدهای آردوینو را آپلود کنید

برای تست ماژول سنسور مادون قرمز کدهای زیر را روی برد آردوینو آپلود کنید:

بعد از آپلود کدها روی آردوینو، سریال مانیتور را باز کنید. در این صفحه یک سری مقادیر خواهید دید که مقدار نور دریافتی ترانزیستور نوری را مشخص می‌کنند.

گام ششم: قطعات را به استریپ بورد منتقل کنید

بعد از تست مدار می‌توانید قطعات را به استریپ بورد منتقل کنید. یک تکه از ۵ در ۹ سوراخ از استریپ بورد جدا کنید. سپس قطعات را دانه به دانه از روی برد بورد بردارید و مدار را به همان روشی که روی برد بورد ساختید، روی استریپ بورد هم بسازید. انتقال قطعات را از LED مادون قرمز و ترانزیستور نوری شروع کنید.

گام هفتم: سیم‌ها را لحیم کنید

بعد از اینکه همه قطعات را روی استریپ بورد قرار دادید، چهار تکه سیم رنگی ببرید (یک سیم قرمز، دو سیم مشکی و یک سیم زرد یا سبز) و آنها را کمی‌خم کنید تا روی استریپ بورد قرار بگیرند.
همانطور که در تصاویر مشخص است ما فراموش کردیم سیم اتصال به زمین را از مقاومت ۱K به سوراخ خالی بین مقاومت ۲۲۰ و سیم اتصال به زمین دیگر قرار بدهیم. به همین خاطر از یک پین هدر نر استفاده کردیم و آن را بجای سیم لحیم کردیم.

ماژول سنسور مادون قرمز آماده است

ماژول سنسور مادون قرمز آماده است
ماژول سنسور مادون قرمز آماده است

حالا می‌توانید از این ماژول در ساخت انواع ربات، دستگاه‌های تعاملی و … استفاده کنید. اگر برای این ماژول به یک رسیور مادون قرمز نیاز دارید، آن را هم خودتان می‌توانید بسازید (آموزش ساخت رسیور مادون قرمز). اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی ماژول مادون قرمز دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید
عنوان مطلب
با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید
توضیح کوتاه
از این ماژول می‌توانید در ساخت انواع ربات استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : چسب ماد پاج خانگی بسازید در بیشتری ساختنی ها، کاردستی ها و کارهای هنری از چسب ماد پاج استفاده میشود. متاسفانه پیدا کردن چسب ماد پاج در مغازه ها کار ساده ای نیست و قیمت آن هم ا...
با برد آردوینو گیرنده GPS جیبی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه جیبی را یاد می گیرید که موقعیت دقیق، زمان دقیق GMT و سرعت دقیق تان را مشخص می کند. این دستگاه در واقع یک گیرنده GPS ج...
آداپتور ماژول XBee بسازید (زیگبی) و استفاده از این ماژول را راحت تر کن... در این ساختنی آموزش ساخت یک برد برک اوت ساده برای ماژول XBee را یاد می گیرید. این برد کار آداپتور ماژول XBee را می کند و اتصال آن را به انواع میکروکنت...
برد آردوینو را با فرمان های صوتی کنترل کنید (اندروید)... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور برد آردوینو را با استفاده از یک برنامه اندروید از طریق فرمان های صوتی کنترل کنید. اگر بخواهید سیستم های هوشمندی که ...
آموزش ساخت : هواپیمای مدل RC بسازید ساخت هواپیمای مدل کنترلی ساده نیست اما خیلی سخت هم نیست. اگر نوع هواپیمایی که می سازید خیلی پیچیده نباشد و بدنه را هم از متریال های ساده بسازید، کارتا...
آموزش ساخت : لانگ بورد الکتریکی بسازید – قسمت دوم... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک لانگ بورد الکتریکی بسازید. ما در این آموزش ساخت فقط طرز کار را به شما یاد نمی دهیم بلکه راجع به تمام قطعات، کارک...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید