خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / جاقلمی چوبی و دو طبقه مخصوص مداد شمعی بسازید

جاقلمی چوبی و دو طبقه مخصوص مداد شمعی بسازید

اگر اهل نقاشی باشید، حتماً می دانید تمیز و مرتب نگه داشتن مداد شمعی چقدر سخت است. مداد شمعی را نمی شود مثل ماژیک یا مدادرنگی داخل یک جاقلمی یا جامدادی ساده ریخت. در این ساختنی طرز ساخت جاقلمی چوبی دو طبقه را یاد می گیرید که مداد شمعی‌ها را مرتب و تمیز نگه می دارد و مهمتر از همه اینکه مانع از شکستن آنها می شود. با ساختنی همراه شوید.

جاقلمی چوبی مخصوص مداد شمعی بسازید
جاقلمی چوبی مخصوص مداد شمعی بسازید

این جاقلمی دو طبقه برای ۶۴ مداد شمعی جا دارد و بخاطر طراحی مدور دسترسی به همه ۶۴ مداد در آن واحد ممکن است. جنس جاقلمی هم از چوب است اما می توانید آن را از متریال های دیگر مثل کارتن بسازید. اما اگر می خواهید جاقلمی چوبی باشد، باید به ابزارهای نجاری مثل اره و ماشین خراطی دسترسی داشته باشید.

گام اول: چوب را ببرید

الوارهای چوبی را ببرید
الوارهای چوبی را ببرید

یک الوار افرا را به ضخامت ۶ میلیمتر و یک الوار ماهون را به ضخامت ۴٫۵ سانتیمتر ببرید.

گام دوم: الوارها را بهم بچسبانید

الوارها را بهم بچسبانید
الوارها را بهم بچسبانید

حالا دو الواری که بریده اید را بهم بچسبانید. عرض این الوارها باید دست کم ۱۷٫۷ سانتیمتر باشد.

گام سوم: مربع ها را ببرید

مربع چوبی را بسازید
مربع چوبی را بسازید

بعد از خشک شدن چسب، الوار چوبی را به شکل مربع های ۱۷٫۷ در ۱۷٫۷ سانتیمتر ببرید و آنها را بهم بچسبانید و با گیره ببندید.

گام چهارم: دایره را ببرید

دایره چوبی را ببرید
دایره چوبی را ببرید

قبل از اینکه کار با ماشین خراطی را شروع کنید، یک دایره روی مربع چوبی بکشید و آن را با اره ببرید. اینطوری سرعت و دقت خراطی بیشتر می شود.

گام پنجم: خراطی را شروع کنید

طرح دو طبقه را ایجاد کنید
طرح دو طبقه را ایجاد کنید

حالا دایره چوبی را به ماشین خراطی وصل کنید. نیمه پایینی جاقلمی را شکل بدهید و حدود دو سانتیمتر از نیمه بالایی را هم بتراشید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت انگشتر چوبی با طراحی بسیار شیک و منحصر به فرد

گام ششم: وسط چوب را خالی کنید

داخل چوب را خالی کنید
داخل چوب را خالی کنید

بعد از تراشیدن بدنه چوب، باید داخل چوب را خالی کنید. کارتان را از سر چوب شروع کنید و داخل نیمه بالایی چوب را کاملاً خالی کنید. کارتان را آنقدر ادامه بدهید که به لایه دوم چوب برسید. حواستان باشد در حین خالی کردن داخل چوب، یک دیواره ۲ سانتیمتری برای ایجاد سوراخ مداد شمعی‌ها باقی بگذارید.

گام هفتم: سوراخ ها را دریل کنید

سوراخ ها را دریل کنید
سوراخ ها را دریل کنید

قطر سوراخ ها به قطر جاشمعی‌هایتان بستگی دارد. فاصله سوراخ ها را هم طوری تنظیم کنید که هم بیشترین استفاده را از فضای موجود ببرید و هم بتوانید راحت مدادها را بیرون بیاورید. می توانید یک الگوی کاغذی بسازید و آن را روی لبه های چوب بچسبانید. همچنین بهتر است جای سوراخ ها را با درفش کمی سوراخ کنید تا مته درست سرجایش بنشیند.

گام هشتم: دسته را بچسبانید

دسته جاقلمی را بچسبانید
دسته جاقلمی را بچسبانید

بعد از دریل کردن سوراخ ها، یک سوراخ ۱٫۵ سانتیمتری وسط جاقلمی دریل کنید. یک میله چوبی داخل این سوراخ بچسبانید تا کار دسته را برایتان بکند.

گام نهم: چوب را پرداخت کنید

جاقلمی چوبی را پرداخت کنید
جاقلمی چوبی را پرداخت کنید

حالا می توانید جاقلمی چوبی را به روش و با روغن دلخواه تان پرداخت کنید.

گام دهم: زیری نمدی را بچسبانید

برای اینکه چوب روی سطوح مختلف بدون حرکت بایستد، باید یک زیری لاستیکی یا نمدی به کف آن بچسبانید. برای اینکه سر دسته خالی نباشد هم بهتر است یک شی تزیینی – مثل کره – به بالای آن وصل کنید.

جاقلمی چوبی آماده است

جاقلمی چوبی آماده است

این جاقلمی چوبی بهترین هدیه برای بچه هایی است که همیشه در نگهداری مداد شمعی‌هایشان مشکل دارند. همانطور که در ابتدا گفتیم می توانید این ایده را با ابزار و متریال ارزانتر مثل کارتن هم پیاده کنید. فراموش نکنید تصاویر جاقلمی هایی که می سازید را برای ساختنی ارسال کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش : چگونه زیپ های خراب را تعمیر کنیم؟

منبع

خلاصه مطلب
جاقلمی دو طبقه مخصوص مداد شمعی بسازید
عنوان مطلب
جاقلمی دو طبقه مخصوص مداد شمعی بسازید
توضیح کوتاه
با این جاقلمی چوبی عمر مداد شمعی‌هایتان خیلی بیشتر می شود.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : ماگ کیک 10 دقیقه ای درست کنید!... عصرهای سرد پاییز و زمستان با نوشیدنی های گرم لذت بخش تر میشوند. اما بیشتر ما رابطه خوبی با نوشیدنی خشک و خالی نداریم. در این ساختنی طرز تهیه یک ماگ کی...
آموزش ساخت : رخت آویز جادویی بسازید! مرتب نگه داشتن روسری، شال، کراوات و کمربند داخل کمد خیلی مشکل است؛ مگر اینکه ابزار مناسب برای اینکار را داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت یک رخت آوی...
کشک لیمو ؛ یک چاشنی سالم، لذیذ و سرشار از ویتامین... کشک لیمو یکی از چاشنی هایی است که کمتر در پخت غذاها و دسرهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال علوه بر طعم متفاوتی که دارد، هیچ ضرری ندارد و...
میکروفون استریو بسازید و صدایتان را با کیفیت واقعی ضبط کنید... اگر یک استودیوی کوچک خانگی دارید که صدای خودتان یا سازتان را در آن ضبط می کنید، باید یک میکروفون استریو هم داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت میکرفون...
ساخت سینی چوبی با رزین و عکس های محبوب تان!... شما دوست دارید چه طرحی روی سینی های آشپزخانه تان بشود؟ اگر هیچ وقت موفق نشده اید طرحی که می خواهید را در بازار پیدا کنید، سراغ ساخت سینی بروید! خودتان...
آموزش ساخت : سوت پلاستیکی بسازید در این پست طرز ساخت یک سوت پلاستیکی با دستگاه برش لیزری را یاد می گیرید. شاید فکر کنید سوت پلاستیکی را میشود با ابزارهای بسیار ساده تری هم ساخت اما ای...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با مدادرنگی های کهنه زیرلیوانی رنگی و جذاب بسازید

شما ته مدادرنگی هایتان چکار می کنید؟ اگر آنها را دور می ریزید، با ساختنی …

پاسخ دهید