خانه / چگونه بسازیم / جعبه پروژه چوبی بسازید و از مدارات الکترونیکی محافظت کنید

جعبه پروژه چوبی بسازید و از مدارات الکترونیکی محافظت کنید

اگر اهل پروژه های الکترونیکی باشید یکی از وسایلی که همیشه در لیست خریدتان وجود دارد، جعبه پروژه است. اما اگر کمی خلاق باشید و به وسایل بازیافتی درست نگاه کنید، دیگر لازم نیست برای خرید جعبه پروژه هزینه صرف کنید. جعبه های پلاستیکی و حتی فلزی وسایل مختلف می تواند جایگزین خوبی برای جعبه های آماده باشد. با ساختنی همراه باشید.

اما گاهی اوقات ظاهر جعبه پروژه هم به اندازه کارایی آن مهم است. مثلاً وقتی آن را برای گجتی می خواهید که همیشه جلوی چشم است. در این مواقع جعبه پروژه چوبی بهترین انتخاب است. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمترین هزینه یک جعبه چوبی برای مدارات الکترونیکی مختلف بسازید.

ما جعبه چوبی را برای یک مدار هوشمند با سنسور اولتراسونیک می سازیم. اما شما می توانید با تغییر طراحی جعبه، جای سوراخ ها، اندازه و … آن را شخصی سازی کنید تا قابل استفاده برای مدار مورد نظرتان باشد.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • یک تکه چوب ۲x4 کوچک
 • چهار عدد پیچ فیلیپس ۲٫۵ سانتیمتری
 • مدار الکترونیکی

ابزار مورد نیاز

 • اره نواری – یا هر نوع اره دیگر که بتوانید چوب تان را با آن ببرید
 • دریل
 • مته فورستنر ۲٫۵ سانتیمتری
 • مته به اندازه ضخامت پیچ های فیلیپس
 • پیچ گوشتی
 • کاغذ سنباده
 • چسب ماتیکی
 • گونیا

گام دوم: طرح جعبه را مشخص کنید

اولین نکته ای که باید برای ساخت جعبه پروژه چوبی در نظر داشته باشید، به مدار مربوط می شود. سعی کنید مدار را تا حد امکان کوچک بسازید چون قرار است داخل چوب ۲x4 جا بشود. البته اگر نمی توانید اندازه مدار را متناسب با چوب تغییر بدهید، می توانید از الوارهای دیگر استفاده کنید. اما اگر می خواهید از این چوب برای ساخت مدار استفاده کنید، مدارتان باید کمتر از ۵ سانتیمتر عرض و کمتر از ۲٫۵ سانتیمتر ضخامت داشته باشد. طول مدار هم به خودتان بستگی دارد.

در ساختنی بخوانید :  با لگوهای قدیمی و سیمان میز تلفن بسازید!

همانطور که گفتیم ما جعبه را برای مدار سنسور اولتراسونیک ساختیم. به همین خاطر با ابزارهای طراحی، یک الگو براساس شکل و اندازه سنسور ساختیم. سپس این الگو را پرینت کردیم و روی چوب چسباندیم. شما هم باید الگوی مخصوص مدار خودتان را پرینت کنید یا مسقیماً روی چوب بکشید.

گام سوم: چوب را ببرید

حالا باید چوب را متناسب با طول مورد نظرتان ببرید. ما از اره نواری برای بریدن چوب استفاده کردیم اما هر نوع اره دیگر هم قابل استفاده است.

گام چهارم: در جعبه را ببرید

برای بریدن جعبه نیاز به چوب اضافی ندارید چون این قسمت از خود چوب جدا می شود. با مداد و خط کش شش میلیمتر از طول چوب را روی یکی از لبه ها علامت بزنید. سپس با اره چوب را دقیقاً از روی همین خط ببرید. حواستان به انگشت تان هم باشد.

گام پنجم: داخل چوب را خالی کنید

یک مربع روی نیمه چوب بزرگتر بکشید. اضلاع این مربع باید ۱/۲ سانتیمتر از لبه ها فاصله داشته باشند. حالا با مته فورستنر وسط جعبه و داخل مربعی که کشیده اید را خالی کنید. حواستان باشد از خطوط بیرون نزنید. سوراخ ها را خیلی عمیق دریل نکنید (۱٫۹ سانتیمتر کافی است).

گام ششم: سوراخ های قطعات مدار را دریل کنید

سوراخ های لازم برای مدار را روی جعبه دریل کنید. مثلاً در این مدار باید دو سوراخ برای سنسور اولتراسونیک دریل کنیم. بسته به نوع مداری که داخل جعبه پروژه می گذارید، ممکن است لازم باشد سوراخ هایی برای سوئیچ، دکمه ها، LEDها، سیم ها و … دریل کنید.

در ساختنی بخوانید :  با پیچ و تخته بدون استفاده پلاک فلزی شیک و منحصر به فرد بسازید

این نکته را هم در نظر داشته باشید که قطعات الکترونیکی نیاز به جریان هوا و تهویه مناسب دارند. پس اگر مدارتان قطعاتی دارد که داغ می شوند، چند سوراخ هم برای ایجاد جریان هوا دریل کنید.

گام هفتم: در جعبه را پیچ کنید

حالا می توانید در چوبی که در مراحل قبل بریدید را به بدنه پیچ کنید. با مته کوچک چهار سوراخ در چهار گوشه جعبه و با فاصله ۶ میلیمتری از لبه ها دریل کنید. عمق سوراخ ها نباید بیشتر از ۲٫۵ سانتیمتر باشد و به جلوی جعبه برسد.

در نهایت هم چهار پیچ را سرجایشان وصل کنید.

گام هشتم: جعبه را سنباده کاری کنید

الگوی کاغذی را از جعبه جدا کنید و اگر وقت دارید سطح جعبه را سنباده بکشید. اینکار ضرورتی ندارد اما جعبه پروژه چوبی را شیک تر می کند.

جعبه پروژه چوبی آماده است

حالا می توانید مدار و سایر قطعات الکترونیکی را داخل جعبه ای که ساخته اید، قرار بدهید. این جعبه پروژه نه تنها از مدار الکترونیکی محافظت می کند بلکه ظاهر بسیار شیک و مرتبی هم به گجت ها و دستگاه ها می دهد.

این جعبه پروژه را می توانید در هر اندازه ای که می خواهید و برای هر نوع مدار الکترونیکی بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
جعبه پروژه چوبی بسازید و از مدارات الکترونیکی محافظت کنید
عنوان مطلب
جعبه پروژه چوبی بسازید و از مدارات الکترونیکی محافظت کنید
توضیح کوتاه
یک جعبه شیک برای نگهداری مدارات گجت ها و دستگاه های الکترونیکی.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

کاتر بطری شیشه ای بسازید و بطری‌های شیشه ای را بازیافت کنید... اگر طرفدار ایده ساخت کاردستی با وسایل بازیافتی باشید، بطری شیشه‌ای یکی از وسایل مورد علاقه‌تان است. اما برای ساخت خیلی از این کاردستی ها مثل آویز گلدا...
با سیگار الکترونیکی دستگاه مه ساز باتری خور بسازید... دستگاه مه ساز چیزی نیست که هر روز به دردتان بخورد. اما اگر برای جشن ها و مهمانی ها، ضبط ویدیو یا آزمایش علمی به آن نیاز پیدا کنید، احتمالاً به یکی از ...
آموزش ساخت تفنگ لیزری ؛ یک هدیه منحصر به فرد برای بچه ها... در این ساختنی طرز ساخت تفنگ لیزری را یاد می گیرید که هم بدنه و هم مدار الکترونیکی آن را خودتان خواهید ساخت. بدنه تفنگ لیزری با دستگاه برش لیزری ساخته ...
عروسک آدم برفی بافتنی ؛ یک پروژه قلاب بافی ساده و جالب... بافت عروسک یکی از محبوب ترین تکنیک های عروسک سازی است چون نیاز به وسایل زیادی ندارد. چند رنگ کاموا و یک میل قلاب بافی برای ساخت عروسک با این روش کافی ...
آموزش ساخت : دستگاه اعصاب سنج بسازید همه ما تجربه بازی با دستگاه اعصاب سنج را داشته ایم. در این ساختنی می خواهیم طرز ساخت این اسباب بازی محبوب را به شما یاد بدهیم. مدار دستگاه اعصاب سنج ب...
آموزش ساخت : با شاخه درخت قاب عکس چوبی درست کنید... در این آموزش ساخت یاد می گیرید که چطور شاخه درخت را به یک قاب عکس زیبا تبدیل کنید. برای این ساختنی فقط به یک شاخه درخت نیاز دارید و چند ابزار که با آن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت جا ادویه ای چوبی و سه طبقه با دستگاه برش لیزری

اگر برای طبخ غذا از ادویه های زیادی استفاده می کنید، باید یک جا ادویه …

پاسخ دهید