خانه / چگونه بسازیم / با پرینتر سه بعدی جعبه موزیکال قابل برنامه ریزی بسازید

با پرینتر سه بعدی جعبه موزیکال قابل برنامه ریزی بسازید

جعبه موزیکال یکی از هدیه های محبوب این روزهاست. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یکی از این جعبه ها را با پرینتر سه بعدی بسازید. برای ساخت جعبه موزیکال با این روش حتماً باید یک جعبه مدل داشته باشید (اگر می خواهید قطعات را خودتان را طراحی کنید).

حرکت مکانیکی این دستگاه با سیستم چرخ دنده‌ای ایجاد می شود و یکی از بهترین آزمایش ها برای پیاده سازی ایده های مهندسی مکانیکی با پرینتر سه بعدی است. این جعبه موزیکال با پیچ و مهره مونتاژ می شود و به همین خاطر قابل برنامه ریزی است. یعنی می توانید با عوض کردن چرخ نت آهنگ های متفاوتی را با آن بنوازید.

ما فایل های طراحی قطعات جعبه موزیکالی که در تصاویر می بینید را در اختیارتان قرار می دهیم. برای پرینت این قطعات هم به پرینتر سه بعدی و متریال پرینت از قبیل فیلامنت PLA، رزین و الکل نیاز دارید.

گام اول: ساختار مکانیکی جعبه موزیکال

اجزای جعبه موزیکال
اجزای جعبه موزیکال

جعبه موزیکال از یک پایه (base)، یک هولدر (holder)، ابزار خوانش (reeds)، سیلندر نت یا چرخ نت (notes cylinder)، چند پیچ، چرخ دنده (gear) و درایور (worm driver) است. دو قطعه آخر سیستم چرخ دنده کرمی جعبه را شکل می دهند. با چرخاندن درایور، حرکت چرخ دنده زیر آن فعال می شود و چرخ نت هم با آن شروع به چرخیدن می کند. یک سری سوراخ روی این چرخ قرار دارد که داخل آنها با برجستگی هایی پر می شود. با چرخیدن چرخ نت، این برجستگی ها با ابزار خوانش تماس پیدا می کنند و لرزش این ابزار تولید صدا می کند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با حباب لامپ چراغ نفتی بسازید

گام دوم: مدل سه بعدی را طراحی کنید

ابتدا پایه و هولدر اصلی را طراحی کنید. این دو قطعه طراحی ساده ای دارند و با یک اکستروژن و برش ساده در Solidworks ایجاد می شوند.

سپس نوبت به مولد آکوستیک یا همان ابزار خوانش است. این ابزار دوازده دندانه دارد که به ترتیب طول‌شان کم می شود تا بتواند نت ها را از گام C تا گام B ایجاد کند. هرچه این قطعه قویتر و ارتجاعی تر باشد، نت های واضح تر و بهتری تولید می شود. اگر به پرینتر سه بعدی فلزی دستری داشته باشید، می توانید این قطعه را با کیفیت بیشتری بسازید. بعد از پرینت ابزار خوانش، باید نت ها را با تونر کالیبره کنید؛ یعنی طول هر دندانه را تنظیم کنید تا صدای درست ایجاد کند.

حالا نوبت به چرخ یا سیلندر نت می رسد. یک سوراخ روی یک ورق ببرید و آن را تبدیل به یک الگو در Solidworks کنید. دقت کنید که این سوراخ ها باید دقیقاً با دندانه های ابزار خوانش تطابق داشته باشند. سپس ورق را تا کنید و آن را به شکل یک سیلندر دربیاورید. برای ایجاد این سیلندر از ویژگی Metal-Sheet برنامه Solidworks استفاده کنید.

در نهایت هم نوبت به سیستم چرخ دنده کرمی می رسد. قطعات این سیستم را می توانید از کتابخانه فایل های پیش فرض Solidworks دانلود کنید و سپس شکل و اندازه آنها را مطابق با سایر قطعات تغییر بدهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک چراغ ایستاده جالب و متفاوت بسازید

گام سوم: نحوه مونتاژ جعبه موزیکال

پایه، هولدر و ابزار خوانش با اتصالات پیچی بهم وصل می شوند (M2.5*0.45). با چرخاندن درایور کرمی، چرخ دنده هم طوری می چرخد که کاملاً بر این درایور عمود است. حرکت چرخ دنده هم باعث حرکت چرخ نت می شود. بنابراین وقتی برجستگی ها روی سوراخ های سیلندر نت قرار بگیرند، ابزار خوانش می تواند صدای نت های موردنظرتان را ایجاد کند.

گام چهارم: قطعات را پرینت کنید

قطعاتی که در تصاویر بالا می بینید با پرینتر سه بعدی UP BOX و PLA رزینی ساخته شده اند. پرینتر سه بعدی ابزار خوبی برای ساخت ابزار خوانش نیست. اگر به پرینتر سه بعدی فلزی دارید، بهتر است این قطعه را با آن پرینت کنید. همچنین می توانید آن را از یک جعبه موزیکال قدیمی جدا کنید.

سیلند را نت را با رزین پرینت کنید تا برجستگی ها روی آن قرار بگیرند. سیستم چرخ دنده ای و پیچ ها را هم با رزین شفاف پرینت کنید تا بتوانید حرکت آنها را بخوبی مشاهده کنید.

فایل STL قطعات جعبه موزیکال را از لینک زیر دریافت کنید (رمز فایل saakhtani.ir است).

جعبه موزیکال آماده است

حالا فقط کافی است قطعات جعبه موزیکال را بهم وصل کنید. با پر کردن سوراخ های روی سیلندر نت با برجستگی های دلخواه تان می توانید موزیک های مورد علاقه تان را بشنوید؛ آنهم با جعبه موزیکالی که خودتان ساخته اید!

در ساختنی بخوانید :  بافت پادری را با تیشرت های قدیمی تجربه کنید

منبع

خلاصه مطلب
با پرینتر سه بعدی جعبه موزیکال قابل برنامه ریزی بسازید
عنوان مطلب
با پرینتر سه بعدی جعبه موزیکال قابل برنامه ریزی بسازید
توضیح کوتاه
یک جعبه موزیکال ارزان با ملودی محبوب تان بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

کاشی کاری وان حمام را خودتان با کمترین هزینه انجام بدهید... اگر قصد دارید در آستانه سال نو خانه تان را نونوار کنید، لزوماً نباید بودجه زیادی داشته باشید. می توانید خودتان کابینت بسازید، کابینت های کهنه را نو کن...
ربات BB8 واقعی بسازید و با موبایل کنترلش کنید! بخش اول... هر قسمت جدید جنگ ستارگان که به نمایش درمی آید، طرفداران این مجموعه برای چند هفته سرحال هستند. اما قسمت آخر برای برخی با یک حسرت بزرگ همراه بود : خرید ...
مدار الکترونیکی فرستنده FM استریو با کیفیت بالا... ساختنی امروز می خواهد یک مدار فرستنده FM را به شما دوست داران مدارهای الکترونیکی تقدیم کند. این مدار صدا را با کیفیت بسیار خوبی به صورت امواج رادیویی ...
آموزش ساخت شیلد سنسور حرارتی و نوری با قطعات ارزان... شیلدهای آردوینو یکی از کاربردی ترین قطعات در پروژه های آردوینوی مختلف هستند. کاربرد اصلی این شیلدها افزایش کارایی و توانایی میکروکنترلرهای مختلف مثل آ...
آموزش ساخت : با این گلدان شارژرها را مخفی کنید... شما هم از شارژرهایی که همیشه گوشه و کنار خانه روی دیوار آویزان هستند و از هر کدام شان یک گجت آویزان است، کلافه شده اید؟ این ساختنی قرار است همین مشکل ...
آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید... به نظرتان این آباژور قشنگ هست؟ ممکن است این آپاژور از نظر خیلی ها شیک و قشنگ نباشد اما حتماً برای همه جالب است چون کاملاً از کارتن ساخته شده است. در ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با پرینتر سه بعدی پازل مکعبی پنج تکه بسازید

اگر به حل کردن پازل های مختلف علاقه دارید، حتماً ساخت پازل هم برایتان جالب …

پاسخ دهید