خانه / چگونه بسازیم / با پرینتر سه بعدی جعبه موزیکال قابل برنامه ریزی بسازید

با پرینتر سه بعدی جعبه موزیکال قابل برنامه ریزی بسازید

جعبه موزیکال یکی از هدیه های محبوب این روزهاست. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یکی از این جعبه ها را با پرینتر سه بعدی بسازید. برای ساخت جعبه موزیکال با این روش حتماً باید یک جعبه مدل داشته باشید (اگر می خواهید قطعات را خودتان را طراحی کنید).

حرکت مکانیکی این دستگاه با سیستم چرخ دنده‌ای ایجاد می شود و یکی از بهترین آزمایش ها برای پیاده سازی ایده های مهندسی مکانیکی با پرینتر سه بعدی است. این جعبه موزیکال با پیچ و مهره مونتاژ می شود و به همین خاطر قابل برنامه ریزی است. یعنی می توانید با عوض کردن چرخ نت آهنگ های متفاوتی را با آن بنوازید.

ما فایل های طراحی قطعات جعبه موزیکالی که در تصاویر می بینید را در اختیارتان قرار می دهیم. برای پرینت این قطعات هم به پرینتر سه بعدی و متریال پرینت از قبیل فیلامنت PLA، رزین و الکل نیاز دارید.

گام اول: ساختار مکانیکی جعبه موزیکال

اجزای جعبه موزیکال
اجزای جعبه موزیکال

جعبه موزیکال از یک پایه (base)، یک هولدر (holder)، ابزار خوانش (reeds)، سیلندر نت یا چرخ نت (notes cylinder)، چند پیچ، چرخ دنده (gear) و درایور (worm driver) است. دو قطعه آخر سیستم چرخ دنده کرمی جعبه را شکل می دهند. با چرخاندن درایور، حرکت چرخ دنده زیر آن فعال می شود و چرخ نت هم با آن شروع به چرخیدن می کند. یک سری سوراخ روی این چرخ قرار دارد که داخل آنها با برجستگی هایی پر می شود. با چرخیدن چرخ نت، این برجستگی ها با ابزار خوانش تماس پیدا می کنند و لرزش این ابزار تولید صدا می کند.

در ساختنی بخوانید :  بدون دستگاه های گران قیمت، مهر لاستیکی خودتان را بسازید

گام دوم: مدل سه بعدی را طراحی کنید

ابتدا پایه و هولدر اصلی را طراحی کنید. این دو قطعه طراحی ساده ای دارند و با یک اکستروژن و برش ساده در Solidworks ایجاد می شوند.

سپس نوبت به مولد آکوستیک یا همان ابزار خوانش است. این ابزار دوازده دندانه دارد که به ترتیب طول‌شان کم می شود تا بتواند نت ها را از گام C تا گام B ایجاد کند. هرچه این قطعه قویتر و ارتجاعی تر باشد، نت های واضح تر و بهتری تولید می شود. اگر به پرینتر سه بعدی فلزی دستری داشته باشید، می توانید این قطعه را با کیفیت بیشتری بسازید. بعد از پرینت ابزار خوانش، باید نت ها را با تونر کالیبره کنید؛ یعنی طول هر دندانه را تنظیم کنید تا صدای درست ایجاد کند.

حالا نوبت به چرخ یا سیلندر نت می رسد. یک سوراخ روی یک ورق ببرید و آن را تبدیل به یک الگو در Solidworks کنید. دقت کنید که این سوراخ ها باید دقیقاً با دندانه های ابزار خوانش تطابق داشته باشند. سپس ورق را تا کنید و آن را به شکل یک سیلندر دربیاورید. برای ایجاد این سیلندر از ویژگی Metal-Sheet برنامه Solidworks استفاده کنید.

در نهایت هم نوبت به سیستم چرخ دنده کرمی می رسد. قطعات این سیستم را می توانید از کتابخانه فایل های پیش فرض Solidworks دانلود کنید و سپس شکل و اندازه آنها را مطابق با سایر قطعات تغییر بدهید.

گام سوم: نحوه مونتاژ جعبه موزیکال

پایه، هولدر و ابزار خوانش با اتصالات پیچی بهم وصل می شوند (M2.5*0.45). با چرخاندن درایور کرمی، چرخ دنده هم طوری می چرخد که کاملاً بر این درایور عمود است. حرکت چرخ دنده هم باعث حرکت چرخ نت می شود. بنابراین وقتی برجستگی ها روی سوراخ های سیلندر نت قرار بگیرند، ابزار خوانش می تواند صدای نت های موردنظرتان را ایجاد کند.

در ساختنی بخوانید :  اجاق فلزی فوری با شعله قوی و بادوام بسازید

گام چهارم: قطعات را پرینت کنید

قطعاتی که در تصاویر بالا می بینید با پرینتر سه بعدی UP BOX و PLA رزینی ساخته شده اند. پرینتر سه بعدی ابزار خوبی برای ساخت ابزار خوانش نیست. اگر به پرینتر سه بعدی فلزی دارید، بهتر است این قطعه را با آن پرینت کنید. همچنین می توانید آن را از یک جعبه موزیکال قدیمی جدا کنید.

سیلند را نت را با رزین پرینت کنید تا برجستگی ها روی آن قرار بگیرند. سیستم چرخ دنده ای و پیچ ها را هم با رزین شفاف پرینت کنید تا بتوانید حرکت آنها را بخوبی مشاهده کنید.

فایل STL قطعات جعبه موزیکال را از لینک زیر دریافت کنید (رمز فایل saakhtani.ir است).

جعبه موزیکال آماده است

حالا فقط کافی است قطعات جعبه موزیکال را بهم وصل کنید. با پر کردن سوراخ های روی سیلندر نت با برجستگی های دلخواه تان می توانید موزیک های مورد علاقه تان را بشنوید؛ آنهم با جعبه موزیکالی که خودتان ساخته اید!

منبع

خلاصه مطلب
با پرینتر سه بعدی جعبه موزیکال قابل برنامه ریزی بسازید
عنوان مطلب
با پرینتر سه بعدی جعبه موزیکال قابل برنامه ریزی بسازید
توضیح کوتاه
یک جعبه موزیکال ارزان با ملودی محبوب تان بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : چطور کابینت آشپزخانه بسازیم؟... در این پست ساختنی طرز ساخت کابینت آشپزخانه را یاد می گیرید. این ساختنی از آن دست آموزش هایی نیست که بدرد همه بخورد چون نیاز به ابزار و مهارت های خاصی ...
آموزش ساخت شارژر فندکی USB 5 ولتی (مبدل باک)... شارژر فندکی یکی از وسایلی است که در هر مغازه یا فروشگاه اینترنتی پیدا می شود و قیمت مناسبی هم دارد. اما اینکه خودتان ساخت شارژ فندکی را تجربه کنید، لذ...
آموزش ساخت رگولاتور ساده و ارزان برای انواع منبع تغذیه... در این ساختنی طرز ساخت رگولاتور ارزانی را یاد می گیرید که با آن می توانید علاوه بر محافظت از منبع تغذیه خیلی راحت به جریان مورد نظرتان برسید. با قرار ...
آموزش ساخت: شال گردن گرمایشی بسازید ساختنی امروز یک ایده زمستانی برایتان دارد: شال گردن گرمایشی . پس اگر خیلی سرمایی هستید یا در شهرهای سردسیر زندگی می کنید حتماً این ساختنی را برای خودت...
آموزش ساخت گیربکس موتور DC کوچک با پرینتر سه بعدی... در این ساختنی آموزش ساخت گیربکس یا جعبه دنده مخصوص موتورهای DC کوچک را یاد می گیرید. این گیربکس موتور DC با پرینتر سه بعدی ساخته می شود و با تغییر ابع...
آموزش ساخت : داخل دیوارهای آشپزخانه کابینت بزنید!... در آشپزخانه تان جای کافی برای ادویه ها ندارید؟ کمدهای اتاق تان را آنقدر پر کرده اید که همیشه باید دنبال خرده ریزها بگردید؟ راه حل پیشنهادی ساختنی این ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید