خانه / چگونه بسازیم / پازل سه بعدی با طرح و اندازه دلخواه بسازید

پازل سه بعدی با طرح و اندازه دلخواه بسازید

پرینتر سه بعدی امکان ساخت هر چیزی را در خانه فراهم کرده است؛ از وسایل تزیینی گرفته تا میکروسکوپ و اسباب بازی. با این فناوری پیشرو می‌توانید براحتی و با کمترین هزینه، ایده‌ها و تصاویر ذهنی تان را به اجسام واقعی تبدیل کنید. در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور با استفاده از این فناوری پازل سه بعدی با طرح دلخواه تان بسازید. با ساختنی همراه شوید.

این پازل سه بعدی از چندین کاشی ساخته می‌شود که اگر درست بهم وصل بشوند، شکل مورد نظرتان را می‌سازند. همانطور که در تصاویر بالا می‌بینید می‌توانید پازل سه بعدی را به شکل تخم مرغ، مکعب یا هر شکل دیگری که دوست دارید بسازید. البته هرچه اشکال پیچیده تری انتخاب کنید، طراحی قطعات سخت تر می‌شود.

این ساختنی شامل مراحل طراحی قطعات پازل سه بعدی هم هست اما برای اینکه بتوانید این مراحل را دنبال کنید، باید با نرم افزارهای طراحی سه بعدی آشنایی داشته باشید.

گام اول: شکل اولیه

یکی از نرم افزارهای حرفه ای مدلسازی معماری و مکانیکی، Rhinoceros است. با این نرم افزار می‌توانید با حفظ فرمت وکتور در فرایند طراحی، اجسام هندسی سه بعدی بسازید. در عین حال دقت زیادی هم دارد و بسیار جزیی کار می‌کند. طراحی پازل سه بعدی با این نرم افزار آموزش داده می‌شود اما سایر نرم افزارها هم قابل استفاده هستند. در این آموزش ساخت از ویژگی‌ها و قابلیت‌های اصلی نرم افزار Rhino که در تولبار و منوی اصلی هستند، استفاده می‌کنیم. به این ترتیب دنبال کردن آموزش برای افراد مبتدی ساده تر می‌شود.

ابتدا یک مکعب با ابعاد دلخواه یا یک تخم مرغ بکشید (اگر تخم مرغ می‌کشید، با گزینه revolve خطوط منحنی را ایجاد کنید).

گام دوم: پارامترها را مشخص کنید

Grasshopper یکی از پلاگین‌های قدرتمند Rhino است. با استفاده از قابلیت‌های این پلاگین می‌توانید فرمول‌های الگوریتمی‌را روی اشکال هندسی اعمال کنید تا مدل سه بعدی به صورت خودکار بروزرسانی بشود. یکی دیگر از قابلیت‌های این پلاگین، ایجاد ویژگی‌های هندسی پارامتریک پیچیده است که ساخت آنها با مدیفایرهای استاندارد دشوار و حتی غیرممکن است. برای مشخص کردن پارامترهای هندسی شکل اولیه پازل از این ابزار استفاده کنید.

با دقت در شماتیک می‌توانید فرمان‌های استفاده شده و نحوه اتصال آنها به یکدیگر را مشخص کنید.

گام سوم: تقسیم بندی مدل سه بعدی

همانطور که در تصاویر مشخص است برای تقسیم بندی حجم مکعب یا تخم مرغ به اجزای کوچک تر از قابلیت Voronoi3D استفاده شده است. سپس از نقطه‌های فرمان FaceNormals به عنوان مرکز کره‌های کوچکی استفاده می‌شود که اتصال دهنده کاشی‌های پازل هستند. این کره‌ها از یک کاشی برآمده و در کاشی مجاور فرو رفته هستند. اگر راه سریع تری برای ایجاد این کره‌ها با استفاده از پلاگین Grasshopper می‌شناسید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

بعد از اینکه اجزای Voronoi و کره‌ها را ایجاد کردید، می‌توانید پلاگین را ببندید و به پنجره نرم افزار Rhino بازگردید.

گام چهارم: کره‌های اضافی را پاک کنید

با فرمان SelDup کره‌های تکراری را انتخاب کنید و آنها را حذف کنید. در این مرحله می‌توانید به روش‌های مختلف عمل کنید. پیشنهاد ما این است که هربار یک کاشی را مخفی کنید، سپس کره ناخواسته را حذف کنید و کره ای که می‌خواهید نگه دارید را مخفی کنید. اینکار را آنقدر ادامه بدهید که چیزی دیده نشود و سپس همه چیز را از حالت مخفی دربیاورید.

گام پنجم: کره‌ها را در کاشی‌ها ادغام کنید

حالا می‌توانید با استفاده از Boolean union کره‌های خارجی را داخل کاشی‌ها ادغام کنید. اگر این استایل را دوست ندارید، می‌توانید آنها را حذف کنید و سطوح مکعب را صاف نگه دارید. اما اگر می‌خواهید پازل سه بعدی پیچیده تر بشود، بهتر است این کره‌ها را اضافه کنید.

گام ششم: کره‌ها را کم کنید

تمام کره‌های باقیمانده را انتخاب کنید و همه آنها را با هم از کاشی‌ها کم کنید اما ورودی‌ها را نگه دارید. برای اینکار از فرمان Boolean Difference استفاده کنید.

گام هفتم: اتصالات را ایجاد کنید

این مرحله از طراحی پازل سه بعدی کمی‌سخت است. در این مرحله باید مشخص کنید کدام طرف کره باید باقی بماند. برای اینکه داخل کره را بهتر ببینید از حالت نمایش Ghosted استفاده کنید. بعد از اینکه تصمیم تان را گرفتید، کره و کاشی مربوط به آن را انتخاب کنید و آنها را با فرمان Boolean Union بهم وصل کنید. بعد از اینکه تمام کره‌های اطراف کاشی را بررسی کردید، آن کاشی را مخفی کنید و سراغ کاشی بعدی بروید.

چینش کره‌ها را طوری انتخاب کنید که تمام کره‌های اطراف یک کاشی بیرون نزده باشند. اینطوری حل کردن پازل سه بعدی سخت تر می‌شود.

گام هشتم: طرح تخم مرغ

اگر پازل سه بعدی را با طرح تخم مرغ ساخته اید، ابتدا یک Boolean Intersection بین هر کاشی و تخم مرغ ایجاد کنید. سپس با روشی که در گام قبل توضیح دادیم، کره‌ها را انتخاب کنید.

گام نهم: لبه‌ها را نرم کنید

اگر بخواهید می‌توانید لبه‌های قطعات پازل را با فرمان Blend Edge صاف کنید. البته بهتر است اینکار را قبل از کم کردن کره‌ها انجام بدهید تا بتوانید تمام لبه‌ها را یکجا انتخاب کنید.

گام دهم: قطعات پازل را پرینت کنید

حالا مدل سه بعدی آماده است و باید قطعات را در قالب یک یا چند فایل stl ذخیره کنید (یکی از گزینه‌های اکسپورت نرم افزار Rhino) و فایل‌ها را به پرینتر سه بعدی بفرستید.
اگر بعد از پرینت قطعات پازل کار نکرد، احتمالاً بخاطر یکی از دو علت زیر است:

سختی قطعات پرینت شده و متریال پرینت در کنار درصد پری انتخاب شده در تنظیمات پرینت؛
چینش اشتباه وجوه کاشی‌ها.

هرچه تعداد کاشی‌ها بیشتر باشد، وصل کردن آنها به یکدیگر سخت تر می‌شود. پس بهتر است ابتدا یک نمونه آزمایشی کوچک بسازید و سپس مدل سه بعدی با اندازه دلخواه تان را طراحی و پرینت کنید.

پازل سه بعدی آماده است

می‌توانید هر کاشی را با یک رنگ متفاوت پرینت کنید تا پازل سه بعدی قشنگ‌تر بشود. اگر شکل دیگری برای پازل در نظر دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید. اگر هم به ساخت پازل علاقه دارید، آموزش ساخت انواع دیگر پازل را در این لینک ببینید.

منبع

خلاصه مطلب
پازل سه بعدی با طرح و اندازه دلخواه بسازید
عنوان مطلب
پازل سه بعدی با طرح و اندازه دلخواه بسازید
توضیح کوتاه
در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور مدل سه بعدی این پازل‌ها را بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : نقاشی با حباب های رنگی را امتحان کنید... برای سرگرم کردن بچه ها در روزهای گرم تابستان چکار می کنید؟ حتماً حباب بازی هم یکی از برنامه هایی است که در لیست تان دارید. در این ساختنی به شما نشان م...
کاور چرمی مخصوص دفتر و کتاب بسازید در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک تکه چرم را ببرید و بدوزید و رویش طراحی کنید تا تبدیل به کاور چرمی بشود. ساخت این کاورهای چرمی بسیار ساده و راحت ...
آموزش ساخت : یک دوربین مداربسته بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک دوربین مداربسته را می آموزید. این دوربین مداربسته یک دوربین امنیتی عادی نیست و میتواند از طریق ایمیل با شما تماس بگیرد و...
با کاغذ بریستول آباژور سقفی شیک و مدرن بسازید... آباژور سقفی که در تصاویر زیر می بینید از جنس کاغذ است! البته کاغذی بودن به معنای کیفیت پایین چراغ نیست چون برای ساخت این آباژور سقفی از کاغذ معمولی اس...
با کمی سیم یک گوشواره روگوشی شیک بسازید... ساخت وسایل تزیینی و زیورآلات با سیم هم ساده است و هم ارزان. در این ساختنی می‌خواهیم طرز ساخت یک گوشواره روگوشی شیک را یادتان بدهیم. اگر کمی سیم مناسب ...
با کمترین هزینه دستگاه حکاکی لیزری و برش لیزری ۱٫۶ وات بسازید... در این ساختنی طرز ساخت دستگاه حکاکی لیزری و برش لیزری را یاد می گیرید که روی هر متریالی کار می کند. میزان کارایی این دستگاه فقط به قدرت لیزری که برای ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید