خانه / چگونه بسازیم / پازل سه بعدی با طرح و اندازه دلخواه بسازید

پازل سه بعدی با طرح و اندازه دلخواه بسازید

پرینتر سه بعدی امکان ساخت هر چیزی را در خانه فراهم کرده است؛ از وسایل تزیینی گرفته تا میکروسکوپ و اسباب بازی. با این فناوری پیشرو می توانید براحتی و با کمترین هزینه، ایده ها و تصاویر ذهنی تان را به اجسام واقعی تبدیل کنید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با استفاده از این فناوری پازل سه بعدی با طرح دلخواه تان بسازید. با ساختنی همراه شوید.

این پازل سه بعدی از چندین کاشی ساخته می شود که اگر درست بهم وصل بشوند، شکل مورد نظرتان را می سازند. همانطور که در تصاویر بالا می بینید می توانید پازل سه بعدی را به شکل تخم مرغ، مکعب یا هر شکل دیگری که دوست دارید بسازید. البته هرچه اشکال پیچیده تری انتخاب کنید، طراحی قطعات سخت تر می شود.

این ساختنی شامل مراحل طراحی قطعات پازل سه بعدی هم هست اما برای اینکه بتوانید این مراحل را دنبال کنید، باید با نرم افزارهای طراحی سه بعدی آشنایی داشته باشید.

گام اول: شکل اولیه

یکی از نرم افزارهای حرفه ای مدلسازی معماری و مکانیکی، Rhinoceros است. با این نرم افزار می توانید با حفظ فرمت وکتور در فرایند طراحی، اجسام هندسی سه بعدی بسازید. در عین حال دقت زیادی هم دارد و بسیار جزیی کار می کند. طراحی پازل سه بعدی با این نرم افزار آموزش داده می شود اما سایر نرم افزارها هم قابل استفاده هستند. در این آموزش ساخت از ویژگی ها و قابلیت های اصلی نرم افزار Rhino که در تولبار و منوی اصلی هستند، استفاده می کنیم. به این ترتیب دنبال کردن آموزش برای افراد مبتدی ساده تر می شود.

ابتدا یک مکعب با ابعاد دلخواه یا یک تخم مرغ بکشید (اگر تخم مرغ می کشید، با گزینه revolve خطوط منحنی را ایجاد کنید).

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : گوشی هوشمند را به میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل کنید

گام دوم: پارامترها را مشخص کنید

Grasshopper یکی از پلاگین های قدرتمند Rhino است. با استفاده از قابلیت های این پلاگین می توانید فرمول های الگوریتمی را روی اشکال هندسی اعمال کنید تا مدل سه بعدی به صورت خودکار بروزرسانی بشود. یکی دیگر از قابلیت های این پلاگین، ایجاد ویژگی های هندسی پارامتریک پیچیده است که ساخت آنها با مدیفایرهای استاندارد دشوار و حتی غیرممکن است. برای مشخص کردن پارامترهای هندسی شکل اولیه پازل از این ابزار استفاده کنید.

با دقت در شماتیک می توانید فرمان های استفاده شده و نحوه اتصال آنها به یکدیگر را مشخص کنید.

گام سوم: تقسیم بندی مدل سه بعدی

همانطور که در تصاویر مشخص است برای تقسیم بندی حجم مکعب یا تخم مرغ به اجزای کوچک تر از قابلیت Voronoi3D استفاده شده است. سپس از نقطه های فرمان FaceNormals به عنوان مرکز کره های کوچکی استفاده می شود که اتصال دهنده کاشی های پازل هستند. این کره ها از یک کاشی برآمده و در کاشی مجاور فرو رفته هستند. اگر راه سریع تری برای ایجاد این کره ها با استفاده از پلاگین Grasshopper می شناسید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

بعد از اینکه اجزای Voronoi و کره ها را ایجاد کردید، می توانید پلاگین را ببندید و به پنجره نرم افزار Rhino بازگردید.

گام چهارم: کره های اضافی را پاک کنید

با فرمان SelDup کره های تکراری را انتخاب کنید و آنها را حذف کنید. در این مرحله می توانید به روش های مختلف عمل کنید. پیشنهاد ما این است که هربار یک کاشی را مخفی کنید، سپس کره ناخواسته را حذف کنید و کره ای که می خواهید نگه دارید را مخفی کنید. اینکار را آنقدر ادامه بدهید که چیزی دیده نشود و سپس همه چیز را از حالت مخفی دربیاورید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : تختخواب دو طبقه بسازید

گام پنجم: کره ها را در کاشی ها ادغام کنید

حالا می توانید با استفاده از Boolean union کره های خارجی را داخل کاشی ها ادغام کنید. اگر این استایل را دوست ندارید، می توانید آنها را حذف کنید و سطوح مکعب را صاف نگه دارید. اما اگر می خواهید پازل سه بعدی پیچیده تر بشود، بهتر است این کره ها را اضافه کنید.

گام ششم: کره ها را کم کنید

تمام کره های باقیمانده را انتخاب کنید و همه آنها را با هم از کاشی ها کم کنید اما ورودی ها را نگه دارید. برای اینکار از فرمان Boolean Difference استفاده کنید.

گام هفتم: اتصالات را ایجاد کنید

این مرحله از طراحی پازل سه بعدی کمی سخت است. در این مرحله باید مشخص کنید کدام طرف کره باید باقی بماند. برای اینکه داخل کره را بهتر ببینید از حالت نمایش Ghosted استفاده کنید. بعد از اینکه تصمیم تان را گرفتید، کره و کاشی مربوط به آن را انتخاب کنید و آنها را با فرمان Boolean Union بهم وصل کنید. بعد از اینکه تمام کره های اطراف کاشی را بررسی کردید، آن کاشی را مخفی کنید و سراغ کاشی بعدی بروید.

چینش کره ها را طوری انتخاب کنید که تمام کره های اطراف یک کاشی بیرون نزده باشند. اینطوری حل کردن پازل سه بعدی سخت تر می شود.

گام هشتم: طرح تخم مرغ

اگر پازل سه بعدی را با طرح تخم مرغ ساخته اید، ابتدا یک Boolean Intersection بین هر کاشی و تخم مرغ ایجاد کنید. سپس با روشی که در گام قبل توضیح دادیم، کره ها را انتخاب کنید.

در ساختنی بخوانید :  با تراشه ATtiny13A ربات دنبال کننده خط بسازید

گام نهم: لبه ها را نرم کنید

اگر بخواهید می توانید لبه های قطعات پازل را با فرمان Blend Edge صاف کنید. البته بهتر است اینکار را قبل از کم کردن کره ها انجام بدهید تا بتوانید تمام لبه ها را یکجا انتخاب کنید.

گام دهم: قطعات پازل را پرینت کنید

حالا مدل سه بعدی آماده است و باید قطعات را در قالب یک یا چند فایل stl ذخیره کنید (یکی از گزینه های اکسپورت نرم افزار Rhino) و فایل ها را به پرینتر سه بعدی بفرستید.
اگر بعد از پرینت قطعات پازل کار نکرد، احتمالاً بخاطر یکی از دو علت زیر است:

سختی قطعات پرینت شده و متریال پرینت در کنار درصد پری انتخاب شده در تنظیمات پرینت؛
چینش اشتباه وجوه کاشی ها.

هرچه تعداد کاشی ها بیشتر باشد، وصل کردن آنها به یکدیگر سخت تر می شود. پس بهتر است ابتدا یک نمونه آزمایشی کوچک بسازید و سپس مدل سه بعدی با اندازه دلخواه تان را طراحی و پرینت کنید.

پازل سه بعدی آماده است

می توانید هر کاشی را با یک رنگ متفاوت پرینت کنید تا پازل سه بعدی قشنگ‌تر بشود. اگر شکل دیگری برای پازل در نظر دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید. اگر هم به ساخت پازل علاقه دارید، آموزش ساخت انواع دیگر پازل را در این لینک ببینید.

منبع

خلاصه مطلب
پازل سه بعدی با طرح و اندازه دلخواه بسازید
عنوان مطلب
پازل سه بعدی با طرح و اندازه دلخواه بسازید
توضیح کوتاه
در این ساختنی یاد می گیرید چطور مدل سه بعدی این پازل ها را بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با وسایل بدون استفاده اره گردبر رومیزی کوچک بسازید... هروقت می خواهید یکی از ابزارها و وسایلی که موتور الکتریکی دارند را دور بیاندازید، حتماً موتورش را جدا کنید چون یک روز به دردتان میخورد. مثلاً برای ساخ...
آموزش ساخت : ماسه جادویی بسازید ماسه جادویی واقعاً چیز جالبی است! این نوع ماسه آب گریز است یعنی وقتی آن را داخل آب می ریزید خیس نمیشود. ماسه جادویی در اسباب فروشی ها و فروشگاه های آن...
در عرض 10 دقیقه خوراک مرغ تایلندی درست کنید... پادگرا پروگای (ผัดกระเพราไก่)؛ این اسم محلی غذای تایلندی است که امروز طرز پختش را یاد می گیرید. برخلاف این اسم عجیب و غریب، پختن این خوراک مرغ تایلندی...
آموزش ساخت مدار آمپلی فایر ۶۰ وات با قطعات ارزان... آی سی STK4038 یک آمپلی فایر AF است که خروجی برق ۶۰ وات را در بار ۴ اهمی منتقل می کند. در این ساختنی طرز ساخت مدار آمپلی فایر ۶۰ وات با این قطعه را یاد...
با وسایل ساده شاسی ربات حرفه ای درست کنید... بسیاری از پروژه های رباتیکی که در ساختنی یا دنیای اینترنت موجود است، با شاسی ربات آکریلیکی یا فلزی آماده ساخته میشود. فکر می کنید اگر شاسی ربات را خود...
آموزش ساخت : ربات عنکبوتی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک ربات عنکبوتی چهارپا را یاد می گیرید. ساخت ربات برای طرفداران ساختنی های الکترونیکی همیشه جذاب است اما نیاز به دقت و حوصل...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید