خانه / چگونه بسازیم / رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو

رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو

در این ساختنی طرز ساخت یک رخت آویز چوبی ایستاده را یاد می‌گیرید که طرز ساختش بسیار ساده است و کارکردهای مختلفی دارد. از این رخت آویز می‌توانید به عنوان جاحوله ای، آویز ملحفه و حتی قفسه مجله و روزنامه استفاده کنید. ما الگوی برش قطعات رخت آویز چوبی را هم در اختیارتان قرار می‌دهیم تا کارتان ساده تر بشود. با ساختنی همراه باشید.

رخت آویز چوبی ایستاده بسازید
رخت آویز چوبی ایستاده بسازید

برای ساخت رخت آویز چوبی نیاز به ابزار حرفه ای ندارید و می‌توانید بجای ابزاری که در تصاویر می‌بینید از نمونه‌های ساده و حتی دستی استفاده کنید. مثلاً حتماً نباید ماشین پوست یا اره مویی برقی داشته باشید. این رخت آویز را می‌توانید با ابزارهای ساده تر مثل کاغذ سنباده و اره دستی هم بسازید. ابعاد رخت آویز چوبی را هم می‌توانید مطابق با نیازتان تغییر بدهید. البته اگر می‌خواهید اینکار را بکنید، باید نسبت‌ها را رعایت کنید تا در مرحله مونتاژ دچار مشکل نشوید. دقت کنید که تمام اندازه‌ها در متن و الگو به اینچ هستند.

گام اول: وسایل مورد نیاز

ابزار مورد نیاز
ابزار مورد نیاز
 • چوب با جنس دلخواه
 • میله چوبی با ضخامت یک اینچ
 • چسب چوب
 • رنگ یا روغن جلا

ابزار مورد نیاز

 • اره مویی
 • دریل
 • مته یک اینچی
 • کاغذ سنباده یا ماشین پوست
 • متر
 • گونیا
 • پرگار
 • مداد

گام دوم: تخته‌ها را ببرید

در تصاویر بالا می‌توانید الگوی قطعات رخت آویز چوبی را ببینید. می‌توانید شکل الگو را با دست روی چوب بکشید یا الگوها را در اندازه واقعی پرینت کنید.

ابتدا دو تخته چوب در ابعاد ۱۱ در ۳۲٫۵ اینچ ببرید. روی یکی از تخته‌ها ابعاد خارجی که در تصاویر می‌بینید را اندازه بگیرید. برای دقت بیشتر می‌توانید از گونیا و پرگار استفاده کنید. سپس دو تخته را با پیچ یا میخ بهم وصل کنید و آنها را طوری محکم کنید که در حین برش حرکت نکنند.

سوراخ‌های یک اینچی را در قسمت بالای تخته‌ها دریل کنید. سپس یک سوراخ در قسمت بریدگی پایین تخته‌ها دریل کنید. برای بریدن این قسمت هم از اره مویی استفاده کنید. بریدگی مستطیلی بالای رخت آویز تزیینی است اما جابجایی رخت آویز چوبی را ساده تر می‌کند.

حالا می‌توانید با هر نوع اره ای که دارید، خطوط خارجی را ببرید تا تخته‌ها شکل بگیرند. حالا دو تخته شبیه هم دارید که دو طرف رخت آویز قرار می‌گیرند. بسته به مهارت تان در استفاده از اره مویی باید کمی‌زمان صرف تمیز کردن خطوط خارجی و لبه‌های گرد بکنید.

گام سوم: میله‌ها و پایه را آماده کنید

الگوی برش میله و پایه رخت آویز
الگوی برش میله و پایه رخت آویز

میله چوبی یک اینچی را به سه تکه ۲۸ اینچی تقسیم کنید. سپس از یک تخته به ضخامت یک و عرض چهار اینچ، یک قطعه ۲۸ اینچی ببرید. حالا با اره مویی بریدگی‌های دو سر این تخته را مطابق تصویر بالا ایجاد کنید.

گام چهارم: رخت آویز را مونتاژ کنید

داخل سوراخ‌ها و بریدگی‌های یکی از تخته‌های کناری چسب بزنید. حالا این تخته را روی زمین بگذارید و میله و پایه را سرجایشان نصب کنید. حالا به تخته کناری دیگر هم چسب بزنید و آن را به میله‌ها و پایه وصل کنید. ابتدا مطمئن شوید هر دو طرف صاف هستند و سپس چسب‌های اضافی را پاک کنید.

گام پنجم: رخت آویز را تزیین کنید

رخت آویز چوبی تقریباً آماده است و فقط باید آن را پرداخت کنید. اگر لازم است تخته‌ها را سنباده بزنید و سپس به دلخواه تان آن را با رنگ چوب یا روغن جلا پرداخت کنید. می‌توانید با مغار طرح دلخواه تان روی چوب حکاکی کنید یا از روش‌های دیگر تزیین چوب استفاده کنید.

رخت آویز چوبی آماده است

حالا می‌توانید این رخت آویز چوبی را گوشه اتاق نشیمن، آشپزخانه یا اتاق خواب قرار بدهید و وسایل مختلفی مثل حوله، ملحفه، لباس و مجله و روزنامه را رویش مرتب کنید.

منبع

خلاصه مطلب
رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو
عنوان مطلب
رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو
توضیح کوتاه
ساخت این رخت آویز بسیار ساده است و فقط چند ساعت زمان میبرد.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید اولین جدول تناوبی در سال ۱۸۶۲ توسط زمین شناس فرانسوی الکساندر-امیل بگویه دو شانکورتوآ تهیه شد. این دانشمند عناصر را در یک استوانه با محیط ۱۶ یونیت قرا...
اجاق سوئدی ؛ بدون آسیب زدن به طبیعت آتش درست کنید... اگر خیلی اهل طبیعت گردی هستید، باید درست کردن آتش در طبیعت و ساخت انواع اجاق مسافرتی را بلد باشید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور اجاق سوئدی در...
ساخت دسته چاقو با طناب پاراکورد ؛ کاربردی و کم هزینه... طناب پاراکورد برای کسانی که اهل کوهنوری هستند، بسیار آشناست. اگر کوهنورد حرفه‌ای باشید، حتماً بافت طناب پاراکورد را بلدید. در این ساختنی می خواهیم ساخ...
وسایل داخل کابینت ها را با قفسه آشپزخانه سازماندهی کنید... شما وسایل داخل کابینت ها را چطور مرتب می کنید؟ از سبدهای آماده استفاده می کنید یا وسایل را مرتب می چینید؟ اگر کابینت در داشته باشد، فرقی نمی کند از چه...
آموزش ساخت : منبع تغذیه بازیافتی بسازید... اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید، منبع تغذیه یکی از ملزومات کارتان است. اگر منبع تغذیه نداشته باشید مدام باید باتری ها را به روش های مختلف بهم ببند...
با برد ESP8266 ساعت متصل به اینترنت بسازید برد ESP8266 یکی از بهترین قطعات موجود در بازار برای ساخت وسایل متصل به اینترنت است. اگر شما هم می خواهید یک پروژه در زمینه اینترنت اشیا را تجربه کنید،...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

استند رومیزی شیک و مدرن با طراحی منحصر به فرد بسازید

اگر شما هم همیشه روی میز دنبال موبایل، ساعت، خودکار و سایر وسایل کوچک می‌گردید …

پاسخ دهید