خانه / چگونه بسازیم / رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو

رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو

در این ساختنی طرز ساخت یک رخت آویز چوبی ایستاده را یاد می گیرید که طرز ساختش بسیار ساده است و کارکردهای مختلفی دارد. از این رخت آویز می توانید به عنوان جاحوله ای، آویز ملحفه و حتی قفسه مجله و روزنامه استفاده کنید. ما الگوی برش قطعات رخت آویز چوبی را هم در اختیارتان قرار می دهیم تا کارتان ساده تر بشود. با ساختنی همراه باشید.

رخت آویز چوبی ایستاده بسازید
رخت آویز چوبی ایستاده بسازید

برای ساخت رخت آویز چوبی نیاز به ابزار حرفه ای ندارید و می توانید بجای ابزاری که در تصاویر می بینید از نمونه های ساده و حتی دستی استفاده کنید. مثلاً حتماً نباید ماشین پوست یا اره مویی برقی داشته باشید. این رخت آویز را می توانید با ابزارهای ساده تر مثل کاغذ سنباده و اره دستی هم بسازید. ابعاد رخت آویز چوبی را هم می توانید مطابق با نیازتان تغییر بدهید. البته اگر می خواهید اینکار را بکنید، باید نسبت ها را رعایت کنید تا در مرحله مونتاژ دچار مشکل نشوید. دقت کنید که تمام اندازه ها در متن و الگو به اینچ هستند.

گام اول: وسایل مورد نیاز

ابزار مورد نیاز
ابزار مورد نیاز
 • چوب با جنس دلخواه
 • میله چوبی با ضخامت یک اینچ
 • چسب چوب
 • رنگ یا روغن جلا

ابزار مورد نیاز

 • اره مویی
 • دریل
 • مته یک اینچی
 • کاغذ سنباده یا ماشین پوست
 • متر
 • گونیا
 • پرگار
 • مداد

گام دوم: تخته ها را ببرید

در تصاویر بالا می توانید الگوی قطعات رخت آویز چوبی را ببینید. می توانید شکل الگو را با دست روی چوب بکشید یا الگوها را در اندازه واقعی پرینت کنید.

ابتدا دو تخته چوب در ابعاد ۱۱ در ۳۲٫۵ اینچ ببرید. روی یکی از تخته ها ابعاد خارجی که در تصاویر می بینید را اندازه بگیرید. برای دقت بیشتر می توانید از گونیا و پرگار استفاده کنید. سپس دو تخته را با پیچ یا میخ بهم وصل کنید و آنها را طوری محکم کنید که در حین برش حرکت نکنند.

در ساختنی بخوانید :  با آردوینو و سنسور اولتراسونیک متر دیجیتال بسازید

سوراخ های یک اینچی را در قسمت بالای تخته ها دریل کنید. سپس یک سوراخ در قسمت بریدگی پایین تخته ها دریل کنید. برای بریدن این قسمت هم از اره مویی استفاده کنید. بریدگی مستطیلی بالای رخت آویز تزیینی است اما جابجایی رخت آویز چوبی را ساده تر می کند.

حالا می توانید با هر نوع اره ای که دارید، خطوط خارجی را ببرید تا تخته ها شکل بگیرند. حالا دو تخته شبیه هم دارید که دو طرف رخت آویز قرار می گیرند. بسته به مهارت تان در استفاده از اره مویی باید کمی زمان صرف تمیز کردن خطوط خارجی و لبه های گرد بکنید.

گام سوم: میله ها و پایه را آماده کنید

الگوی برش میله و پایه رخت آویز
الگوی برش میله و پایه رخت آویز

میله چوبی یک اینچی را به سه تکه ۲۸ اینچی تقسیم کنید. سپس از یک تخته به ضخامت یک و عرض چهار اینچ، یک قطعه ۲۸ اینچی ببرید. حالا با اره مویی بریدگی های دو سر این تخته را مطابق تصویر بالا ایجاد کنید.

گام چهارم: رخت آویز را مونتاژ کنید

داخل سوراخ ها و بریدگی های یکی از تخته های کناری چسب بزنید. حالا این تخته را روی زمین بگذارید و میله و پایه را سرجایشان نصب کنید. حالا به تخته کناری دیگر هم چسب بزنید و آن را به میله ها و پایه وصل کنید. ابتدا مطمئن شوید هر دو طرف صاف هستند و سپس چسب های اضافی را پاک کنید.

گام پنجم: رخت آویز را تزیین کنید

رخت آویز چوبی تقریباً آماده است و فقط باید آن را پرداخت کنید. اگر لازم است تخته ها را سنباده بزنید و سپس به دلخواه تان آن را با رنگ چوب یا روغن جلا پرداخت کنید. می توانید با مغار طرح دلخواه تان روی چوب حکاکی کنید یا از روش های دیگر تزیین چوب استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  حباب یخ زده درست کنید و عکس های زیبای زمستانی بگیرید

رخت آویز چوبی آماده است

حالا می توانید این رخت آویز چوبی را گوشه اتاق نشیمن، آشپزخانه یا اتاق خواب قرار بدهید و وسایل مختلفی مثل حوله، ملحفه، لباس و مجله و روزنامه را رویش مرتب کنید.

منبع

خلاصه مطلب
رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو
عنوان مطلب
رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو
توضیح کوتاه
ساخت این رخت آویز بسیار ساده است و فقط چند ساعت زمان میبرد.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو و چوب بستنی بازوی رباتیک بسازید... بازوی رباتیک یکی از پروژه هایی است که بیشتر علاقه مندان رباتیک و الکترونیک دوست دارند آن را تجربه کنند. به همین خاطر قبلاً در ساختنی طرز ساخت بازوی رب...
دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) بسازید... حتما برای شما هم پیش آمده است که از خانه یا محل کار خود دور باشید و ناگهان یادتان بیاید که باید یک وسیله الکتریکی یا لامپ های روشنایی را روشن و یا خام...
آموزش ساخت : چاپ روی چوب را در خانه انجام دهید... در این پست ساختنی آموزش ساخت پاپ روی چوب را می خوانید. تکنیک های مختلفی برای چاپ روی چوب وجود دارد اما این تکنیک بسیار ارزان است و فقط عکس را به چوب م...
آموزش ساخت : یک مانیتور پرتابل بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک مانیتور پرتابل کوچک را یاد می گیرید. این مانیتور پرتابل که با باتری کار میکند برای دوربین های طراحی شده اما می توانید آن...
آموزش ساخت : قاب عکس چراغ دار بسازید اگر عکس یا پوستری دارید که دنبال یک قاب عکس خاصی برایش هستید، ما این قاب عکس چراغ دار را به شما پیشنهاد می کنیم. ساخت این قاب عکس بسیار ساده است و تقر...
انرژینو؛ شیلد مانیتورینگ مصرف انرژی برای آردوینو... انرژینو ابزاری است که میزان مصرف برق دستگاه های الکتریکی DC را اندازه گیری میکند. این شیلد مانیتورینگ مصرف انرژی در اصل برای بررسی مصرف انرژی دستگاه ه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت جارختی و جاکفشی چوبی و نیمکت دار

در این ساختنی آموزش ساخت جارختی و جاکفشی را یاد می گیرید که مخصوص ورودی …

پاسخ دهید