خانه / چگونه بسازیم / رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو

رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو

در این ساختنی طرز ساخت یک رخت آویز چوبی ایستاده را یاد می‌گیرید که طرز ساختش بسیار ساده است و کارکردهای مختلفی دارد. از این رخت آویز می‌توانید به عنوان جاحوله ای، آویز ملحفه و حتی قفسه مجله و روزنامه استفاده کنید. ما الگوی برش قطعات رخت آویز چوبی را هم در اختیارتان قرار می‌دهیم تا کارتان ساده تر بشود. با ساختنی همراه باشید.

رخت آویز چوبی ایستاده بسازید
رخت آویز چوبی ایستاده بسازید

برای ساخت رخت آویز چوبی نیاز به ابزار حرفه ای ندارید و می‌توانید بجای ابزاری که در تصاویر می‌بینید از نمونه‌های ساده و حتی دستی استفاده کنید. مثلاً حتماً نباید ماشین پوست یا اره مویی برقی داشته باشید. این رخت آویز را می‌توانید با ابزارهای ساده تر مثل کاغذ سنباده و اره دستی هم بسازید. ابعاد رخت آویز چوبی را هم می‌توانید مطابق با نیازتان تغییر بدهید. البته اگر می‌خواهید اینکار را بکنید، باید نسبت‌ها را رعایت کنید تا در مرحله مونتاژ دچار مشکل نشوید. دقت کنید که تمام اندازه‌ها در متن و الگو به اینچ هستند.

گام اول: وسایل مورد نیاز

ابزار مورد نیاز
ابزار مورد نیاز
 • چوب با جنس دلخواه
 • میله چوبی با ضخامت یک اینچ
 • چسب چوب
 • رنگ یا روغن جلا

ابزار مورد نیاز

 • اره مویی
 • دریل
 • مته یک اینچی
 • کاغذ سنباده یا ماشین پوست
 • متر
 • گونیا
 • پرگار
 • مداد

گام دوم: تخته‌ها را ببرید

در تصاویر بالا می‌توانید الگوی قطعات رخت آویز چوبی را ببینید. می‌توانید شکل الگو را با دست روی چوب بکشید یا الگوها را در اندازه واقعی پرینت کنید.

ابتدا دو تخته چوب در ابعاد ۱۱ در ۳۲٫۵ اینچ ببرید. روی یکی از تخته‌ها ابعاد خارجی که در تصاویر می‌بینید را اندازه بگیرید. برای دقت بیشتر می‌توانید از گونیا و پرگار استفاده کنید. سپس دو تخته را با پیچ یا میخ بهم وصل کنید و آنها را طوری محکم کنید که در حین برش حرکت نکنند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قاب گوشی رنگی بسازید

سوراخ‌های یک اینچی را در قسمت بالای تخته‌ها دریل کنید. سپس یک سوراخ در قسمت بریدگی پایین تخته‌ها دریل کنید. برای بریدن این قسمت هم از اره مویی استفاده کنید. بریدگی مستطیلی بالای رخت آویز تزیینی است اما جابجایی رخت آویز چوبی را ساده تر می‌کند.

حالا می‌توانید با هر نوع اره ای که دارید، خطوط خارجی را ببرید تا تخته‌ها شکل بگیرند. حالا دو تخته شبیه هم دارید که دو طرف رخت آویز قرار می‌گیرند. بسته به مهارت تان در استفاده از اره مویی باید کمی‌زمان صرف تمیز کردن خطوط خارجی و لبه‌های گرد بکنید.

گام سوم: میله‌ها و پایه را آماده کنید

الگوی برش میله و پایه رخت آویز
الگوی برش میله و پایه رخت آویز

میله چوبی یک اینچی را به سه تکه ۲۸ اینچی تقسیم کنید. سپس از یک تخته به ضخامت یک و عرض چهار اینچ، یک قطعه ۲۸ اینچی ببرید. حالا با اره مویی بریدگی‌های دو سر این تخته را مطابق تصویر بالا ایجاد کنید.

گام چهارم: رخت آویز را مونتاژ کنید

داخل سوراخ‌ها و بریدگی‌های یکی از تخته‌های کناری چسب بزنید. حالا این تخته را روی زمین بگذارید و میله و پایه را سرجایشان نصب کنید. حالا به تخته کناری دیگر هم چسب بزنید و آن را به میله‌ها و پایه وصل کنید. ابتدا مطمئن شوید هر دو طرف صاف هستند و سپس چسب‌های اضافی را پاک کنید.

گام پنجم: رخت آویز را تزیین کنید

رخت آویز چوبی تقریباً آماده است و فقط باید آن را پرداخت کنید. اگر لازم است تخته‌ها را سنباده بزنید و سپس به دلخواه تان آن را با رنگ چوب یا روغن جلا پرداخت کنید. می‌توانید با مغار طرح دلخواه تان روی چوب حکاکی کنید یا از روش‌های دیگر تزیین چوب استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جا ادویه ای سیمانی بسازید

رخت آویز چوبی آماده است

حالا می‌توانید این رخت آویز چوبی را گوشه اتاق نشیمن، آشپزخانه یا اتاق خواب قرار بدهید و وسایل مختلفی مثل حوله، ملحفه، لباس و مجله و روزنامه را رویش مرتب کنید.

منبع

خلاصه مطلب
رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو
عنوان مطلب
رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو
توضیح کوتاه
ساخت این رخت آویز بسیار ساده است و فقط چند ساعت زمان میبرد.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با شلوارهای جین کهنه کوله پشتی بدوزید شلوار جین خیلی به درد می خورد؛ می توانید با آن کیف قمقه، کیف موبایل، کیف تبلت و بند ساعت بدوزید یا در حین استفاده از آن ژیلت‌هایتان را تیز کنید. در ای...
آموزش ساخت : ماشین کنترلی بسازید (بدون میکرو کنترلر)... در این ساختنی آموزش ساخت یک ماشین کنترلی را یاد می گیرید که مجهز به دوربین است و می توانید آن را از طریق اینترنت کنترل کنید! فرق این ماشین کنترلی با ب...
دستور تهیه : نان شیرمال ساده و خوشمزه بپزید... در این ساختنی یک روش ساده و آسان برای تهیه نان شیرمال را یاد می گیرید. اگر تابحال نان نپخته باشید یا خمیر درست نکرده باشید هم می توانید این نوع نان را...
آموزش ساخت : میز پذیرایی با محفظه یخ بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک میز پذیرایی را یاد می گیرید که یک محفظه یخ دارد و میتواند نوشیدنی هایتان را خنک نگه دارد! این میز پذیرایی بیشتر برای فضاهای ...
آموزش ساخت : کیف مدارک چرم بزرگ و شیک بدوزید... وقتی به یک تکه چرم خام نگاه می کنید، سخت است که تصور کنید آن چرم میتواند به چه چیزی تبدیل بشود. چون با ابزار و و مهارت های کافی می توانید با آن تکه چر...
گراتن بادمجان و گوجه؛ یک پیش غذای بیست دقیقه ای!... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور در عرض 20 دقیقه یک پیش غذای خوشمزه درست کنید. گراتن بادمجان و گوجه فرنگی که درست کردنش خیلی ساده است اما در عین حال...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید