خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید

مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید

اگر به پروژه های عکاسی علاقه داشته باشید، این آموزش ساخت می تواند یک تجربه عکاسی متفاوت و در عین حال ارزان را برایتان رقم بزند. امروز در ساختنی ساخت یک مدار بسیار ساده را یاد می گیرید که به همراه لیزر خطی قرمز نوعی اسکنر لیزر می سازد که اشکال بسیار زیبایی تولید می کند. با ساختنی همراه باشید.

الگوهایی که در تصاویر بالا می بینید فقط با یک لیزر خطی قرمز ایجاد شده اند. اگر می خواهید لیزر عادی شما هم این قابلیت را پیدا کند، کافی است یک مدار الکترونیکی ساده بسازید.

گام اول: لیزر خطی قرمز

لیزر را انتخاب کنید
لیزر را انتخاب کنید

لیزر خطی قرمز یکی از انواع رایج لیزر است اما بجای نقطه شکل خطی دارد. اگر بتوانیم یک پالس روی لیزر ایجاد کنیم و فرکانس را تنظیم کنیم، ماندگاری دید تکنیک های عکاسی امکان ایجاد افکت های بسیار زیبایی را فراهم می کند. مدار این پالس و فرکانس را تنظیم می کند و تنها کاری که ما باید انجام بدهیم، روشن کردن فلش و تکان دادن پرتوی لیزر در طول لانگ اکسپوژر یا نوردهی طولانی تصویر است.

گام دوم: مدار پالس

برای ساخت این مدار از یک آی سی NE555 ساده و رایج استفاده می کنیم. این تراشه ارزان در تولید امواج مربعی با فرکانس و چرخه کار مشخص کاربرد زیادی دارید.

برای رسیدن به فرکانس مورد نظر باید مقدار مقاومت ها و خازن ها را درست انتخاب کنید. فرمول های مشخصی برای پیدا کردن مقاومت ها و خازن ها وجود دارد اما راه ساده تر استفاده از شبیه ساز مدار Falstad است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با سنگ های ساحلی میز ویلایی بسازید

با کلیک روی این لینک می توانید مدار پالس آزمایشی لیزر خطی قرمز را ببینیدو با جستجو در این وب سایت هم می توانید انواع دیگر مدار پالس با آی سی NE555را پیدا کنید.

با دقت در شبیه ساز متوجه می شوید که تغییر مقادیر قطعات (در پنجره falstad روی قطعات راست کلیک کنید و edit را بزنید)، فرکانس و چرخه کار را هم تغییر می دهد.

با مقادیری که در تصویر می بینید، فرکانس مدار ۱۲Hz و طول پالس بسیار کوتاه خواهد بود ( در واقع موج بخاطر وجود ترانزیستور PNP معکوس می شود). اگر مقاومت ۱۰۰k را با یک پتانسیومتر ۱۰۰k و یک مقاومت ۲k جایگزین کنید، یک فرکانس متغیر بین ۱۲ تا ۶۰ هرتز ایجاد می شود که مقدار میانگین آن ۲۰Hz است (وقتی پتانسیومتر روی ۵۰K باشد). این مقادیر برای مدار پالس لیزر خطی قرمز ایده آل است.

اگر می خواهید مدت زمان پالس را هم تنظیم کنید (نه فقط وقفه های زمانی بین پالس ها) باید مقاومت ۱۰K را هم با پتانسیومتر ۱۰K جایگزین کنید.

گام سوم: شماتیک کامل

شماتیک مدار پالس
شماتیک مدار پالس

حالا فقط باید منبع تغذیه دیود لیزر، یک سوئیچ چند خازن برای محافظت از مدار اضافه کنید. مصرف لیزر خطی قرمز ۵ mW است و برای روشن شدن به جریان +۵V DC نیاز دارد. به همین خاطر از یک رگولاتور ولتاژ ۷۸L05 به عنوان منبع تغذیه استفاده می کنیم که جریان ۵V در ۱۰۰Ma تولید می کند. آی سی NE555 هم لیزر را از طریق ترانزیستور PNP کنترل می کند (می توانید از انواع ۲N3906، PN2907، BC556، BC557، BC559، ۲N2907 و … هم استفاده کنید). یکی دیگر از کارکردهای ترانزیستور، معکوس کردن سیگنال خروجی برای بالا ماندن پالس کوتاه طول موج است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : گلدان موزاییکی بسازید

گام چهارم: طراحی برد مدار چاپی

برد مدار چاپی با نرم افزار DipTrace طراحی شده است. این نرم افزار بعد از طراحی مدار یک لیست قطعات هم در اختیارتان قرار می دهد که نام و مقدار هر قطعه را هم مشخص می کند. قطعات C1 و C5 خازن های الکترولیتی هستند و سه خازن دیگر هم سرامیکی و بدون قطبیت هستند.

در فایل زیر می توانید طراحی برد مدار چاپی برای روش انتقال با تونر را پیدا کنید (رمز فایل saakhtani.ir است). البته از همین طراحی می توانید با روش های ساخت مدار دیگر هم استفاده کنید.

گام پنجم: مدار پالس را بسازید

ساخت نمونه اولیه این مدار را به شدت توصیه می کنیم چون در این صورت می توانید مقدار فرکانس را تغییر بدهید و افکت فرکانس های مختلف را تست کنید.

برای اینکار همه قطعات را روی برد بورد قرار بدهید و پک باتری را به آن وصل کنید (پک باتری را از چهار باتری AA قابل شارژ ۱٫۲V بسازید). البته با استفاده از پک باتری لیزر ضعیف خواهد شد چون خروجی ولتاژ ۴٫۸ ولتی (و کمتر از ۶ ولت مورد نیاز) است اما کار خواهد کرد. می توانید تست را با چهار باتری ۱٫۵ ولتی هم انجام بدهید.

بعد از اینکه فرکانس دلخواه تان را پیدا کردید، می توانید مدار روی برد اصلی بسازید.

گام ششم: عکاسی با لیزر خطی را تست کنید

حالا می توانید چند آزمایشی بگیرید. برای اینکه به بهترین نتیجه برسید، هر منبع نور دیگری را خاموش کنید تا فضای عکاسی کاملاً خاموش بشود. سپس دوربین را روی ۸۰۰ ISO تنظیم کنید و روی full aperture width بگذارید. بهترین زمان شاتر را با توجه به نوع افکتی که ایجاد کرده اید را انتخاب کنید و عکس تان را بگیرید.

در ساختنی بخوانید :  تالکین و اولین طرح ها و نقشه های او برای خلق ارباب حلقه ها

همانطور که در تصاویر بالا می بینید در این پروژه عکاسی تنها محدودیت خلاقیت عکاس است. این روش برای عکاسی از محیط، عکاسی پرتره و عکاسی از اجسام و … بسیار مناسب است. فراموش نکنید تصاویری که با این مدار و لیزر خطی قرمز می گیرید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید
عنوان مطلب
مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید
توضیح کوتاه
یک مدار ساده بسازید و لیزرهای معمولی را به پروژکتور تبدیل کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : راکت تنیس را به گیتار تبدیل کنید!... آن موقع ها را به یاد دارید که راکت تنیس و بدمینتون را دست تان می گرفتید و ادای گیتار زدن در می آوردید؟ بیشتر ما وقتی بچه بودیم اینکار را کرده ایم. در ...
آموزش ساخت : چهره تازه ای به گلدان هایتان بدهید!... اگر اهل گل و گیاه باشید، حتماً چند گلدان پلاستیکی و چوبی بدون استفاده گوشه و کنار خانه تان پیدا میشود. تابحال فکر کرده اید از این گلدان ها طور دیگری ا...
آموزش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تصویر پس زمینه به آکواریوم اضافه کنید. در این روش از نوار LED هم استفاده می کنیم تا زیبایی تصویر پس زمینه بیشتر بشو...
آموزش ساخت : اجاق مسافرتی درست کنید اگر اهل گردش در طبیعت باشید حتماً برای شما هم پیش آمده که بخواهید بدون معطلی آتش روشن کنید. حالا که در شهر هستید و به همه چیز دسترسی دارید، یک اجاق مس...
مدار الکترونیکی مبدل شارژر USB گوشی تلفن همراه و تبلت... وقتی که به شارژر گوشی دسترسی ندارید ، استفاده از پورت USB لپتاپ برای شارژ کردن تلفن همراه و یا آیپاد ، خیلی هم عملی نیست . اگر باتری لپتاپ کم باشد یا ...
پروژه آردوینو : با آردوینو حباب سخنگو بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک حباب سخنگو با آردوینو را می آموزید. خروجی این پروژه آردوینو بیشت جنبه سررگمی دارد اما ساخت آن می تواند چیزهای زیادی به ش...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با بطری نوشابه کیف لنز دوربین سبک و ضدآب بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت کیف لنز دوربین مقاوم، سبک و ضدآب را یاد می …

پاسخ دهید