خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آمپلی فایر هدفون استریو با استفاده از آی سی LM4910 بسازید

آمپلی فایر هدفون استریو با استفاده از آی سی LM4910 بسازید

یکی از مشکلات استفاده از هدفون و هدست برای گوش دادن به موسیقی این است که هدست حجم صدای مورد انتظار شما را ندارد.اما همیشه مشکل از هدفون نیست. برخی اوقات این پخش کننده موسیقی یا تلفن همراه شماست که توانایی ارسال توان خروجی مورد نیاز برای استفاده از تمام ظرفیت هدفون شما را ندارد ! اینجاست که آمپلی فایر هدفون به کارتان می آید. با ساختنی همراه شوید.

مدار آمپلی فایر هدفون استریو با استفاده از آی سی LM4910
مدار آمپلی فایر هدفون استریو با استفاده از آی سی LM4910

مدار آمپلی فایر هدفون ارائه شده در این پست ساختنی در واقع بر اساس IC ساخت نیمه هادی های NS با شماره LM4910 طراحی شده است. این تراشه یک آمپلی فایر استریو است که به شکل اختصاصی برای کاربردهایی مانند هدفون،هدست و هندز فری طراحی شده است. آی سی LM4910 می تواد با ولتاژ ۳٫۳ ولت کار کرده و ۰٫۳۵ میلی وات توان به هدفون هایی با امپدانس ۳۲ اهم منتقل می کند. اگر فکر می کنید که این مقدار توان خیلی چشمگیر نیست باید بگوییم که اشتباه می کنید! این توان برای دستگاه های بخش شخصی موسیقی (مانند هدفون و هدست) بسیار خوب است.

خروجی صدای آی سی LM4910 اعوجاجی بسیار پایین ( کم تر از ۱ درصد) دارد و در زمان بی کاری کم تر از ۱ میکرو آمپر جریان از باتری می گیرد که باعث می شود این مدار برای تغذیه با باتری های مختلف بسیار مناسب باشد.

مدار آمپلی فایر هدفون طوری طراحی شده است که نیازی به خازن های اتصال خروجی ، خازن های بایپس و نیم موج نباشد و همین امر موجب شده است که بورد PCB مورد نیاز برای پیاده سازی این مدار به کوچک و سبک شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ماشین خورشیدی ساده با قطعات ارزان

از برخی دیگر از امکانات دیگر آی سی LM4910 می توان به کنترل خاموش/روشن با یک دکمه فشاری (کلیکی) و کنترل تقویت دامنه خروجی (ولوم) نام برد. همان طور که انتظار می رود، این مدار با استفاده از توان آی سی موجود در قلب خود ، دارای قابلیت پشتیبانی از صدای استریو است.

برای ساخت این مدار نیاز دانستن جزئیات کار مدار ندارید. این جزئیات برای کسانی نوشته شده است که می خواهند بیشتر از نحوه کار این مدار الکترونیکی اطلاعات کسب کنند.

نقشه مدار آمپلی فایر هدفون استریو را در زیر مشاهده می کنید :

 

خازن های C1 و C2 دو خازن فیلتر کننده جریان DC در ورودی برای سیگنال صدای راست (R) و چپ (L) است. مقاومت های R1 وR2 هم مقاومت های ورودی منتاظر برای همین مدار های فیلتر هستند. مقاومت R3 در واقع در نقش مسیر بازخورد یا فیدبک برا کانال صوتی چپ انجام وظیفه می کند . در حالی که این وظیفه برای کانال راست به عهده مقاومت R4 است.

وظیفه خازن C3 در واقع فیلتر کردن پرش های ولتاژ منبع تغذیه (خازن رایپل) است. مقاومت های فیدبک همچین یک بهره حلقه بسته (Closed loop gain) در همکاری با مقاومت های ورودی مربوط به کانال خود را نیز ایجاد می کنند.

نکات عملی ساخت آمپلی فایر هدفون استریو

  • آی سی LM4910 تنها به صورت SMD به بازار عرضه شده است (به دلیل کم شدن حجم و جرم محصول نهایی و توانایی جابجایی آن توسط کاربر) و به همین دلیل نیز لحیم کاری آن باید با دقت خاصی صورت بگیرد. توصیه می کنیم همه مدار را به شکل SMD روی بورد PCB پیاده سازی کنید.
  • ولتاژ کاری این مدار از ۲٫۲ ولت تا ۵ ولت جریان مستقیم (DC) است.
  • بار استاندارد روی این آمپلی فایر هدفون به اندار ۳۲ اهم (استاندارد هدفون ها) طراحی شده است اما برای هدفون های دیگر نیز کارایی دارد.
  • بیشترین ولتاژی که تراشه LM4910 می تواند تحمل کند ۶ ولت است و بالاتر از این ولتاژ موجب تخریب دائمی IC خواهد شد.
  • اگر ولتاژ صفر منطقی بر پایه خاموش (Shutdown) وارد شود ، مدار خاموش می شود. با اعمال یک ولتاژ یک منطقی به همان پایه تراشه روشن خواهد شد.
  • بهتر است این مدار روی PCB مرغوب ساخته شده و داخل یک جعبه قرار گیرد.
  • اگر حرفه ای هستنید و می خواهید مدار های دیگری با این تراشه درست کنید، دیتاشیت این تراشه را می توانید از اینجا دریافت نمایید.
در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو سرعت سنج دوچرخه ارزان و کاربردی بسازید [Arduino]

منبع

خلاصه مطلب
ساخت آمپلی فایر استریو برای هدفون و هدست
عنوان مطلب
ساخت آمپلی فایر استریو برای هدفون و هدست
توضیح کوتاه
آموزش مدار الکترونیکی آمپلی فایر هدفون و هدست استریو با کیفیت بالا و مصرف کم
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید... اگر به پروژه های عکاسی علاقه داشته باشید، این آموزش ساخت می تواند یک تجربه عکاسی متفاوت و در عین حال ارزان را برایتان رقم بزند. امروز در ساختنی ساخت ی...
آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید... در این ساختنی طرز ساخت آمپلی فایر رومیزی را یاد می گیرید که قابلیت های متعددی دارد. از این آمپلی فایر می توانید به عنوان گیرنده رادیویی یا دستگاه پخش ...
با قطعات الکترونیکی ساده و ارزان مدار حذف باتری بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت مدار حذف باتری را یاد می گیرید که می تواند در مدارات الکترونیکی بجای باتری های ۹ ولتی کتابی استفاده بشود. از این مدار می توان...
موزیک باکس (Music Box) با استفاده از آردوینو بسازید... دستگاه ملودی ساز یا موزیک باکس الکترونیکی ، دستگاهی است که به وسیله آن می تونید ملودی های زیبا و به یاد ماندنی را به شکل الکترونیکی تولید کنید. در این...
دستگاه تست باتری بسازید و ظرفیت باتری‌های قابل‌شارژ را اندازه بگیرید... اگر زیاد با دستگاه ها و پروژه های الکترونیکی کار می کنید، احتمالاً یک جعبه پر از باتری دارید. پیدا کردن باتری های قابل استفاده یا قابل شارژ بین بین آن...
ساخت دستگاه تولید کننده موج دلتا برای الکتروتراپی جمجمه... یک موج دلتا، به عنوان ریتم دلتا شناخته می شود، امواج مغزی طبیعی ست که در مغز فردی که در خواب عمیق است با ولتاژ بالا و فرکانس پایین (۱ تا ۴ هرتز) اتفاق...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

دستگاه موج دلتا ساز الکتروتراپی جمجمه

ساخت دستگاه تولید کننده موج دلتا برای الکتروتراپی جمجمه

یک موج دلتا، به عنوان ریتم دلتا شناخته می شود، امواج مغزی طبیعی ست که …

پاسخ دهید