خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش کامل و تفصیلی ساخت انواع مدار EEG و ECG

آموزش کامل و تفصیلی ساخت انواع مدار EEG و ECG

در این ساختنی آموزش تفصیلی و کامل ساخت انواع مدار EEG (نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرافی) را یاد می گیرید. از این مدار می توانید برای بررسی غلظت امواج مغزی استفاده کنید یا از آن به عنوان یک مدار ECG (نوار قلب یا الکتروکاردیوگرافی) برای بررسی ضربان قلب استفاده کنید. مدار EEG از سه الکترود استفاده می کند؛ دوتا برای اندازه گیری تفاوت ولتاژ در جمجمه و یکی به عنوان مرجع زمین ،که به زمین وصل می شوند. با ساختنی همراه شوید.

مدار EEG یا نوار مغزی بسازید
مدار EEG یا نوار مغزی بسازید

الکتروانسفالوگرافی، الکترومغزنگاری یا EEG یک روش غیرتهاجمی برای مشاهده فعالیت های مغزی است. مغز انسان بسیار پیچیده است اما بخش هایی از آن به الگوهای مدور واکنش نشان می دهند و در نتیجه امواج مغزی ایجاد می شوند که با تجهیزات مناسب قابل رویت هستند. شدت این امواج مغزی به وضعیت جسمی کاربر بستگی دارد. قابل تشخیص‌ترین امواج مغزی، امواج آلفا و بتا هستند؛ امواج آلفا در محدوده فرکانس ۸-۱۲ Hz مشاهده می شوند و اگر از لب قدامی اندازه گیری شوند، نشان دهنده میزان آرامش فرد هستند. امواج بتا در محدوده فرکانس ۱۲-۳۰ Hz مشاهده می شوند و نشان دهنده میزان تمرکز و هشیاری فرد هستند.

میزان شدت هر موج هم حاوی اطلاعات مهمی درباره الگوهای فکری فرد هستند (البته محل اندازه گیری امواج مغزی روی نتیجه تاثیرگذار است). برای مثال با فکر کردن به تکان دادن دست راست، شدت امواج آلفا در قشر حرکتی چپ مغز را افزایش می دهد. صرف نظر از محل اندازه گیری امواج مغزی، مشاهده شدت امواج در زمان واقعی – به اینکار بیوفیدبک می گویند – کنترل شما روی داده ها را بیشتر می کند.

این آموزش ساخت مدار EEG شامل مراحل طراحی شماتیک، انتخاب قطعات و جزییات ساخت هم می شود. بنابراین اگر فقط می خواهید مدار EEG را بسازید، باید بسیاری از جزییات و توضیحات مربوط به بخش های مختلف مدار را نادیده بگیرید. البته توصیه ساختنی این است که مطلب را بطور کامل مطالعه کنید تا هم با طرز کار مدار EEG آشنا شوید و هم بتوانید مدار بهتر و کارآمدتری بسازید.

بعد از آموزش ساخت مدار EEG هم به درباره بخش نرم افزاری یا همان پردازش می خوانید که به شما کمک می کند داده های خام مدار را تفسیر کنید.

گام اول: قطعات مورد نیاز

قطعات مورد نیاز
قطعات مورد نیاز

تراشه ها

 • یک تقویت کننده ابزارگزینی (Instrumentation Amplifier) – این قطعه مهمترین قطعه مدار EEG است که خودتان هم می توانید آن را از سه اپ آمپ بسازید.
 • دو عدد اپ آمپ کواد (Quad) – می توانید از هر نوع اپ آمپ دیگر هم استفاده کنید. در مجموع به ۵ آمپ تکی نیاز دارید.

خازن ها

 • یک عدد خازن سرامیکی ۱۰ nF
 • یک عدد خازن سرامیکی ۲۰ nF
 • یک عدد خازن تانتالمی ۱۰۰ nF
 • پنج عدد خازن تانتالمی ۲۰۰ nF
 • یک عدد خازن سرامیکی ۱ uF
 • دو عدد خازن الکترولیتی ۱۰ uF

مقاومت ها

 • یک عدد پتانسیومتر ۱kΩ
 • دو عدد مقاومت ۱۲Ω
 • یک عدد مقاومت ۲۲۰Ω
 • یک عدد مقاومت ۵۶۰Ω
 • دو عدد مقاومت ۲۲kΩ
 • یک عدد مقاومت ۴۷kΩ
 • دو عدد مقاومت ۱۰۰kΩ
 • دو عدد مقاومت ۱۸۰kΩ
 • یک عدد مقاومت ۲۲۰kΩ
 • دو عدد مقاومت ۲۷۰kΩ
 • یک عدد مقاومت ۱MΩ

کانکتورها

 • کیت برد بورد به همراه سیم جامپر
 • سیم برای سایر اتصالات
 • کابل صوتی ۳٫۵ میلیمتری
 • دو عدد باتری ۹ ولتی

الکترود

 • الکترود Ambu Neuroline
 • ژل الکترود

گام دوم: طراحی کامل

در تصاویر بالا می توانید نسخه نهایی شماتیک مدار EEG را ببینید. بعد از تقویت کننده ابزارگزینی، هر باکس یک اپ آمپ تکی است. واکنش بسامدی مدار کامل شده را هم در تصاویر بالا می بینید. اگر با مقیاس dB آشنایی ندارید، می توانید از این مبدل برای تبدیل آن به بهره/میرایی (تضعیف) خطی استفاده کنید.

ساده ترین راه برای تغذیه مدار EEG استفاده از دو باتری ۹ ولتی است. برای تغذیه اپ آمپ ها با جریان ۹ ولتی، یک باتری را به روش درست و باتری دیگر را به روش غلط نصب کنید. به عبارت دیگر، سر مثبت یک باتری را به خط مثبت منبع و سر منفی باتری را به GND وصل کنید. سر مثبت باتری دیگر هم به GND و سر منفی آن به خط منفی منبع وصل می شوند. برای تنظیم GND، یک الکترود از پایتان را به خط GND وصل کنید. به این ترتیب مشخص می شود که صفر ولت برابر با ولتاژ پایتان است (که تحت تاثیر فعالیت های سر نیست) و در نتیجه تمام خوانش های مدار با آن متفاوت خواهد بود.

هدف اصلی طراحی این مدار جمع آوری داده و سپس کاهش نویز برای رساندن یک سیگنال قوی به کامپیوتر – محل پردازش داده ها – است. چون از کارت صدای کامپیوتر برای دریافت داده استفاده می کنیم، باید نویز را آنقدر کاهش بدهیم که سیگنال هایی که نویز دارند بیشتر یا کمتر از +۱V یا -۱V جهش نداشته باشند. از طرف دیگر چون برای تغذیه مدار جریان +-۹V را از باتری ها عبور می دهیم، باید مطمئن شویم داده هایی که از مدار عبور داده می شوند هم بیشتر یا کمتر از این مقدار نباشند.

در ساختنی بخوانید :  کیف دوشی چرم مردانه ساده و شیک بدوزید

در تصویر آخر هم می توانید یک پیشنهاد ما برای چینش قطعات روی برد بورد را ببینید. این چینش نیاز به کمی تغییر و اصلاح دار اما می توانید از آن به عنوان پایه طراحی چینش قطعات استفاده کنید. دقت کنید که نباید از این تصویر به عنوان راهنمای سیم کشی قطعات استفاده کنید و برای اینکار فقط از شماتیک پیروی کنید. برای شفاف‌تر شدن طراحی برد بورد مدار EEG باید به نکات زیر دقت کنید:

 • سیم های قرمز، خطوط برق هستند؛
 • سیم های مشکی، اتصالات داخلی اصلی بین قطعات مدار هستند؛
 • سیم سبز، خروجی اولین فیلتر شکافی است؛
 • سیم زرد، خروجی ۸ Hz HPF است؛
 • سیم آبی، خروجی ۳۰ Hz LPF است؛
 • سیم سفید، خروجی استیج بهره است؛
 • باکس انتهای برد هم نمایانگر کابل صوتی متصل شونده به کارت صداست.

اینها هم نکات اصلی است که باید در حین پیاده کردن مدار روی برد بورد در نظر داشته باشید:

 • خطوط برق برد بورد را به صورت افقی و سایر اتصالات را به صورت عمودی ایجاد کنید.
 • شکاف های اتصالات را روی شکاف وسطی برد بورد قرار بدهید.
 • در حین خواندن شماتیک سیم ها را بهم وصل نکنید؛ مگر اینکه یک دایره مشکی در آن اتصال وجود داشته باشد. تقاطعی که رویش نقطه داشته باشد به معنای اتصال نیست.

گام سوم: تقویت کننده ابزار گزینی

تقویت کننده ابزار گزینی
تقویت کننده ابزار گزینی

تقویت کننده ابزار گزینی دو ولت برای ورودی ها می گیرد و خروجی ها هم اختلاف بین این دو ضرب در بهره خواهد بود. در تقویت کننده های واقعی، اگر هر دو ولتاژ ورودی به یک میزان انحراف داشته باشند، خروجی کمی انحراف پیدا می کند. یک آمپلی فایر ایده‌آل، ۲٫۱ و ۲٫۲ ولت ورودی می گیرد و خروجی آن ۰٫۱ ولت ضرب در بهره یا G خواهد بود. اما تقویت کننده های واقعی تحت تاثیر انحراف مشترک هستند و خروجی آنها کمی تغییر می کند. CMRR مقداری است که نشان می دهد یک آمپلی فایر تا چه میزان در نادیده گرفتن انحراف مشترک بین ورودی ها موفق است. هرچه مقدار CMRR بیشتر باشد، بهتر است و خروجی به خروجی تقویت کننده ایده‌آل نزدیک تر خواهد بود. اگر تقویت کننده ابزار گزینی را خودتان بسازید، احتمالاً CMRR پایینی خواهد داشت.

با استفاده از تراشه تقویت کننده ابزار گزینی می توانید بهره خروجی را با تغییر دادن اندازه مقاومت های بین پین ۱ و ۸ تغییر بدهید.

گام چهارم: فیلتر شکافی ۶۰Hz

بزرگترین منبع نویز این سیستم در فرکانس ۶۰ Hz قرار دارد (بخاطر تداخل با خط برق). حتی اگر از باتری برای تغذیه مدار استفاده کنید، باز هم مدار این نویز را خواهد داشت. به همین خاطر از دو فیلتر شکافی استفاده می کنیم؛ این فیلترها قادر به کاهش شدید نویز در محدوده یک فرکانس مشخص هستند. ابتدا از یک فیلتر استفاده می کنیم تا بدون افزودن بهره مقادیر مختلف نویز را تا حد ممکن کاهش دهیم.

فیلتر شکافی بیش از همه به تغییرات مقاومت ۱۲ اهمی حساس است. برای اینکه مطمئن شوید شکاف در مرکز ۶۰ Hz قرار گرفته، از انتهای تقویت کننده ابزار گزینی یک داده بگیرید (جزییات بیشتر در گام آخر) و سپس همین کار را بعد از عبور دادن سیگنال از فیلتر شکافی تکرار کنید. اینکار باعث کاهش قابل توجه دامنه فرکانس ۶۰ Hz (خاکستری روشن) می شود. اگر فیلتر در مرکز فرکانس ۶۰ Hz قرار ندارد، مقاومت ۱۰ اهم یا حتی ۱۲ اهم را تست کنید.

گام پنجم: فیلتر بالاگذر ۷Hz

چون داده ها را از روی پوست اندازه گیری می کنیم، داده نهایی حاوی ولتاژ واکنش گالوانیک پوست هم خواهد بود. در نتیجه داده های مغزی مبهم می شوند. چون این تداخل فرکانس پایینی دارد، می توانیم آن را با یک فیلتر بالاگذر از بین ببریم. مشکل استفاده از این فیلتر، فیلتر شدن مقدار زیادی از داده های مربوط به امواج مغزی گاما/دلتا (امواج مغزی ۸ هرتز و کمتر) است. اگر هدف‌تان از ساخت مدار EEG اندازه گیری امواج آلفا و بتا باشد، استفاده از این فیلتر برایتان مشکل ساز نخواهد شد.

فیلتر بالاگذر یک فیلتر دو قطبی فرکانس کات آف ۷٫۲۳Hz است. فرکانس کات آف ۷٫۲۳Hz یعنی در این فرکانس، داده خروجی مدار نسبت به مقدار اصلی ۷۱ درصد کاهش می یابد. فرکانس های بالاتر از این مقدار یک واحد افزایش می یابند و فرکانس های پایین‌تر به طور مستمر کاهش می یابند. دوقطبی بودن فیلتر هم به این معناست که در محدوده های پایین تر از فرکانس کات آف، بهره سریع تر از یک مدار خازن/مقاومت ساده کاهش می یابد. به عبارت دیگر، در این مدار طراحی دو قطبی باعث می شود داده با رسیدن به یک هرتز با عامل ۵۶ کاهش یابد اما طراحی یک قطبی کاهش را با عامل ۷٫۵ انجام می دهد.

در ساختنی بخوانید :  شکلات کاراملی درست کنید و رویش طرح چاپ کنید!

در تصاویر بالا علاوه بر طراحی این قسمت از مدار EEG می توانید واکنش فرکانس این بخش از مدار را هم ببینید.

گام ششم: فیلتر پایین گذر ۳۱Hz

در این مرحله باید داده ها را در محدوده بالاتر از فرکانس مورد نظر فیلتر کنیم. چون اطلاعات بتا در فرکانس ۳۰Hz متوقف می شوند، باید داده های بالاتر از این محدوده را حذف کنیم تا بعد از ترکیب با داده های اصلی تبدیل به نویز نشوند. طراحی این قسمت از مدار بسیار شبیه به فیلتر بالاگذر است که در گام قبل به آن پرداختیم. بهره فیلتر پایین گذر ۰٫۷۱ در فرکانس ۳۱٫۲۳ هرتز است و میزان کاهش طوری است که در فرکانس ۱۰۰ داده را با عامل ۱۰۰ ضعیف می کند.

واکنش فرکانس این قسمت از مدار را هم می توانید در تصاویر بالا ببینید.

گام هفتم: فیلتر بالاگذر ۱Hz و بهره ۸۳-۴۵۵

فیلتر بالاگذر 1Hz
فیلتر بالاگذر ۱Hz

ابتدای مدار EEG شامل یک فیلتر بالاگذر با فرکانس کات آف ۱Hz (Fc = 1/(2*pi*R11*C11) است تا نویزهای ناخواسته هم از بین بروند. در طرف دیگر، خازن و مقاومت موازی در فرکانس های بالاتر هم اعمال فیلترینگ می کنند (Fc = 1/(2*pi*10nF*100kΩ) = ۱۶۰Hz در فیلتر پایین گذر).

هدف اصلی این بخش از مدار در استفاده از مقاومت ۲۲۰Ω و پتانسیومتر نهفته است. اپ آمپ این بخش از مدار، یک آمپلی فایر غیرمعکوس است و در نتیجه بهره آن مطابق با این فرمول است: G = 1 + R12/(R13+R14). دقت کنید که در این فرمول، خازن ۱۰nF را نادیده می گیریم چون تاثیر قابل توجهی روی بهره ندارد. پتانسیومتر هم یک مقاومت متغیر است؛ وقتی ورودی به پین اول و خروجی به پین دوم متصل است، چرخاندن وایپر مقاومت خطی آن را بین صفر تا هزار اهم تغییر می دهد. این یعنی وقتی پتانسیومتر تا انتهای سمت چپ چرخانده بشود، بهره این مدار G = 1 + R12/(R13 + 0) = 1 + 100k/(220 + 0) = 455 است. وقتی هم پتانسیومتر تا انتهای سمت راست چرخانده بشود، بهره مدار G = 1 + R12/(R13 + 1000) = 1 + 100k/(220 + 1k) = 83 است.

به یاد داشته باشید این بهره ۸۳-۴۵۵ به بهره ۸۹٫۲x تقویت کننده ابزار گزینی افزوده می شود. دامنه موج آلفا از فردی به فرد دیگر متفاوت است (۱۰-۳۰ uV). اگر مقدار میانه ۲۰ uV را در نظر بگیریم، خوانش ولتاژ نهایی بین ۰٫۱۴۸ ولت (۸۳*۸۹٫۲*۲۰e-6 = .148V) تا ۰٫۸۱۱۷۲ ولت (۴۵۵*۸۹٫۲*۲۰e-6 = .81172V) خواهد بود. وقتی جمع آوری داده با مدار را شروع کردید، پتانسیومتر را طوری تنظیم کنید که وقتی حرکت نمی کنید ولتاژ بیشتر از یک ولت نوسان نداشته باشد. پتانسیومتر را طوری تنظیم نکنید که دامنه در حداکثر ممکن قرار بگیرد. بخاطر داشته باشید که اگر تنظیم بیش از حد کوچک باشد، خطای ارسال دیجیتال داده ها به کامپیوتر را افزایش خواهید داد.

گام هشتم: یک فیلتر شکافی ۶۰Hz دیگر (و ارسال داده به کامپیوتر)

علیرغم تمام مراحل فیلترینگ قبلی، در این مرحله داده ها هنوز حاوی مقدار قابل توجهی نویز ۶۰Hz است. برای حل این مشکل، آن را از یک فیلتر شکافی دیگر در مرکز ۶۰Hz استفاده می کنیم که با فیلتر قبلی یکسان است. داده نهایی همچنان کمی نویز خواهد داشت اما نرم افزار می تواند این مقدار را نادیده بگیرد.

برای ارسال داده ها به کامپیوتر از یک کابل نر به نر ۳٫۵ میلیمتری استفاده می کنیم (سایز جک هدفون). دو شکاف اول روی کابل کانال های چپ و راست هستند و شکاف انتهایی GND است. همانطور که در تصویر می بینید، باید انتهای کابل را بین مقاومت ۲۲K و خازن ۲۲۰nF (گیره تمساحی زرد) قرار بدهید و پایه کابل هم به خط GND مدار وصل می شوند (همان خطی که الکترود GND – گیره تمساحی قرمز در تصویر – را به آن وصل کرده اید). سر دیگر این گیره های تمساحی را به سیم های جامپر وصل کنید و آنها را در محل مناسب روی مدار قرار بدهید. سر دیگر کابل را به پورت میکروفون کامپیوتر وصل کنید.

حالا باید الکترودها را آماده کنید و کدها را تنظیم کنید.

گام نهم: الکترودهای مدار EEG

الکترودها را می توانید به صورت آماده بخرید یا با صرف هزینه کمتر، خودتان آنها را بسازید.

بعد از انتخاب الکترودها باید جای آنها را مشخص کنید. محل قرارگیری الکترودها به میزان راحتی و امواج مغزی که می خواهید اندازه بگیرید، بستگی دارد. برای نمونه امواج مغزی که منشاء آنها در لوب اکسیپیتال است را اندزه می گیریم. دلیل انتخاب این امواج این است که تولیدشان راحت است، دامنه نسبتاً بزرگی دارند و فقط به یک الکترود روی قسمت جمجه نیاز دارد (داشتن مو هم مشکلی ایجاد نمی کند).

برای انجام این آزمایش باید چند قسمت از سر با نام های ماستوئید، ناسیون و اینیون را بشناسید:

ماستوئید استخوان پشت گوش است که براحتی و با مالش آن قسمت از سر قابل تشخیص است. ناسیون برآمدگی بین بینی و پیشانی است که درست بین ابروها قرار دارد. اینیون قسمتی است که جمجمه پشت سرتان تمام می شود.

برای تنظیم الکترود به یک سربند و کمی چسب نیاز دارید. ابتدا ماستوئید چپ را پیدا کنید و موهایتان را کنار بزنید و الکترود GND را به پوست آن قسمت بچسبانید. سپس سربند طوری را دور سرتان بیاندازید که روی ناسیون و اینیون قرار بگیرد. از سربند برای ثابت کردن دو الکترود باقیمانده استفاده می کنیم. یکی از الکترودها را ۲٫۵ سانتیمتر بالاتر و ۲٫۵ سانتیمتر در سمت راست ناسیون قرار بدهید. الکترود دوم را هم با همین فاصله از اینیون قرار بدهید. در تصویر آخر گالری بالا باید الکترودها را روی نقاط Fp2 و O2 قرار بدهید.

در ساختنی بخوانید :  کفش های قدیمی را به کفش کمیک بوک تبدیل کنید!

همانطور که گفتیم با این تنظیمات امواج آلفا را اندازه خواهیم گرفت. امواج آلفا در محدوده امواج ۸-۱۲ Hz قرار دارند و دامنه آنها در حالت آرامش افزایش می یابد. چون یکی از الکترودها روی لوب اکسیپیتال قرار می گیرد (قسمتی از مغز که در بینایی نقش دارد)، بستن چشم ها باعث افزایش شدت امواج آلفا خواهد شد. حالا اگر بعد از بستن چشم ها سعی کنید دریچه های مغزتان روی افکار مزاحم ببندید، دامنه امواج گسترده‌تر می شود.

گام دهم: پردازش داده ها

داده های مدار را پردازش کنید
داده های مدار را پردازش کنید

پردازش داده های مدار EEG را روی لپ تاپ انجام بدهید چون خطر بروز اسپایک در ولتاژ پریز برق وجود دارد. در غیر این صورت هم باید پروب ها را به نهایت دقت به کارت صدا وصل کنید. اگر به طور تصادفی منبع ولتاژ بالا را لمس کنند، کارت صدای کامپیوترتان می سوزد.

ابتدا Processing را از این لینک دانلود کنید. این برنامه نیاز به نصب ندارد و فقط کافی است فایل دانلودی را اکسترکت کنید، فولدر را باز کنید و فایل را اجرا کنید. اسکچ را دانلود کنید (نام برنامه ها در نرم افزار Processing) و آن را باز کنید. این اسکچ بسیار ساده است و فایل های راهنمای جامعی دارد اما ما هم به چند نکته مهم اشاره می کنیم.

حتماً سعی کنید برنامه را تغییر بدهید یا خودتان آن را از ابتدا بنویسید. نگران از دست دادن برنامه هم نباشید چون همیشه می توانید نسخه کامل را اینجا پیدا کنید. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که Processing حساس به نمونه است؛ اگر در قسمتی از برنامه بجای FFTheight عبارت FFTHeight را تست کنید، برنامه خطا می دهد و شما را به خطی که کلمه اشتباه را تایپ کرده اید برمی‌گرداند. اگر هم درباره کارایی بخشی از برنامه اطلاعات ندارید، در سایت نرم افزار جستجو کنید تا قبل از ایجاد تغییر از کارایی آن مطلع شوید.

داده FFT. را هم می توانید به روش های مختلف نمایش داده بشود که دو روش رایج زمان و فرکانس هستند. نمایش اطلاعات به شکل دامنه فرکانس معمولاً داده ها را به شکل ترکیبی از امواج سینوسی با دامنه ها و فرکانس های مختلف نشان می دهد. گر یک موج سینوسی خالص داشته باشید (مثلاً نوسان در ۱Hz)، موج سینوسی عادی در دامنه زمان را می بینید اما دامنه فرکانس یک خط در f = 1 خواهد بود. اگر موجی دیدید که حاصل اضافه شدن یک موج سینوسی به فرکانس ۱Hz بود و یک موج دیگر با نصف دامنه موج اول اما در فرکانس ۲Hz بود، دو خط در فرکانس می بینید: یکی در فرکانس ۱Hz با ارتفاع یک و یکی در فرکانس ۲Hz با ارتفاع ۲/۱٫

از اینجا می توانید هر سیگنال پیچیده را به عنوان ترکیب تعدادی از امواج سینوسی در نظر بگیرید. رایج ترین روش برای تبدیل سیگنال ها از دامنه زمان به فرکانس استفاده از FFT است. قبلاً درباره این روش توضیح داده ایم؛ قسمتی از سیگنال دامنه زمان به عنوان ورودی استفاده می شود و خروجی هم غلظت محدوده خاصی از فرکانس سیگنال را به شکل چند باند نشان می دهد. سپس این داده هر باند را با ارتفاع مشخص روی صفحه نمایش می دهد.

کدهای برنامه پیشنهادی ما را می توانید از این لینک دانلود کنید. این برنامه بسیار ساده است و داده ها را همانطور که در بالا توضیح دادیم، نمایش می دهد. توصیه ما این است که روی این کدها کار کنید و ویژگی های بیشتری به آنها اضافه کنید.

گام یازدهم: استفاده از آردوینو برای دریافت ورودی های بیشتر

با استفاده از ورودی میکروفون کامپیوتر می توانید دو مدار EEG را به صورت همزمان مانیتور کنید (روی کانال های راست و چپ). اما برای مانیتور همزمان و البته دقیق، باید از یک میکروکنترلر مثل Arduino Uno برای ارسال داده ها به کامپیوتر استفاده کنید. این برد آردوینو شش ورودی آنالوگ دارد و در نتیجه می توانید شش کانال را به صورت همزمان مانیتور کنید. اگر هم می خواهید مدارهای بیشتری را مانیتور کنید، باید از یک تراشه مولتی پلکسر استفاده کنید.

شما چه پیشنهادی برای بهبود طراحی مدار EEG دارید؟ از این مدار در چه پروژه ای یا برای چه کاری استفاده خواهید کرد؟ نظرات تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش کامل و تفصیلی ساخت انواع مدار EEG و ECG
عنوان مطلب
آموزش کامل و تفصیلی ساخت انواع مدار EEG و ECG
توضیح کوتاه
در این ساختنی با بخش های مختلف مدار EEG و طرز ساخت آن آشنا می شوید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت مدار خوشبوکننده هوای اتوماتیک ارزان و ساده... در این ساختنی آموزش ساخت یک مدار خوشبوکننده هوا را یاد می گیرید که کاملاً اتوماتیک است. با این مدار ساده و ارزان می توانید رایحه های خوشبوکننده هوا را...
با برد آردوینو درام الکترونیکی بسازید در این ساختنی یاد می گیرید چطور با برد آردوینو Mega درام الکترونیکی بسازید. هزینه ساخت این درام بسیار پایین است و ساختش هم نیاز به مهارت خاصی ندارد. پ...
آموزش ساخت : پایه گردان مانیتور بسازید و با موبایل کنترلش کنید!... اگر به یک پایه گردون برای مانیتور محل کارتان یا تلویزیون تان نیاز دارید، بهتر است خودتان آن را بسازید. در این ساختنی طرز ساخت پایه گردان مانیتور، LCD ...
دستور تهیه مربای توت فرنگی ؛ آسان و بدون ژلاتین... دست بکار شوید و قبل از اینکه فصل توت فرنگی تمام بشود، مربای توت فرنگی درست کنید. اگر تجربه درست کردن مربا ندارید، این دستور تهیه مربای توت فرنگی یکی ا...
قالب شیرینی با شکل و اندازه دلخواه تان بسازید... در این ساختنی طرز ساخت قالب شیرینی با قوطی نوشابه را یاد می گیرید. با این تکنیک ساده و مجانی می توانید قالب های شیرینی را در هر شکل و اندازه ای که می ...
آموزش ساخت میکروفون جالب با قوطی کبریت و مغز مداد!... در این ساختنی طرز ساخت میکروفون با یک روش متفاوت را یاد می گیرید. این میکروفون قرار نیست کارایی یک میکروفون را برای شما داشته باشد.اما می تواند کار اض...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

مدار سنسور مادون قرمز یا سنسور IR بسازید

ساخت مدار ماژول سنسور مادون قرمز یا سنسور IR

سنسورها بخش خیلی مهمی در الکترونیک، به ویژه در رباتیک و اتوماسیون هستند. سنسورها در …

پاسخ دهید