خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / مدار آمپلی فایر ۳۰۰ واتی ترانزیستوری ماسفت (MOSFET) با کیفیت Hi-Fi

مدار آمپلی فایر ۳۰۰ واتی ترانزیستوری ماسفت (MOSFET) با کیفیت Hi-Fi

مهندسان برق در طی سال هایی که از اختراع ترانزیستور می گذرد همواره به دنبال تقویت کننده های صوتی یا همان آمپلی فایر هایی بوده اند که قوی تر باشند و کیفیت صدای آن ها بهتر باشد. این جستجو برای استاندارد های بالاتر و بهتر آن ها را به طراحی مدار های الکترونیکی وا داشته است که گاهی اوقات بسیار پیچیده اند و گاهی اوقات نیز بسیار ساده ، اما کارآمد هستند. با ساختنی همراه باشید.
مداری که در این پروژه ساختنی به شما معرفی می کنیم یک آمپلی فایر ترانزیستوری با ماسفت (MOSFET) است که به RAS 300 مشهور است و همان طور که از نامش هم بر می آید ، این آمپلی فایر دارای توان بسیار بالایی در حد ۳۰۰ وات موثر (۳۳۰۰ وات PMPO !) است. طراحی این مدار آمپلی فایر بر اساس ترانزیستور است و در آن IC به کار نرفته است. در طراحی سعی شده است که تا آنجا که ممکن است خلاصه سازی صورت گرفته و از به کار بردن قطعات الکترونیکی اضافی پرهیز شود. اما حاصل این طراحی چگونه از کار در آمده است ؟ آمپلی فایر ترانزیستوری RAS 300 بسیار کارا است و کم ترین تغییرات اعوجاج و نویز را روی صدای ورودی بر جا می گذارد و از این لحاظ کیفیتی بسیار بالا دارد. از این روست که این آمپلی فایر را در دسته تقویت کننده های با کیفیت صدا (Hi-Fi) قرار می دهند.

این مدار می تواند برای کسانی که تجربه کافی ندارند دشوار باشد ، توصیه می کنیم با ساخت مدار های الکترونیک ساده تر ساختنی،ابتدا تجربه و مهارت کافی در ساخت این تقویت کننده را بدست آورید.
در ساختنی بخوانید :  مدار الکترونیکی آمپلی فایر 10 وات ترانزیستوری
طراحی اصلی این آمپلی فایر به گونه ای انجام شده است که از پس صداهای پیچیده موزیک با فرکانس های گوناگون بر آید و بتواند نت های موسیقی را با وضوحی بالا و حجمی خیره کننده به بلندگو ها تحویل دهد. همان طور که می دانید، سطح معمولی توان صوتی که انسان ها می توانند بدون احساس مزاحمت گوش کنند، کم تر از ۱۰ وات است.

این آمپلی فایر به گونه ای طراحی شده است که در زمان های معمول صدایی بسیار شفاف با حداقل اعوجاج را پخش کرده و همزمان قدرت کافی برای سطوح بالای دامنه صدایی را نیز دارا باشد. اگر با مدار های صوتی آشنا باشید ، متوجه این نکته شده اید که حتی یک خازن هم در سر راه سیگنال صدا قرار ندارد که همین موضوع باعث بالا رفتن چشم گیر دقت فرکانسی و در نتیجه شفافیت بالای صدا های آلات موسیقی و صدای خواننده خواهد شد.

آمپلی فایر ۳۰۰ واتی ترانزیستوری RAS 300 دارای اعوجاج فازی (Phase Distortion) تقریبا صفر در گستره فرکانس های شنوایی است و برای همین نیز صداهای خروجی آن تقریبا دست نخورده می مانند.

خصوصیات فنی آمپلی فایر ترانزیستوری RAS300:

 • توان خروجی حداکثر: ۲۴۰ وات موثر (RMS) بر روی بلندگو های ۸ اهمی و خروجی ۳۸۰ وات موثر روی بلندگو های ۴ اهمی
 • ناحیه خطی (بدون اعوجاج) فرکانسی : ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز (+۰ و -۰٫۲ دسی بل)
 • بهره حلقه بسته : ۳۲ دسی بل
 • همهمه و نویز : -۹۰ دسی بل (حالت ورودی اتصال کوتاه)
 • افست (Offset) ولتاژ خروجی : کم تر از ۱۳ میلی ولت (حالت ورودی اتصال کوتاه)
 • خطی بودن فاز : کم تر از ۱۳ (۱۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز)
 • اعوجاج هارمونیک : کم تر از ۰٫۰۰۷ %
 • اعوجاج IM : کم تر از ۰٫۰۹ % از توان حداکثر
در ساختنی بخوانید :  قاب آینه چوبی مخصوص اتاق کودک بسازید

دو مدار مونو در یک مدار استریو

نقشه شماتیک آمپلی فایر ماسفتی 300 واتی RAS300
نقشه شماتیک آمپلی فایر ماسفتی ۳۰۰ واتی RAS300

طراحی آمپلی فایر ترانزیستوری RAS300 از دو آمپلی فایر مجازی مونو تشکیل شده است که هر کدام دارای تغذیه اختصاصی خود است و به همین دلیل هم تداخلی بین دو کانال راست و چپ در استریو به وجود نمی آید. در حالی که بسیاری از تقویت کننده هایی که یک تغذیه برای هر دو کانال دارند ، دچار تداخل صدایی بین دو کانال استریو خواهند شد. برای این که خروجی با حداکثر توان گرفته شود ، ترانس های ورودی تغذیه باید با خروجی ۴۰ و ۰ و -۴۰ ولت AC باشد و توانی برابر با ۶۴۰VA را تحمل کند. بر خلاف بسیاری از طراحی ها که از خازن های کمکی برای تامین نیاز مدار در نقاط قله (Peak) جریان استفاده می کنند. این آمپلی فایر جریان را از ترانس تغذیه تامین خواهد کرد که سرعت عکس العملی بسیار بالاتر خواهد داشت. با این که مشخصات فنی آمپلی فایر RAS 300 -که یک سخت افزار متن باز است – در مقایسه با بسیاری از انواع تقویت کننده های صوتی متوسط به حساب می آید ، اما در زمان استفاده شما متوجه توان متحیر کننده این آمپلی فایر صوتی خواهید شد و دیگر نگران این که کسی صدا را بیش از حد تحمل ببرد نخواهید بود.

نکات عملی ساخت :

 • این مدار را بهتر است روی PCB های با کیفیت پیاده سازی کنید.
 • ولتاژ تغذیه این مدار ۳۵ تا ۵۵ ولت مستقیم (DC) است.
 • از ترانزیستور های اصل و با کیفیت استفاده کنید. ترانزیستور های اثر میدان (MOSFET) به بار الکتریکی حساس هستند.
 • در صورت نیاز برای ترانزیستور های MOSFET هیت سینک مناسب نصب کنید.
این آمپلی فایر دارای توان بالایی است که در صورت عدم رعایت موارد ایمنی می تواند خطرناک باشد. در هنگام آزمایش مدار ، موارد ایمنی مربوط به برق گرفتی و سوختگی را رعایت کنید.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جاشمعی چوبی ساده و شیک بسازید

فایل های مدار الکترونیکی این آمپلی فایر و لیست قطعات را از اینجا دانلود کنید  :

(رمز فایل : saakhtani.ir)

با استفاده از این آمپلی فایر، صدایی را خواهید شنید که انتظار شنیدنش را دارید و با استفاده از این تقویت کننده می توانید بهترین کارایی و کیفیت ممکن را از دستگاه ها و وسایل صوتی خود داشته باشید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت تقویت کننده ماسفتی 300 وات Hi-Fi
عنوان مطلب
آموزش ساخت تقویت کننده ماسفتی 300 وات Hi-Fi
توضیح کوتاه
اگر دوست دارید با استفاده از ترانزیستور های قدرتمند MOSFET یک تقویت کننده صوتی 300 واتی بسازید ، این مقاله را مطالعه کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید... اگر به پروژه های عکاسی علاقه داشته باشید، این آموزش ساخت می تواند یک تجربه عکاسی متفاوت و در عین حال ارزان را برایتان رقم بزند. امروز در ساختنی ساخت ی...
کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید... کوله پشتی اسپیکردار برای کسانی که اهل موسیقی هستند، خیلی مفید است. اگر شما هم جزء این افراد هستید، بهتر است بدانید می شود با کمترین هزینه کوله پشتی مع...
حسگر صدا ،یک دستگاه بسیار ساده و کاربردی با میکرو کنترلر AVR... یکی از ساده ترین راه های انجام کار های ساده روی سیگنال صوتی، مانند ساخت مدار حسگر صدا یا مدار صدا سنج ، استفاده از میکرو کنترلر ها است. در این تکنیک ص...
با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید... ساخت آمپلی فایر گیتار بسیار ساده است. اگر بتوانید از روی شماتیک، مدار بسازید یعنی می توانید آمپلی فایر گیتار بسازید. البته باید یک راهنمای ساخت هم داش...
دستگاه دور کننده حشرات موذی با استفاده از IC تایمر ۵۵۵... راه حل های زیادی برای دور کردن حشرات از محیط زندگی وجود دارد، قرص های حشره کش ، کرم های دور کننده حشرات یا انواع سم های حشره کش که به عنوان اسپری به ف...
یک دماسنج دیجیتال با استفاده از میکرو AVR و حسگر LM35 بسازید... امروز در ساختنی با شما هستیم با یک مدار الکترونیکی بسیار کاربردی ، یک دماسنج دیجیتال که می تواند در بسیاری از پروژه های رباتیک و الکترونیک مفید واقع ش...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

دستگاه موج دلتا ساز الکتروتراپی جمجمه

ساخت دستگاه تولید کننده موج دلتا برای الکتروتراپی جمجمه

یک موج دلتا، به عنوان ریتم دلتا شناخته می شود، امواج مغزی طبیعی ست که …

یک دیدگاه

 1. با سلام
  از سایتتون بسیار ممنونم من خیلی علاقه به این جور چیزا دارم فقط من یه مشکل دارم اینکه من میخواستم
  مدار آمپلی فایر ۳۰۰ واتی ترانزیستوری ماسفت (MOSFET) با کیفیت Hi-Fi را بسازم که نوع اتصالات و نقشه دقیق که مبتدی ها بتونن از طریق اون بسازن نیست ازتون خواهش میکنم منو راهنمایی کنید
  با تشکر
  سایتتون وکانالتون هم عالیهههه

پاسخ دهید