خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش برنامه ریزی تراشه های ATtiny با برد آردوینو

آموزش برنامه ریزی تراشه های ATtiny با برد آردوینو

برد آردوینو با تمام قابلیت هایی که دارد، گاهی اوقات برای پروژه های الکترونیکی مناسب نیست. وقتی به یک میکروکنترلر کوچک‌تر، ارزان‌تر یا ساده‌تر نیاز داشته باشید، تراشه های ATtiny یا میکروکنترلرهای AVR گزینه های بهتری هستند. برنامه ریزی تراشه های ATtiny روش های مختلفی دارد که یکی از آنها شیلد پروگرامر است که قبلاً در ساختنی طرز ساختش را یاد گرفته اید.با ساختنی همراه شوید.

تراشه ATtiny را با برد آردوینو برنامه ریزی کنید
تراشه ATtiny را با برد آردوینو برنامه ریزی کنید

در این ساختنی برنامه ریزی تراشه های ATtiny با برد آردوینو را یاد می گیرید. در این روش از برد آردوینو به عنوان یک پروگرامر In-Serial استفاده می شود اگر با برنامه ریزی آردوینو و نرم افزار Arduino IDE آشنا باشید، برنامه ریزی تراشه های ATtiny با این روش برایتان بسیار ساده خواهد بود. از این روش می توانید برای برنامه ریزی تراشه های ATtiny زیر استفاده کنید:

 • Attiny25/45/85 – 6 I/O lines
 • Attiny24/44/84 – 12 I/O lines
 • Attiny4313/2313 – 15 I/O lines

دقت کنید که این روش فقط برای تراشه های کمپانی Atmel قابل استفاده است چون تراشه های این کمپانی طوری ساخته می شوند که با برد آردوینو هم قابل برنامه ریزی هستند.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • برد Arduino Uno
 • تراشه ATtiny
 • برد بورد بدون لحیم
 • سیم جامپر (ست کم شش تا)
 • خازن ۱۰Uf
 • LED (اختیاری)
 • مقاومت ۲۲۰ اهمی (اختیاری)

به آخرین نسخه نرم افزار Arduino IDE هم نیاز دارید که می توانید آن را از این لینک دانلود کنید.

گام دوم: فایل های اصلی را دانلود کنید

ابتدا فایل های اصلی را از این لینک دانلود کنید.

فایل فشرده ای که دانلود کرده اید را روی در پوشه Hardware پوشه آردوینو در کامپیوترتان اکسترکت کنید. اگر پوشه Hardware را پیدا نکردید، خودتان یک پوشه با این نام بسازید. داخل فایل دانلودی، فایل هایی با نام های bootloaders، cores، license و یک سند متنی با نام Prospective boards وجود دارد. یک سند متنی جدید با نام boards بسازید. حالا تمام محتوای سند Prospective boards را داخل سندی که ساختید، کپی کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت گل فلزی بدون جوشکاری و آهنگری

نرم افزار Arduino IDE را ری استارت کنید. به قسمت Tools > Board بروید و گزینه ATtiny85 @ 8MHz را پیدا کنید. اگر این گزینه را ندیدید، به عقب برگردید و مطمئن شوید همه مراحل را درست انجام داده اید.

آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید و کدهای موجود در مسیر File > Examples > ArduinoISP را آپلود کنید. حالا برای برنامه ریزی تراشه ATtiny آماده هستید.

گام سوم: مدار را وصل کنید

آردوینو را از کامپیوتر جدا کنید و تراشه ATtiny را مطابق تصویر روی برد بورد بگذارید. سیم های جامپر را طبق راهنمای زیر از برد آردوینو به برد بورد وصل کنید:

 • Pin 10 : RESET
 • Pin 11 : MOSI
 • Pin 12 : MISO
 • Pin 13 : SCK
 • ۵V : VCC
 • GND : GND

برای پیدا کردن پین های RESET، MOSI، MISO و SCK باید پین‌اوت تراشه ATtiny که استفاده می کنید را پیدا کنید.

در نهایت هم یک خازن ۱۰uF بین GND و RESET برد آردوینو قرار بدهید (حواستان به قطبیت باشد). این خازن نمی گذارد آردوینو به صورت خودکار ریست بشود.

گام چهارم: برنامه ریزی تراشه های ATtiny

برد آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید و کدهایی که می خواهید آپلود کنید را باز کنید. تراشه ATtiny که استفاده می کنید را با استفاده از ۱MHz و در مسیر Tools > Boards انتخاب کنید. برای مثال اگر از تراشه ATtiny85 استفاده می کنید، باز گزینه ATtiny85 @ 1MHz را انتخاب کنید.

سپس گزینه Arduino as ISP را از مسیر Tools > Programmer انتخاب کنید.

حالا می توانید برنامه دلخواه تان را روی تراشه ATtiny آپلود کنید. اگر در حین برنامه ریزی تراشه ATtiny با خطاهای زیر مواجه شدید، نیاز نیست کاری کنید چون این خطاها نرمال هستند.

 • avrdude: please define PAGEL and BS2 signals in the configuration file for part ATtiny85
 • avrdude: please define PAGEL and BS2 signals in the configuration file for part ATtiny85

گام پنجم: تست بلینک

تراشه ATtiny را تست کنید
تراشه ATtiny را تست کنید

برای اینکه مطمئن شوید تراشه ATtiny درست کار می کند، باید یک تست ساده روی آن اجرا کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : خوراک بال بوقلمون بپزید

برنامه Blink را در مسیر File > Examples > Basics باز کنید. متغیر led را روی ۱ تنظیم کنید و برنامه اصلاح شده را روی تراشه آپلود کنید.

بعد از آپلود کدها می توانید سیم های جامپر و آردوینو را جدا کنید. یک LED به پین یک تراشه وصل کنید و یک مقاومت محدود کننده جریان هم به آن اضافه کنید. دقت کنید که شماره های پین I/O با شماره های پین پکیج DIP متفاوت است و ممکن است لازم باشد LED را به یک پین دیگر وصل کنید.

مدار را با یک جفت باتری AA یا AAA روشن کنید. اگر برنامه ریزی تراشه ATtiny درست انجام شده باشد، LED باید هر یک ثانیه یکبار چشمک بزند.

تبریک می گوییم؛ حالا می توانید تراشه های ATtiny را برای پروژه های الکترونیکی مختلف برنامه ریزی کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش برنامه ریزی تراشه های ATtiny را با برد آردوینو
عنوان مطلب
آموزش برنامه ریزی تراشه های ATtiny را با برد آردوینو
توضیح کوتاه
یک روش ساده و ارزان برای برنامه ریزی تراشه های ATtiny
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

نقاشی روی ظروف شیشه ای و چینی را با این تکنیک ساده کنید... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور ظرف های ساده و ارزان قیمت را به شکل دلخواه تان دربیاورید. تقاشی روی ظروف شیشه ای و چینی تکنیک های مختلفی دارد که هر...
قفل در برقی بسازید را با بلوتوث کنترل کنید... با این پروژه آردوینو می توانید قفل در برقی را از طریق موبایل یا تبلت اندرویدی تان کنترل کنید. برای اضافه کردن قابلیت بلوتوث به قفل در برقی می توانید ا...
آموزش ویدیویی : یک تختخواب چوبی بزرک و شیک بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تختخواب چوبی دونفره ساده اما شیک بسازید. طراحی این تختخواب بسیار ساده است و به همین خاطر ساختش برای کسانی که به تاز...
آزمایش شناس‌گر PH و کاغذ تورنسل با کلم قرمز، لیمو و نمک... آزمایش شناس‌گر PH  یا کاغذ تورنسل یکی از ساده ترین آزمایش‌های علمی است که نتیجه بسیار جالبی دارد. برای انجام این آزمایش علمی فقط به کمی کلم قرمز و چند...
با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید... دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می کند. در این ساختنی طرز ساخت یک دانخوری پدالی را یاد می گیرید که هیچ قطعه الکترون...
کیف دوشی چرم ساده و شیک بدوزید کیف دوشی یکی از خریدهای سالانه همه ماست. در این ساختنی هم می خواهیم طرز دوخت یک کیف دوشی چرم را به شما یاد بدهیم. این کیف دوشی بسیار ساده است و نیاز ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سیستم روشنایی هوشمند با قابلیت نصب روی وسایل مختلف بسازید

حتماً برای شما هم پیش آمده که به رختخواب رفته و خاموش کردن لامپ ها …

پاسخ دهید