خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش برنامه ریزی تراشه های ATtiny با برد آردوینو

آموزش برنامه ریزی تراشه های ATtiny با برد آردوینو

برد آردوینو با تمام قابلیت‌هایی که دارد، گاهی اوقات برای پروژه‌های الکترونیکی مناسب نیست. وقتی به یک میکروکنترلر کوچک‌تر، ارزان‌تر یا ساده‌تر نیاز داشته باشید، تراشه‌های ATtiny یا میکروکنترلرهای AVR گزینه‌های بهتری هستند. برنامه ریزی تراشه‌های ATtiny روش‌های مختلفی دارد که یکی از آنها شیلد پروگرامر است که قبلاً در ساختنی طرز ساختش را یاد گرفته اید.با ساختنی همراه شوید.

تراشه ATtiny را با برد آردوینو برنامه ریزی کنید
تراشه ATtiny را با برد آردوینو برنامه ریزی کنید

در این ساختنی برنامه ریزی تراشه‌های ATtiny با برد آردوینو را یاد می‌گیرید. در این روش از برد آردوینو به عنوان یک پروگرامر In-Serial استفاده می‌شود اگر با برنامه ریزی آردوینو و نرم افزار Arduino IDE آشنا باشید، برنامه ریزی تراشه‌های ATtiny با این روش برایتان بسیار ساده خواهد بود. از این روش می‌توانید برای برنامه ریزی تراشه‌های ATtiny زیر استفاده کنید:

 • Attiny25/45/85 – 6 I/O lines
 • Attiny24/44/84 – 12 I/O lines
 • Attiny4313/2313 – 15 I/O lines

دقت کنید که این روش فقط برای تراشه‌های کمپانی Atmel قابل استفاده است چون تراشه‌های این کمپانی طوری ساخته می‌شوند که با برد آردوینو هم قابل برنامه ریزی هستند.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • برد Arduino Uno
 • تراشه ATtiny
 • برد بورد بدون لحیم
 • سیم جامپر (ست کم شش تا)
 • خازن ۱۰Uf
 • LED (اختیاری)
 • مقاومت ۲۲۰ اهمی‌(اختیاری)

به آخرین نسخه نرم افزار Arduino IDE هم نیاز دارید که می‌توانید آن را از این لینک دانلود کنید.

گام دوم: فایل‌های اصلی را دانلود کنید

ابتدا فایل‌های اصلی را از این لینک دانلود کنید.

فایل فشرده ای که دانلود کرده اید را روی در پوشه Hardware پوشه آردوینو در کامپیوترتان اکسترکت کنید. اگر پوشه Hardware را پیدا نکردید، خودتان یک پوشه با این نام بسازید. داخل فایل دانلودی، فایل‌هایی با نام‌های bootloaders، cores، license و یک سند متنی با نام Prospective boards وجود دارد. یک سند متنی جدید با نام boards بسازید. حالا تمام محتوای سند Prospective boards را داخل سندی که ساختید، کپی کنید.

نرم افزار Arduino IDE را ری استارت کنید. به قسمت Tools > Board بروید و گزینه ATtiny85 @ 8MHz را پیدا کنید. اگر این گزینه را ندیدید، به عقب برگردید و مطمئن شوید همه مراحل را درست انجام داده اید.

آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید و کدهای موجود در مسیر File > Examples > ArduinoISP را آپلود کنید. حالا برای برنامه ریزی تراشه ATtiny آماده هستید.

گام سوم: مدار را وصل کنید

آردوینو را از کامپیوتر جدا کنید و تراشه ATtiny را مطابق تصویر روی برد بورد بگذارید. سیم‌های جامپر را طبق راهنمای زیر از برد آردوینو به برد بورد وصل کنید:

 • Pin 10 : RESET
 • Pin 11 : MOSI
 • Pin 12 : MISO
 • Pin 13 : SCK
 • ۵V : VCC
 • GND : GND

برای پیدا کردن پین‌های RESET، MOSI، MISO و SCK باید پین‌اوت تراشه ATtiny که استفاده می‌کنید را پیدا کنید.

در نهایت هم یک خازن ۱۰uF بین GND و RESET برد آردوینو قرار بدهید (حواستان به قطبیت باشد). این خازن نمی‌گذارد آردوینو به صورت خودکار ریست بشود.

گام چهارم: برنامه ریزی تراشه‌های ATtiny

برد آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید و کدهایی که می‌خواهید آپلود کنید را باز کنید. تراشه ATtiny که استفاده می‌کنید را با استفاده از ۱MHz و در مسیر Tools > Boards انتخاب کنید. برای مثال اگر از تراشه ATtiny85 استفاده می‌کنید، باز گزینه ATtiny85 @ 1MHz را انتخاب کنید.

سپس گزینه Arduino as ISP را از مسیر Tools > Programmer انتخاب کنید.

حالا می‌توانید برنامه دلخواه تان را روی تراشه ATtiny آپلود کنید. اگر در حین برنامه ریزی تراشه ATtiny با خطاهای زیر مواجه شدید، نیاز نیست کاری کنید چون این خطاها نرمال هستند.

 • avrdude: please define PAGEL and BS2 signals in the configuration file for part ATtiny85
 • avrdude: please define PAGEL and BS2 signals in the configuration file for part ATtiny85

گام پنجم: تست بلینک

تراشه ATtiny را تست کنید
تراشه ATtiny را تست کنید

برای اینکه مطمئن شوید تراشه ATtiny درست کار می‌کند، باید یک تست ساده روی آن اجرا کنید.

برنامه Blink را در مسیر File > Examples > Basics باز کنید. متغیر led را روی ۱ تنظیم کنید و برنامه اصلاح شده را روی تراشه آپلود کنید.

بعد از آپلود کدها می‌توانید سیم‌های جامپر و آردوینو را جدا کنید. یک LED به پین یک تراشه وصل کنید و یک مقاومت محدود کننده جریان هم به آن اضافه کنید. دقت کنید که شماره‌های پین I/O با شماره‌های پین پکیج DIP متفاوت است و ممکن است لازم باشد LED را به یک پین دیگر وصل کنید.

مدار را با یک جفت باتری AA یا AAA روشن کنید. اگر برنامه ریزی تراشه ATtiny درست انجام شده باشد، LED باید هر یک ثانیه یکبار چشمک بزند.

تبریک می‌گوییم؛ حالا می‌توانید تراشه‌های ATtiny را برای پروژه‌های الکترونیکی مختلف برنامه ریزی کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش برنامه ریزی تراشه‌های ATtiny را با برد آردوینو
عنوان مطلب
آموزش برنامه ریزی تراشه‌های ATtiny را با برد آردوینو
توضیح کوتاه
یک روش ساده و ارزان برای برنامه ریزی تراشه‌های ATtiny
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با رزین و خرده تراش یک کلیپس مو بسازید در این ساختنی یک روش جالب برای ساخت کلیپس مو را یاد می گیرید. این کلیپس شیک با خرده تراش و رزین ساخته می شود. برای ساختش هم نیاز به ابزار گران قیمت ند...
آموزش ساخت : دستگاه تقطیر بسازید در این ساختنی طرز ساخت نوعی دستگاه تقطیر را یاد می گیرید که علاوه بر کارکردهای خانگی، پاسخگوی نیازهای مطالعاتی و آزمایشگاهی نیز هست . برخلاف بسیاری از...
آموزش ساخت : با شاخه درخت قاب عکس چوبی درست کنید... در این آموزش ساخت یاد می گیرید که چطور شاخه درخت را به یک قاب عکس زیبا تبدیل کنید. برای این ساختنی فقط به یک شاخه درخت نیاز دارید و چند ابزار که با آن...
با قطعات دستگاه DVD پلیر لیزر حرارتی بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت پوینتر لیزری و دزدگیر لیزری را یاد گرفته اید. حالا وقتش است که ساخت لیزر حرارتی را یاد بگیرید. این لیزر حرارتی هم مثل خیلی از...
سیستم انتقال انرژی وایرلس ساده و کارآمد بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش کاردستی انتقال شارژ ساده را یاد گرفته اید. در این پست دوباره سراغ مفهوم جالب شارژ وایرلس رفته ایم و سیستم انتقال انرژی وایرلس با...
ساعت دیجیتالی مخصوص کلاس درس بسازید در این ساختنی طرز ساخت ساعت دیجیتالی را یاد می گیرید که مخصوص معلم ها طراحی شده است. با این ساعت دیجیتالی خیلی راحت تر می توانید زمان کلاس را مدیریت ک...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید