خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / چراغ دکوراتیو مربعی از جنس سیمان بسازید

چراغ دکوراتیو مربعی از جنس سیمان بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ دکوراتیو را یاد می گیرید که می توانید از آن به عنوان چراغ خواب، چراغ تزیینی یا چراغ رومیزی استفاده کنید. این چراغ کوچک از جنس سیمان درست می شود و شما می توانید سایز آن را متناسب با نیازتان تغییر بدهید. با ساختنی همراه باشید.

چراغ دکوراتیو سیمانی بسازید
چراغ دکوراتیو سیمانی بسازید

برای ساخت چراغ دکوراتیو با این روش نیاز به مهارت خاصی ندارید و بخاطر ارزان بودن سیمان، هزینه ساخت هم بسیار به صرفه خواهد بود. می توانید با اضافه کردن پایه یا ترکیب چوب با سیمان، چراغ دکوراتیو را زیباتر کنید.

گام اول: LEDها را آماده کنید

برای ساخت چراغ دکوراتیو از نوار LED 5 ولتی استفاده می کنیم. مهمترین مزیت استفاده از این نوارها قابلیت روشن کردن آنها با شارژر موبایل ۵ ولتی است.

برای تشخیص نوار LED 5 ولتی از نوار ۱۲ ولتی باید به شکل آنها دقت کنید. نوار ۵ ولتی در قسمت یک LED و یک مقاومت قرار دارند و LEDها به صورت موازی بهم وصل شده اند. اما در نوار ۱۲ ولتی، در هر بخش سه LED به صورت سری قرار دارد و بخش ها به صورت موازی بهم وصل هستند.

گام دوم: کانکتور میکرو USB را آماده کنید

برای اتصال شارژر موبایل به نوار LED به یک کانکتور میکرو USB نیاز دارید. این کانکتورها بسیار کوچک هستند و چند پین دارد که همیشه پین های وسطی حامل اطلاعات هستند. در این پروژه فقط از پین های کناری – که پین های مثبت و منفی هستند – استفاده می کنیم.

ابتدا کانکتور میکرو USB را به چند سیم لحیم کنید تا بتوانید آنها را به نوار LED وصل کنید. این پین ها بسیار ریز هستند و لحیم کردن سیم به آنها نیاز به دقت زیادی دارد.

در ساختنی بخوانید :  خودتان یک کوله پشتی شیک و جادار طراحی کنید و بدوزید

در نهایت هم اتصالات و سیم ها را با هیت شرینک بپوشانید چون قرار است داخل سیمان قرار بگیرند.

گام سوم: ورق لگزان را ببرید

برای وسط چراغ دکوراتیو از ورق پلی کربنات یا همان ورق لگزان استفاده می کنیم. ارتفاع این قسمت از چراغ ۳٫۸ سانتیمتر است و ابعاد چراغ هم ۹ در ۹ در ۹ سانتیمتر است.

ابتدا چهار تکه ورق لگزان را در اندازه مناسب ببرید و سپس آنها را سنباده بکشید تا نور را بهتر پخش کنند. سپس کمی چسب اپوکسی آماده کنید و ورق ها را بهم بچسبانید تا یک مربع شکل بگیرد.

گام چهارم: قالب چوبی را بسازید

حالا باید قالب چوبی که سیمان را داخلش قالب گیری می کنیم را بسازید. ما از چوب چندلا برای ساخت قالب چوبی استفاده می کنیم. ابتدا چهار تکه چوب در اندازه مناسب ببرید و سپس آنها را بهم پیچ کنید. برای محافظت از قالب در برابر رطوبت، داخل قالب را با رنگ براق بپوشانید. اینکار باعث می شود سیمان راحت تر از قالب جدا بشود.

این قالب سیمانی به اندازه تکه سیمانی بالای چراغ است. در نتیجه یا باید دو قالب چوبی بسازید یا قالب گیری را در دو مرحله انجام بدهید.

گام پنجم: سیمان را آماده کنید

حالا باید ترکیب سیمان را آماده کنید. قبل از اینکار مطمئن شوید سیم میکرو USB را با چسب پوشانده باشید.

سپس سیمان را آماده کنید. هرچه ترکیب سیمان نرمتر و یکدست‌تر باشد، بهتر است. سیمانی را انتخاب کنید که سنگ ریزه یا تکه های بزرگ نداشته باشد تا چراغ زیباتر بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : موشک کاغذی کنترل از راه دور بسازید

گام ششم: بلوک ها را مونتاژ کنید

ما از دو قالب چوب استفاده می کنیم؛ یکی برای بالای چراغ و یکی برای پایین چراغ. ابتدا یک لایه سیمان داخل قالب بریزید. سپس سیم USB را روی آن بخوابانید و سر کانکتور که با چسب پوشانده شده را به سمت قالب قرار بدهید. سپس کمی سیمان روی سیم بریزید و لبه ها را بپوشانید اما دقت کنید سیم ها به سمت وسط و صاف باشند.

همین مراحل را بدون اضافه کردن سیم ها برای قالب قسمت بالایی چراغ تکرار کنید.

بعد از اینکه مطمئن شدید سیمان خشک شده، پیچ ها را باز کنید و مکعب های سیمانی را بیرون بیاورید.

اگر از ظاهر مکعب های سیمانی راضی نیستید، داخل قالب ها را با ترکیب متفاوتی پر کنید. برای اینکه چراغ دکوراتیو به ظاهر دلخواه تان برسد، باید چندبار سیمان های مختلف را تست کنید. در ضمن فراموش نکنید ورق لگزانی که ساخته اید را هم با مکعب های سیمانی تست کنید.

گام هفتم: مکعب های سیمانی را سنباده بکشید

مکعب سیمانی را سنباده بکشید
مکعب سیمانی را سنباده بکشید

بعد از اینکه مکعب های سیمانی را آماده کردید، آنها را سنباده بکشید. با کاغذ سنباده هم سطح مکعب ها را صاف کنید و هم گوشه ها را گرد کنید. هرچه از سیمان با رطوبت بیشتری استفاده کنید، سطح مکعب ها صاف‎‌تر می شود و در نتیجه نیاز کمتری به سنباده کاری خواهید داشت.

گام هشتم: LEDها را نصب کنید

حالا باید نوارهای LED را به سیمی که از قالب سیمانی بیرون زده، لحیم کنید. بعد از لحیم کاری، یکبار نوار LED را تست کنید و مطمئن شوید روشن می شوید. حالا با چسب حرارتی نوارهای LED را دور مکعب ها و روی هم بچسبانید (برای جزییات بیشتر ویدیو را ببینید).

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : سیستم دزدگیر لیزری بسازید

گام نهم: پایه ها را اضافه کنید

پایه های پلاستیکی را اضافه کنید
پایه های پلاستیکی را اضافه کنید

ما برای چراغ دکوراتیو پایه نساختیم و فقط برای اینکه روی میز خط نیاندازد به کفش چند پایه پلاستیکی چسباندیم.

گام دهم: چراغ را مونتاژ کنید

یک نوار کاغذی را گرد کنید و دور نوارهای LED قرار بدهید. این کاغذ نور LEDها را کاملاً پخش می کند و نمی گذارد به صورت تکی دیده شوند.

حالا می توانید مکعب پلاستیکی را به دو مکعب سیمانی بچسبانید. برای روشن کردن چراغ دکوراتیو، می توانید یک پاوربانک ۵ ولتی به آن وصل کنید تا پرتابل بشود یا آن را به شارژر موبایل وصل کنید.

چراغ دکوراتیو آماده است

می توانید این چراغ را در اندازه های مختلف بسازید یا تعداد و جنس مکعب ها را تغییر بدهید. اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی چراغ دکوراتیو دارید، آن را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
چراغ دکوراتیو مربعی از جنس سیمان بسازید
عنوان مطلب
چراغ دکوراتیو مربعی از جنس سیمان بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه یک چراغ شیک و منحصر به فرد بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت تله موش ارزانی که به موش آسیب نمی زند!... اگر شما بخواهید یک تله موش بسازید، بیش از هر چیز به چه فاکتورهایی اهمیت می دهد؟ به نظر ما مهم ترین ویژگی های یک تله موش خوب این است که ارزان باشد و به...
آموزش ساخت : برای میز ایستاده صندلی پایه بلند بسازید... چند سالی است که استفاده از میزهای ایستاده بیشتر شده و خیلی ها ترجیح می دهند ایستاده کار کنند. اما اگر شما هم یک میز ایستاده در خانه یا محل کارتان داشت...
آموزش ساخت: کیف پول زیپی بسیار زیبا و ساده بسازید... در این ساختنی به شما می آموزیم با روبان و زیپ یک کیف پول بدوزید بنظر شما می توان با یک زیپ و کمی روبان یک کیف پول ساخت؟ پاسخ ساختنی به این سول بله ا...
دستور تهیه : فراپوچینو با طعم کارامل درست کنید... اگر طرفدار سرسخت طعم قهوه هستید و دوست دارید نوشیدنی های تابستانی هم طعم قهوه داشته باشد، فراپوچینو بهترین انتخاب است. فراپوچینو نوعی یخ در بهشت است ک...
آموزش ساخت : قایق کنترلی سریع بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک قایق کنترلی یا هاورکرافت مخصوص مسابقه را یاد می گیرید. این قایق کنترلی طوری طراحی شده که وزن و مصرف انرژیی کمی داشته باشد. ب...
با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب شیشه ای را یاد می گیرید که از شیشه ساخته نمی شود اما همان قدر شفاف و زیباست. این چراغ خواب با طرح دسته شکوفه از جن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

چراغ خواب ستاره ای بسازید و سقف اتاق را ستاره باران کنید

اگر دنبال یک چراغ خوب منحصر به فرد می گردید، چراغ خواب ستاره ای انتخاب …

پاسخ دهید